Ryby i rośliny akwariowe do prawidłowego rozwoju i pięknego wyglądu, potrzebują przede wszystkim czystego akwarium, w którym panują warunki możliwe najbardziej zbliżone do naturalnych. Wiele ryb szybko adaptuje się do nowego otoczenia i dzielnie znosi nawet brudniejszą wodę. Są jednak takie gatunki, które w zanieczyszczonej lub nieodpowiedniej wodzie szybko umierają i nie rozmnażają się. Dlatego w dzisiejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: Jak czyścić szyby w akwarium? Jakie środki można używać, i czy w sprzedaży mamy specjalne akcesoria do mycia szyb w naszym akwarium.
Dla ryb najważniejsze są: odczyn ph, twardość wody i zawartość nieorganicznych związków azotowych, np. amoniaku lub azotynów. Dbanie o zbiornik nie polega tylko na regularnej wymianie wody czy myciu szyb. Musisz także zwracać uwagę na czystość filtru, dekoracji, grzałek i oświetlenia – zapewni to prawidłowe działanie urządzeń. Należy regularnie czyścić dno akwarium z mułu, gnijących roślin, martwych ryb, resztek pokarmu. Ponadto, solidnego czyszczenia i kuracji wymaga akwarium, w którym rozpanoszyły się choroby, bakterie czy pasożyty źle wpływające na zdrowie i żywotność zwierząt.
Jakimi środkami czyścić akwarium?
Do odkażania sprzętu akwarystycznego warto korzystać z preparatów dezynfekujących (np. Chloramin), przeciwbakteryjnych i przeciwpierwotniakowych (np.: Błękit, Trypaflavin, Odkażnik Uniwersalny). Do usuwania pleśni, bakterii i pasożytów nadaje się środek o nazwie FMC, który chroni ryby przed różnymi chorobami. W walce z pasożytami (nicienie, płazińce, tasiemce i pijawki) pomoże Capifos.
Pamiętaj, że przy stosowaniu długotrwałych kąpieli leczniczych w działających akwariach w pierwszych kilku godzinach terapii należy wyłączyć i usunąć filtry. Należy także zdawać sobie sprawę, że wiele środków leczniczych stosowanych w akwarystyce jest szkodliwych dla roślin. Musisz się liczyć z tym, że choć ryby zostaną wyleczone, a akwarium oczyszczone, to rośliny trzeba będzie wymienić. Należy uważać z czyszczeniem zbiornika, kiedy ryby są w okresie rozrodu lub obecny jest narybek – wtedy zwierzęta wodne są wrażliwe na zmiany otoczenia.
Jak czyścić szyby w akwarium krok po kroku
Najdokładniej wymyjesz szyby akwarium od wewnątrz, gdy spuścić z niego całą wodę, opróżnisz z ryb, dekoracji, urządzeń, piasku i innych elementów. Jednak takie gruntowne czyszczenie przeprowadza się sporadycznie, nie częściej niż raz w roku albo w wyjątkowych sytuacjach (np. choroba lub zmiana ryb na mające inne wymagania niż poprzednie). Ogólnie akwaryści uważają, że czyszczenie szyb należy przeprowadzać w miarę potrzeby. Raz w tygodniu dokonuje się podmiany wody (ok. 20-30%) i wtedy można wykorzystać ten czas na wyczyszczenie szyb – zeskrobanie glonów czy innych nieczystości. Do mycia szyb należy stosować wyłącznie bezpieczne dla ryb środki.
Do czyszczenia akwarium można wykorzystać specjalną gąbkę, ale dobrze poradzi sobie także zwykła szmatka lub skrobaczka do szyb. Wszystkie akcesoria czyszczące powinny być zdezynfekowane albo chociaż wyparzone we wrzącej wodzie. W ten sposób unikniesz przedostania się do wody bakterii czy nieczystości z zewnątrz.
Najczęstsze akcesoria do mycia szyb w akwarium:
skrobaki żyletkowe
skrobaki z wymiennymi końcówkami
czyściki magnetyczne tonące
czyściki magnetyczne pływające
Myjąc szyby akwarium, postępuj następująco:
odłącz z prądu wszystkie urządzenia elektryczne (filtry, grzałki itp.) – przy okazji sprawdź ich stan i czystość
usuń około 1/3 wody z akwarium
wyciągaj po kolei mocno zabrudzone elementy (drewienka, kamyki itp.) i je czyść, najlepiej wodą z akwarium lub specjalnym środkiem dezynfekującym
wyczyść szyby z brudu i glonów (gąbką, skrobaczką itp.)
wypełnij akwarium wodą
dodaj uzdatniacza, który usunie chlor i toksyczne substancje
podłącz urządzenia do prądu
Czyszczenie i konserwacja systemu filtracyjnego akwarium
Czyszcząc szyby w akwarium, warto przy okazji sprawdzić stan urządzeń, takich jak system filtracyjny. Utrzymanie w czystości filtrów nie wymaga wielkiego nakładu pracy. Należy regularnie wymieniać akcesoria (np. watę filtracyjną) i sprawdzać, czy na urządzeniu nie osadzają się nieczystości, żwir i piasek. W razie potrzeby należy filtr wyjąć z wody i delikatnie wymyć z każdej strony. Watę filtracyjną powinno się myć woda z akwarium, po to by chronić populację bakterii filtracyjnych. Zawsze gdy myjesz filtr lub jego elementy, musisz odłączyć go z prądu.
jak czyścić szyby w akwarium, jak czyścić szyby w akwarium, jak czyścić szyby w akwarium, jak czyścić szyby w akwarium
Czyszczenie pompy
Zanim zaczniesz czyścić pompę, musisz ją wyjąć z uchwytu filtra, następnie oczyścić wszystkie części. Należy także wyjąć wirnik i oczyścić z osadów czy innych zanieczyszczeń. W celu zapewnienia sprawnego biegu pompy, należy raz w roku wymieniać zużywające się części, takie jak mieszadło czy adapter. Wirnik powinien być czyszczony przy każdym czyszczeniu pompy lub wymienianiu waty. W tym celu należy go wyjąć z obudowy filtra, wymyć i zdezynfekować.
Usuwanie glonów z szyb akwarium
Z uporczywymi glonami często nie dają sobie rady nawet popularne glonojady. Jeżeli twój zbiornik opanowały nieprzyjemne organizmy, musisz zastosować preparat przeciwglonowy, na przykład Aquaclar, który łączy się z glonami i tworzy łatwe do usunięcia „kożuchy” pływające na powierzchni. Preparat ten nie nadaje się do ryb lubiących miękką i kwaśną wodę.
Podczas czyszczenia szyb zbiornika należy pamiętać o:
zachowaniu proporcji między ilością wody a ilością ryb
nienarażaniu zwierząt na zbyt drastyczne zmiany warunków otoczenia – temperatury, ph wody itp.
niedodawaniu do zbiornika wody prosto z kranu (chlorowanej) – woda powinna „odstać” minimum 24 godziny, tak by chlor wyparował
niestosowaniu środków ściernych lub żrących (domestos, cif itp.), które mogą zaszkodzić rybom – akwarium można czyścić tylko specjalnie do tego przystosowanymi środkami, które dostępne są w sklepach akwarystycznych