Świerki ozdobne do ogrodu

Świerki ozdobne do ogrodu to idealny wybór w zasadzie dla każdego, kto ma dom z kawałkiem ziemi dookoła. W naszej szerokości geograficznej mamy na dodatek w tym względzie dość szerokie pole do popisu. Gdy wybór jest stosunkowo duży, niełatwo jednak wybrać opcje idealne w naszym indywidualnym guście. Postanowiliśmy więc Państwu w tym choć odrobinę dopomóc. Masz dom i zamierzasz obsadzić dookoła efektowne świerki ozdobne do ogrodu? Konieczne przeczytaj i poznaj możliwości wyboru odnośnie gatunków i odmian dostępnych w naszym klimacie.

Świerki ozdobne do ogrodu – jak się do tego zabrać?

Jeśli szukasz wiecznie zielonych drzew, które nie wymagają zbytniej konserwacji poza podlewaniem i pozostają zielone przez cały rok, dobrze trafiłeś! Dobrze też, jeśli wiele z nich pozostanie naturalnie niezbyt wysoka, by po latach nie zasłonić domu, jak w gęstym lesie. Co prawda, znalezienie wszystkich tych cech w jednym drzewie może wydawać się zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe. Jest to jednak absolutnie realnie możliwe.

W rzeczywistości istnieje wiele wiecznie zielonych drzew karłowatych, które oferują wszystkie te korzyści, a nawet i więcej. To zatem idealny wybór także dla ogrodników zajmujących się małymi przestrzeniami. To także świetny wybór dla każdego, kto nie chce spędzać weekendów na przycinaniu stale przerośniętych roślin. Jesteś więc we właściwym miejscu, ponieważ udzielimy tu stosownych porad odnośnie wspomnianych kwestii!

Masz dom i zamierzasz obsadzić dookoła efektowne świerki ozdobne do ogrodu? Konieczne przeczytaj i poznaj możliwości wyboru odnośnie gatunków i odmian dostępnych w naszym klimacie. Zanim jednak przedstawimy 15 ulubionych, małych i wiecznie zielonych drzewek, przyjrzyjmy się niektórym z korzyściom, jakie te rośliny oferują.

Świerki ozdobne do ogrodu – dlaczego warto sadzić małe i wiecznie zielone drzewa iglaste?

Sadzenie wiecznie zielonych drzewek iglastych, takich jak np. świerki, na podwórku i w ogrodzie ma wiele zalet. Wymienić tu należy przede wszystkim:

ich naturalnie zwarta forma oznacza niewielkie, jeśli w ogóle, przycinanie. Można przez to utrzymać ich formę, a niekiedy także możliwie niski wzrost;

ich zimozieloność i niezrzucanie igieł na zimę oznacza, że będziemy mieć kolor i fakturę w ogrodzie przez cały rok;

wiecznie zielone drzewa zapewniają doskonałą ochronę prywatności, na dodatek bez zbytniego wzrostu, jeśli to odmiany karłowe;

są łatwe do sadzenia i dobrze się przyjmują w ogrodzie. Ponadto nie ma siłowania się z wielką kulą korzeniową, lub zbyt długimi gałęziami;

zimozielone iglaki zapewniają zimowisko dla wielu różnych gatunków ptaków, a te, które produkują szyszki, zapewniają im również stałe pożywienie;

kompaktowe, wiecznie zielone drzewa z tej listy są łatwe w utrzymaniu i tolerują szeroki zakres warunków uprawy. Są przez to doskonałym wyborem dla osób, które nie mają dużo czasu na utrzymanie swoich nasadzeń.

Świerki ozdobne do ogrodu – oto najlepsze wiecznie zielone drzewa karłowate do ogrodów.

Chociaż istnieją setki kompaktowych zimozielonych roślin do małych ogrodów, wymienione tu są wyjątkowe, łatwe w uprawie, atrakcyjne i godne polecenia. Jest co prawda wiele wiecznie zielonych drzew i krzewów, które warto uprawiać. Jednak te z naszej listy należą do najlepszych odmian o niedużych rozmiarach, dostępnych dla ogrodników amatorów domowych. Oto one wraz z krótkim opisem:

Świerk pospolity (Picea abies) – dość szybko rosnące i powszechnie spotykane drzewo w Polsce. Nadaje się do ogrodów urządzanych w różnych stylach. Wymaga podłoża gliniasto-piaszczystego, umiarkowanie wilgotnego i lekko kwaśnego. Jest odporny na mrozy, lecz wrażliwy na suszę i zanieczyszczenia powietrza. Tworzy krótkie (1,5 cm), ciemnozielone i błyszczące igły oraz zwisające szyszki o dł. 15 cm. Wytworzono jego setki odmian ozdobnych odmian o różnym pokroju i sile wzrostu, także wiele karłowych.

Świerk pospolity (Picea abies) odmiana 'Nidiformis’

– ma pokrój niski i płaski.

Świerk pospolity (Picea abies) odmiana 'Little Gem’ – rośnie w atrakcyjnym kształcie kuli.

Świerk pospolity (Picea abies) odmiana 'Pusch’ – na końcach pędów wytwarza małe czerwone szyszki.

Płaczący świerk pospolity (Picea abies) odmiana ‘Pendula’ – wolno rosnące drzewo z kaskadowymi gałęziami, które dodają dramatycznej nuty krajobrazowi. Rośnie do ok. 7-8 m wysokości i 1,5 m szerokości.

Świerk pospolity (Picea abies) odmiana 'Acrocona’ – odmiana świerku pospolitego osiągająca wysokość do 5 m i tworząca atrakcyjnie nieregularny pokrój. Efektownie nadaje się do kompozycji szczególnie w ogrodach orientalnych.

Świerk pospolity (Picea abies) odmiana 'Acrocona Pusch’ – karłowa odmiana świerku pospolitego, dorastająca zaledwie do ok. 40 cm wysokości. Tworzy przy tym atrakcyjnie kulisty pokrój. Ponieważ ma małe rozmiary, dobrze wygląda szczególnie sadzona na rabatach i skalniakach.

Świerk pospolity (Picea abies) odmiana 'Cupressina’ – odmiana świerku pospolitego o nietypowym, niemal kolumnowym pokroju. Z tego względu doskonale prezentuje się szczególnie w drzewiasto-krzewiastych kompozycjach kolorystycznych oraz na ogrodowe szpalery roślinne.

Świerk pospolity (Picea abies) odmiana 'Frohburg’

– odmiana świerku pospolitego o atrakcyjnie zwisającym pokroju gałęzi. Jest dzięki temu polecana szczególnie na samotne solitery. Rośnie przy tym wolno, by po 10 latach osiągać zaledwie ok. 2 m wysokości.

Świerk kłujący (Picea pungens) odmiana 'The Blues’ – bardzo wytrzymała odmiana płaczącego świerku kłującego jest totalnym hitem. Szybko rośnie, ale osiąga wysokość zaledwie 3 m i szerokość od 1,5 do 3 m. Niebiesko-zielone igły są gęsto upakowane na gałęziach zwisających w dół. Dobrze rozwija się w pełnym słońcu, ale i w półcieniu.

Świerk biały (Picea glauca) – jest wiecznie zielonym drzewem w kształcie piramidy, pochodzącym z obszarów Ameryki Północnej. Posiada jasnozielone igły i osiąga ok. 18-19 m wysokości przy ok. 6 m szerokości.

Świerk biały (Picea glauca) odmiana 'Blue Wonder’

– śliczny mały świerk o pokroju stożkowatego krzewu rosnącego do 2-3 m. Wolno rosnący i odporny na zimno. Ma piękne niebiesko-szare liście, uroczą zwartą formę i naturalnie gęsty stożkowy kształt. Ten karłowaty zimozielony iglak świetnie prezentuje się również w zimowych nasadzeniach w pojemnikach.

