Odkąd mamy modę na bardzo nowoczesne budowle z futurystycznymi kształtami, bardzo poszukiwane stały się nietypowe rośliny ozdobne. Wśród tej bogatej puli gatunkowej na uwagę zasługuje pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej miskant chiński odmiany ‘Strictus’. Konieczne przeczytaj wszystko na temat Miskant chiński Strictus, Miscanthus sinensis. Jeszcze dziś sprawdź gdzie kupić, jak uprawiać i gdzie sadzić miskant strictus.
Miskant chiński Strictus (Miscanthus sinensis ’Strictus’) stanowisko systematyczne i pochodzenie
Miskant chiński Strictus nazywany też miskant strictus (łac. Miscanthus sinensis ‘Strictus’, znany też pod synonimiczną nazwą łacińską Miscanthus sinensis var. Zebrinus strictus var. Eulalia japonica var. Saccharum japonicum) to gatunek trawy z rodziny wiechlinowatych. Inne potoczne nazwy tej trawy to: chińska srebrna trawa, trawa Eulalia, panieńska trawa i zebra trawa. Łacińska nazwa „Miscanthus” pochodzi od greckiego słowa „łodygi” i „kwiat”, natomiast kwalifikator „sinensis” oznacza „z Chin”, choć faktycznie roślina ta w naturze rośnie w nieco innym miejscu we wschodniej Azji. Stanowisko systematyczne miskanta chińskiego to: królestwo rośliny (łac. Plantae), klady rośliny naczyniowe (łac. Tracheophyta) i nasienne (łac. Spermatophyta, dawniej Anthophyta) i okrytonasienne zwane też okrytozalążkowe (łac. Magnoliophyta, syn. Angiospermae) i jednoliścienne (łac. Monocotyledoneae), rząd wiechlinowce zwane też trawowce lub plewowce (łac. Poales), rodzina wiechlinowate, czyli trawy (łac. Poaceae), rodzaj miskant (łac. Miscanthus).
W rodzaju miskant (Miscanthus) w zależności od ujęcia systematycznego zalicza się od 14 do nawet 20 gat. traw wieloletnich. Naturalnym rejonem występowania tego rodzaju traw są tereny południowo-wschodniej Azji (Daleki Wschód) oraz wyspy Pacyfiku. Nieliczne gat. mis kantów rosną też w Afryce. Gatunki miskantów obecne aktualnie we florze Polski jako gatunki uprawiane, to: miskant cukrowy (łac. Miscanthus sacchariflorus), miskant olbrzymi (Miscanthus giganteus) oraz omawiany tu miskant chiński Strictus (Miscanthus sinensis).
Miskant strictus formy i odmiany
Najpopularniejsze formy I odmiany Miskant chiński Strictus (Miscanthus sinensis ’Strictus’) to: M. sinensis var. zebrinus Beal, M. sinensis f. glaber Honda, M. sinensis var. variegates Beal, M. sinensis var. Gracillimus Hitchc. Kilka odmian miskantów odznaczono prestiżową nagrodą brytyjską Award of Garden Merit AGM: 'Strictus’, 'Cosmopolitan’, 'Ferner Osten’, 'Flamingo’, 'Gewitterwolke’, 'Ghana’, 'Gold und Silber’, 'Gracillimus’, 'Grosse Fontane’, 'Kaskade’, 'Kleine Fontane’, 'Kleine Silberspinne’, 'Morning Light’, 'Septemberrot’, 'Silberfeder’, 'Strictus’, 'Rusałka’, 'Zebrinus’. Nagrodę AGM przyznaje Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS). Pozostałe odmiany miskantów to: 'Border Bandit’, 'Dronning Ingrid’, 'Malepartus’, 'Variegatus’.
Miskant chiński Strictus wykorzystanie/zastosowanie
Miskant strictus jest obecnie powszechnie uprawiany na świecie w rejonach klimatu umiarkowanego, jako znana roślina ozdobna. W Japonii nazywa się ją susuki i uważa za roślinny symbol ozdobny późnego lata oraz wczesnej jesieni. W niektórych częściach Ameryki Północnej miskanty wyciekły z hodowli i stały się też roślinami inwazyjnymi w środowisku naturalnym (np. na Florydzie). Miskant strictus jest też wykorzystywany w produkcji bioenergii, ze względu na wysoką wydajność biomasy. Mieszaniec miskantu chińskiego Strictus (Miscanthus sinensis) i miskantu cukrowego (Miscanthus sacchariflorus), czyli miskant olbrzymi (Miscanthus giganteus) zwany też słoniową trawą, wraz z rozplenicą perłową (Pennisetum glaucum), od lat 80-tych XX w. jest obecnie badany pod kątem opłacalności i wydajności w uprawach bioenergetycznych oraz jako surowiec do produkcji nowoczesnych biopaliw.
Trawy te miesza się w tym celu w stosunku 1:1 z węglem i można je wtedy używać w roli biopaliwa np. w niezmodyfikowanych elektrowniach i elektrociepłowniach. Roślina ta osiąga wys. aż 3,5 m w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego. Na dodatek plon suchej biomasy tej trawy z 1 ha pola wynosi ok. 25 ton. To wielka wydajność. Miskant strictus, podobnie jak wiele innych traw egzotycznych, stanowi też surowiec do lokalnej produkcji papieru w miejscu naturalnego występowania tych roślin. Co ciekawe, miskant strictus jest rośliną będącą korzystną strukturą dla gniazdowania niektórych gatunków dzikich os (np. gatunku osy Ropalidia fasciata).
