Cuda świata Klify Moheru

Pewne miejsca na świecie są tak charakterystyczne, ze wyróżniają się w sposób wręcz spektakularny. Nie sposób si e nimi nie zachwycić. Niewątpliwie zaliczyć do nich można niesamowite ogromne klify nadmorskie w Irlandii, porośnięte zielonymi łąkami. Wybierasz się do Irlandii, więc konieczne przeczytaj ten artykuł. Jeszcze dziś sprawdź również coś takiego, jak cuda świata Klify Moheru (Irlandia). Czy wiesz co to? Czy byłeś tam kiedyś?

Cuda świata Klify Moheru (Irlandia) – czy wiesz, że to ósmy cud świata?

Klify Moheru pojawiają się zwykle jako coś obowiązkowego do zobaczenia podczas wielu wycieczek po Irlandii. Faktycznie zalicza się je, jako wspaniały tzw. Nowy Siódmy Cud Świata (New7Wonders of Nature). Głosowanie nad tym miało miejsce pod koniec 2011 r. Te irlandzkie klify morskie o długości 700 stóp konkurowały z lasami Amazonii, Morzem Martwym, Wielkim Kanionem Colorado, Matterhorn, Malediwami, Uluru (Ayers Rock) i Wielką Rafą Koralową w Australii, czy Górą Stołową w Afryce Południowej.

Punkt orientacyjny hrabstwa Clare i największa atrakcja turystyczna Irlandii, pokonała 400 innych miejsc. Znalazła się na krótkiej liście 28 najważniejszych obiektów. Tych 28 finalistów zostało ujawnionych w 2009 roku w siedzibie New7Wonders w Szwajcarii. Irlandzki premier Enda Kenny i menedżer piłki nożnej Giovanni Trappatoni pomagali reklamować, by klify zostały jednym z nowych cudów natury. Miejsce to jest doskonale znane więc bardzo wielu osobom.

Z pewnością jest też warte zobaczenia i zaczerpnięcia świeżego, ostrego irlandzkiego powietrza. Czegoś takiego na pewno nigdy wcześniej nie doświadczyłeś. Dowiesz się też zapewne wielu ciekawych irlandzkich legend i historii związanych z tym miejscem. Po tym wyjątkowym spełnieniu Twój przewodnik wycieczki będzie gotowy i odeskortuje Cię do innych atrakcji turystycznych zielonej Irlandii, lub z powrotem do hotelu.

klify moheru

Klify Moheru to również najpopularniejsza turystyczna strona internetowa Irlandii, odwiedzana przez prawie milion osób rocznie. Klify te wystąpiły ponadto w wielu różnych filmach, w tym w filmie „Harry Potter i Książę Półkrwi”. Poniżej opisujemy dokładniej, dlaczego Klify Moheru są tak wyjątkowe! Wybierasz się do Irlandii, więc konieczne przeczytaj ten artykuł. Jeszcze dziś sprawdź również coś takiego, jak cuda świata Klify Moheru (Irlandia). Czy byłeś tam kiedyś?

Cuda świata Klify Moheru (Irlandia) – czym dokładnie są?

Dyrektorka Cliffs of Moher Visitor Experience Katherine Webster powiedziała, że jest absolutnie zachwycona, iż klify dotarły do finału. Przyznała, że znaleźć się wśród 28 największych cudów natury, to fantastyczne uznanie. Ostatecznie na razie jednak nie udało się im wygrać i zdobyć palmy pierwszeństwa.

Klify Moheru (po irlandzku: Aillte an Mhothair) i tak są jednak jedną z największych atrakcji turystycznych Irlandii. znajdują się na południowo-zachodnim krańcu regionu Burren w hrabstwie Clare w Irlandii. Są zachodnią częścią Płaskowyżu Burren. Jest to wypiętrzona formacja zbudowana ze skał wapiennych i cisowców, poprzecinanych równoległymi szczelinami, powstałymi w procesie wymywania przez wody deszczowe.

