Kwiaty rabatowe

Kwiaty rabatowe stanowią najpopularniejszy typ roślin ogrodowych. Są tu zarówno rośliny wieloletnie, jak i jednoroczne. Z pewnością każdy miłośnik pięknych ogrodów marzy o kolorowych, bujnych i zachwycających rabatach w sezonie wegetacyjnym! Jednak nie tak łatwo osiągnąć idealny efekt, dobrze zatem wiedzieć, jak do tego dążyć!

Czy kwiaty rabatowe mają rosnąć tylko na rabacie i czym w ogóle jest rabata?

Otóż rabatę stanowi wyraźnie oddzielony fragment ogrodu lub trawnika, mający kształt geometryczny, na którym posadzone są jednolite (rabaty jednogatunkowe) lub różnorodne gatunki kwiatów. Kształt rabat może być na przykład podłużny, okrągły (klomb), zygzakowaty, pojedynczy lub podwójny, potrójny itp. Często rabaty otaczają też jakieś inne konstrukcje, jak np. trawniki, ścieżki i aleje, płoty, mury budynków, baseny i strumyki ogrodowe itp. Rabaty mogą też być wielokolorowe lub jednokolorowe, jednoroczne lub dwuletnie i wieloletnie, mogą przy tym składać się z typowych kwiatów ozdobnych lub z roślin skalnych, czy też z roślin dzikich lub ziół.

Doświadczeni ogrodnicy doskonale wiedzą przy tym, że na założenie bardzo rozbudowanej i skomplikowanej w kształcie rabaty, nie każdy może sobie pozwolić. Wymaga to z pewnością zarówno wiele pracy i wysiłku, jak i odpowiedniej ilości miejsca. Do takiego zadania trzeba się też odpowiednio przygotować, dobrze rozplanować układ przyszłej rabaty i posiadać środki na zakup odpowiednich gatunków roślin. Zawsze należy przy tym pamiętać, że kwiaty rabatowe mogą też być sadzone inaczej, czyli wcale nie w formie rabaty. Dla niektórych gatunków z pewnością rabata pozostaje jednak najefektywniejszym sposobem ich ekspozycji!

kwiaty rabatowe
kwiaty rabatowe jednoroczne

Co warto wiedzieć o kwiatach rabatowych?

Uprawa roślin w formie rabaty wcale nie jest zadaniem łatwym. Nawet rabata zaledwie jednogatunkowa może stanowić niemałe wyzwanie. Zawsze trzeba poznać szczegółowe wymagania planowanych do posadzenia roślin i dowiedzieć się, w jakich warunkach czują się najlepiej, tak, aby zdrowo rosły i rozwijały się. Nie możemy więc w cieniu sadzić roślin światłolubnych, na glebie piaszczystej roślin torfolubnych, a na gruncie zbyt suchym roślin uwielbiających wilgoć. Z kolei jeżeli zdecydujemy się na rabaty wielogatunkowe, wówczas musimy dysponować jeszcze bardziej rozległą wiedzą i ogarnąć wiele gatunków na raz. Bardzo liczy się przy tym dopasowanie poszczególnych gatunków kwiatów, które nie tylko powinny się ładnie wspólnie komponować, ale też nie zagłuszać się wzajemnie (poszczególne gatunki nie mogą negatywnie na siebie oddziaływać).

Jeżeli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z tworzeniem rabat i uprawą kwiatów, lepiej swoja pracę zacząć od mniejszej i najmniej skomplikowanej rabaty, a dopiero po uzyskaniu odpowiedniego doświadczenia pokusić się o zadania trudniejsze! W przeciwnym wypadku napracujemy się, a efekt i tak może być mierny. Zwłaszcza, jeżeli źle rozplanujemy przyszłą rabatę i dobierzemy niewłaściwe, chociażby pod względem okresu swojego kwitnięcia i wykluczające się wzajemnie (antagonistyczne) gatunki roślin.

bratki kwiaty rabatowe dwuletnie
bratki dwuletnie kwiaty rabatowe

Kwiaty rabatowe – odpowiedni wybór gatunków

Wszystkie kwiaty rabatowe wymagają pielęgnacji oraz warunków uprawy zgodnych ze swoimi indywidualnymi wymogami. Pod tym względem istnieją różne grupy kwiatów: np. światłolubne, cieniolubne, torfolubne, wilgociolubne, potrzebujące podpór itp. Do wyboru są ponadto zarówno kwiaty jednoroczne, jak i dwuletnie, czy też wieloletnie. Przy podejmowaniu decyzji, jakie gatunki kwiatów rabatowych wybrać na daną rabatę należy się kierować stopniem trudności jego uprawy oraz względami estetycznymi (np. kolor kwiatów i liści, wysokość roślin), czyli walorami ozdobnymi poszczególnych gatunków.

