Imperata cylindrica Red Baron

Różne wyszukane gatunki traw stały się w ostatnich latach szczególnie modne w ozdobnych obsadzeniach nowoczesnych futurystycznych budowli użyteczności publicznej oraz w ogrodach prywatnych. Przeczytaj informacje o trawie Imperata cylindrica Red Baron. Jeszcze dziś sprawdź, co to za ozdobna trawa czerwona red baron. Zobacz też trawa red baron w uprawie.

 

Imperata cylindrica Red Baron stanowisko systematyczne i pochodzenie

Trawa czerwona red baron nazywana też krócej trawa red baron lub Imperata cylindryczna (Imperata cylindrica ‘Red Baron’) to niezwykle kontrastowa, atrakcyjna kolorystycznie japońska trawa krwista (czerwona). W Japonii nazywają ją trawa kunai lub trawa cogon lub blada trawa. Trawa czerwona red baron to gatunek trawy z rodzaju Imperata. Stanowisko systematyczne gatunku Imperata cylindrica ‘Red Baron’ czyli trawa czerwona red baron to: królestwo rośliny (łac. Plantae), klady rośliny okrytonasienne zwane też okrytozalążkowe (łac. Magnoliophyta, syn. Angiospermae) i jednoliścienne (łac. Monocotyledoneae), rząd wiechlinowce zwane też trawowce lub plewowce (łac. Poales), rodzina wiechlinowate czyli trawy (łac. Poaceae), rodzaj imperata (łac. Imperata).

Trawa Imperata cylindrica ‘Red Baron’ została po raz pierwszy opisana przez Linneusza jeszcze w 1759 r. pod inną nazwą łacińską Lagurus cylindricus. Do Piero później jej nazwę zmienił na obecną Imperata cylindrica pewien francuski entomolog i botanik Palisot de Beauvois. Trawa ta pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Jest najbardziej popularna szczególnie w Japonii (ozdabia się nią słynne japońskie ogrody). Trawa czerwona red baron jest też obecnie na całym świecie uprawiana jako bardzo ceniona trawa ozdobna, nazywana często ogólnie japońską trawą czerwoną, czy japońską krwistą trawą.

 

Imperata cylindrica Red Baron wykorzystanie

Trawa czerwona red baron jest używana głównie jako roślina ozdobna. W południowo-wschodniej Azji często wykorzystuje się ją też do wypełniania poszycia dachów tradycyjnych domów wiejskich. Obsadza się nią też grunty zagrożone erozją dla ich stabilizacji – np. w pobliżu terenów plażowych i nadmorskich. Inne zastosowania trawy red baron obejmują wytwarzanie papieru, tkanie mat i worków, wykorzystanie w tradycyjnej medycynie chińskiej. Młode kwiatostany i pędy są też w Azji spożywane po ugotowaniu. Z korzenie i kłącza żuje się, bo zawierają dużo odżywczej skrobi i cukru. W medycynie zachodniej wyciąg z trawy red baron jest stosowany jako składnik kremu do pielęgnacji skóry marki Kiehl Ultra Facial Cream, bo zawiera wysokie stężenie potasu i zapewnia wydajny efekt nawilżający. Rdzenni Australijczycy Aborygeni używali też trawę red baron jako substytut soli, gdyż w naturze trawa ta często rośnie na słonych terenach zalewowych i ma przez to wysoką zawartość soli.

Imperata cylindryczna 'Red Baron'

Imperata cylindrica Red Baron charakterystyka

Trawa czerwona red baron nazywana też krócej trawa red baron (Imperata cylindrica ‘Red Baron’) to wieloletnia (bylina) i mrozoodporna trawa. Ma intrygujące, krwisto-czerwone wybarwienie źdźbeł, praktycznie niespotykane u innych traw ozdobnych na świecie. Z tego właśnie względu (ozdobne czerwone liście) jest ona bardzo ceniona jako jedyna tak kolorowa trawa ozdobna na świecie. Trawa ta swobodnie kwitnie latem w naszym klimacie. Trawa red baron ma pokrój wzniesiony oraz wysokość w granicach 0,3-0,6 m (zwykle osiąga 30-50 cm wys.). Dekoracyjne liście tej trawy mają trwałość tylko sezonową i na zimę usychają.

Wiosną roślina wypuszcza nowe liście, które początkowo są zielone z czerwonymi końcówkami.  Dopiero później przebarwiają się już całe aż do nasady na swój charakterystyczny, bardzo dekoracyjny czerwono-krwisty (soczysto-purpurowy) kolor. Ta intensywna krwisto-szkarłatna czerwień na całych blaszkach liściowych narasta z czasem, przy czym proces ten jest intensywniejszy szczególnie wtedy, gdy trawy te posadzimy w pełnym słońcu. Trawa red baron najlepiej prezentuje się potem oczywiście jesienią, choć w każdej fazie tego cyklu kolorystycznie jest zawsze bardzo interesująca i dekoracyjne. Tworzy przy tym malownicze kępy o wzniesionych liściach. W naszych warunkach klimatycznych trawa red baron rzadko jednak kwitnie. Jej kwiatostany są wąskie i wiechowate. Ogólnie trawa ta zachwyca jednak głównie niespotykaną barwą, pokrojem i zwiewną delikatnością swych liści.

