Zebra stepowa (Equus quagga)

0
(0)

Zebra stepowa jest najliczniejszym gatunkiem zebr.  Nie jest zagrożona wyginięciem, czego nie można powiedzieć o innych zebrach, na przykład zebry Grevy’ego. W poniższym artykule dowiesz się, gdzie występuje zebra stepowa, czym się żywi oraz poznasz wiele innych ciekawostek z życia tego ssaka.

Zebra stepowa opis

Sylwetka zebry jest podobna do konia. Natomiast  ogon jest jak u osłów – na końcu pokryty pękiem długich włosów. Charakterystyczne dla koniowatych zrogowaciałe twory, tzw. kasztany, znajdują się jedynie na przedniej parze nóg. Zebra stepowa zalicza się do dużych ssaków, jej wysokość (w kłębie) dochodzi czasami nawet do 1,4m, i  2,3m długości. Dorosły osobnik może ważyć 300 kg.  Dojrzałość osiągają w wieku 3-4 lat, a żyją przeciętnie 30-35 lat.

zebra stepowa u wodopoju
zebra stepowa u wodopoju

Ciąża zebry stepowej  trwa około 12 miesięcy. Owocem ciąży jest zawsze tylko jedno potomstwo. Jeżeli chodzi o odżywianie, są one roślinożerne, a do głównego pożywienia należą trawy. Ssaki te mają wyczulony słuch i potrafią bardzo szybko biegać, nawet 60-80 km/h, a to bezprecedensowo pomaga im w uciekaniu przed głodnymi drapieżnikami.
W obrębie gatunku zebry stepowej wyróżnia się 6 podgatunków:

zebra równikowa (Equus q. Boehmi)
zebra sawannowa (Equus q. borensis)
zebra damarska (Equus q. burchelli)
zebra pręgonoga (Equus q. chapmani)
zebra równinna (Equus q. crawshayi)
zebra kwagga (†Equus q. quagga) podgatunek wymarły

zebra stepowa Park Narodowy Etoszy Namibia
zebra stepowa, Park Narodowy Etoszy Namibia

Skąd te paski?
Paski prawdopodobnie pomagają zebrze w uciecze przed drapieżnikami. Czarne pasy zlewają się tworząc gigantyczną plamę, co utrudnia agresorowi wyłapania słabszych bądź chorych zebr stepowych.
Brytyjski specjalista stwierdził, że paski na ciele zebry mają jeszcze jedną zaletę. Dzięki nim zebra stepowa w przeciwieństwie do lwów, bawołów słoni bądź gazel, nie posiada żadnych pasożytów i nie jest nimi zarażana. W tropikalnych krajach za przenoszenie chorób odpowiedzialne są głównie muchy tse-tse, których kolor biało- czarny ewidentnie nie przyciąga.

pasy u zebry
pasy zebry stepowej z bliska

Zebra stepowa występowanie i życie w stadzie

Jeśli chciałbyś zobaczyć zebrę to udaj się do zoo, gdzie są bardzo popularne. W naturalnych warunkach zebra stepowa z reguły żyje na sawannach i stepach znajdujących się w południowo-wschodniej Afryce. Nie grozi jej wyginięcie, a jej największą populację odnaleziono na sawannie Seregenti o powierzchni około 3000 km2. Charakterystyczną rzeczą dla tego miejsca jest to, że ciężko znaleźć tam jakiekolwiek drzewa.
Zebry stepowe żyją stadnie. Gdy następuje okres godowy samce walczą o względy samic. Co najciekawsze, komunikują się poprzez język migowy, polegający na położeniu głowy. Zwierzęta respektują zasady hierarchii. Stado składa się z ogiera, który bierze pod własną opiekę klacze i potomstwo. W ogrodach zoologicznych możemy zaobserwować identyczną zależność. Przy jedzeniu pierwszeństwo ma zawsze ogier, dopiero później klacze i na samym końcu potomstwo.

zebra
młoda zebra stepowa

Zebra stepowa ciekawostki

cechą charakterystyczną zebry stepowej są pasy rozmieszczone na całym ciele
Czasami walki o przewodnictwo w grupie są bardzo krwawe. Podczas śmierci „wodza” zastępuje go inny samiec. Czasami są sytuacje, w których samice i samce tworzą stada osobno
Każda zebra stepowa ma inaczej ułożone paski, doskonałym porównaniem są linie papilarne człowieka. Może wydawać się to nieprawdopodobne, ale często w popłochu na krótkim dystansie mogą osiągnąć prędkość 80 km/h.
Zebry stepowe są pokojowo nastawione do innych zwierząt. Dlatego bardzo często można zaobserwować mieszane stada, pomiędzy żyrafami, antylopami, strusiami i właśnie zebrami. Ich dobry wzrok pomaga z daleka wypatrzeć niebezpieczeństwo i w porę poinformować o tym towarzyszy
Jednym z czynników wpływających na ilość pasków jest strefa zamieszkania. Zebry żyjące w strefie suchej posiadają ich około 20, a mieszkańcy wilgotnych rejonów około 80
Dorosłe zebry śpią na stojąco. Kładą się tylko źrebaki
Zebra w ciągu jednego dnia jest w stanie wypić nawet 10 litrów wody dziennie, a bliskość wodopoju jest dla niej bardzo ważna, gdyż bez wody może przeżyć tylko 3 dni

konie w paski
zebry stepowe

Podsumowując, zebry stepowe to przyjazne i ułożone ssaki. Respektują zasady hierarchii i często tworzą mieszane stada. Mają bardzo dobry wzrok, co pozwala na szybkie wykrycie niebezpieczeństwa, a wrodzona szybkość przeważnie ratuje ich przed drapieżnikami.

 

Zebra stepowa systematyka

Domena: Eukarionty (Eukaryota)
Królestwo: Zwierzęta (Animalia)
Typ: Strunowce (Chordata)
Gromada: Ssaki (Mammalia)
Rząd: Nieparzystokopytne (Perissodactyla)
Rodzina: Koniowate (Equidae)

zebra stepowa
głowa zebry stepowej

Zebra stepowa cechy charakterystyczne

  • Wysokość            1,25 – 1,4 m
  • Długość                2,3 m
  • Długość ogona   45-50 cm
  • Waga                    200-300 kg
zebra albinos
zebra stepowa albinos

Jak przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.