Ile jest planet?

Niebo i świecące na nim gwiazdy od zawsze intrygowały ludzkość. Określano dzięki nim położenie Ziemi i nadchodzące zjawiska astronomiczne, a nawet przepowiadano z nich przyszłość. Nikt nie wiedział jednak faktycznie, ile jest planet. Interesuje Cię nieznane, więc konieczne przeczytaj i sprawdź, ile jest planet w naszej Galaktyce i we Wszechświecie. Sprawdź, jak się nazywają i jak są ułożone planety Układu Słonecznego.

Ile jest planet w Układzie Słonecznym?

Od dawna już wiadomo, że nasz Układ Słoneczny składa się ze zlokalizowanego centralnie Słońca, ośmiu krążących wokół niego planet i ich księżyców, oraz kilku innych małych ciał niebieskich. Planety Układu Słonecznego to w kolejności odległości od Słońca, to: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. Cztery wewnętrzne planety Układu Słonecznego (Merkury, Wenus, Ziemia i Mars) należą do kategorii planet ziemskich. Natomiast Jowisz i Saturn są tzw. gigantami gazowymi, czyli olbrzymami złożonymi głównie z wodoru i helu, z kamiennym małym jądrem w środku. Z kolei najdalsze Uran i Neptun to lodowe w środku olbrzymy, zawierające w swym składzie głównie pierwiastki cięższe niż wodór i hel.

Ile jest planet – co z Plutonem?

Istnieje też maleńki Pluton, tzw. planeta karłowata, który wcześniej uważano za dziewiątą planetę Układu Słonecznego (zaklasyfikowano go tak, gdy został w 1930 r. odkryty przez Clyde’a Tombaugha). Jednak w 2006 r. zdegradowano go do statusu „planety karłowatej”. Było to spowodowane wprowadzeniem bardziej konkretnej i ścisłej definicji tego, czym jest planeta. Aby bowiem stanowić planetę, dany obiekt niebieski musi nie tylko krążyć wokół Słońca, ale musi również mieć wystarczająco dużą masę, aby grawitacja mogła stworzyć jego zaokrąglony kształt. Taka potencjalna planeta musi być też najważniejszym obiektem w sąsiedztwie innych.

Innymi słowy, zgodnie z definicją Międzynarodowej Unii Astronomicznej, planeta jest ciałem niebieskim, które (a) znajduje się na orbicie wokół Słońca, (b), które ma wystarczającą masę, aby grawitacja sama przez się pokonała siły ciała sztywnego tak, że przyjmuje równowagę hydrostatyczną (kształt prawie okrągły) i (c), które oczyściło okolicę wokół swojej orbity. Ponieważ Pluton nie ma czystej okolicy wokół siebie, ma za to bliskich sąsiadów w zasadzie tej samej i podobnej wielkości, nie może więc być uważany za planetę. Obecnie Pluton jest natomiast kwalifikowany jako jeden z największych znanych elementów tzw. Pasa Kuipera, jak nazywa się zbiór lodowych ciał krążących na zewnętrznych obrzeżach naszego Układu Słonecznego. Inne znane planety karłowate to Ceres, Haumea, Makemake i Eris. Z atmosferą, surowymi cechami powierzchni i co najmniej pięcioma księżycami, Pluton jest jednak najbardziej złożoną planetą karłowatą, jaką znamy, i jedną z najbardziej zaskakujących planet układu słonecznego.

układ słoneczny ile jest planet
układ słoneczny

Ile jest planet – charakterystyka planet naszego Układu Słonecznego:

Merkury

najbliższa planeta od Słońca i jednocześnie najmniejsza w naszym Układzie Słonecznym. Mercury wykonuje pełną ewolucję wokół słońca w zaledwie 88 dni. Jest to skalista planeta owalnym kształcie i promieniu równikowym 2,44 km (1,516 mil). Mercury nie ma jednak atmosfery, więc temperatura na nim może wahać się od 449⁰C w ciągu dnia, do minus 135⁰C w nocy.

Wenus

druga planeta najbliższa Słońcu. Wenus to także najgorętszą planetą o średniej temperaturze 461,67⁰C. Jej atmosfera jest gęsta i zatrzymuje ciepłe powietrze. Wenus jest ponadto najbliższym sąsiadem Ziemi i ma najdłuższy czas obiegu Słońca w Układzie Słonecznym. Potrzebuje na to aż 224,7 dni ziemskich. Obrót Wenus wokół własnej osi też jest bardzo powolny, zajmując równowartość 243 dni ziemskich, co oznacza, że jeden dzień na Wenus jest dłuższy, niż cały rok na tej planecie.

Ziemia

Ziemia to jedyna planeta znana jako gospodarz życia. Jej obieg wokół Słońca trwa 365.256 dni. Nasza planeta leży 1.495979e+8 km (92.955.820 mil) od Słońca i jest trzecią w kolejności planetą leżącą najbliżej niego. Szacuje się, że powstawanie Ziemi rozpoczęło się 4,54 miliarda lat temu. Jego całkowita powierzchnia wynosi 3.169442e+8 km (196 940 000 mil2), z czego 71% pokrywa woda, a pozostałe 29% to lądy. Atmosfera Ziemi chroni życie przed promieniowaniem kosmicznym i tworzy pogodę. Ziemia to również najgęstsza planeta Układu Słonecznego.

Mars

zwany też „czerwoną planetą”, jest czwarty w naszym Układzie Słonecznym. A także drugą najmniejszą tu planetą. Ma solidną powierzchnię jak Ziemia, ale jego atmosfera jest słaba, a ciśnienie zbyt niskie. Mars jest też o połowę mniejszy od Ziemi. Czasem widać go z Ziemi wieczorem, ze względu na jego jasną powierzchnię. Naukowcy od wielu lat badają legendę, jakoby kiedyś mogło na Marsie istnieć życie. Na obu jego biegunach odkryto nawet wielkie czapy lodowe, złożone prawdziwej wody. Oszacowano przy tym, że lód obecny na biegunie południowym Marsa, wypełniłby powierzchnię tej planety do głębokości ok. 11 m (36 stóp), jeśli by się całkowicie roztopił.

