Zwartka Wendta (Kryptokoryna Wendta)

0
(0)

Każdemu akwaryście zależy na tym, aby w jego akwarium nie tylko pływały piękne, kolorowe i zdrowe rybki, ale również rosły obficie śliczne i jak najbardziej atrakcyjne swym wyglądem rośliny wodne. Jedną z takich dobrze znanych roślin akwariowych jest kryptokoryna Wendta. Konieczne przeczytaj kryptokoryna Wendta – zwartka Wendta. Jeszcze dziś sprawdź, jak wygląda ta roślina akwariowa. Zobacz także kryptokoryna opis, wymagania.

Roślina akwariowa Zwartka Wendta (Kryptokoryna Wendta)

Zwartka Wendta, nazywana też kryptokoryna Wendta, (łac. Cryptocoryne wendtii) jest gatunkiem wodnej i wodno-błotnej rośliny należącej do rodziny obrazkowatych (łac. Araceae Juss.), rzędu żabieńcowców (łac. Alismatales Dumort.), klasy okrytonasiennych (okrytozalążkowych, łac. Magnoliophyta, syn. Angiospermae), a także kladów roślin: nasiennych, jednoliściennych i naczyniowych. Zwartka Wendta została opisana przez holenderskiego botanika Hend5rika de Wit na cześć hobbystyki akwarystycznej. Ta atrakcyjna roślina akwariowa w naturze rośnie w krajach o ciepłym (tropikalnym) klimacie, przy czym w ogóle pochodzi z południowo-wschodniej Azji (w tym szczególnie ze Sri Lanki), rozprzestrzeniła się jednak na znacznie większe obszary, w tym np. w rejon Florydy (USA) i Karaibów.

Zwartka Wendta opis

Kryptokoryna Wendta w naturze rośnie na terenach podmokłych i bagnistych. Porasta przy tym brzegi jezior i stawów, rośnie też w strumieniach i wolnopłynących rzekach. Zwartka Wendta Cryptocoryne wendtii jest również bardzo powszechnie uprawiana w akwariach. Obecnie w hodowli występuje kilkanaście odmian tej wodno-błotnej rośliny, które różnią się kolorem, wielkością, kształtem i fakturą liści. Jedne z najpopularniejszych jej odmian to np.: kryptokoryna brązowa, czerwona, zielona. Kolorystyka długich liści kryptokoryny zawiera się w gamie barwnej – od jasnej i ciemnej zieleni, poprzez różne odcienie czerwieni, na rdzawościach i brązach kończąc, niekiedy z purpurowymi plamkami. U podstawowej odmiany nazywanej kryptokoryna Wendta zielona (pierwowzór gatunkowy występujący w stanie dzikim), kolor jej liści waha się od jasno-zielonego do czerwono-brązowego, co zależy od parametrów wody i oświetlenia.

Każda zwartka tworzy formę nawodną (emersyjną, błotną) oraz podwodną (submersyjną). Łodygi kryptokoryny Wendta są krótkie, za to grube. Roślina tworzy też mniej więcej pionowe kłącze, które jest krótkie i zwykle rozgałęzione oraz umiejscowione głęboko pod powierzchnią podłoża. Nierzadko z kłącza wyrastają też dodatkowo tzw. stolony, mające długość od kilku do kilkunastu cm (są to rozłogi, pędy podziemne). Całość podziemna rośliny tworzy olbrzymi system korzeniowy.

