Jakie zwierzęta noszą ze sobą schronienie?

Każde zwierze zajmuje określoną niszę ekologiczną. Każde prowadzi też swój styl życia, zgodny z cechami i preferencjami typowymi dla gatunku, którego jest przedstawicielem. Jedne zwierzęta latają więc i mieszkają w gniazdach na drzewach, skałach, czy w dziuplach. Inne biegają po stepach lasach czy pustyniach i śpią pod gołym niebem. Są jednak również gatunki mające schronienie, które noszą całe życie na własnych plecach. Co to za stworzenia? Szukasz informacji na lekcję biologii? Interesuje się sposób życia zwierząt? Sprawdź więc, jakie zwierzęta noszą ze sobą schronienie? Czy wiesz, że są takie?

Jakie zwierzęta noszą ze sobą schronienie? – rodzaje schronień dzikich zwierząt.

Istnieje wiele różnych rodzajów schronień i domów dla zwierząt. Interesuje się sposób życia zwierząt? Sprawdź więc, jakie zwierzęta noszą ze sobą schronienie? Oto niektóre z najczęstszych form i przykładowe gatunki zwierząt, które ich używają:

spanie i odpoczywanie leżąc po prostu pod gołym niebem –

to sposób najprostszy, nie wymagający żadnego lokum. Tak śpią i odpoczywają zwierzęta kopytne, lwy na sawannie, wielbłądy itp. Czasem niektóre mogą sobie mościć posłanie, jak np. niektóre psowate. A dziki lubią nawet wymościć tak swoje legowisko pod zwalonymi drzewami lub pod niskimi gałęziami świerków itp.

nora lisa z młodym

nory i dziury w ziemi

bardzo wiele zwierząt kopie w ziemi, aby w ten sposób stworzyć swoje domy. Pod ziemią żyją w ten sposób np. lisy, dzikie króliki, pieski preriowe, borsuki, czy mrówki. Niektóre takie nory-domy podziemne są bardzo proste z jedną dużą dziurą i jednym wyjściem. Natomiast inne są dość złożone z wieloma pokojami, wejściami i wyjściami. W takich złożonych norach zwierzęta budują nawet swoisty system wentylacji.

Bobry przykładowo budują taki domek w kopcu żeremiu wystającym nad wodę. Prowadzi z niego wiele wyjść na różne dogodne strony. Jest też co najmniej jedno podwodne wyjście i wejście zarazem. Są nawet pająki budujące sobie nory w ziemi (np. ptaszniki), z których potem polują i w których spędzają czas;

ptasie gniazdo

gniazda

ptaki budują gniazda, w których składają jaja, a potem wychowują pisklęta. Gniazda mogą przy tym budować na gałęziach drzew i krzewów, w dziuplach, na skałach, lub na ziemi. Niektóre ptaki drążą też gniazda w formie nor w piaszczystych zboczach (np. niektóre jaskółki, zimorodki, kraski). A niektóre ptaki miejskie budują swe gniazda nawet w zakamarkach ludzkich budynków. Wiele małp buduje sobie na noc gniazda jednorazowe do bezpiecznego spania na noc na drzewach;

puste kłody leżące na ziemi i dziuple stojących drzew

zwierzęta żyjące w lesie, często lubią budować swoje domy w wydrążonych kłodach leżących na ziemi lub w pniach stojących drzew. Robią tak m.in. wiewiórki, norki, łasice, sowy, dzięcioły (dziuple na drzewach), czy rysie, lisy, niedźwiedzie (puste kłody na ziemi). Dziupla to pusta dziura w pniu stojącego drzewa. Nawet niedźwiedzie brunatne i czarne lubią mieszkać w dziuplach drzew lub w zwalonych kłodach;

