Jak, kiedy i dlaczego podkowa przynosi szczęście?

0
(0)

Wśród wielu talizmanów przynoszących szczęście, podkowa od stuleci zajmuje niezwykle ważne miejsce. To właśnie ten symbol kojarzy nam się ze szczęściem, dobrobytem, powodzeniem i bezpieczeństwem. Dlaczego podkowa przynosi szczęście? Gdzie i jak powinna być zamocowana w naszym domu, by zapewnić bogactwo? Na te i wiele innych pytań, odpowiadamy w dalszej części naszego tekstu.

Podkowa, to element uzbrojenia konia. Służy do wzmocnienia końskich kopyt i zwiększenia ich odporności na uszkodzenia. Podkowa zapobiega również ścieraniu się kopyt konia. Dawne podkowy wykonywane były ze stali lub żelaza, przez co były dość ciężkie. Obecnie, podkowy wykonuje się najczęściej ze stopów aluminium i stali, dzięki czemu są lżejsze i bardziej komfortowe, jednocześnie tak samo wytrzymałe. Dawniej, wyrabianiem podków zajmował się kowal, a miejscem przeznaczonym do tego była kuźnia. Dziś, kowalstwo rzemieślnicze powoli zanika i jest raczej formą sztuki ludowej. Wcześniej, niemal w każdej wsi mogliśmy znaleźć osoby, zajmujące się podkuwaniem koni. Nie jest więc tajemnicą, że o znalezienie podkowy było stosunkowo łatwo. A chętnych by ją znaleźć, było co niemiara. Dlaczego? Podkowa przynosi szczęście, więc każdy chciał mieć ją w swoim domu.

dlaczego podkowa przynosi szczęście

Podkowa, a szczęście

Trudno jednoznacznie określić, od jad dawna ludzie utożsamiali podkowę z amuletem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że już w czasach pogańskich, podkowa była symbolem, choć wówczas skupiano się raczej na odganianiu za jej pomocą diabła. Bardziej istotnym pytaniem jest jednak to,

dlaczego podkowa przynosi szczęście?

Jak się okazuje, ludowa tradycja niesie cały szereg najróżniejszych odpowiedzi na wytłumaczenie tego zjawiska. Jednym z nich jest fakt, że jest wykonana z żelaza, a metal ten – jak wierzono – ma cudowne właściwości. Żelazo potrafi odstraszać złe moce, w tym także samego diabła. Nic więc dziwnego, że podkowa regularnie wieszana była w każdej chacie. Podkowa skierowana łukiem do dołu, przypominała rogi. Ten szatański atrybut miał zapobiec pojawieniu się w domu „prawdziwego” diabła.

Inną teorią, tłumaczącą relację: podkowa, a szczęście, jest fakt, że rozgrzana podkowa nie sprawiała koniowi bólu. Z miejsca przypisano jej więc magiczne właściwości. Dziś, będąc znacznie mądrzejszymi od ludów średniowiecznych, lepiej znamy budowę ciała konia i potrafimy wytłumaczyć, dlaczego rozgrzana do czerwoności podkowa nie uraża konia podczas podkuwania. Jednak przesąd nie stracił na aktualności, a podkowa nadal stanowi atrybut magiczny.

W podkowie miesza się wiele symbolik, pochodzących z różnych kultur. Jedną z najważniejszych, jest symbolika liczby 7 – uznawanej za magiczną, świętą i nadprzyrodzoną. Siódemka pojawia się w Biblii, jest wymieniana w wybitnych dziełach literackich, malarstwie i rzeźbie. Nawiązując do tej symboliki, podkowę należało przybić siedmioma gwoźdźmi, by zwiększyć jej moc działania. Według jednej z chrześcijańskich teorii, podkowa przypominała aureolę, więc utożsamiano ją ze świętością. Taka interpretacja miała na celu uświęcenie budynku, w którym podkowa zawisła. Nic więc dziwnego, że podkowy wieszało się nie tylko w domach, ale bardzo często również w budynkach sakralnych i świątyniach.

podkowa a szczęście

Próbując wytłumaczyć, dlaczego podkowa przynosi szczęście, przytaczano jeszcze jeden, dość istotny argument. Dawniej, posiadanie konia (a więc i podków końskich), było oznaką bogactwa. Konie posiadali rycerze, szlachta, duchowieństwo i oczywiście przedstawiciele królewskiego dworu. Mowa więc o najwyższych stanach społecznych w państwie. Z kolei tylko najzamożniejsi mogli pozwolić sobie na podkuwanie koni. Kogo stać było więc na podkowy, ten musiał być bogaty. Wierzono, że znalezienie podkowy lub chociaż jej odłamka sprawi, że bogactwo dosięgnie również znalazcę.

Jak zdobyć podkowę?

Istnieje jeszcze wiele innych teorii, które tłumaczą, dlaczego podkowa przynosi szczęście, chroni przed złymi mocami i jest symbolem dobrobytu. A w jaki sposób stać się jej właścicielem? Podkowę najlepiej znaleźć. Nie jest to łatwe, ale znajdując starą podkowę, możemy poczuć się wyjątkowymi szczęśliwcami. Dobrze jest również podkowę otrzymać – najlepiej od osoby bliskiej. Jeśli nie mamy takiej możliwości, warto udać się do starej stajni lub kuźni, jeśli w naszej okolicy taka istniej. Z pewnością otrzymamy tam zużyta podkowę, która nie tylko przyniesie nam szczęście, ale jednocześnie, może mieć niezwykłą historię.

gdzie powiesić podkowę

Gdzie należy powiesić podkowę?

Co do tego, mamy wiele różnych teorii. Niektórzy podkreślają, jak ważne jest powieszenie jej nad drzwiami wejściowymi do domu. Zdaniem innych, podkowa powinna wisieć w pomieszczeniu, gdzie przebywamy najczęściej. Podkowa dobrze prezentuje się na kominkach i wszędzie tam, gdzie zechcemy ją umieścić. Co więcej, podkowa często wykorzystywana jest jako motyw w architekturze. Widać to przede wszystkim w budowie kościołów. Bramy wejściowe, łuki okienne i drzwiowe, a także przejścia wewnątrz kościoła – kształt podkowy jest uniwersalny i wszędzie odgrywa istotną rolę.

jak powiesić podkowę

Jak powiesić podkowę?

Wiemy już dlaczego podkowa symbolizuje szczęście, jak ją zdobyć, a także gdzie powiesić. Pozostaje nam ostatnia, jednak nie mniej istotna kwestia: jak powinna wisieć podkowa na szczęście? Otóż, od wieków istnieją trzy możliwości i praktykowane sposoby wieszania podków w domach:
• podkowa powieszona rogami do góry – takie powieszenie podkowy ma zapewnić szczęście i dobrobyt w rodzinie,
• podkowa powieszona rogami do dołu – takie powieszeni chroni dom przed złymi mocami i odstrasza diabła,
• podkowa powieszona rogami w prawą stronę (poziomo) – w tym stylu, podkowa przypomina literę „C” (jak Chrystus). W przeszłości wieszano tak podkowę, by zamanifestować swoją przynależność do wspólnoty chrześcijańskiej.
Jak widać, nie tylko znaczenie podkowy jest istotne. Warto wiedzieć, gdzie i jak wieszać ten symbol szczęścia i bezpieczeństwa. Z całą pewnością, podkowa będzie pełnić także wspaniałą funkcję dekoracyjną w naszych wnętrzach i również dlatego warto ją mieć na ścianie.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.