Park Narodowy Etoszy

Park Narodowy Etoszy (ang. Etosha National Park) znajduje się w Namibii (południowo-zachodnia Afryka). Zajmując powierzchnię  22270 km² znajduje się na 4 miejscu na liście największych parków narodowych na świecie. Większą powierzchnię zajmują tylko:  Park Narodowy Grønlands , Park Narodowy Tasili Wan Ahdżar i Park Narodowy Wrangla-Świętego Eliasza.

 

Park Etoszy w 1907 roku został ustanowiony rezerwatem dla zwierząt, a w 1979 roku został parkiem narodowym. Jest to jedne z najpiękniejszych miejsc na ziemi, gdzie można spotkać rzadkie gatunki ptaków i ssaków i obserwować z bliska niesamowitą przyrodę.

park narodowy etozy położenie
poło­że­nie na mapie Namibii

Sercem obszaru jest Etosza, okresowe jezioro słone, które przez większą część roku jest pozbawione wody. Jezioro zajmuje prawie 25% terytoriom, które wypełnia się wodą dopiero w okresie pory deszczowej, poza nią jest solną skorupą. W parku znajdują się również inne pokłady soli i gliny, część wychodzi poza jego terytorium. Park Narodowy Etoszy wygląda pięknie o każdej porze roku. Jednych urzeka widok wyschniętego zbiornika, innych jezioro, przy którym zbierają się liczne zwierzęta chcące skorzystać z wodopoju.

mapa Parku Narodowego Etoszy
mapa par­ku

Fauna w Parku Narodowym Etoszy (Etosha National Park)

Park jest ważnym miejscem ochrony dla rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków ptaków. Jest to jedno z najlepszych miejsc na świecie do obserwowania dzikich zwierząt.

skocznik antylopi w Parku Narodowym Etoszy
skocz­nik anty­lo­pi w Par­ku Naro­do­wym Etoszy

Spotkamy tu flamingi, pelikany, palearktyki, żurawie, błotnikami czy tkacze. W poszukiwaniu wody i jedzenia, przybywają tu antylopy, zebry, żyrafy, słonie, gepardy, lwy, likaony, lamparty, nosorożce, hipopotamy. Łącznie okresowo lub stale mieszka tu ponad 140 gatunków ssaków, 340 gatunków ptaków, 110 gatunków gadów i16 płazów. Żadne zoo nie jest w stanie zapewnić tak niezwykłych przeżyć i zobaczenia tak wielu zwierząt w jednym miejscu.

słoń afrykański w Parku Narodowym Etoszy
słoń afry­kań­ski w Par­ku Naro­do­wym Etoszy

Zwierzęta są najaktywniejsze wieczorem i właśnie wtedy jest najlepsza okazja do ich fotografowania. Gdzie nie sięgnie się wzorkiem, przestrzenie są otwarte i rozległe. I to chyba właśnie widok miejsca wciąż nietkniętego cywilizacją, urzeka najbardziej.

zeby park Etosha
zebry u wodo­po­ju, Park Naro­do­wy Etoszy

Kiedy zwiedzać Park  Narodowy Etoszy?

Jeżeli chcesz tu zostać na dłużej, zarezerwuj nocleg w jednym z campingów. Z uwagi na bardzo dużą popularność tego miejsca, rezerwacji należy dokonywać ze znacznym wyprzedzeniem, nierzadko rok przed planowanym przyjazdem.

Sieć drogowa jest mało rozbudowana, dlatego trudno się zgubić. Przy kempingach można zatankować auto, a także zrobić małe zakupy. Najlepszą porą do zwiedzania jest okres od sierpnia do października. Wtedy jezioro jest suche, a parku zbiera się bardzo dużo ciekawych gatunków zwierząt.

flamingi w parku etoszy
fla­min­gi w par­ku naro­do­wym etoszy

Z kolei w okresie pory deszczowej na terenie parku zbierają się stada flamingów. Wiele ssaków ucieka w głąb parku, ale za to pojawiają się piękne ptaki.

 

Jeżeli nie chcesz się natknąć na tłumy turystów, przyjedź tu w czerwcu albo lipcu. Wtedy trwa pełnia lata afrykańskiego, temperatura powietrza przekracza nawet 40ºC i niewiele osób jest chętnych do odpoczywania w takich upałach.

dzioborożec w parku narodowym etoszy
dzio­bo­ro­żec

Gdzie nocować? Baza turystyczna

Najstarszym kempingiem dla turystów jest Okaukuejo. Mieści się w obszarze chronionym i jest bardzo dobrze przystosowany do zamieszkania przez turystów. Można również zamieszkać na terenie dawnego frontu niemieckiego Namutoni, jedynego zdobytego przez plemię Herereo podczas powstania w 1904 roku. Osada ta mieści się na wschodnim krańcu rezerwatu. Podróżni mogą się również zatrzymać w obozowisku Von Lindequist Gate.

Etosha Park
Eto­sha Park — tra­dy­cyj­ny domek ple­mie­nia Himba

Jeszcze niedawno zachodnia część Parku Etoszy była niedostępna dla turystów. Nawet trudno było odszukać konkretne miejsca na mapie. W 2014 roku to się zmieniło i odtąd turyści mogą się zatrzymywać w kempingu Olifantsrus zlokalizowanym w zachodniej części rezerwatu.

 

Zwierzęta tu mieszkające wciąż nie przywykły do widoku ludzi i aut, dlatego chowają się w krzakach, gdy tylko usłyszą warkot silnika.  Olifantsrus jest znacznie skromniejszym obozowiskiem, można tu jedynie rozłożyć namioty. Zaletą jest to, że nie ma tu tłumów, dlatego z łatwością można się dostać do toalety czy prysznica. Znajdziemy tu miejsca do grillowania i odpoczynku. Kemping jest ogrodzony, a na jego terytorium znajduje się miejsce do obserwowania zwierząt z góry.

wodopój Okaukuejo w parku narodowym etosha
wodo­pój Okau­ku­ejo w par­ku naro­do­wym etoszy

Ważne miejsca w Parku Narodowym Etoszy:

oświetlony wodopój w rejonie Okakuejo

serce rezerwatu – Etosha Pan (miejsce, gdzie woda jest sucha)

miejsca lęgowe dla flamingów (zdarza się, że w jednym czasie, przy obfitych deszczach zbiera się ich nawet kilkaset tysięcy)

lęgowiska dla żurawi rajskich

obozowiska i eleganckie campingi, w których można zamieszkać podczas pobytu w parku oraz z bliska obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku