Cena drzewek jabłoni

Jeśli mamy ogród, działkę lub sad, wtedy obowiązkowo myślimy o kupnie sadzonek różnych drzew owocowych. O tym, jakie sadzonki ostatecznie wybierzemy, często decyduje cena drzewek owocowych. Dlatego jeśli masz sad i chcesz w nim posadzić drzewa owocowe, sprawdź najpierw, jakie sadzonki i drzewa owocowe są obecnie polecane do ogrodu? Przeczytaj, jaka obecnie jest cena drzewek jabłoni? Jeszcze dziś zaplanuj kupno. Oto najkorzystniejsza cena drzewek owocowych.

Wybór odmian drzew owocowych do własnego ogrodu czy sadu nigdy nie jest łatwy. W dużym stopniu decyduje o tym cena drzewek owocowych, dlatego warto przeczytać nasz praktyczny poradnik cenowy. Należy również wiedzieć, że warte uwagi są wyłącznie kwalifikowane drzewka owocowe produkowane w wytypowanych i rejestrowanych szkółkach pozostających pod stałym nadzorem Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Polsce w zakresie jakości jak również zdrowotności roślin. Zatem jaka obecnie jest cena drzewek jabłoni? Jak zaplanować ich kupno i jak je wybierać? Oto najkorzystniejsza cena drzewek owocowych.

Cena drzewek jabłoni u producentów

U producentów indywidualnych (bezpośrednio w szkółkach producentów prywatnych) cena drzewek jabłoni bywa jedna na wszystkie sadzonki, bez względu na ich odmianę. Na przykład w sprzedaży internetowej szkółkarzy wynosi średnio ok. 13-16 zł (przy cenie 14 zł brutto, cena netto wynosi 12,96 zł). Kupimy tu m.in. takie odmiany jak: ’Antonówka’, ’Renety’, ’Delikates’, ’Close’, ’Doscovery’, ’Gloster’, ’Early Geneva’, ’Grafsztynek’, ’Granny Smith’, ’Jester’, ’Jonagold’, ’Jonica’, ’Katja’, ’Koksa’, ’Kosztela’, ’Lobo’, ’Melba’, ’Oliwka żółta’, ’Priam’, ’Prima’, ’Summerred’, ’Szampion’, ’Witos’, ’Jabłoń Malinowa’ czy też ’Jabłoń Landsberska’. Hurtowa cena drzewek jabłoni szczepionych na różnego typu podkładkach, bez względu na odmianę w sprzedaży internetowej wynosi często ok. 9 zł, natomiast detaliczna 15 zł.

cena drzeka jabłoni

Najwyższa cena drzewek jabłoni szczepionych na podkładkach w sprzedaży internetowej wynosi ok. 25 zł za sadzonkę. Szkółki sprzedające sadzonki przez Internet, w cenie drzewek owocowych często zawierają też dodatkowe gratyfikacje, jak np. paczkę nawozu lub różnego typu zniżki na kolejne zakupy, czy też darmowe filmy instruktażowe traktujące o tym, jak w sposób właściwy uprawiać takie rośliny. Na Lubelszczyźnie dobre szkółki z SPS sprzedają natomiast sadzonki jabłoni bezpośrednio u siebie w gospodarstwie za sadzonki klasy ekstra w cenie ok 9-8 zł ,I klasy 6-7 zł, a II klasy po 4-5 zł. Na targach roślinnych ceny są zwykle najniższe. Odmiana rzadka w sprzedaży, chodliwa, jak np. ’Gala’ w sprzedaży może nawet kosztować 14-15 zł za sadzonkę. Natomiast odmiany ’Gloster’, ’Champion’, ’Lgol’, ’Golden’, ’Mutsu’, ’Jonaprince’ osiągają ceny 10-12 zł za sadzonkę. Z kolei nader mocno reprezentowana w sprzedaży popularna odmiana ’Idared’, której mało kto chce, kosztuje po 3-4 zł za sadzonkę.

 

Cena drzewek jabłoni na portalach ogłoszeniowych

Na bardzo znanym i popularnym portalu ogłoszeniowym OLX cena drzewek owocowych jest bardzo różna. Cena drzewek jabłoni plasuje się przy tym na poziomie od 3-4 zł (np. za sadzonkę ’Champion’ lub palikowane sadzonki odmiany ’Red Jonaprince’) do 10 zł, a niekiedy nawet 15 zł (za drzewka jabłoni w doniczkach). Niekiedy cena drzewek jabłoni dochodzi tu nawet do 16-20 zł. Sadzonkę bardzo cenionej odmiany ’Champion’ można tu, więc kupić i za 3-4 zł i za 20 zł.

 

Również na innym bardzo popularnym portalu ogłoszeniowym Allegro cena drzewek owocowych jest różna. Cena drzewek jabłoni ma tu zwykle wysokość 9-16 zł, choć zdarzają się i oferty warte 20-28 zł. Do wyższych cen producenci sadzonek zachęcająco oferują często jeszcze nawóz gratis. Dla przykładu, w cenie 29.90 zł na Allegro można kupić m.in. ’Jabłoń rajską Royalty’, a za 22 zł można tu zakupić ’Jabłoń Kolumnową Kosztel’ w ozdobnej donicy. Natomiast popularna latem jabłoń ’papierówka’ i ’papierówka czerwona’ ma tu cenę ok. 15 zł za sadzonkę.

ile kosztują drzewka jabłoni

Cena drzewek owocowych – podkładki wegetatywne pod jabłonie

Sadzonki drzew owocowych, w tym jabłoni, są sprzedawane często wraz z podkładkami wegetatywnymi. Podkładki wegetatywne pod jabłonie i inne drzewa owocowe to nowoczesny sposób produkcji sadzonek. Podkładki są pniem, na którym szczepi się dany gatunek i odmianę drzewa owocowego. Ich zadaniem jest spowalnianie wzrostu zaszczepionej na nich rośliny szlachetnej i spowodowanie jej szybszego wejścia w owocowanie. Podkładki powodują też większą odporność na różne czynniki zewnętrzne u szczepionych na nich drzew. Pożądany efekt uboczny szczepienia na podkładkach wegetatywnych to również karlenie szczepionego w ten sposób drzewa lub krzewu owocowe. W przypadku jabłoni normalnie będącymi dosyć dużymi drzewami, takie karlenie jest, więc cechą bardzo pożądaną. Po posadzeniu zalecane jest jednak wzmacniające palikowanie tego typu roślin, utrzymywane przynajmniej przez pierwsze 5-7 lat.

Na rynku dostępne są różne rodzaje podkładek wegetatywnych do roślin owocowych. Są wśród nich również takie, które nie osłabiają siły wzrostu rośliny głównej (np. jabłoni). Silnie skarlające podkładki dobrze nadają się przy tym pod silnie rosnące odmiany. Natomiast średnio silnie skarlające podkładki nadają się najlepiej pod słabo rosnące odmiany. Zwykle cena drzewek owocowych, w tym również cena drzewek jabłoni dotyczy już gotowych sadzonek, czyli zaszczepionych na właściwych podkładkach. Jednak można też kupić i same podkładki. Ich cena waha się przy tym w granicach ok. 1,45-2 zł (netto ok. 1,34 zł).