Traszka zwyczajna to charakterystyczny płaz ogoniasty, występujący w niemal całej Europie, również w Polsce. Jest to gatunek nizinno-wyżynny, zdarza się, że występuje na obszarze do 1500 m n.p.m. W Polsce na przykład płaz jest widywany w Karkonoszach. Oprócz Europy występuje również w Azji.
Traszka zwyczajna opis wyglądu
Jest to jeden z mniejszych gatunków traszki. Długość ciała dochodzi do ok. 11 cm, masa ciała do 4-5 g. Ciało jest wydłużone, smukłe, łagodnie spłaszczone bocznie. Przez środek grzbietu przebiega fałd skórny. Ogon łagodnie zwęża się ku końcowi, na końcu wyraźnie szpiczasty. Poza okresem godowym przybiera odcienie brązu i zieleni. Samce często są dodatkowo nakrapiane ciemniejszymi plamkami. Brzuch jest z reguły jaśniejszy, jasnokremowy lub jasnopomarańczowy. Głowa jest mała i wąska, oczy lekko skośne z okrągłymi źrenicami o złocistych tęczówkach.

Dymorfizm płciowy jest nieznaczny, najbardziej zauważalny w okresie godowym. Samice są pulchniejsze, mają z reguły liczniejsze i mniejsze plamki na całej powierzchni ciała. Samice są również jaśniejsze i mniejsze od samców. Wśród płazów zdarzają się osobniki albinotyczne.
Traszka zwyczajna – cechy charakterystyczne środowiska życia
Traszka zwyczajna okresowo przebywa w wodzie, zwłaszcza w okresie godowym. Prowadzi nocny tryb życia. Na co dzień ukrywa się pod kamieniami, liśćmi, kłodami drzew lub w norach gryzoni. Chętnie opuszcza kryjówki w deszczowe dni. Najczęściej spotkamy ją w lasach mieszanych, liściastych, blisko łąk, parków, ogrodów i sadów o wilgotnym podłożu. Na wsi traszki zwyczajne ukrywają się także w piwnicach.
W październiku zapadają w sen zimowy. Zasypują się liśćmi, mchem, znajdują wygodne nory lub dziury w zbudowaniach. Budzą się w marcu, jednak zależy to od warunków atmosferycznych.

Czym żywi się traszka zwyczajna?
Płazy odżywiają się drobnymi bezkręgowcami oraz innymi płazami. Lubią dżdżownice, ślimaki, pająki, owady, roztocza. Na lądzie są praktycznie bezbronne, ponieważ poruszają się wolno i nie są w stanie uciec przed drapieżnikami. Jedyną bronią jest nieprzyjemnie pachnąca wydzielina, która pojawia się na ciele w sytuacji zagrożenia. Jej odór i smak odstraszają potencjalnych wrogów.
Rozmnażanie traszki zwyczajnej
Gody traszki odbywają się najwcześniej ze wszystkich gatunków płazów żyjących w Polsce. Płazy żyją w zgodzie z traszkami grzebieniastymi i często zimują lub rozmnażają się w pobliżu siebie. Gody odbywają się w okresie, gdy ziemia pokryta jest jeszcze śniegiem, a woda lodem. Do zapłodnienia dochodzi w wodzie mulistej, z gęstą roślinnością, często zanieczyszczonej. Płaz bardzo szybko adaptuje się do warunków panujących w wodzie.

Samiec odbywa taniec godowy, ale to samica umieszcza w kloace spermatofor samca. Potem samica składa jaja, które ukrywa przed drapieżnikami w zawiniętych liściach. Po kilku tygodniach pojawiają się larwy, które po następnych kilku miesiącach przeobrażają się w młode traszki i opuszczają zbiornik. Jeżeli warunki są niesprzyjające, może dojść do przedłużenia się okresu larwalnego, aż do następnej wiosny.

Traszka zwyczajna – zagrożenia
Na traszkę zwyczajną, podobnie jak tysiące innych gatunków zwierząt czyha wiele zagrożeń. Wiele z nich wynika z działalności człowieka. Pogarszanie się jakości wód, osuszanie terenów podmokłych, urbanizacja czy usuwanie drzew pozbawia płazy naturalnego środowiska życia. Na szczęście traszki dosyć szybko przystosowują się do niekorzystnych warunków i wciąż walczą o przetrwanie. W Polsce podlegają ochronie gatunkowej, jednak uważa się, że na świecie występują na tyle licznie i są dość odporne, dlatego nie zagraża im wyginięcie.