Czy wiesz że woda …?

Czy wiesz, że woda została niedawno odkryta także w innych miejscach w naszym Układzie Słonecznym? A co by było, gdy rozłożyć wodę na Ziemi całkowicie równomiernie? Czy wtedy zatopiłaby wszystkie lądy? Te i inne niesamowite ciekawostki o wodzie warto, a nawet należy poznać. Znajomość niektórych z nich może nam nawet pomóc w życiu codziennym. Interesujesz się nauką i nowinkami, więc konieczne przeczytaj niesamowite ciekawostki o wodzie. Na przykład, czy wiesz, że woda stanowi grubo ponad 50% naszego ciała?

Czy woda to pospolita substancja obecna na Ziemi?

Faktycznie jest to u nas substancja pospolita i popularna, aczkolwiek mamy przecież gorące i wybitnie suche miejsca na Ziemi, gdzie wody jest znikoma ilość, zupełnie jak na lekarstwo. Coraz częściej mówi się też, że woda zanika w wielu innych, dotąd wilgotnych miejscach na Ziemi. Odkryto ją z kolei na innych planetach naszego Układu Słonecznego, a być może i poza nim.

Jak więc to jest z tą wodą? Czy ubywa jej w ziemskim ekosystemie? Oto nasze niesamowite ciekawostki o wodzie. Przeczytajcie je koniecznie! Na pewno będziecie zaskoczeni. Warto wiedzieć na początek, że tak naprawdę woda jest jedną z najdziwniejszych substancji w przyrodzie. Co prawda jest u nas jedną z najbardziej rozpowszechnionych substancji na Ziemi, ale to również jeden z niesamowitych i ciekawych związków chemicznych.

Na przykład, czy wiesz, że woda jako jedna z niewielu substancji może występować aż w trzech jakże odmiennych od siebie stanach skupienia? Może, mieć znaną wszystkim powszechnie formę stałą. Ale w pewnych sytuacjach przybiera, też stan skupienia stały lub gazowy. Każdy z tych stanów charakteryzuje inne zagęszczenie atomów w tej życiodajnej substancji. Na dodatek, wszystkie te trzy stany skupienia wody współistnieją ze sobą w przyrodzie, w panujących standardowo na Ziemi temperaturach.

Ale czy wody może ubywać na Ziemi? A skoro byłoby to możliwe, to czy życie na Ziemi byłoby zagrożone? Przeczytaj opisane poniżej, niesamowite ciekawostki o wodzie!

czy wiesz że woda

Czy wiesz że woda jest drugą najczęściej występującą cząsteczką we Wszechświecie?

Częściej od niej występuje jedynie gazowy wodór H2.

Ile jest wody na Ziemi?

Naukowcy obliczyli, że na naszej Ziemi jest około 1,5 miliardów km sześciennych wody, co można inaczej przeliczyć, jako 1,5 miliarda miliardów litrów. Taką liczbę trudno sobie jednak wyobrazić, więc czytelniej zabrzmi, gdy wyobrazimy sobie, że ta ilość wody zajęłaby aż 800 bilionów basenów olimpijskich.

Skąd się wzięła cała woda obecna na Ziemi?

Dotarła do nas prawdopodobnie z pomocą różnych komet i planetoid, między 4,5 mld do 3,8 mld lat temu, gdy młoda Ziemia przechodziła okres tzw. „Wielkiego bombardowania”.

Czy wiesz, że woda rozłożona równomiernie na powierzchni Ziemi, zajęłaby głębokość aż 3700 m i mogłaby przez to pozalewać wiele zamieszkanych obecnie miejsc? Na szczęście na Ziemi mamy teren nierównomierny (góry, doliny) i znaczna część wody zamkniętą w postaci stałej (lód, śnieg), więc takie ekscesy nam nie grożą.

Czy wiesz, że woda obecna na Ziemi aż w 97% jest słona?