jaskinie –  nietoperze lubią tam mieszkać

nietoperz w jaskini

w jaskiniach –

Jaskinie, które tworzą dobre stałe domy, znajdują się przy tym nie tylko na suchym lądzie. Wiele zwierząt żyjących w wodzie, zwłaszcza węgorze, lubi bowiem mieszkać w podwodnych jaskiniach. Niektóre ryby i rekiny lubią znaleźć podwodną jaskinię, w której można się szybko zdrzemnąć i krótko odpocząć. Ośmiornice niektórych gatunków wchodzą do nich złożyć jaja, a potem tam umierają;

pajęcze sieci

pająki przędą sieci, w których żyją i łapią w nie ofiary, którymi się żywią. Sieci są doskonałymi pułapkami do łapania owadów, które pająki mają jeść. Idealnie też budują i wyściełają ściany norek, w których pająki mieszkają, gdy akurat nie polują;

pszczele ule

pszczoły wytwarzają wosk wewnątrz swoich ciał, a następnie używają go do budowy domów zwanych ulami. Na dziko swe ule budują w dziuplach drzew i w starych spróchniałych pniach. Te owady lubią bowiem żyć i pracować razem w ogromnej liczbie. Ul jest dobrym domem dla całej kolonii. Już bardzo dawno temu wykorzystali to ludzie, budując im ule drewniane w formie zadaszonych dużych skrzynek. Pszczoły same budują sobie w nich woskowe komórki do zbioru miodu i pyłku oraz do rozrodu i wychowu larw;

ludzkie domy i inne budynki

zwierzęta domowe to te, które żyją z ludźmi. Chodzi o zwierzęta udomowione i trzymane do towarzystwa lub obrony i pracy, a także zwierzęta gospodarskie. Najczęstszymi zwierzętami mieszkającymi w naszych domach są psy i koty. Natomiast zwierzęta gospodarskie to np. drób, bydło, konie, trzoda chlewna, kozy czy owce.

Zwierzęta takie jak te gospodarskie hodowlane, są oczywiście zbyt duże i zbyt brudzące, aby mieszkać z nami w domu. Zwierzęta takie jak konie, krowy, kozy, owce i świnie zwykle żyją więc w oborach, chlewniach, kurnikach, czy stodołach;

domy” noszone przez zwierzęta na własnych plecach – jakie zwierzęta noszą ze sobą schronienie?

To zdecydowanie najciekawszy sposób posiadania własnego schronienia wśród zwierząt. Wykorzystuje to niemała przy tym grupa bardzo różnych i wcale niespokrewnionych ze sobą gatunków.

Jakie zwierzęta noszą ze sobą schronienie? – muszle, skorupy, kamyczkowe sklejone pochewki i inne zwierzęce pomysły.

Muszle lub inne małe podwodne pojemniki, to najciekawsze sposoby na własne lokum wśród zwierząt. Wiele stworzeń o miękkich ciałach nosi ze sobą takie właśnie swoje własne lub zdobyczne domy:

Jakie zwierzęta noszą ze sobą schronienie? ślimaki

jakie zwierzęta noszą ze sobą schronienie – muszle krabów, ślimaków i małży

domy pozyskiwane od innych zwierząt, to przede wszystkim muszle. Ich twarda powierzchnia idealnie skutecznie pomaga chronić znajdujące się w nich zwierzęta. Wykorzystują to przede wszystkim kraby pustelniki. Muszą jednak znaleźć sobie najpierw taką pustą muszlę jakiegoś ślimaka morskiego. Następnie wchodzą w nią swym odwłokiem tak, że wystaje jedynie ich przednia część z odnóżami, szczypcami, czułkami i głową.

Na muszli dla lepszej ochrony kraby mogą też dodatkowo przyczepić żywe ukwiały. Dlaczego to robią? Ponieważ mają całe życie miękki i delikatny odwłok. Muszą więc chronić swe ciało przed drapieżnikami, w tym głównie ośmiornicami. Ponieważ jak wszystkie skorupiaki, kraby stale rosną, co jakiś czas linieją też ze starego pancerzykowego naskórka. Wymianie podlega wtedy również stara muszla, na nową odpowiednio większą.

