Maltańczyk

Maltańczyki mają długą, jedwabistą sierść w białym kolorze i są nieduże. Wyglądają uroczo jak małe białe miśki. Nie daj się jednak zwieść, bo ta rasa psów jest zarówno doskonałym stróżem, jak i ślicznym kanapowcem. Maltańczyki są też bardzo inteligentne i mogą brać udział w psich sportach i zaawansowanych sztuczkach. Często są też jednak uparte, ale dobrze reagują na trening z nagrodami. Mają wysoce przystosowującą się osobowość, są więc doskonałe do rodzin z dziećmi. Szukasz nowego pieska i nie wiesz, jaka rasę wybrać? Konieczne przeczytaj i jeszcze dziś sprawdź – Maltańczyk opis rasy charakter, zdrowie cena wady i zalety.

Maltańczyk jaka to rasa?

Jest to rasa małych psów ozdobnych i do towarzystwa. Wedle FCI zaklasyfikowano je do Grupy IX Psy do towarzystwa i ozdobne, Sekcji 1 Biszony i rasy pokrewne w podsekcji biszony. Numer wzorca rasy 65. Kraj pochodzenia i patronacki rasy to Włochy. Nie podlegają próbom pracy.

Chcesz wiedzieć więcej o tych małych, białych uroczych psiakach? Szukasz nowego pieska i nie wiesz, jaka rasę wybrać? Konieczne przeczytaj i jeszcze dziś sprawdź – Maltańczyk opis rasy charakter, zdrowie cena wady i zalety. Zobacz, czy to rasa idealna dla Ciebie i Twojej rodziny!

Maltańczyk historia rasy.

Trudno określić dokładne pochodzenie rasy maltańskiej, ale jest bardzo stara. Nazwa tej rasy nie oznacza, że jest z wyspy Malta. Określenie „maltański/maltańczyk” pochodzi bowiem w od semickiego słowa „malat” czyli „azyl” lub „przystań”. Słowo to buduje nazewnictwo wielu miejscowości nadmorskich, jak adriatycka wyspa Méléda, sycylijskie miasto Melita i wspomniana Malta.

Przodkowie tych małych piesków mieszkali w portach i miastach nad Morzem Śródziemnym. Służyły do tępienia myszy i szczurów, licznie żyjących w składach, magazynach i ładowniach portowych. Wielu uważa też, że rasę sprowadzono na wyspę Malta u wybrzeży Włoch, podczas jej kolonizacji przez Fenicjan.

szczeniak maltańczyk

Pieski pierwowzory obecnych Maltańczyków pojawiły się tak czy inaczej już w starożytności. Wspomina o nich m.in. Arystoteles (384-322 p.n.e.), nazywając je po łacinie „canes melitenses”. Znano je też w Starożytnym Rzymie, gdzie stanowiły ulubione towarzystwo ówczesnych dam i matron z arystokracji. Posiadanie Maltańczyka na kolanach stało się synonimem bogactwa i symbolem statusu. Tak właśnie opiewał je słynny rzymski poeta Strabon w I stuleciu n.e.

Maltańczyki były też później częstym motywem w malarstwie renesansowym, u boku pięknych arystokratek z ówczesnej epoki. Rasa później stała się podstawą na wystawach psów. Była przy tym częścią pierwszej wystawy w Westminster w Nowym Jorku pod koniec XIX w.

Maltańczyk opis wyglądu.

Maltańczyki to pieski małe o wydłużonym ciele. Należą do kategorii ras zabawkowych Toy. Zgodnie z wzorcem rasy, ważą 3-4 kg. Długość tułowia przekracza natomiast u nich o ok. 38% wys. w kłębie. Z kolei długość głowy jest równa 6/11 wys. w kłębie. Głowa ma bardziej okrągły kształt, niż u wielu innych ras ze średniej długości kufą. Maltańczyki mają też nisko osadzone uszy i białą sierść. Zarówno oczy, jak i nos Maltańczyka są ciemne, a nawet czarne i dobrze kontrastują z tą idealną bielą.

Kończyny przednie mają całkowicie przylegające do tułowia. A ich przednie łapy są ustawione prosto i równolegle. Długość łopatki powinna wynosić 1/3 wys. w kłębie, a jej nachylenie poniżej linii poziomej ma 60-65°. W stosunku do pośrodkowej płaszczyzny ciała, łopatka ma być przy tym ustawiona niemal pionowo. Ramię musi być dłuższe, niż łopatka, stanowiąc 40-45% wys. w kłębie. Ramię ma też być nachylone pod kątem 70° w stosunku do linii poziomej.

Musi również dobrze przylegać do tułowia na wys. 2/3 swej górnej części. Natomiast jego oś podłużna musi być niemal równoległa do płaszczyzny pośrodkowej ciała. Kończyny tylne mają mocny kościec i są ustawione pionowo równolegle na widoku od tyłu. Kąt w stawie skokowym wynosi 140°. Odległość od podłoża do stawu skokowego powinna zaś mieć nieco więcej, jak 1/3 wys. w kłębie.

Długość ta ma przy tym odpowiadać wysokości stawu skokowego. Wszystkie opuszki łap powinny być koloru czarnego. Pazury również powinny być czarne, lub przynajmniej bardzo ciemne.

Maltańczyk sierść i umaszczenie.

Skóra Maltańczyka przylega, nie zwisa i nie fałduje się. Ma ciemne plamy i plamki koloru czerwonego wina, szczególnie na grzbiecie. Skóra na obwodzie powiek, trzecia powieka i wargi są czarne, podobnie jak nos. Sierść jest lejąca się i czysto biała. Co jakiś czas trzeba ją przystrzygać. Maltańczyk z długą sierścią będzie wyglądał jak York, tylko biały i z klapniętymi uszkami.