Ponadto, 2,1% z niej jest zamknięta stale w polarnych pokrywach lodowych, a tak potrzebna nam woda pitna stanowi zaledwie mniej niż 1%. Na szczęście, wody nie może ubywać na Ziemi, a jedynie co najwyżej zmienia swoje miejsce lokalizacji. Dlaczego? Ponieważ woda to materia, a obieg materii na Ziemi jest obiegiem zamkniętym, więc nic z niego nie ubywa, a jedynie się przemieszcza. Jeśli więc w jakimś miejscu teren pustynnieje, to w zamian za to w innym pojawią się podtopienia i zalewy. Prawdopodobnie jeszcze większe od tych na powierzchni zasoby wody znajdują się też głębiej, czyli w płaszczu Ziemi.

Czy wiesz, że Antarktyda jest nieustannie pokrywana nowym, narastającym stopniowo lodem i proces ten trwa nieustannie już od ponad 30 milionów lat. Obecnie pokrywa Antarktydy składa się aż 10 000 bilionów ton lodu i śniegu.

woda na ziemi

Czy wiesz, że woda jest kolebką życia na Ziemi?

Wszędzie gdzie na Ziemi jest H2O, jest tam również życie. Jest tak, nawet gdy woda jest prawie wrząca, lub żrąca dla skóry (np. wrzące gejzery, gorące źródła). Woda wchodzi przy tym w skład budowy każdego organizmu żywego. Przykładowo, nasze ciało zawiera ją w granicach od 60 do 70%. Co ciekawe, ilość wody w naszych ciałach zmienia się jednak w różnych momentach życia. Płód ludzki zawiera jej bowiem aż ok. 95%, w ciągu pierwszych miesięcy swojego życia. Natomiast po urodzeniu ma jej już tylko 77%. Z kolei w osoby o masie/wadze ciała ok. 70 kg, mają w swoich ciałach już tylko po ok. 42 litry wody. Na dodatek, 2/3 tej wody znajduje się wewnątrz komórek ciała. Aby utrzymać tak wielka ilość wody w ciele, każdy z nas musi pić ok. 1 m3 (czyli 1000 litrów) wody rocznie.

Czy wiesz, że woda jest lepka?

Cząsteczki wody lubią się bowiem łatwo przyklejać do rozmaitych obiektów oraz do siebie nawzajem. Zjawisko to wywołuje ponadto duże napięcie powierzchniowe, które nas i inne organizmy utrzymuje przy życiu. Innymi słowy, woda może przez to transportować krew wbrew grawitacji, czyli w górę wąskimi naczyniami krwionośnymi w żywym ciele. Dzięki temu tworzą się również kuliste krople wody oraz menisk na powierzchni naczyń wypełnionych wodą. Zjawisko to umożliwia również poruszanie się nartników po powierzchni wody.

Czy wiesz, że istnieje co najmniej 16 różnych rodzajów zwanych też „fazami” lodu, czyli stałej postaci wody? Wszystkie one mają na dodatek różne struktury krystaliczne. Na przykład tafla lodu może być przezroczysta jak szkło, a płatki śniegu przyjmują postać białej gwiazdy.

czy wiesz że woda

Czy wiesz, że woda rozszerza się, gdy ulega zamarzaniu, czyli przejściu z ciekłego w stan stały?

Dzieje się tak w przeciwieństwie do niemal wszystkich innych cieczy. Zjawisko to ma to kluczowe znaczenie dla życia na Ziemi. Dzięki niemu rzeki i jeziora zamarzają, poczynając od góry w kierunku na dół. Zawsze znajdzie się zatem jakaś ilość płynnej wody do dalszego rozwoju organizmów żywych, nawet jeśli Ziemia z jakiegoś powodu miałaby zostać dotknięta kolejną epoką lodową. Obecnie nawet na najzimniejszych przecież biegunach Ziemi, pod grubą na kilometry skorupą lodową znajduje się woda w stanie ciekłym.