 

Imperata cylindrica ‘Red Baron’ czyli trawa czerwona red baron wymagania i uprawa

Imperata cylindrica ‘Red Baron’ to roślina łatwa w uprawie. Mało wymagająca i mrozoodporna (zimują jej podziemne kłącza). W naturze gatunek ten rośnie na terenach od suchych do wilgotnych, najlepiej umiarkowanie wilgotnych. Zarówno w stanie dzikim, jak i w uprawie ogrodniczej, trawa ta najlepiej czuje się bowiem w glebach organicznych, gliniastych i piaszczystych, stale wilgotnych i przepuszczalnych oraz dobrze zdrenowanych. Rośnie też na obszarach o wysokim zasoleniu i pH w granicach 4,0 do 7,5. Trawa czerwona red baron preferuje do tego również stanowiska dobrze nasłonecznione, ewentualnie lekko zacienione i półcieniste. Najlepiej sadzić ją zawsze jednak tylko w słońcu, ponieważ wtedy najszybciej wybarwia się w całości na krwisto-czerwono i najdłużej ten kolor utrzymuje do późnej jesieni.

Na Florydzie, gdzie Imperata cylindrica ‘Red Baron’ jest szczególnie popularna, trawa ta rośnie też w miejscach z glebami zakłóconymi i zanieczyszczonymi, takich jak np. pobocza dróg, place budowy, obszary wyrębów i pozysku drewna, obszary przemysłowe itp. Rośnie tam również w wilgotnych i suchych lasach sosnowych na wyżynach. Często tworzy przy tym gęste monokultury. W hodowli ogrodowej Imperata cylindrica ‘Red Baron’ polecana jest szczególnie do obsadzania rabat bylinowych, ogródków skalnych, ogrodzeń i brzegów zbiorników wodnych. Idealnie nadaje się też do sadzenia w pojemniki ozdobne, co pozwala upiększyć nie tylko ogrody i rabaty, ale też balkony i tarasy.

Szczególnie efektownie trawa red baron wygląda przy tym w nasadzeniach masowych, także w zestawieniu z innymi trawami. Po rozrośnięciu trawa ta znosi nawet okresowe przesuszenie, jednak nie warto jej aż tak testować, gdyż szybciej wtedy obsycha i obumiera jesienią. Choć uchodzi za mrozoodporną, to jednak w bezśnieżne zimy warto ją z góry okryć np. obsypując zeschniętymi, opadłymi liśćmi lub słomą.

trawa ozdobna Imperata cylindrica Red Baron

Imperata cylindrica Red Baron czyli trawa czerwona red baron rozmnażanie i nawożenie

Trawa czerwona red baron rozmnaża się zarówno za pomocą łatwych do roznoszenia przez wiatr nasion, jak i poprzez podziemne kłącza. Trawa red baron w naszych warunkach klimatycznych rzadko jednak kwitnie, dlatego zdecydowanie najlepiej rozsadzać ją ze starszych egzemplarzy poprzez kłącza. Trawa czerwona red baron rosnąca w gruncie będzie się sama rozrastać dzięki kłączom. Należy tylko pamiętać, by jej suche liście zostawiać jesienią na zimę tak jak rosną. Ścina się je dopiero wczesną wiosną po ostatnich przymrozkach, a jeszcze przed rozpoczęciem ponownej wegetacji. Ma to lepiej zabezpieczać też trawę przed ewentualnym przemarzaniem. Zimujące w ziemi kłącza dobrze ochroni też obsypywanie roślin od góry opadłymi liśćmi lub słomą, czy okrywanie ich np. gałązkami świerkowymi. Trawa red baron jest mało wymagająca, jednak wiosną zaleca się zasilanie jej krzaków nawozem wieloskładnikowym dla traw. Jesienią z kolei wskazane jest podrzucenie jej kompostem.

 

Imperata cylindrica Red Baron czyli trawa czerwona red baron choroby i szkodniki

Trawa czerwona red baron jest co prawda mrozoodporna, jednak szczególnie młode rośliny zaleca się dodatkowo okrywać na wszelki wypadek od góry na zimę. Przy dużych mrozach i bezśnieżnych zimach jej zimujące podziemne kłącza mogą bowiem wymarzać. Ogólnie trawa ta jest odporna na choroby i szkodniki. Przy niedoborze światła, gdy jest sadzona w zbytnim cieniu, pojawiają się wtedy obeschnięcia liści, a ich naturalne krwisto-czerwone przebarwienia są mniej intensywne. Trawa red baron rosnąca w zbytnim cieniu może być wtedy bardziej zielona i przez to mniej dekoracyjnie atrakcyjna.

 

Imperata cylindrica Red Baron i jej nadmierna ekspansja

Niektóre rodzaje tej trawy są bardzo łatwopalne, przez co wywołują lokalne pożary. W południowo-wschodniej części USA władze podejmują więc wysiłki w celu zwalczania inwazji tych traw. W niektórych stanach ich celowe rozmnażanie jest zakazane. Ich ekspansja jest ograniczana silnymi herbicydami (glifosat i imazapyr). Wypalanie celowe rzadko jest natomiast skuteczne, ponieważ palące się trawy likwidują tylko nadziemne części roślin, a podziemne rozłogi mogą nadal tworzyć nowe osobniki. Na dodatek wypalanie niszczy też inne rośliny i zwierzęta oraz uszkadza drzewa i wywołuje groźne pożary.

Likwidacja ekspansji tych traw na obcych dla niej kontynentach jest szczególnie trudna, ponieważ trawa czerwona red baron ma bardzo głęboki system korzeniowy, a jej odrosty mogą być kontynuowane nawet przez bardzo małe segmenty kłączy. Trawa red baron jest do tego wysoce adaptacyjna nawet w trudnych warunkach klimatycznych i na glebach o niskiej płodności i zasobności (na piasku i glinach). Tylko nieliczne zwierzęta chcą ją jeść, więc nie ma też naturalnych wrogów.

 

Imperata cylindrica Red baron cena

Cena sadzonek tej ozdobnej trawy waha od 6 zł do 18 zł (zależna jest od wielkości sadzonek)