Świerk biały (Picea glauca) odmiana ‘Conica’ – jedna z najpopularniejszych odmian świerka białego. Odmiana karłowa wolno rosnąca o regularnym, stożkowatym i gęstym pokroju. Rocznie przyrasta jedynie do 9 cm, a po około 10 latach uprawy osiąga zaledwie ok. 1 m wysokości. W wieku ok. 30 lat dorasta do ok. 3,5 m wys. i 1,5 m średnicy.

Łatwo tworzy dwa do trzech wierzchołków, zlewających się jednak pokrojowo zwykle w jeden stożek. Jej pędy są sztywne lecz cienkie, u młodych osobników wzniesione, a potem z wiekiem poziome. Gałązki na pędach są liczne i drobne oraz gęsto upakowane, z wyraźnymi jasnobrązowymi pąkami szczytowymi. Tworzą jednolitą, choć przy tym dość nierówną powierzchnię odcinającą dostęp do wnętrza krzewu.

Świerk biały (Picea glauca) odmiana 'North Star’

– niezwykle odporne, kompaktowo rosnące i wiecznie zielone niskie drzewo. Pokrojowo tworzy kształt jakby piramidy i jest pokryte wiecznie zielonymi igłami. Dorasta do wysokości 1,5 do 3 m oraz ok. 1 do 1,5 m szerokości. Preferuje pełne lub częściowe słońce i nie wymaga przycinania, aby zachować atrakcyjnie schludny kształt. Jest łatwa w uprawie i tolerancyjna na wszystkie gleby, oprócz najbardziej wilgotnych, podmokłych. Odmiana ‘North Star’ jest też jednym z najlepiej dostępnych w sprzedaży wiecznie zielonych iglastych drzew karłowatych.

Płaczący biały świerk (Picea glauca) odmiana 'Pendula’ – to wysokie, bardzo wąskie drzewo o jasnozielonych igłach. Rośnie do ok. 15-16 m wysokości i tylko ok. 2,5 m szerokości.

Karłowaty świerk serbski (Picea omorika) odmiana 'Nana’ – ma gęsty wzrost i rośnie w zwartym, wiecznie zielonym pokroju. Karłowate drzewko doskonałe na małe rabaty ogrodowe i nasadzenia fundamentowe. Podobnie jak inne świerki serbskie, ta karłowata forma ma zielone igły z białymi paskami na spodzie. Nadaje to temu drzewu miękki i bardzo atrakcyjny kolorystycznie wygląd. Powoli rośnie i osiąga maksymalną wysokość zaledwie od 1 do 1,5 m, przy równej szerokości. Tworzy za to luźno piramidalną formę bez konieczności przycinania.

Świerk Colorado (Picea pungens)

– jeden z najpopularniejszych świerków. Posiada sztywne gałęzie gęsto upakowane igłami. Rośnie do ok. 15-16 m wysokości.

Pnący świerk kłujący Colorado (Picea pungens) odmiana 'Procumbens’ – iglak okrywowy ze srebrzysto-niebieskimi igłami. Jego wysokość utrzymuje się poniżej 0,5 m i może rozciągać się na 3 m lub więcej szerokości.

Świerk Colorado (Picea pungens) odmiana 'Iseli Fastigiate’ – wolno rosnąca odmiana o srebrzysto-niebieskich igłach. Dorasta do ok. 15 m wysokości i ok. 6 m szerokości w okresie dojrzałości.

Świerk niebieski Colorado Glob (Picea pungens) odmiana 'Glauca Globosa’ – niski krzew o srebrzystoniebieskich igłach. Rośnie maksymalnie do ok. 3 m wysokości i ok. 2 m szerokości. Rośnie wolno i ma mniej regularny pokrój, w porównaniu z gatunkiem podstawowym.

Świerk orientalny Skylands (Picea orientalis) odmiana 'Skylands’ – tworzy małe żółto-zielone igły i czerwone wiosenne szyszki. Najlepiej sprawdza się w jasnym popołudniowym cieniu. Dorasta do ok. 30 m wysokości i ok. 6 m szerokości.