Zwartka Wendta
zwart­ka wen­d­ta

Różnego koloru (zależnie od odmiany i warunków w akwarium) liście kryptokoryny Wendta tworzą różyczkę o kilku liściach właściwych. Wyrastają one rozetowo z kłącza. Ogonki liściowe mają przy tym długość do ok. 5-10 cm i tworzą krótką pochwę liściową. Całe liście mają ok. 15 cm długości. Młode blaszki liściowe na początku wyrastają zwinięte, a dopiero po dojrzeniu rozchylają się i nabierają kształt równowąski, lancetowaty, eliptyczny do sercowatych. Ich szerokość wynosi ok. 3 cm. Są przy tym spiczaste na końcu i całobrzegie. U wielu odmian zanurzona część blaszki liściowej jest dodatkowo pofałdowana na brzegach. Nerwacja na liściach jest dobrze widoczna, typu pierwszorzędowego, pierzasta, przechodząca dalej w siatkowatą. Wysokość omawianej rośliny w akwarium wynosi: 5-30 cm zależnie od warunków (długość liści w dobrych warunkach wraz z ogonkiem dochodzi do 40 cm, natomiast w kiepskich – do 15 cm). Natomiast szerokość pojedynczej kępy wynosi ok. 15 cm2.

Kryptokoryny Wendta to rośliny jednopienne o kwiatostanie kolbiastym (pseudancjum), który wyrasta na krótkim pędzie kwiatostanowym. Pęd ten razem z dolną częścią kwiatostanu często bywa ukryty w podłożu. Pochwa kwiatostanowa dzieli się na trzy części: 1) dolną komorę kwiatową zawierającą kolbę i mającą zrośnięte brzegi, 2) komorę środkową o kształcie wydłużonej i rurowatej tuby, oraz 3) część górną liściową, która jest otwarta, wielokolorowa, lancetowata do sercowatej. Komorę kwiatową od tuby oddziela języczkowata klapka. U ujścia tuby jest też wyraźny kołnierz liściowy. Kolba kwiatostanu dzieli się na 4 odcinki: 1) koniec dolny z 4-7 zrośniętymi ze sobą kwiatami żeńskimi usadzonymi okółkowo u nasady, 2) fragment oddzielający kwiaty obu płci, który jest też odpowiedzialny za wydzielanie zapachu (nagi, długi i cienki), 3) fragment środkowy zawierający kwiaty męskie (eliptyczny do kulistego), 4) ostatni odcinek to krótki wyrostek o kształcie konoidalnym do maczugowatego.

Kwiaty męskie zawierają przy tym 1-2-pręciki z wyraźnym obrzeżem i pylnikami otwierającymi się przez otworek szczytowy. Zalążnie są jednokomorowe i wielozalążkowe. Same zalążki są z kolei ortotropowe (wznoszą się pionowo w górę, prostopadle do podłoża). Znamiona słupków są natomiast niemal siedzące i owalne. Kwiaty przy podstawie maja kolor różowo-liliowy, natomiast dalsza rurka kwiatowa jest biała z fioletowymi kropkami.

Zwartka Wendta tworzy po przekwitnięciu jajowate owoce zbiorowe, złożone ze zrośniętych ze sobą torebek, które po dojrzeniu pękają i otwierają się w sposób gwiaździsty. Wylatujące z nich w ten sposób nasiona mają kształt odwrotnie jajowato-nerkowaty (niekiedy są też nieregularne). Nasiona są brązowawe i pokryte łupiną. W środku każdego nasienia znajduje się wydłużony zarodek i obfite bielmo. Samosiewne nasiona zwartki Wendta kiełkują w przeciągu kilku dni po rozsianiu, oczywiście jeżeli w międzyczasie nie wyschną. Chociaż kryptokoryna Wendta to roślina nasienna (gdy rośnie nawodnie wtedy kwitnie i wydaje nasiona, z których możliwe jest zyskanie nowych roślin), jednak w hodowli sztucznej w akwariach rozmnaża się ją właściwie wyłącznie wegetatywnie poprzez podział kłącza. Kłącze wytwarza co jakiś czas kolejne młode egzemplarze, które po ukorzenieniu można oddzielić od rośliny macierzystej i rozsadzać.

