American Paint Horse

Zarówno słynna rasa koni Quarter Horse, jak i jej popularna odmiana American Paint Horse, cieszą się wielką popularnością. Zarówno na terenie Stanów Zjednoczonych, jak i w innych krajach, konie te cenione są ze względu na swoją szybkość, siłę oraz jedyne w swoim rodzaju walory estetyczne. Umaszczenie, jakie posiada rasa koni American Paint Horse jest z pewnością unikatowe. Z naszego tekstu dowiecie się wszystkiego o paintach oraz koniach Quarter Horse. Ich walory doceniali już Komancze, a współcześnie, związki rejestrowe tych ras mają swoje siedziby na całym świecie. To w najlepszym stopniu świadczy o popularności słynnych, plamistych koni.

Rasa koni American Paint Horse – odmiany i umaszczenie

Czynnikiem decydującym o tym, że koń American Paint Horse zdobył tak ogromną popularność w amerykańskich hodowlach, jest jego umaszczenie. Warto wiedzieć, ze jest ono jedyne w swoim rodzaju, a każdy koń musi posiadać odpowiednią liczbę plamek. Unikatowa kombinacja kolorów, w której zawsze musi znaleźć się kolor biały – tak w skrócie można określić umaszczenie koni American Paint Horse. Byłby to jednak stanowczo zbyt duży skrót, nieoddający w pełni indywidualnych cech każdego z podstawowych rodzajów umaszczenia koni. Wśród paintów, wykształciły się bowiem trzy główne linie ze względu na kolor: Tobiano. Overo i Tovero. Każda z nich charakteryzuje się unikatowym połączeniem kolorów, co sprawia, że American Paint Horse to rasa rozpoznawana z daleka.

rasa American Paint Horse

Konie o umaszczeniu Tobiano,

charakteryzują się zazwyczaj 4 nogami w białym kolorze. Biel lub kolor ciemny, to dominujące barwy, których w umaszczeniu koni Tobiano zawsze jest najwięcej. Na czole konia znajdziemy niewielką plamkę przypominającą gwiazdkę lub inną figurę geometryczną. Jeśli chodzi o łaty, w przypadku koni Tobiano, są one duże i mają owalny kształt. Dzięki temu, przypominają one konie z założonymi tarczami, wykorzystywane na polach bitew.

Kolejną odmianą umaszczenia jest Overo.

W odróżnieniu od Tobiano, Overo posiada nieregularne, białe plamki, które mogą być rozmieszczone w sposób niesymetryczny, na całym ciele konia. Biel nie musi być kolorem dominującym, w umaszczeniu może przeważać maść ciemna. Plamki zazwyczaj sięgają grzbietu, rzadko występują powyżej niego. W odróżnieniu od Tobiano o białych nogach, konie Overo posiadają zazwyczaj wszystkie nogi w kolorze ciemnym. Umaszczenie mieszane na nogach jest rzadkim wyjątkiem. Maska, latarnia czy łysinka, to z kolei charakterystyczny element na ciele konia.

koń american paint horse

Trzecim, głównym rodzajem umaszczenia koni American Paint Horse, jest odmiana Tovero.

Konie w tej odmianie charakteryzują się licznym plamkami o nieregularnym kształcie. Plamy występują na całym ciele. Najbardziej charakterystycznym elementem koni Tovero jest obecność ciemnej barwy w okolicach uszu i oczu. Zazwyczaj, minimum jedno oko konia ma kolor niebieski. Nieregularny rozmiar i kształt łat to kolejny znak rozpoznawczy koni Tobiano. Łaty u tych koni występują głównie na bokach, zaś na klatce piersiowej znajdziemy mniejsze plamki o różnych kolorach. Plamki znajdują się także na ogonie.

Należy jednak pamiętać, ze wyżej wymienione odmiany umaszczenia to jedynie te, które występują najczęściej. Wyróżnia się także painty w następujących odmianach umaszczenia: bay, dun, grullo, sorrel, palomino, black, brown, buckskin, gray or roan. Jak widać, mnogość i bogactwo odmian i kolorów umaszczenia sprawia, że American Paint Horse to niezwykle złożona rasa koni.

rasa konia american paint horse

Dzieje rasy

Równie imponująca, jak liczba odmian i umaszczeń, jest historia rasy American Paint Horse. Początki tej rasy, według ogólnodostępnych źródeł, przypadają na XVI wiek. Hiszpańscy konkwistadorzy, którzy odkrywali i eksplorowali tereny Ameryki, krzyżowali swoje konie z lokalnymi klaczami, pozyskując silne i szybkie konie pościgowe. Uszlachetniano je także krwią koni angielskich, dzięki czemu rasa zyskała bardziej dostojny wygląd i większą siłę. W efekcie udało się stworzyć rasę koni o wszelakim zastosowaniu – Quarter Horse doskonale sprawdzały się zarówno w wojsku, jak i przy pracy w fabrykach, na roli czy spełniają obowiązki pasterskie.

Użytkowość koni Paint

Doskonale pracowały ze stadami owiec i bydła. Charakteryzowała je przy tym duża inteligencja, doskonałe warunki fizyczne oraz przyjazny charakter, który czynił te konie łatwymi w prowadzeniu. Nazwa macierzystej rasy Quarter Horse pochodzi od popularnych wyścigów konnych na dystansie ¼ mili. Konie tej rasy zazwyczaj nie miały sobie równych w zawodach, a nazwa rasy doskonale oddaje ich szybkość, zwrotność i siłę. American Paint Horse to z kolei nic innego, jak odmiana rasy Quarter Horse, a swoją nazwę zawdzięcza plamom i łątkom, znajdującym się na ciele koni.

koń american paint horse

Warto wspomnieć, że rejestracja konia jako APH to konieczność spełnienia kilku restrykcyjnych wymogów. Przede wszystkim jak już wcześniej wspomniano, konie muszą posiadać odpowiednią liczbę plam i łatek oraz liczba białych włosów. Minimum jedno z rodziców musi należeć do rasy. Drugi rodzić również musi być koniem rasowym, lecz niekoniecznie American Paint Horse. Restrykcyjne warunki i wymogi zapewniają ciągłość rasy oraz jej elitarny charakter. Starania i wysiłki czynione przez hodowców, mają jeden wspólny cel – ustrzec rasę American Paint Horse przed jej zepsuciem. Niestety, taki proceder jest częstym przypadkiem wśród wielu różnych popularnych ras – nie tylko koni. Znane są przypadki pseudohodowli psów, kotów czy innych zwierząt, które przedstawiane są jako rasowe. W rzeczywistości nie mają one z daną rasą wiele wspólnego.

konie American Paint Horse

Federacja zrzeszająca hodowców rasy American Paint Horse i Quarter Horse powstała w 1940 roku. Posiada swoje oddziały terenowe na całym świecie, także w Polsce. Walory plamistych koni doceniali już Komancze, którzy chętnie korzystali z nich z uwagi na umaszczenie, które zapewniało doskonały kamuflaż. To konie, które osiągają wysokość ok. 160 cm w kłębie. Posiadają szeroką klatkę piersiową, umięśniony i duży zad oraz niezwykle atletyczną sylwetkę.