Zarówno słynna rasa koni Quarter Horse, jak i jej popularna odmiana American Paint Horse, cieszą się wielką popularnością. Zarówno na terenie Stanów Zjednoczonych, jak i w innych krajach, konie te cenione są ze względu na swoją szybkość, siłę oraz jedyne w swoim rodzaju walory estetyczne. Umaszczenie, jakie posiada rasa koni American Paint Horse jest z pewnością unikatowe. Z naszego tekstu dowiecie się wszystkiego o paintach oraz koniach Quarter Horse. Ich walory doceniali już Komancze, a współcześnie, związki rejestrowe tych ras mają swoje siedziby na całym świecie. To w najlepszym stopniu świadczy o popularności słynnych, plamistych koni.
Rasa koni American Paint Horse – odmiany i umaszczenie
Czynnikiem decydującym o tym, że koń American Paint Horse zdobył tak ogromną popularność w amerykańskich hodowlach, jest jego umaszczenie. Warto wiedzieć, ze jest ono jedyne w swoim rodzaju, a każdy koń musi posiadać odpowiednią liczbę plamek. Unikatowa kombinacja kolorów, w której zawsze musi znaleźć się kolor biały – tak w skrócie można określić umaszczenie koni American Paint Horse. Byłby to jednak stanowczo zbyt duży skrót, nieoddający w pełni indywidualnych cech każdego z podstawowych rodzajów umaszczenia koni. Wśród paintów, wykształciły się bowiem trzy główne linie ze względu na kolor: Tobiano. Overo i Tovero. Każda z nich charakteryzuje się unikatowym połączeniem kolorów, co sprawia, że American Paint Horse to rasa rozpoznawana z daleka.
Konie o umaszczeniu Tobiano,
charakteryzują się zazwyczaj 4 nogami w białym kolorze. Biel lub kolor ciemny, to dominujące barwy, których w umaszczeniu koni Tobiano zawsze jest najwięcej. Na czole konia znajdziemy niewielką plamkę przypominającą gwiazdkę lub inną figurę geometryczną. Jeśli chodzi o łaty, w przypadku koni Tobiano, są one duże i mają owalny kształt. Dzięki temu, przypominają one konie z założonymi tarczami, wykorzystywane na polach bitew.
Kolejną odmianą umaszczenia jest Overo.
W odróżnieniu od Tobiano, Overo posiada nieregularne, białe plamki, które mogą być rozmieszczone w sposób niesymetryczny, na całym ciele konia. Biel nie musi być kolorem dominującym, w umaszczeniu może przeważać maść ciemna. Plamki zazwyczaj sięgają grzbietu, rzadko występują powyżej niego. W odróżnieniu od Tobiano o białych nogach, konie Overo posiadają zazwyczaj wszystkie nogi w kolorze ciemnym. Umaszczenie mieszane na nogach jest rzadkim wyjątkiem. Maska, latarnia czy łysinka, to z kolei charakterystyczny element na ciele konia.
Trzecim, głównym rodzajem umaszczenia koni American Paint Horse, jest odmiana Tovero.
Konie w tej odmianie charakteryzują się licznym plamkami o nieregularnym kształcie. Plamy występują na całym ciele. Najbardziej charakterystycznym elementem koni Tovero jest obecność ciemnej barwy w okolicach uszu i oczu. Zazwyczaj, minimum jedno oko konia ma kolor niebieski. Nieregularny rozmiar i kształt łat to kolejny znak rozpoznawczy koni Tobiano. Łaty u tych koni występują głównie na bokach, zaś na klatce piersiowej znajdziemy mniejsze plamki o różnych kolorach. Plamki znajdują się także na ogonie.
Należy jednak pamiętać, ze wyżej wymienione odmiany umaszczenia to jedynie te, które występują najczęściej. Wyróżnia się także painty w następujących odmianach umaszczenia: bay, dun, grullo, sorrel, palomino, black, brown, buckskin, gray or roan. Jak widać, mnogość i bogactwo odmian i kolorów umaszczenia sprawia, że American Paint Horse to niezwykle złożona rasa koni.
Dzieje rasy
Równie imponująca, jak liczba odmian i umaszczeń, jest historia rasy American Paint Horse. Początki tej rasy, według ogólnodostępnych źródeł, przypadają na XVI wiek. Hiszpańscy konkwistadorzy, którzy odkrywali i eksplorowali tereny Ameryki, krzyżowali swoje konie z lokalnymi klaczami, pozyskując silne i szybkie konie pościgowe. Uszlachetniano je także krwią koni angielskich, dzięki czemu rasa zyskała bardziej dostojny wygląd i większą siłę. W efekcie udało się stworzyć rasę koni o wszelakim zastosowaniu – Quarter Horse doskonale sprawdzały się zarówno w wojsku, jak i przy pracy w fabrykach, na roli czy spełniają obowiązki pasterskie.
Użytkowość koni Paint
Doskonale pracowały ze stadami owiec i bydła. Charakteryzowała je przy tym duża inteligencja, doskonałe warunki fizyczne oraz przyjazny charakter, który czynił te konie łatwymi w prowadzeniu. Nazwa macierzystej rasy Quarter Horse pochodzi od popularnych wyścigów konnych na dystansie ¼ mili. Konie tej rasy zazwyczaj nie miały sobie równych w zawodach, a nazwa rasy doskonale oddaje ich szybkość, zwrotność i siłę. American Paint Horse to z kolei nic innego, jak odmiana rasy Quarter Horse, a swoją nazwę zawdzięcza plamom i łątkom, znajdującym się na ciele koni.
Warto wspomnieć, że rejestracja konia jako APH to konieczność spełnienia kilku restrykcyjnych wymogów. Przede wszystkim jak już wcześniej wspomniano, konie muszą posiadać odpowiednią liczbę plam i łatek oraz liczba białych włosów. Minimum jedno z rodziców musi należeć do rasy. Drugi rodzić również musi być koniem rasowym, lecz niekoniecznie American Paint Horse. Restrykcyjne warunki i wymogi zapewniają ciągłość rasy oraz jej elitarny charakter. Starania i wysiłki czynione przez hodowców, mają jeden wspólny cel – ustrzec rasę American Paint Horse przed jej zepsuciem. Niestety, taki proceder jest częstym przypadkiem wśród wielu różnych popularnych ras – nie tylko koni. Znane są przypadki pseudohodowli psów, kotów czy innych zwierząt, które przedstawiane są jako rasowe. W rzeczywistości nie mają one z daną rasą wiele wspólnego.
Federacja zrzeszająca hodowców rasy American Paint Horse i Quarter Horse powstała w 1940 roku. Posiada swoje oddziały terenowe na całym świecie, także w Polsce. Walory plamistych koni doceniali już Komancze, którzy chętnie korzystali z nich z uwagi na umaszczenie, które zapewniało doskonały kamuflaż. To konie, które osiągają wysokość ok. 160 cm w kłębie. Posiadają szeroką klatkę piersiową, umięśniony i duży zad oraz niezwykle atletyczną sylwetkę.