Jak czyścić filtr w akwarium? na to pytanie próbuje sobie odpowiedzieć każdy początkujący akwarysta. My postaramy się na nie odpowiedzieć. Filtr jest niezbędnym elementem wyposażania akwarium, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie zbiornika. Zadaniem filtra jest usuwanie zanieczyszczeń z wody, a także biologiczne rozkładanie odchodów ryb osadzających się na wkładzie na mniej szkodliwe związki. Filtr powinien być mocny i wydajny, ale również łatwy w obsłudze, czyszczeniu i regulacji.
jak czyścić filtr w akwarium, jak czyścić filtr w akwarium
Rodzaje filtrów akwariowych
Ze względu na umiejscowienie w akwariach montuje się z reguły dwa rodzaje filtrów:
zewnętrzne, które znajdują się poza zbiornikiem wody ( kubełkowe i kaskadowe)
wewnętrzne, które montuje się wewnątrz akwarium, są zbudowane z modułów filtracyjnych połączonych z pompką wirnikową zasysającą wodę ( z reguły szybko się zapychają)
Wkłady filtrów dzieli się na:
biologiczne, które rozkładają niebezpieczne substancje chemiczne powstałe w wyniku procesów przemiany materii organizmów zwierzęcych
chemiczne, które wydzielają lub pochłaniają substancje chemiczne, wpływając na podnoszenie jakości wody
mechaniczne, których zadaniem jest oczyszczanie wody z zanieczyszczeń,
Wkłady filtrów w zależności od rodzaju przybierają formę: gąbki, waty, węglu aktywnego, zeolitu, torfu, żwiru itp. Nowoczesne filtry są bardzo rozbudowane i składają się z licznych elementów, które usprawniają filtrację i uzdatniają wodę, zapewniając rybom i innym organizmom warunki zbliżone do naturalnych.
Które elementy filtra powinno się czyścić lub wymieniać i jak często?
Czyszczenie i wymiana poszczególnych elementów zapewni optymalną wydajność akwarium. Szczególną uwagę zwróć na uszczelki, które po pewnym czasie tracą swoje właściwości i mogą doprowadzić do przeciekania obudowy.
Poszczególne elementy filtra oczyszcza i wymienia się w zależności od jego specyfiki, stopnia zabrudzenia oraz zaleceń producenta. Niektóre filtry szybciej pokrywają się zanieczyszczeniami, inne wolniej – wiele zależy od wielkości zbiornika, rodzaju podłoża, roślinności, podawanego pokarmu i samych zwierząt mieszkających w akwarium. Ponadto filtry różnią się od siebie budową i wydajnością, co również wpływa na szybkość i intensywność zanieczyszczania.
Jeżeli nie wiesz, jak często sprawdzać stan i czyścić poszczególne elementy filtra, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami:
Wirnik magnetyczny i komora wirnika – raz w miesiącu sprawdzać i czyścić, raz w roku wymieniać.
Ceramiczny wał- raz w miesiącu sprawdzać i czyścić, raz w roku wymieniać.
Rura ssąca/koszyczek/wąż wlotowy – co 3 miesiące sprawdzać i czyścic.
Węże – raz w roku sprawdzać i czyścić.
Pompka do zlewania wody – co 6 miesięcy czyścić i smarować.
Uszczelki – raz w miesiącu sprawdzać i czyścić, co 3 miesiące nasmarować.
Gąbki (lub inne wkłady) raz w miesiącu sprawdzać i czyścić, co 6 miesięcy wymieniać. Nigdy nie wymieniaj wszystkich wkładów naraz.
Wkład węglowy – co 3 miesiące wymieniać.
Jak czyścić filtr w akwarium?
Należy sobie zdawać sprawę, że filtr jest urządzeniem elektrycznym, podłączonym do prądu i ma kontakt z wodą. Dlatego, zanim go wyjmiesz z wody i zaczniesz czyścić, musisz go odłączyć z prądu. Przygotuj również miskę, w której umieścisz mokre i nasączone wodą elementy. Następnie otwórz i wypłucz dokładnie wnętrze obudowy filtra, nie używaj jednak do tego detergentów (mydła, płynu do mycia naczyń itp.), ponieważ resztki chemikaliów mogą przedostać się do wody po zamontowaniu filtra i zaszkodzić rybom. Do czyszczenia niektórych elementów filtru (na przykład rur) możesz wykorzystać specjalne szczotki dostępne w sklepach zoologicznych i akwarystycznych.
Czyszczenie wkładów do filtra
W dalszej kolejności należy wypłukać (ewentualnie wymienić na nowe) wkłady, czyli gąbki, watę, ceramikę czy żwirki. Nie używaj do tego wody z kranu, a odlanej wody z akwarium. Niektórych wkładów, na przykład chemicznych nie powinno się w ogóle czyścić. Pozostałe wkłady nie czyść zbyt dokładnie, tak by nie usuwać pożytecznych kultur bakterii. Czyszcząc gąbkę należy ją kilka razy zamoczyć w wodzie i wycisnąć. Z reguły w filtrach znajdują się minimum 2 wkłady, dlatego nigdy nie czyść ich wszystkich naraz, a pojedynczo. Przykładowo, w jednym tygodniu wyczyść połowę wkładów, w następnym drugą połowę.
Czyszczenie pompy
Kolejnym krokiem jest czyszczenie pompy, która rzadziej ulega zabrudzeniu. Z reguły należy regularnie sprawdzać jej funkcjonowanie i kontrolować poszczególne części. Zwróć uwagę na czystość mieszadła, jeżeli jest zabrudzone, to wyczyść jego elementy czystą wodą. Filtr włącz dopiero po zamontowaniu go w zbiorniku wypełnionym wodą. Nie dopuszczaj, by filtr działał na sucho.
Zasady bezpieczeństwa podczas czyszczenia filtru w akwarium
Dokładnie sprawdź urządzenie po zainstalowaniu.
Nie podłączaj filtra, jeśli na częściach, które powinny być suche, jest woda.
Nie włączaj urządzenia, jeżeli ma uszkodzony przewód lub wtyczkę, działa nieprawidłowo albo zostało upuszczone lub uszkodzone w jakikolwiek sposób.
Przewodu zasilającego urządzenie nie można samodzielnie wymieniać. Gdy przewód ulegnie uszkodzeniu, urządzenie z reguły należy wyrzucić.
Nie przecinaj przewodów, nie wprowadzaj samodzielnych przeróbek (np. wyłączników), zwłaszcza, jeśli nie masz wiedzy w tym zakresie.