Czy warto mieć w domu akwarium?

Obecnie mamy cudowne wręcz możliwości urządzania domu i mieszkania wedle swego gustu i potrzeb. Szukasz niebanalnej, żywej inspiracji do nowego mieszkania, a może masz po prostu takie hobby? Konieczne przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, czy warto mieć w domu akwarium! W stresujących czasach posiadanie domowego akwarium może być korzystne. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o 6 najważniejszych korzyściach zdrowotnych wynikających z trzymania akwarium w domu.

Czy warto mieć w domu akwarium, zamiast psa czy kota?

Nie jest tajemnicą, że posiadanie zwierzaka ma wymierne korzyści dla zdrowia. Jednak korzyści te są zwykle kojarzone z tradycyjnymi zwierzętami, takimi jak psy czy koty. Nie bez powodu jednak w gabinetach lekarskich i przychodniach zdrowia na całym świecie znajdują się często właśnie akwaria.

Twoje domowe akwarium może więc być tak samo korzystne dla zdrowia, jak pies rodzinny czy milusiński kot. Oto, co musisz wiedzieć na ten temat! Konieczne przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, czy warto mieć w domu akwarium! W stresujących czasach posiadanie domowego akwarium może być korzystne. To ważne szczególnie teraz, gdy mamy od tak bardzo długiego czasu nieustającą pandemię.

Z jej powodu, by ograniczyć szalejące liczebnie zarażenia i zgony, zmuszono nas do zdystansowania społecznego. Mamy teraz czasy, gdy miliony ludzi na całym świecie pracują online z domu. Wielu musi poddawać się też kwarantannie bez możliwości wyjścia z domu. Nic dziwnego, że poziom niepokoju w społeczeństwach jest bardzo wysoki. W takiej sytuacji każda metoda łagodzenia stresu jest pomocna i bardzo ważna.

Czy warto mieć w domu akwarium – 6 najważniejszych korzyści zdrowotnych.

Na świecie to przede wszystkim psy i koty są postrzegane jako typowe zwierzęta domowe do towarzystwa. Coraz częściej też jednak zainteresowaniem obdarzamy i inne zwierzęta. Przykładowo, to ryby akwariowe są trzymane jako zwierzęta domowe w ponad 13 milionach amerykańskich domów. To sprawia, że ​​są trzecim najpopularniejszym typem zwierzaka w tym kraju, oczywiście po wspomnianych psach i kotach. Utrzymanie domowego akwarium to jednak duża odpowiedzialność i wymaga sporo pracy. Taka wodna oaza ma za to swoje niebagatelne zalety.

Oto zaledwie 6 najważniejszych korzyści związanych z prowadzeniem domowego akwarium:

Czy warto mieć w domu akwarium

Czy warto mieć w domu akwarium – zmniejszony poziom stresu. 

Patrząc na dobrze prosperujące domowe akwarium, trudno się stresować. Jest w tym po prostu coś pięknego i uspokajającego. Wpatrywanie się w życie toczące się w oświetlonym akwarium uspokoi zarówno ciebie, jak i otaczających cię innych ludzi.

Jest to jeden z powodów, że znajdziesz akwaria na przykład w środowiskach o dużym stresie, takich jak biura czy szpitale. Dobre zarządzanie poziomem stresu jest bardzo ważne dla ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Ponadto nie tylko spędzanie czasu przy akwarium może cię uspokoić.

Na skołatane nerwy pomoże też bowiem codzienna rutyna, którą trzeba wykonać, by o to akwarium i żyjące w nim organizmy należycie dbać.

Czy warto mieć w domu akwarium – poprawa jakości snu. 

Dobry sen w nocy również jest kluczem do długoterminowego zdrowia. Sen to sposób, w jaki twoje ciało ładuje się i naprawia. Sen daje również mózgowi czas na oczyszczanie i konsolidację pamięci oraz budowanie nowych połączeń neuronowych. Wielu ludziom sen nie przychodzi jednak łatwo. Coraz częściej cierpią obecnie na męczącą bezsenność.

Obserwowanie akwarium przed snem może jednak wydatnie pomóc uspokoić ciało i umysł na tyle, aby zasnąć spokojnie. Oszczędzi ci to spędzania na przykład połowy nocy na bezsennym rzucaniu się i obracaniu z boku na bok.

Jeśli akwarium znajduje się w pokoju, w którym śpisz, może również generować tzw. biały szum, który pomoże ci zasnąć. Chodzi o uspokajające i usypiające dźwięki, jak np. szum wody.

Czy warto mieć w domu akwarium – obniżenie ciśnienia krwi i tętna. 

Kiedy czujesz mniej stresu i masz więcej snu, twoje ciało poczuje się lepiej i zacznie właściwie funkcjonować. Co więcej, posiadanie akwarium może w rzeczywistości poprawić też zdrowie twego serca. Patrzenie na akwarium może bowiem spowalniać tętno i obniża ciśnienie krwi.

korzyści z posiadania akwarium
zło­ta ryb­ka pły­wa­ją­ca w akwarium

Według jednego z badań, patrzenie na pusty zbiornik akwaryjny zmniejszyło tętno o 3%. Natomiast obserwacja zbiornika z obecnymi w nim rybami i roślinami wywołało redukcję tętna o 7%. Jeśli więc zmagasz się ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi lub innymi problemami zdrowotnymi serca, pomyśl o rybkach. Posiadanie akwarium w domu może ci bowiem ogromnie pomóc.

Czy warto mieć w domu akwarium – zmniejszone odczuwanie bólu i niepokoju. 