Przy sadzeniu należy tylko uważać, aby nie zostały uszkodzone korzenie tej roślinki. Zaleca się też usunięcie starych liści, by nie utrudniały pobierania składników mineralnych. Zapewni to również szybsze zaaklimatyzowanie się zwartki w nowych warunkach środowiskowych. Czasem bywa, że po przesadzeniu (np. przy zakładaniu akwarium na nowo) zwartka Wendta żółknie i traci nawet wszystkie liście (tzw. choroba zwartek). Nie należy się tym jednak przejmować i pozostawić tak roślinę, wtedy za jakiś czas wypuści nowe liście z kłącza.

Zwartka Wendta wymagania

Cryptocoryne wendtii to wytrzymała, odporna i łatwa w uprawie roślina akwariowa. Uważa się ją za jedną z najbardziej wytrzymałych kryptokoryn (łac, Cryptocoryne) wśród 57 istniejących w obrębie tej jednostki systematycznej gatunków. Ponieważ ten gatunek kryptokoryny posiada duże zdolności adaptacyjne (może przystosowywać się do nawet trudnych warunków), jest przez to szczególnie polecana dla początkujących akwarystów. Udaje się ponoć na każdym podłożu oraz w każdej wodzie i niemal przy każdym oświetleniu.

W akwariach kryptokoryna Wendta powinna być sadzona w przedniej i środkowej części zbiornika, gdzie będzie wtedy tworzyć ładne i obficie rozrastające się, krzewiaste skupiska roślinne (głównie jako roślina II planu, choć w dobrych warunkach może też rosnąć na I i III planie). Można je sadzi w grupach po kilka sztuk np. różniących się kolorem (różne odmiany mieszać ze sobą). Ta roślina akwariowa rozmnaża się przy tym w prosty i wydajny sposób – poprzez kłącza. Jest dzięki temu łatwa w rozmnażaniu i uprawie. Wymaga, aby pH wody wynosiło w granicach 5,5-9 (niektóre źródła podają pH 6,5-8,0), natomiast jej twardość – 2-15odGH (woda ma być miękka do średnio twardej). Ma przeciętne wymagania świetlne (wymaga oświetlenia umiarkowanego). Zasada jest taka, że im lepsze ma światło, tym szybciej i tym większa wyrośnie. Przy słabym świetle będzie zwykle mała, a jej ogonki liściowe będą wydłużone nawet do 50%.

Co jednak ciekawe, liście jako całość są wtedy i tak dłuższe. Wskazane jest oświetlanie akwarium z kryptokoryną przez 12 godzin na dobę. Natomiast temperatura wody w akwarium przy jej uprawie powinna wynosić 20-30 C. Trzeba też mieć na uwadze, że omawiana roślina nie lubi gwałtownych zmian (jest na nie wrażliwa), woda w akwarium powinna więc mieć zawsze stabilne parametry. W dobrych warunkach uprawy zwartka Wendta może swobodnie dorasta do ok. 20-25 cm wielkości. Jej tempo wzrostu określa się jako średnie i wolne. Choć ten gatunek zwartki może spokojnie rosnąć bez szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, to jednak roślina ta lubi wodę bogatą w żelazo Fe, można więc dokarmiać zbiornik nawozem bogatym w ten minerał.

Zwartka toleruje też węgiel organiczny (np. EasyCarbo). Nawożenie CO2 jest w przypadku tej rośliny niepotrzebne. Najlepiej pod uprawę kryptokoryny Wendta nadaje się podłoże wzbogacone gliną (zamulony żwir zwykły, lub podobne substraty) lub torfem, czy nawet zwykłą ziemią ogrodową. Warstwa podłoża w które wsadzimy omawiana roślinę powinna być gruba na 4-5 cm. Nie powinno się też jej odmulać, ponieważ zwartki dobrze rosną tylko w żyznym, a więc mulistym podłożu. W nowo założonym akwarium z płukanym żwirkiem, zwartka będzie bardzo wolno rosła do chwili, gdy żwirek ulegnie zamuleniu, dopiero wtedy przyspieszy rozwój, jest to bowiem tzw. „roślina starego akwarium”.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.