Mastif Tybetański

0
(0)

Mastif tybetański przywędrował do Europy z odległego Tybetu. Stąd jego sylwetka i imponująco gęsta sierść. W zależności od ubarwienia Mastif tybetański wyglądem przypomina małego, trudnego do okiełznania niedźwiadka, Ta dzikość nie tylko zachowała się w jego wyglądzie. Mastif tybetański to uparty, waleczny i przede wszystkim ceniący swoją niezależność pies. Jeśli go jednak ujarzmisz, zyskasz lojalnego stróża i wiernego przyjaciela dla całej rodziny.

Historia rasy

Mastif tybetański to jedna z tych pierwotnych ras psów, która do dziś odznacza się minimalną ingerencją człowieka. Te piękne i niezwykle dumne czworonogi mają długą historię, a pierwsze wzmianki o tej rasie znaleźć można już w zapiskach Arystotelesa. Tybet, Nepal, a także tereny dzisiejszych Indii – to rodzinne strony Mastifa tybetańskiego, zwanego też Dogiem tybetańskim, Do-khyi i Tsang-khyi. Wygląd i charakter psa niezwykle dobrze wpisywał się w rolę, jaką pierwotnie mu przypisano – stróża pastwisk i domostw.

W Europie Mastif tybetański pojawił się w 1847 roku.

duży pies mastif tybetański

Mastif tybetański wygląd

Te europejskie mastify są o wiele większe i masywniejsze od swoich azjatyckich braci. Co je charakteryzuje to szeroka głowa, niezwykle masywna sylwetka i bujna grzywa, która sprawia, że dog tybetański wygląda jak lew albo niedźwiadek.

Ich sierść jest niezwykle gruba, dwuwarstwowa i twarda – spuścizna po surowym klimacie tybetańskim. Podszerstek bardzo dobrze dostosowuje się do klimatu, a więc zimą jest niezwykle gęsty, a latem zdecydowanie rzadszy. Znakiem rozpoznawczym tej rasy jest gęsta grzywa.

Dostojnie prezentuje się zarówno pies z umaszczeniem czarnym, lekko podpalanym, jak i ten bardziej przypominający barwą lwa – od jasnego brązu, po zmieszany z intensywną czerwienią.

Psy te osiągają maksymalnie 66 cm w kłębie (samce) i 61 cm w kłębie (suki). Ich waga może natomiast wynieść nawet do 60 kg. Dlatego, choć psy są łagodne i lubią zabawy z dziećmi, trzeba uważać, by nie wyrządziły im krzywdy.

Mastif tybetański temperament

Mastify tybetańskie słyną ze swojej lojalności i oddania. To idealny stróż, zwłaszcza w nocy. Jednak droga do pięknej przyjaźni i wzajemnego zrozumienia jest długa i musi być poprzedzona właściwą tresurą. Mastify potrafią być bardzo uparte, a w genach mają zakodowaną niezależność. Szczeniaki są więc strasznymi szkodnikami, do tego trudnymi w ułożeniu. Trzeba mieć wiele cierpliwości i konsekwencji. Wytresowany mastif to inteligentny i spokojny, bardzo czujny stróż. Również podczas spacerów możemy go spuścić ze smyczy, ponieważ będzie reagował na każdą naszą komendę.

Młody mastif potrzebuje wybiegu, ale i dużo uwagi. Jego nudę szybko odczujemy w postaci wielu poczynionych szkód.

Jeśli pies ma pilnować posesji, warto pamiętać o właściwym ogrodzeniu, najlepiej o takim na wysokość minimum 2m. Siatka niekoniecznie jest dobrym pomysłem. Mastify, również te starsze lubią się podkopywać i wspinać.

mastif tybetański w zimie

Mastif tybetański zamienia się w walecznego stróża, kiedy nie ma jego właściciela, wtedy również kurier czy odwiedzający nas często przyjaciel, nie wejdzie na teren posesji. Obcy są wpuszczeni i tolerowani przez psa, kiedy właściciel jest w domu. Zdarzają się też bardziej agresywne odmiany, dlatego bardzo ważne jest uczenie psa odpowiednich nawyków od jego pierwszych miesięcy życia.

