Wielkie ssaki należą do jednych z najpotężniejszych obecnie zwierząt na świecie. Jednym z bardziej charakterystycznych z nich jest hipopotam. Niesamowity ssak, który nie może nigdy wysuszyć swej skóry. Żyje, więc w wodzie i wychodzi czasem jedynie w jej pobliże. Jego życie jest niekiedy dość zagadkowe. Lubisz wielkie ssaki i interesują Cię ich cechy szczególne, wiec sprawdź info o najciekawszym gatunku afrykańskim. Zobacz hipopotam co je, jak się rozmnaża, czy jest zagrożony.
Ciekawostki o hipopotamach.
Hipopotam jest dużym zwierzęciem pochodzącym z Afryki Subsaharyjskiej. Zwierzę to jest uważane za trzecie, co do wielkości obecnie zwierzę lądowe. Większymi od niego są tylko nosorożec i słoń. Nie każdy tez wie, że słowo „hipopotam” pochodzi od starożytnego greckiego terminu „koń rzeczny”. Nic dziwnego, że tak go nazwano, ponieważ hipopotam nilowy jest silny niczym przysłowiowy koń i żyje właśnie w wodach afrykańskich rzek. Ssaki te słyną również z tego, że są jednymi z najbardziej agresywnych zwierząt na świecie, ponieważ broniąc swojego terytorium na ślepo atakują wszystko wokół.
Mało, kto wie, że to właśnie hipopotamy powodują z tego powodu najwięcej ataków kończących się zgonem ludzi w Afryce. Statystycznie są przez to najgroźniejszymi zwierzętami Afryki. Najbardziej przerażającą informacją dla samych hipopotamów jest jednak to, że ludzie zepchnęli je do niewielkiej części ich pierwotnego zasięgu. Niestety ekspansja działalności ludzkiej nie sprzyja tym zwierzętom. Podobnie zresztą, jak i wszystkim innym wielkim ssakom kontynentu afrykańskiego.
Tak czy inaczej, jeśli lubisz wielkie ssaki żyjące obecnie na Ziemi i interesują Cię ich cechy szczególne. Przeczytaj wiec nasze info o najciekawszym gatunku afrykańskim. Zobacz jak się rozmnażają hipopotamy, hipopotam co je, jak żyje oraz czy jest to gatunek aktualnie zagrożony.
Siedlisko hipopotama i potencjalne zagrożenie gatunku.
Hipopotamy mogą żyć w praktycznie każdym środowisku afrykańskim, jeśli ma ono nieograniczony dostęp do wody i trawy. Tak długo, jak zwierzęta te mogą się zanurzyć w wodzie i wypasać w pobliżu, mogą bez problemu przetrwać w spełniającym takie warunki ekosystemie. Występują wiec powszechnie w afrykańskich sawannach i lasach. Ich zasięg jednak w ostatnich latach dość znacznie się zmniejszył i zaczyna się je traktować, jako gatunek zagrożony.
Niestety hipopotamy zostały już wyeliminowane w przeważającej większości z ich dawnego zasięgu. W Afryce rośnie, bowiem konieczność zwiększania dostępu do słodkiej wody. Prowadzi to z kolei do poważnego spadku zasięgu i populacji hipopotamów. Teraz hipopotamy występują wiec już tylko w północnej Demokratycznej Republice Konga, Afryce Południowej, Ugandzie, Gambii, Tanzanii, Sudanie, Somalii, Kenii i Etiopii.
Hipopotamy budowa ciała i wygląd.
Hipopotamy są imponująco dużymi stworzeniami. Jak już bowiem wspomniano powyżej, są to bowiem jedne z największych ssaków lądowych na ziemi, poza słoniami i niektórymi nosorożcami. Dorosłe osobniki ważą zwykle od 130 do 1495 kg. Stworzenia te są, więc po prostu ogromne. Większe poza takimi ssakami lądowymi są jedynie oceaniczne wieloryby. Pomimo swojej wagi mają dość krótkie nogi z masywnymi, krótkimi palcami. Ponieważ hipopotamy to zwierzęta głównie wodne, nie potrzebują długich nóg, aby móc chodzić na lądzie po wyjściu z wody i swobodnie utrzymać swoją wagę.
Mają też ogromną parę szczęk z wielkimi słupowatymi zębami. Swoje szczęki mogą otworzyć na bardzo imponującą szerokość 180º. Ich słupowate zęby siekacze mogą z kolei dorastać nawet do ponad 40 cm długości. Hipopotamy mają też kilka innych wyraźnych cech, takich jak na przykład masywne beczułkowate torsy, brak włosów na ciele i ogromne kły we wspomnianych, wielkich szczękach.
Warto tez wiedzieć, że pomimo uderzającego podobieństwa wyglądem do świń, najbliższymi ewolucyjnymi krewnymi hipopotamów są jednak walenie, takie jak np. delfiny, morświny czy wieloryby. Hipopotamy nie mogą się obejść bez wody, wiec żyją stale w pobliżu jezior, rzek i Afrykańskich mokradeł, gdzie prowadzą półwodne życie, które znacząco wpływa na ich dietę. Sprawdźmy, więc jak się rozmnażają hipopotamy, hipopotam co je, jak żyje itp.
Hipopotam co je – dieta hipopotamów żyjących na wolności.
Hipopotamy są roślinożercami, co oznacza, że jedzą rośliny. Zaskakujące, że jedzą niewiele lub nie mają roślinności wodnej. Hipopotamy opuszczają rzeki i jeziora w nocy, gdy jest chłodno i zaszło słońce, i pasą się na trawie przez wiele godzin. Mogą one sięgać od krawędzi wody do sześciu mil od rzeki lub jeziora. Na wolności spędzają większość czasu w wodzie. Wychodząc za to około zmierzchu i nieraz nawet i całą noc żerują. By nakarmić się i napaść, jedząc głównie niską trawę otaczającą ich wodne siedlisko.