Jowisz

zwany też Jupiter, to piąta i największa planeta w Układzie Słonecznym, mająca trudne do zauważenia, trzy pierścienie z cząstek pyłu. Wraz z Saturnem, Uranem i Neptunem, Jowisz jest uważany za jednego z gazowych gigantów Układu Słonecznego. Jego masa jest 2,5 razy większa od łącznej masy pozostałych planet. Jest tak duży, że zmieściłoby się w nim 1300 planet wielkości naszej Ziemi. Jowisz jest też planetą gazową, co oznacza, że nie ma stałej powierzchni, chociaż jego rdzeń jest stały. Atmosfera Jowisza jest gwałtowna z prędkością wiatru 151.9936 m/s (340 mil/h), dwukrotnie większą, niż prędkość huraganu piątej kategorii na Ziemi. Jowisz okrąża Słońce aż w 12 lat ziemskich.

Saturn

druga co do wielkości planeta Układu Słonecznego po Jowiszu. Planeta gazowa podobnie jak Jowisz, złożona z wodoru i helu. Posiada też 9 ciągłych pierścieni ze skał i lodu i ok. 150 księżyców, z których 53 zostały nazwane. Średnica Saturna jest dziewięć razy większa, niż średnica Ziemi, jego objętość jest równa 763,5 Ziemi, a jego powierzchnia równa się 83 Ziemiom. Waży jednak tylko jedną ósmą masy naszej Ziemi.

Uran

trzeci co do wielkości planeta w Układzie Słonecznym, mająca tylko jądro złożone ze stałego składnika i dlatego jest uważana za gazowego giganta. Jego atmosfera składa się z wodoru i helu oraz metanu, amoniaku i wody. Chociaż nie jest to najdalsza planeta od słońca, jest jednak najzimniejsza. Z temperaturami sięgającymi -224⁰C. Uran jest jedyną planetą, która nie emituje ciepła z rdzenia. Znajduje się ponadto ok. 2 miliardy mil od Słońca.

Neptun

najdalsza planeta od Słońca. Po raz pierwszy za gwiazdę stałą uznał ją już Galileusz, który wykorzystał przewidywania matematyczne, aby ją odkryć (nie wykonał tego zwykłą metodą obserwacji nocnego nieba). Neptun leży przy tym niemal 2,8 miliarda mil od Słońca i okrąża Słońce dopiero co 164,8 lat ziemskich. Neptun został odkryty w 1846 r. Atmosfera Neptuna składa się z wodoru i helu. Posiada też 14 księżyców, z których największy to Triton. Jest to najbardziej wietrzna planeta w Układzie Słonecznym. P®dkość wiatru jest tam dziewięć razy większą niż na Ziemi. Niedawno NASA odkryła, że Neptun ma też płynące rzeki i jezioro z ciekłego metanu.

wszechświat
wszechświat

Ile jest planet w naszej Galaktyce?

W pogodną noc i kiedy zanieczyszczenie światłem nie jest na danym terenie poważne, obserwacja nieba zapiera dech w piersiach. Można wtedy łatwo zobaczyć ogromną ilość gwiazd. Ale oczywiście to, co widzimy w każdej nocy, jest zaledwie ułamkiem liczby tych gwiazd, które faktycznie istnieją w naszej Galaktyce, a co dopiero we Wszechświecie. Jeszcze bardziej zdumiewające jest przekonanie, że większość z tych gwiazd ma swój własny system planet (planety układu słonecznego). Przez pewien czas astronomowie wierzyli, że tak właśnie jest. A najnowsze badania wydają się to potwierdzać. Rodzi się przy tym pytanie, ile jest planet faktycznie?

Dlatego naukowcy szacują ogólnie, że nasza Galaktyka, czyli Droga Mleczna, ma około 100 miliardów planet, z których większość krąży wokół jakiejś swojej gwiazdy. Biorąc jednak pod uwagę, że Droga Mleczna ma kształt zakrzywionej, spiralnej tarczy, trudno jest określić dokładną liczbę obecnych w niej gwiazd — czyli słońc i ich planet. W rezultacie szacowania liczby gwiazd naukowcy skupiają się więc na obliczeniach masy naszej Galaktyki i oszacowania na jej podstawie, ile tej masy składa się z gwiazd. To z kolei pozwala oszacować, że Droga Mleczna zawiera od 100 do 400 miliardów gwiazd. Choć niektórzy uważają, że może ich być nawet bilion! W niedalekiej przeszłości astronomowie odkryli ponadto setki planet w naszej Galaktyce, co do których wykazuje się obecność pewnych cech podobnych do tych panujących na Ziemi. Na planetach tych potencjalnie może więc istnieć życie, podobne do ziemskiego.

Ile jest planet na świecie, w Kosmosie?

Kwestia tego, ile jest planet w ogóle na świecie, przyprawia o totalny ból głowy! Już sama liczba galaktyk we wszechświecie w dużej mierze nie jest ludziom znana. Naukowcy spekulują jedynie, że może istnieć ich nieskończona wręcz liczba. Szacują przy tym ogólnie, że przy liczbie co najmniej 200 miliardów galaktyk (choć prawdopodobnie jest ich więcej). Można mówić o Wszechświecie wypełnionym ok. 10 do potęgi 24 (1024), czyli ok. 1 000 000 000 000 000 000 000 000 000 planetami.