Kuropatwy zaliczają się do gatunku ptaków z rodziny bażantowatych. Należą do nich cztery gatunki kuropatw: mała kuropatwa skalna, kuropatwa czerwona, kuropatwa berberyjska i kuropatwa brązowopopielata (inaczej kuropatwa zwyczajna).
Kuropatwa zwyczajna (Perdix perdix) jest najczęściej występującym gatunkiem kuropatw. Żyje na terenie Europy i Azji Środkowej. W Polsce żyje niewiele kuropatw. Charakterystyczną cechą wyglądu tego ptaka jest znajdująca się na białej piersi brązowa plama w kształcie podkowy. Kuropatwa zwyczajna jest typowym ptakiem naziemnym. Bardzo szybko biega, sprawnie lata, choć pokonuje niewielkie odległości. Nigdy nie spotkamy jej na drzewach. Zdecydowanie bardziej woli przebywać na lądzie, w gęstwinach zarośli.
Kuropatwa zwyczajna opis wyglądu zewnętrznego
Kuropatwa zwyczajna waży ok. 400 g. Długości jej ciała wynosi ok. 30 cm, a rozpiętość skrzydeł ok. 55 cm. Głowa i kark kuropatwy przebierają oliwkowoszary kolor. Policzki są rude, a wierzch ciała szarobrązowy, poprzecinany czarnymi pręgami poprzecznymi. Spód i boki ptaka są szare. Dodatkowo na bocznych częściach ciała znajdują się rude pręgi. Charakterystyczna brązowa podkowa na piesi jest bardziej widoczna u samców, u samic ledwie zauważalna. Pióra ogonowe (sterówki) są dwukolorowe – brązoworude i szarobrązowe. Pióra lotki są szare naznaczone brązoworudymi plamami.
Kuropatwa zwyczajna życie i rozmnażanie
Kuropatwy jesienią i zimą żyją w małych stadach, wiosną odłączają się i żyją w parach. Zamieszkują zadrzewione i zakrzewione pola. Gniazda robią na ziemi, w miejscach dobrze osłoniętych roślinnością. Żywią się pokarmem roślinnym, w cieplejszych okresach także owadami. Pisklęta żywią się głównie bezkręgowcami.
Kuropatwa jaja składa wiosną, od kwietnia do maja. Jednorazowo składa ok. 10-20 jaj. Jeżeli jaja zostaną zniszczone, możliwy jest powtórny wylęg jeszcze w tym samym roku, jednak najpóźniej w sierpniu. Pisklęta są niezwykle wrażliwe na niskie temperatury i wilgoć, dlatego liczebność kuropatw w danym roku zależy od pogody zimą i wiosną. Kuropatwy żyją krótko, maksymalnie 4-5 lat.
Ochrona
Kuropatwa ptak jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. W Europie jest ich coraz mniej, co ma związek z postępującą degradacją środowiska, urbanizacją i używaniem przez rolników niebezpiecznych środków ochrony roślin (bogatych w pestycydy). W Polsce zalicza się do zwierzyny łownej. Okres polowania na kuropatwy trwa od 11 września do 21 października, a w drodze odłowu – do 15 stycznia.