Mastify sprawdzą się na halach lub pastwiskach. To psy, które nawet zaatakują zbliżającego się większego drapieżnika, choć najpierw będą go próbować odstraszyć groźnym i głośnym szczekaniem.

To psy, które kochają przestrzeń. Nie wystarczy jednak raz dziennie wyprowadzić je na długi spacer. Nawet przy regularnych długich wędrówkach, w mniejszych mieszkaniach będą bardzo nieszczęśliwe. To psy, które potrzebują bardzo dużo przestrzeni, dlatego nie nadają się do mieszkania w bloku.

W późniejszym okresie życia charakteryzuje je niezwykły spokój i opanowanie, ale trzeba pamiętać, że te kolosy są niezwykle delikatne i łagodne dla małych dzieci i nie stronią również od zabawy z innymi psami czy domownikami.

Psy rasy mastif tybetański terytorializm i upartość

To dwie najważniejsze cechy tej rasy, które mogą należeć zarówno do wielkich zalet, jak i wad tego psa. Zalet, ponieważ wytresowany Do-khyi będzie mocno przywiązany do swego terytorium i będzie go bronić, zwłaszcza w nocy. Jeśli jednak nie przyzwyczaimy go od najmłodszych lat do naszego domu, ogrodu czy miejsca, które ma patrolować i chronić, to później będzie próbować je zdominować i w pełni sobie podporządkować. Ważne jest właściwe wyznaczanie granic, trzeba jednak pamiętać, że niezależność i terytorializm ten pies ma zakorzeniony głęboko w genach, dlatego ważne jest, by zapewnić mu przestrzeń i pewną swobodę.

pies mastif tybetański

Zdrowie i długość życia mastifa tybetańskiego

Średnia długość życia mastifa tybetańskiego wynosi między 10 a 14 lat. To niesamowicie zahartowane psy, dlatego zdecydowanie rzadziej odwiedzimy weterynarza. Co może przysporzyć problemów to choroba, która nie omija większości dużych ras, czyli dysplazja stawów biodrowych.

Pielęgnacja mastifa tybetańskiego

Zdecydowanie już od szczeniaka warto regularnie wyczesywać te psy. Wiosną, kiedy następuje okres linienia warto przynajmniej raz na tydzień na spacer zabrać ze sobą szczotkę. Po wyczesaniu psa na dworze, z pewnością zauważymy, mniej sierści w domu.  O czesaniu trzeba pamiętać również latem i jesienią.

Mastif kocha przestrzeń i dlatego w domu czuje się ograniczony, do tego nieszczęśliwy, jeśli nie ma możliwości patrolować swojego terenu. Lepszym rozwiązaniem jest stworzenie odpowiednich warunków na zewnątrz, np. w ogrodzie. Zamknięte czy trzymane na łańcuchu mastify mogą stać się agresywne i nieprzewidywalne.  Dlatego wystarczy osłona przed deszczem np. buda.

W domu jednak też nie przysporzy większych problemów, zwłaszcza że jego sierść jest bezzapachowa i nie zbiera zbyt dużo brudu. Rzadziej też doskwierać będzie właścicielom ruja suczek Mastifów, podobnie bowiem, jak wilczyce, cieczkę mają one tylko raz w roku.

Karma dla mastifa tybetańskiego

Mastify tybetańskie nie mają zbyt dużego apetytu. Nie pokuszą się więc na smakołyki od obcych. Na codzienne posiłki wystarczy karma, dopasowana dla większych psów. Mastify jedzą mniej, ale częściej. Dlatego zwłaszcza w przypadku młodszych osobników powinieneś zadbać o minimum osiem posiłków na dzień.

szczeniak mastif tybetański

Ile kosztuje mastif tybetański?

Cena rodowodowego szczeniaka mastifa tybetańskiego waha się od 1900 zł do 4000 złotych.

 

Rodzina: Mastif Tybetański

Pochodzenie: Tybet

Klasyfikacja FCI – grupa II, sekcja 2, wzorzec nr 230. Bez prób pracy.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.