Aby znaleźć wystarczającą ilość pożywienia, hipopotamy mogą pokonywać niekiedy (szczególnie w porze suchej) duże odległości, które mogą przekraczać 10 km. Hipopotamy spożywają duże ilości trawy, na co dzień, a niektóre szacunki sporządzone na podstawie badań naukowców biologów sugerują, że mogą zjeść nawet do 70 kg takiego pokarmu w ciągu zaledwie jednej nocy. Chociaż hipopotamy żyją spędzając większość doby w wodzie, zużywają i niszczą jednak niewielkie ilości roślin wodnych, jedząc je tylko w niezbyt obfitym zakresie. Na wolności hipopotamy mogą za to prócz trawami, odżywiać się również dostępnymi w pobliżu wody owocami spadającymi z afrykańskich gatunków drzew.
Hipopotam co je – dieta hipopotamów w niewoli.
Hipopotamy są też hodowane w zamknięciu na całym świecie w ogrodach zoologicznych, takich jak np. zoo w Warszawie, San Diego, Toledo, Berlinie czy Londynie. W większości przypadków te ogrody zoologiczne znajdują się jednak z dala od rodzimego siedliska hipopotama w Afryce, co dramatycznie wpływa na pogorszenie ich naturalnej diety, którą hipopotamy w ogóle mogą spożywać.
Niektóre rośliny, którymi te zwierzęta się żywią w niewoli, to na przykład siano, sałata i ogólnie dostępne warzywa. W szczególnych przypadkach hipopotamy w niewoli mogą też otrzymywać smakołyki. Takie jak na przykład melony, cukienie, brokuły czy inne owoce. Ogrody zoologiczne często karmią właśnie w taki sposób wegetariańskie granulki hipopotamów, aby uzupełnić ich podstawowe wymagania żywieniowe. W diecie tej nie ma jednak siłą rzeczy roślin typowo afrykańskich. Trudno je pozyskać poza tym kontynentem.
Hipopotam co je – czy hipopotamy jedzą mięso?
Chociaż hipopotamy są roślinożercami, istnieje jednak kilka przypadków, w których naukowo odnotowano, że jedzą też mięso i uczestniczą nawet we własnym gatunkowym kanibalizmie. Pierwszy zweryfikowany przypadek hipopotama jedzącego mięso został zarejestrowany w 1995 roku, przez dr Josepha Dudleya, naukowca z University of Alaska w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Miało to miejsce podczas jego wizyty w Parku Narodowym Hwange w Zimbabwe. Według dr Keitha Eltringhama, jednego z wiodących światowych ekspertów od opisywanego tu gatunku, hipopotamy mogą w szczególnych wypadkach spożywać mięso, z powodu niewystarczającej ilości ich podstawowych składników odżywczych w standardowej diecie roślinnej.
Hipopotam co je – karmienie adaptacje hipopotama.
Ponieważ hipopotamy przede wszystkim żywią się trawą, zwierzęta te opracowały wiele unikalnych ewolucyjnych adaptacji w celu poprawy swego żywienia. Niektóre z tych adaptacji obejmują na przykład dobrze rozwinięte i grube wargi, których używają do podciągania i zrywania trawy oraz masywne słupowate zęby, które są używane głównie do cięcia trawy przed jej zgryzieniem i połknięciem. Inną ważną adaptacją hipopotama jest też długi przewód pokarmowy, typowy dla roślinożerców.
Ma on za zadanie zmniejszać szybkość połykania, a co za tym idzie, również trawienia jedzonego pokarmu. Wydłuża to czas, w którym hipopotam musi wchłonąć niezbędne składniki odżywcze. Zwierzęta te mogą ponadto zatrzymać na jakiś czas pokarm w żołądku. Nie żują jednak przy tym pokarmu długo i sprawnie, jak przeżuwacze. Hipopotamy mają również dobrze rozwinięte zmysły. W tym szczególnie słuch, który pozwala im usłyszeć miedzy innymi spadające z drzew dojrzałe owoce. Także zmysł węchu, pomagający np. znaleźć jedzenie.
Ciekawostki na temat hipopotamów.
Hipopotamy są też pełne niesamowitych wręcz adaptacji środowiskowych. Na przykład są, bowiem doskonale zbudowane do przetrwania w swoich wodnych siedliskach afrykańskich i są wysoce wyspecjalizowane do takiego wodnego trybu życia. Choć wodne, ssaki te nie są jednak morskimi stworzeniami. Większość czasu hipopotamy spędzają w wodzie, ale wcale nie w dużych i głębokich zbiornikach wodnych.
Zamiast tego wolą, bowiem płytkie jeziora i spokojne rzeki. Hipopotamy nie są też zbyt dobrymi pływakami. Mają, co prawda płetwiaste stopy, ale głównie chodzą na nich, lub biegną, idąc po dnie płytkiej rzeki lub jeziorka. Mimo, że hipopotamy spędzają dużo czasu w wodzie, wciąż są ssakami oddychającymi powietrzem atmosferycznym. Mogą wstrzymywać oddech przez 7 min., ale zwykle na powierzchni wody oddychają, co ok. 3 minuty. Jest to całkowicie podświadome, co oznacza, że hipopotamy wynurzą się, aby oddychać, nawet, gdy śpią!
Zwierzęta te również ziewają, ale w przeciwieństwie do ludzi, nie jest to oznaką nudy i wyczerpania. Lecz służy do odsłaniania masywnych szczęk i zębów. Jest to oznaka terytorialności i ostrzeżenia dla innych, by trzymali się z daleka.