Czy wiesz, że woda gorąca zamarza szybciej, niż woda zimna?

Wydaje się z pozoru, że powinno być wręcz odwrotnie, jednak w przyrodzie zachodzi ten niesamowity tzw. efekt Mpemba. Na dodatek, nikt wciąż nie wie, dlaczego w ogóle tak się dzieje. Pozostaje mieć nadzieję, że kiedyś w końcu naukowcy odgadną przyczyny tego dziwnego, niewytłumaczalnego na razie zjawiska.

W temperaturze pokojowej woda zaczyna parować i przechodzi powoli w stan gazowy.

Podobne do niej i obecne w przyrodzie substancje gazowe to również siarkowodór (H2S) i amoniak (NH3). Lepkość cząsteczek wody, do momentu wyparowania utrzymuje je jednak razem jako ciecz.

Czy wiesz, że największą znaną chmurę pary wodnej odkryli naukowcy z NASA.

Znajduje się ona wokół pewnej czarnej dziury, odległej od naszej Ziemi o ok. 12 miliardów lat świetlnych. W miejscu tym jest aż 140 miliardów razy tyle wody, ile we wszystkich oceanach świata.

Czy wiesz, że w kosmosie odkryto też wodę w postaci lodu?

Takie lodowe czapy zlokalizowano bowiem na obu biegunach naszego Księżyca, a także Marsa i Merkurego.

ile zużywamy wody

Ile wody zużywamy na inne czynności?

Dużo, a nawet często i bardzo dużo! Stąd ciągłe apele o oszczędzanie wody. Przykładowo, na 5-min. prysznic wylewamy średnio ok. 200 litrów wody. Natomiast do każdego spłukiwania toalety czy mycia zębów zużywamy aż 8 l wody. Jednak najwięcej wody zużywa się w przemyśle i produkcji. Na przykład: do produkcji ziaren kawy, na wytworzenie ich jednej filiżanki zużywa się ok. 200 l H2O, do produkcji 1 kg wołowiny – 15 000 l H2O, do produkcji 0,5l piwa – 150 l H2O, do przetworzenia 1 kg bawełny i produkcji jednej koszuli oraz pary dżinsów – 10 000 l H2

Czy wiesz, że w lodowej skorupie księżyca Saturna Enceladusa odkryto istnienie gorącego oceanu?

Podobne zjawiska mamy też na Ziemi (np. podziemne wody hydrotermalne w różnych miejscach Ziemi, czy gorące źródła w parku narodowym Yellowstone w USA). Taki otwór hydrotermalny zlokalizowany na dnie jednego z naszych ziemskich oceanów, naukowcy uważają obecnie za najbardziej prawdopodobne miejsce dla zrodzenia tu przed milionami lat początków życia na naszej planecie. Na tej podstawie, astrobiolodzy przewidują, że wspomniany księżyc Saturna Enceladus stanowi możliwe miejsce do zrodzenia obcych form życia. Należy ich poszukiwać we Wszechświecie właśnie w takich miejscach.

Ludzie wykorzystują wodę do wielu celów.

Służy nam ona jako chłodziwo w wielu procesach przemysłowych, jako napęd w elektrowniach prądotwórczych, jako środek spożywczy, czy wreszcie do podlewania naszych upraw. Ale czy wiesz również, że słynny Leonardo Da Vinci i Niccolo Macchiavelli obmyślili niegdyś niesamowity projekt wykorzystania wody do wygrania wojny? W tym celu zaplanowali ciekawą zmianę biegu koryta rzeki Arno, która płynie w środkowych Włoszech i jest główną rzeką Toskanii, mając długość 241 km. Da Vinci miał zresztą swoistą obsesję na punkcie wody i wymyślił dużo więcej arcyciekawych projektów z jej udziałem. Napisał też wiele świetnych prac naukowych o zachowaniu cieczy i to na długo przed obecnym naukowym opracowaniem podstawowych zasad hydrodynamiki.