Oglądanie akwarium jest hipnotyzujące. Nie tylko spowalnia nam tętno i normalizuje ciśnienie krwi, ale może też zmniejsza stres i zmartwienia. Wykazano też, że obecność akwarium zmniejsza niepokój i ból u pacjentów dentystycznych. Według pewnego doniesienia naukowego, posiadanie akwarium w poczekalni zmniejszyło ból odczuwany podczas zabiegów stomatologicznych. Mniejsza była też ilość leków przeciwbólowych potrzebnych po nich.

Czy warto mieć w domu akwarium – lepsze skupienie i kreatywność. 

Obecność akwarium może uspokoić zarówno nasze ciało, jak i umysł. Uwalnia tym samym od stresu i niepokoju także w czasie pracy. Posiadanie akwarium w miejscu pracy może natomiast poprawić dzięki temu koncentrację. Zwiększa też kreatywność, pomagając zmaksymalizować produktywność. Wizualna stymulacja aktywnego akwarium może mieć również działanie terapeutyczne. Dajemy bowiem wtedy umysłowi coś innego, na czym on może się skupić przez chociaż kilka minut. To doskonałe ćwiczenie podczas pracy nad zawodowymi problemami.

Czy warto mieć w domu akwarium – działanie uspokajające u dzieci, pacjentów z chorobą Alzheimera itp. 

Akwaria zapewniają wizualną stymulację, która może zwiększyć naszą koncentrację i kreatywność. Mogą też wywierać bardzo uspokajający efekt. Ta szczególna korzyść została zaobserwowana m.in. u dzieci z zaburzeniami nadpobudliwości, a także u pacjentów z chorobą Alzheimera. W jednym z badań amerykańskich ustalono, że obecność akwarium w domu poprawia nastrój, czujność i apetyt u pacjentów z Alzheimerem.

bojownik wspaniały w akwarium
bojow­nik wspaniały

Jednocześnie zmniejsza u nich agresywne zachowanie. Również dzieci, które borykają się z problemami behawioralnymi, może uspokajać akwarium. Wszystkim dzieciom akwarium w domu poprawia natomiast koncentrację i sen. to z kolei może wpływać na podwyższenie wyników w szkole. Korzyści zdrowotne płynące z obserwacji akwarium są nieocenione. Badania pokazują, że również spędzanie czasu w oceanariach i innych miejscach z akwariami publicznymi może poprawiać samopoczucie fizyczne i psychiczne.

Pierwszy eksperyment badający wpływ akwarium na tętno i ciśnienie krwi u ludzi został przeprowadzony w 2015 r. właśnie w takim miejscu. Wykazano, że badani byli zrelaksowani nawet podczas oglądania pustego zbiornika. Natomiast korzyści zdrowotne rosły wraz z wprowadzaniem do akwarium coraz większej ilości liczby ryb.

Czy warto mieć w domu akwarium – wskazówki dotyczące prowadzenia bezstresowego akwarium.

Bycie właścicielem zwierzaka to wspaniała rzecz, ale należy pamiętać, że wiąże się to też z odpowiedzialnością. Pies przypomni Ci, że musi wyjść na zewnątrz, a Twój kot nie pozwoli Ci wyjść na długo bez karmienia. Jednak jeśli chodzi o ryby akwariowe, nie możesz polegać na takich zwierzakach, że będą oznajmiać i przypominać o swoich potrzebach. Musisz sam zadbać o swoje akwarium i to regularnie.

Utrzymanie akwarium w domu nie musi być jednak stresujące i czasochłonne. Trzeba tylko przyzwyczaić się do cotygodniowego testowania wody i rutynowych podmian wody w zbiorniku. Codziennie należy też karmić rybki. Te zadania nie zajmują dużo czasu, a kilka minut tu i tam może zaoszczędzić czas i kłopoty. Czyszczenie całego akwarium trzeba natomiast robić tylko raz na jakiś czas.

Nie jest to więc codzienna ciężka i uciążliwa praca. W akwarium należy też zamontować napowietrzacz i filtr wodny. Pozwoli to uniknąć wielu kłopotów z czystością i pH wody. Zaawansowany technologicznie sprzęt akwariowy może przy tym dać ci opcje automatyzacji niektórych funkcji.  Na górze dobrze jest też zamontować ochronną pokrywę, by rybki w razie czego nie wyskoczyły. Należy też oczywiście uzupełnić akwarium o właściwe oświetlenie. Bez niego żadne obserwacje nie będą satysfakcjonujące.

czy warto mieć akwarium morskie
akwa­rium morskie

Oprócz przestrzegania tych prostych wskazówek, powinieneś również upewnić się, że odpowiednio ustawiłeś zbiornik. Wybór odpowiedniej lokalizacji dla niego również ma bowiem swoje znaczenie. Na przykład umieszczenie zbiornika zbyt blisko otworu wentylacyjnego może powodować zbytnie wahania temperatury. Z kolei zbytnia ekspozycja na światło naturalne może zwiększać niepożądany wzrost glonów.

Czy warto mieć w domu akwarium – podsumowanie.

Utrzymanie domowego akwarium powinno przynieść spokój i odprężenie dosłownie każdemu. Na pewno będzie niwelować stres i niepokój. Poprawi też koncentrację i nastroi optymizmem. Często nada również nowy sens życiu, budząc nowe  hobby. W tym sensie złagodzi też domowe problemy czy wypalenie zawodowe.

Przy odpowiedniej konfiguracji i regularnym harmonogramie dbania o akwarium, możesz więc cieszyć się wszystkimi możliwymi korzyściami zdrowotnymi. Zminimalizuje to stres związany z utrzymywaniem go w należytej czystości i zdrowiu. Dlaczego zatem nie zafundować sobie w domu choćby niedużej, żywej wodnej oazy?