Miskant chiński Strictus (Miscanthus sinensis ’Strictus’) wygląd, pokrój
Miskant chiński Strictus (Miscanthus sinensis) to gatunek trawy mający pokrój zwarty i wzniesiony. Miskant strictus tworzy duże i gęste kępy (pojedyncza roślina miskant strictus tworzy gęste kępy z podziemnymi kłączami), które dorastają do 1-2 m wysokości (w klimacie ciepłym nawet do 4 m wys.). Jej liście są dosyć szerokie, równowąskie i zielone z poprzecznymi, kremowo-żółtymi paskami, stanowiącymi bardzo atrakcyjną ozdobę kolorystyczną. Liście mają 18-75 cm wysokości oraz 0,3-2 cm szerokości. Liście odmiany ‘Strictus‘ są podobne do liści odmiany ‘Zebrinus’, choć w odróżnieniu od nich, są bardziej proste. W odróżnieniu od innych gat. traw, międzywęźla (odcinki pędu pomiędzy kolankami) u miskant strictus są wewnątrz pełne, a nie puste. Wypełnia je gąbczasty rdzeń. Wśród różnych odmian miskantów, wiele z nich uprawia się zarówno dla atrakcyjnie ozdobnych liści, jak i dla obfitych i efektownych kwiatostanów w typie wiechy prosa.
Niestety jednak w przypadku odmiany ‘Strictus’, jej różowo-purpurowe kwiatostany nader rzadko się pojawiają. Zwykle tylko w najcieplejszych rejonach świata, gwarantujących najdłuższy okres wegetacyjny oraz dopiero pod koniec lata. Kwiatostany mają kształt wiechy prosa i wyrastają na długich, prostych ogonkach, sięgających wysoko ponad najwyższe liście. Całe kępy miskantów prezentują się bardzo okazale i ciekawie zarówno kształtem, jak i wielkością, kolorystyką oraz fakturą liści czy kwiatów. Najbardziej oryginalnie prezentują się w okresie późnej jesieni, ponieważ ich pędy i liście stają się wtedy zasuszone i pokryte przez to jak gdyby srebrzystym szronem. Wygląda to tak, jak gdyby przyprószył je pierwszy śnieg lub pokrył obfity, srebrzysty szron. W otoczeniu nowoczesnych budowli tworzy to bardzo elegancji, futurystyczny design.
Miskant chiński Strictus (Miscanthus sinensis ’Strictus’) wymagania i uprawa
Miskant strictus preferuje gleby żyzne, stale wilgotne i z obojętnym lub lekko kwaśnym pH. Stanowisko do nasadzeń powinno być osłonięte od wiatru, zaciszne i słoneczne. Trzeba natomiast unikać miejsc zarówno suchych, jak i podmokłych. Ponieważ miskant strictus to gatunek egzotyczny i ciepłolubny, dlatego szczególnie młode jednoroczne rośliny zaleca się zabezpieczać na zimę przed wymarzaniem. Kępy traw obsypuje się w tym celu opadłymi z drzew liśćmi, trocinami, korą, lub obkłada słomą. Wiosną te osłaniające rośliny kopczyki należy usunąć po ostatnich przymrozkach, a sterczące zaschnięte zeszłoroczne pędy obcina się jak najniżej ziemi. Wokół krzaków mis kantów zaleca się też wysypać wtedy jakiś uniwersalny nawóz wieloskładnikowy lub wiosenny nawóz do traw. Miskant chiński wykazuje znaczną tolerancję na zanieczyszczenie gleby i powietrza oraz wysokie zasolenie podłoża. Trwałość i długowieczność to kolejne zalety tej cennej odmiany.
Rośliny posadzone w jednym miejscu dobrze rosną i zachowują ładny pokrój przez wiele lat. Miskant strictus jest polecany podobnie jak inne trawy ozdobne do obsadzania dużych rabat (najlepiej pośrodku, ze względu na dużą wielkość), lub ogrodów nadwodnych i brzegów jezior. Miskant strictus świetnie sprawdzi się też w specjalnych ogrodach z różnymi trawami ozdobnymi. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się przy tym w otoczeniu bardzo nowoczesnych kształtem budynków. Należy je sadzić pojedynczo lub w małych grupkach po 2-3 osobniki bardzo blisko siebie (w przypadku gat. miskant strictus liczba roślin sadzonych na 1 m2 powinna wynosić maksymalnie 3). Warto też wiedzieć, że Miskant chiński Strictus wykazuje sporą tolerancję na różne zanieczyszczenia powietrza i gleby, w tym na wysokie zasolenie podłoża. To również bardzo trwała i długowieczna odmiana miskantów. Rośliny posadzone w dobrym miejscu i należycie zimowane będą dobrze rosły i przez wiele lat zachowają atrakcyjny pokrój. To właśnie z powodu szeregu pozytywnych cech odmianę miskant strictus wyróżniono prestiżową nagrodą AGM.
Miskant chiński Strictus uwagi końcowe
Ponieważ miskant strictus ma ogólnie małe wymagania środowiskowe, dlatego jest łatwy w pielęgnacji i generuje niskie koszty utrzymania. Wszystko to zachęca zdecydowanie do uprawy tej odmiany również w miejscach ogólnie publicznych, jak np. parki i skwery, cmentarze, otoczenie budynków użyteczności publicznej (w tym szczególnie nowoczesna architektura miejska), osiedla mieszkalne, obrzeża rzek i jezior. Interesujący efekt tworzą szczególnie duże, grupowe nasadzenia miskant strictus. Trawy te nadają otoczeniu przyjemny, elegancki charakter. Stanowią też ciekawy i nietypowy akcent egzotyczny. Wielu ceni je też za efekt feng-shui, ponieważ szelest ich długich, kolorowych liści i kołysanie źdźbeł na wietrze generuje harmonię i spokój w otoczeniu.
Cena za sadzonkę miskanta chińskiego wynosi od 15 zł do 24 zł (źródło google.pl)