Najbardziej pożądane i polecane szczególnie nowicjuszom tworzenia rabat ogrodowych, są gatunki bardzo łatwe w uprawie. Samych tylko polecanych przez ogrodników roślin jednorocznych jest przy tym aż 50 odmian, różniących się od siebie kolorystycznie i wizualnie. Jeszcze więcej jest roślin wieloletnich i dwuletnich. Praktycznie każdy może wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Jeśli w ogrodzie mamy kiepską glebę, jednak pragniemy na rabaty posadzić rośliny lubiące słońce i żyzne podłoże, wtedy dobrze jest na wierzchnią warstwę gruntu nasypać warstwę żyznego, kupnego torfu. Dobrze też, jeśli posadzimy rośliny nie wymagające zbytniego dokarmiania ich nawozami, wtedy przed zasianiem kwiatów lub wsadzeniem sadzonek, wystarczy tylko dodać do ziemi nieco kompostu. Najbardziej pożądane są oczywiście takie rośliny, które są w stanie wytrwać nawet w czasie suszy i będą długo oraz pięknie kwitły.

kwiaty rabatowe wieloletnie piwonie
piwonie wieloletnie kwiaty rabatowe

Sadząc rabaty wielogatunkowe należy pamiętać, aby od przodu (czoła rabaty) znalazły miejsce rośliny najniższe, w środku te mające średnią wysokość, a od tyłu najwyższe. Kompozycje wielogatunkowe najlepiej bowiem prezentują się w układzie kaskadowym. Jeśli rabata biegnie przy murze, warto na tle muru posadzić jakieś gatunki pnące, robiąc im rusztowania i drabinki, aby mogły się wspinać po ścianie coraz wyżej.

Proponowane przez specjalistów ogrodnictwa gatunki niskich roślin rabatowych,  to np.:

stokrotki, lewkonie, bratki, przebiśniegi, krokusy, pierwiosnki, konwalie, chryzantemy i róże miniaturowe, begonie, czubatki ubiorkolistne, goździki hińskie, kapusta ozdobna, lewkonia długopłatkowa czyli maciejka, lwie paszcze, maczek kalifornijski, niezapominajki, niecierpki, krwawnik pospolity (krwawnica), pantofelnik całolistny, smagliczka nadmorska, szałwia błyszcząca, ubiorek gorzki, wilec purpurowy, barwinek różowy, calibrachoa, dąbrówka rozłogowa, funkie, heliotrop, jasnota ozdobna, kocimiętka, pelargonie bluszczolistne i rabatowe, santolina, słonecznice, szczypiorek wieloletni, tojeść, zawilce, żurawki.

funkie
funkie niskie rośliny rabatowe

Propozycje średniej wielkości roślin rabatowych, to np.:

aksamitki, jaskry, tulipany, astry, chryzantemy średnie, czarnuszki, nagietki, chabry, dimorfoteka zatokowa, floksy, komosa podwójnie pierzasta, ślaz, bergenia sercolistna, dzwonki, firletka, jeżówka purpurowa, komos podwójnie pierzasty, liatra kłosowa, mięta, michałki, zachyłki, przetacznik, przymiotno ogrodowe, szałwia omszona i lekarska.

tulipany
tulipany kwiaty rabatowe kwitnące wczesną wiosną

Wśród wysokich gatunków kwiatów rabatowych poleca się gatunki takie, jak np.:

irysy (kosaćce), piwonie, róże, chryzantemy wysokie, mieczyki, łubiny, dalie, złocień wielki, a najbardziej z tyłu malwy, groszek pachnący, naparstnice, pustynnik Bungei, rącznik pospolity, szarłat zwisły, tytoń oskrzydlony, parzydło leśne.

róze czerwone
wysokie kwiaty rabatowe róże

Na rabaty skalniaki wskazane są natomiast gatunki np.:

różne gatunki rozchodników, rojniki, dmuszek jajowaty, kocanki ogrodowe, emezja powabna, nemofila plamista, macierzanka, bazylia, tymianek, oregano, portulaka wielkokwiatowa, gazanie, pustynnik Bungei, goździki brodate i rozchodnikowe (np. Kahori), kocanka włochata, lawenda, lewizja długopłatkowa, trawa ostnica, zawciąg nadmorski, pierwiośnik górski, skalnice, różeńce, rozularia złocista, trawa turzyca i strzęplica sina.

rośliny rabatowe na skalniaku
skalniak

kwiaty rabatowe, kwiaty rabatowe