Dłuższa sierść będzie bowiem opadać po bokach ciała, z ogona i głowy, sięgając podłogi. Właściciele preferujący ten wygląd, często wiążą włosy na głowie w węzeł wiązany na górze z kokardką. Podobnie też wiąże się sierść na głowie u Yorków. Chodzi o to, by długa nie opadała na oczy i pysk.

Sierść Maltańczyka powinna mieć elegancką śnieżnobiałą fakturę. Wszelkie kędzierzawe lub żółte załamania koloru są nie do przyjęcia. Dbałość o taką sierść nie jest więc łatwa. Pieski te linieją niewiele.

Maltańczyk chód, ruch.

Maltańczyki mają dystyngowany wygląd i ruchy. Ich chód jest bardzo równomierny i delikatnie płynący. Mają krótkie i bardzo szybkie kroki w truchcie. Poruszają się przy tym bardzo swobodnie i lekko.

Maltańczyk pies charakter, temperament, behawior.

Właściciele często opisują Maltańczyki, jako psy odważne, zabawne, delikatne i żywe. We wzorcu rasy przeczytamy natomiast, że to piesek żywy, czuły, bardzo łagodny i inteligentny. Każdy Maltańczyk mocno przywiązuje się przy tym do właścicieli. Jest kochający i czuły. Zawsze jest też wymieniany w rankingu ras idealnych do domu z dziećmi w różnym wieku.

Pieski te są bardzo inteligentne, więc nietrudno je szkolić. Można do tego stosować nagrody w postaci smakołyków. Maltańczyki świetnie nadają się też do niektórych psich sportów, w tym szczególnie do agility. Można też z powodzeniem uczyć je sztuczek i trików. W domu natomiast będą zarówno świetnymi psiakami do towarzystwa, jak i stróżami, oznajmiającymi każdy niepożądany ruch i dźwięk w pobliżu.

Maltańczyki są też odważne do nowych psów, innych zwierząt i ludzi. Uwaga jednak, ponieważ potrzebują dużo bliskości i uczuć. Mogą więc cierpieć z powodu lęku separacyjnego, pozostawiane same na dłuższy czas w domu. Jak każda rasa, czerpią też korzyści z dużej socjalizacji na wczesnym etapie życia. Dla właścicieli szukających psa towarzyskiego i kochającego, to o świetna opcja wyboru, także do domu z dziećmi.

Maltańczyk idealne miejsce hodowli.

Maltańczyki są świetnymi psami zarówno do mieszkań, jak i do domów, w mieście czy na wsi. Choć są energiczne, są przy tym wystarczająco drobne, aby mieszkać na małej przestrzeni. Ponieważ z natury są czujne i opiekuńcze, mogą być jednak nieco zbyt głośne, szczekliwe. Ten instynkt ochrony domu wynika z ich wielkiej lojalności wobec właściciela. Dobrze znoszą zarówno klimat ciepły, jak i zimny. Mogą jednak potrzebować ubranka zimą w chłodniejszym klimacie. Dobrze też zostawić im wtedy dłuższą sierść. Żyją około 14-16 lat lub dłużej.

Maltańczyk pielęgnacja.

Maltańczyki mają długą, śnieżnobiałą sierść, która wymaga sporej pielęgnacji. Łatwiej więc wybrać jej krótszą i przez to mniej pracochłonną długość. Wybór ten zależy od właścicieli. Oba style prowadzenia sierści są jednak urocze, choć ten z dłuższą sierścią wymaga bezwzględnie codziennego szczotkowania.

Zapobiegnie to matowieniu oraz plątaniu i kołtunieniu włosa. Potrzebna jest też częsta kąpiel z kondycjonowaniem sierści. Pomaga zachować nie tylko miękkość i połysk, ale też jej obowiązkowy śnieżnobiały kolor. W przypadku Maltańczyków utrzymywanych w opcji z krótszym włosem, wystarczy cotygodniowe szczotkowanie.

Niezależnie od tego, Maltańczyki mają też szybko rosnące pazurki, co wymaga częstego ich obcinania. Należy też często myć im (szczotkować) zęby, ponieważ rasa ta jest bardziej podatna na choroby zębów. Szczególnie w starszym wieku mogą mieć z tym nawet poważne problemy. Narasta wtedy kamień nazębny i mogą wypadać zęby.

Pies Maltańczyk kondycja zdrowotna.

Jak każda inna rasa, Maltańczyki powinny być karmione zgodnie z ich wiekiem i wielkością. Żywność wyższej jakości z mniejszą ilością produktów ubocznych jest najkorzystniejsza. Zapewni to idealnie zbilansowana sucha lub mokra karma dobrej marki dla małych psów. Ponieważ pieski te dobrze reagują na trening oparty na nagrodach, często otrzymują przez to zbyt wiele smakołyków. Prowadzi to niestety do otyłości.

Należy więc uwzględnić to w ich dziennym bilansie kalorii. Zaniedbana otyłość skróci ich oczekiwaną długość życia. Poza tym, Maltańczyki to stosunkowo zdrowa rasa psów. Mogą im tylko niekiedy dokuczać zwichnięcie rzepki i anomalie serca, rzadziej inne choroby. Warto więc testować je za pomocą badania kardiologicznego oraz oceny rzepki.

Podobnie jak wszystkie rasy w grupie Toy, Maltańczyki także łatwo nabywają problemy z zębami i dziąsłami. Trzeba więc regularnie i często myć im zęby.

Ile kosztuje pies Maltańczyk?

Cena szczeniąt z rodowodem FCI waha się od 3500 do 8000 złotych. Cena z roku 2022