Kraby mogą też wtedy nałożyć na siebie wcale nie naturalną muszlę pozostałą po jakimś martwym morskim ślimaku. Może to być bowiem nawet stara metalowa puszka lub szklany słoik wyrzucony z jakiegoś statku. Obserwowano już takie przypadki. A ślimaki muszlowe rodzą się już mając muszlę na swoim grzbiecie. Rośnie ona wraz z nimi, powiększając się o narost coraz to nowych, większych skrętów. Po śmierci ślimaka pozostanie po nim taka właśnie muszla.

Na stałe chowa on w niej worek trzewiowy z wnętrznościami. A w razie niebezpieczeństwa oraz zasypiając na zimę i w czasie letnich upałów, ślimak cały się tam schowa. Muszla wodnych małży jest podobna i pełni te same funkcje. Składa się jednak aż z dwu takich samych lub podobnych połówek. Małże w razie potrzeby wysuwają na zewnątrz jedynie swą nogę oraz syfony wodne (wpustowy i wypustowy).

jakie zwierzęta noszą ze sobą schronienie

jakie zwierzęta noszą ze sobą schronienie pąkle
pąkle

– wapienne kieszonki pąkli i domki larw chruścików

pąkle to skorupiaki morskie należące do stawonogów. Prowadzą osiadły tryb życia i budują pancerzykowe, stożkowate domki zbudowane z płytek wapiennych. Od góry domek ten jest zamykany otwieranym wieczkiem. Ich odnóża są przekształcone w pierzaste wąsy, wysuwane na zewnątrz. Służą im one do odcedzania i nagarniania planktonicznego pokarmu do otworu.

Pąklowe domki można spotkać przytwierdzone na skałach, kamykach, muszlach mięczaków, morskich żółwi, a nawet do skóry wielorybów. Natomiast chruściki to rząd niewielkich owadów latających z włoskami na skrzydłach. Przechodzą przeobrażenie zupełne, a ich larwy tworzą konstrukcje o ciekawej budowie i kształtach. U jednych gatunków są to na przykład norki, a u innych sieci łowne. Niektóre tworzą tez jednak swoiste przenośne domki.

Budują je ze zlepionych kamyków, piasku i kawałków drewna. Domki te wyglądają jak niedługie rurki z pustym środkiem. Larwy chowają się w nich tak, że z otworu od przodu wystawiają w razie potrzeby jedynie głowę i odnóża. Mogą też wędrować na nieduże odległości wraz z tymi domkami na ciele.

jakie zwierzęta noszą ze sobą schronienie żółw

jakie zwierzęta noszą ze sobą schronienie – skorupy żółwi

żółwie to gady o specyficznym tworze na obu stronach tułowia, na grzbiecie i na stronie brzusznej. Jest to mocna kostna skorupa, której bardziej wypukła część grzbietowa to karapaks, a dolna wklęsła lub prosta to plastron. W razie niebezpieczeństwa, żółw może schować niemal do środka tej skorupy swe wystające części ciała: głowę, ogon i nogi. W skorupę od środka wrośnięte mają części żeber i kręgosłup.

pancerzyki krabów

skorupiaki, w tym szczególnie kraby, mają twarde pancerzyki pokrywające ich ciało. Dzięki temu, polować na nie mogą tylko większe i silne zwierzęta. Noszony przez kraby na całym ciele twardy pancerzyk bardzo skutecznie ochrania je więc przed wieloma zagrożeniami.

jakie zwierzęta noszą ze sobą schronienie pancernik

osłonowe grube łuski na ciele krokodyli, pancerników czy łuskowców

łuski te są bardzo grube, twarde i mocne. Chronią te zwierzęta podobnie, jak pancerzyk na ciele skorupiaków. Pancerniki i łuskowce mogą się tez zwinąć w kulkę, chowając do środka najbardziej wrażliwe części ciała, jak głowa i łapki. Na zewnątrz ochrania je wtedy gruby pancerz łusek.

COMMENTS

Comments are closed.