Największa bylina świata

0
(0)

Gunnera manicata to największa bylina świata. Jej ojczyzną jest Ameryka Południowa, a dokładnie tereny Brazylii. Roślina ta może osiągać do 3 metrów wysokości i szerokość 4 m. Znakiem rozpoznawczym i zarazem najbardziej atrakcyjną częścią rośliny są jej wielkie liście, których średnica może osiągać nawet 2 metry! Roślina może dać kryjówkę nawet kilku dorosłym osobom. Gunnera olbrzymia jest rośliną coraz popularniejszą także naszym kraju. W ogrodzie prezentuje się niezwykle efektownie i dostojnie, jednak jej uprawa wymaga regularnej pielęgnacji. W naszym poradniku zawarliśmy garść praktycznych porad dotyczących uprawy największej byliny świata. Zapraszamy do lektury!

Zanim przejdziemy do wymagań i sposobu prawy gunnera manicata, warto powiedzieć sobie co nieco o bylinach jako takich. Otóż, gatunek ten obejmuje rośliny, które żyją dłużej niż dwa lata i kwitną wielokrotnie. Byliny mogą różnić się nie tylko wielkością, kształtem czy okresami kwitnienia, ale także sposobami na przetrwanie zimy, w zależności od klimatu. Ze względu na czas trwania i intensywność pory zimowej, rośliny te przyjmują różne strategie przetrwania tego trudnego okresu. U większości bylin część znajdująca się nad ziemią obumiera, a częścią przetrwalnikową są u nich bulwy, cebule czy kłącza. Niektóre byliny, należące do grupy hemokryptofitów, zachowują pąki przez okres zimowy, chroniąc je w tzw. różyczkach liściowych, znajdujących się przy ziemi. Uprawiając byliny w ogrodzie, zabezpieczamy je na zimę, usypując kopce z kory, ściółki lu liści. W ten sposób zapewnimy roślinom lepszą ochronę przez niskimi temperaturami.

Byliny w ogrodach mają długą tradycję, a pierwsze doświadczenia z roślinami wieloletnimi ogrodnicy mieli za sobą już w XIX wieku. Jednak prawdziwy szał na byliny i rośliny wieloletnie zapanował w XX wieku. Moda na różnokolorowe, pięknie kwitnące rośliny, które są w stanie przetrwać zimę w ogrodzie, obiegł cały świat.

gunera olbrzymia największa bylina świata

Zarówno największa bylina świata, jak i mniejsze rośliny wieloletnie, są chętnie uprawiane w grodach, z uwagi na łatwe przystosowanie do warunków panujących w ogrodzie. Wiele z nich dobrze rośnie zarówno na kamienistym podłożu, jak i na żyznej, wilgotnej ziemi. Byliny nie wchodzą w konflikt z innymi roślinami w ogrodzie, a dodatkowo stanowią ich cenne uzupełnienie. Tym, co sprawia, że w ogrodach sadzimy byliny, jest także ich duża odporność na choroby i szkodniki. Rośliny wieloletnie nie wymagają zazwyczaj skomplikowanej pielęgnacji i ochrony przed pasożytami.

Jak sadzić byliny w ogrodzie?

Przygotowanie podłoża pod sadzenie bylin nie wymaga większych nakładów. Zazwyczaj, jedynym obowiązkiem jest użyźnienie gleby za pomocą obornika lub kompostu. W zależności od gatunku rośliny (zwłaszcza tych o wysokim pH) konieczne może okazać się również zastosowanie siarki lub kwaśnego torfu. Sadząc w ogrodzie byliny, powinniśmy pamiętać o zabezpieczeniu odpowiedniej ilości miejsca na rabacie. Warto zapoznać się z rozmiarami, osiąganymi przez dorosłe osobniki, by w optymalny sposób zaplanować miejsce w ogrodzie. Zbyt mało miejsca pozostawionego roślinom znacznie ogranicza ich możliwości wzrostowe. Aby mieć pewność, że byliny w naszym ogrodzie przetrwają nawet mroźną i surową zimę, warto postawić na te gatunki, które występują w naszym kraju naturalnie. Największa bylina świata co prawda się do nich nie zalicza, jednak również ona może z powodzeniem zająć miejsce w naszym ogrodzie. Poniżej dowiecie się jak ją uprawiać!

Na samym początku warto powiedzieć sobie, że gunnera olbrzymia nie należy do roślin, których uprawa byłaby ciężka i skomplikowana. Nie oznacza to jednak, że nie będzie wymagała opieki i pielęgnacji. Poszukując miejsca w ogrodzie, w którym zasadzimy gunnerę, należy pamiętać, że największa bylina świata lubi stanowiska charakteryzujące się delikatnym zacienieniem. Warto wybrać miejsce zaciszne, chroniące od wiatru. Sadzimy ją w miejscach, gdzie gleba jest żyzna o odpowiednio nawilżona. Przed wsadzeniem warto użyźnić ziemię obornikiem lub kompostem. Aby cieszyć się piękną i zdrową bulina przez kolejne lata, niezbędne będzie stosowanie nawozów azotowych.

Największa bylina świata Gunnera manicata

Największa bylina świata Gunnera manicata

Należy pamięć, że mimo iż największa bylina świata wywodzi się z gorącej Brazylii, to jednak nie wolno doprowadzać do jej przesuszania. Regularne podlewanie będzie więc obowiązkowe. Podobnie jak okrywanie rośliny liśćmi lub słomą przed nadejściem zimy. Roślina wykazuję tolerancję na mróz do -7-10 stopni Celsjusza.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, gunnera olbrzymia osiąga do 3 metrów wysokości i 4 m szerokości. Warto więc pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej ilości miejsca na rozwój roślinie. Ze względu na jej imponujące wymiary, roślina najlepiej sprawdzi się w większych ogrodach z duża ilością miejsca. Gunnera może rosnąć samotnie, bez towarzystwa innych roślin, jak i w otoczeniu drzew, pięknie przyozdabiając ogród. Jej wielkie liście chronią przed słońcem, i mają niezwykle intensywną, zielona barwę. Okres kwitnienia gunnery olbrzymiej przypada na maj i czerwiec. Kwiatostan tej rośliny kształtem przypomina kolby kukurydzy i również ma zielony kolor. W miarę upływu czasu kolby zmieniają barwę na brązową.

Określenie gunnery olbrzymiej mianem rośliny kultowej, nie będzie w żadnym stopniu nadużyciem. Na tle tej wielkiej byliny zapanował prawdziwy szał nie tylko w Polsce. Wielką popularnością cieszy się także w krajach śródziemnomorskich czy na wyspach brytyjskich. Największa bylina świata doda niezwykłego charakteru wszystkim ogrodom, w których zostanie posadzona. Warto jednak pamiętać, że mimo dużej popularności, uprawa tej rośliny w naszym kraju wciąż pozostaje sporym wyzwaniem. Głownie ze względu na konieczność regularnego nawadniania i dość niskie temperatury w ciągu roku. Jednak coraz większa liczba osób podejmuje się tego trudnego, zadania, a piękna, zdrowa i potężna gunnera manicata odwdzięcza się za włożony trud swoim pięknem i imponującym charakterem.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.