Rozciągają się na 8 kilometrów nad Oceanem Atlantyckim na zachodnim wybrzeżu hrabstwa Clare. Jest to dość rozległy obszar na górze trawiasty. Klify Moheru wznoszą się przy tym 120 metrów (390 stóp) nad Oceanem Atlantyckim w Hag’s Head. Osiągają maksymalną najwyższą wysokość 214 metrów (702 stóp) na północ od zabytkowej Wieży O’Briena, osiem kilometrów od niej na północ. Okrągła kamienna Wieża O’Briena w pobliżu środka tych klifów została zbudowana w 1835 roku przez Sir Corneliusa O’Briena.

Stoi teraz dumnie na przylądku majestatycznych Klifów. Z klifów i ze szczytu owej wieży turyści mogą zobaczyć odległe Wyspy Aran zlokalizowane w zatoce Galway. Widoczne z tej wieży są również pasma górskie Maum Turk w Connemara i Twelve Pins na północy w hrabstwie Galway oraz Loop Head na południu. Klify Moheru należą przy tym do najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych w Irlandii. Odwiedza je prawie milion ludzi rocznie!

klify moheru widoki

Najbliższe osady irlandzkie zlokalizowane w ich pobliżu, to to Liscannor (6 km na południe) i Doolin (7 km na północ). Klify Moheru wzięły swoją nazwę od zrujnowanego fortu na cyplu „Mothar”. Został on zburzony i rozebrany podczas wojen napoleońskich, aby zrobić miejsce na nową wieżę sygnałową.

Klify Moheru są też ważne dla fauny ptasiej

Klify Moheru są również domem dla jednej z głównych kolonii ptaków morskich gniazdujących na klifach w Irlandii. Ptaki morskie zwykle znajdują się przy tym pod ochroną, szczególnie w rejonie miejsc swego gniazdowania. Większość ich gatunków jest klasyfikowana jako w różnym stopniu zagrożone.

Cały ten teren ten został więc w 1986 r. wyznaczony, jako obszar specjalnej ochrony ptaków (SPA), na mocy dyrektywy ptasiej UE. Zaraz potem w 1988 r. zaklasyfikowano go również, jako ostoja fauny. Jak zatem widać, na terenie skalistego Klifu Moheru bujnie rozwija się też fauna.

Cuda świata Klify Moheru (Irlandia) obejmują Park Narodowy Burren.

Park Narodowy Burren znajduje się w niewielkiej odległości od Klifów Moheru, przy jeździe samochodem. Nazwa Burren pochodzi od irlandzkiego słowa „boireann”, oznaczającego skaliste miejsce. I faktycznie okolica ta jest skalista. Obszar Parku uren został bowiem utworzony głównie ze skał wapiennych i rozciąga się na powierzchni 15 000 akrów. Jest to najmniejszy przyrodniczy Park Narodowy w Irlandii o walorach również archeologicznych.

W Burren znaleziono wiele grobowców wykonanych ze skał, z których słynie tzw. Portal Dolmens. Budowle te są niesamowite, bo wykonane z kamieni wkopanych w ziemię jak kolumny i nałożonych na nie płaskich płyt kamiennych. Budowle te przypominają słynny kamienny krąg w Stonehenge. Ich badania dowiodły, że ludzie mieszkali i żyli w Burren już od ponad 5000 lat. Główny wielki grobowiec prawdopodobnie powstał między 4200 p.n.e. a 2900 p.n.e.

klify moheru cuda świata

Jest najbardziej znanym i najczęściej fotografowanym spośród około 172 dolmenów w Irlandii. Dolmen zbudowali neolityczni rolnicy, którzy wybrali to miejsce albo na rytuały, jako wyznacznik terytorialny, albo jako miejsce zbiorowego pochówku. Cały był też zasypany ziemią i wystawała tylko górna płyta kamienna. Miejsce to odkopano w 1986 r. i ponownie w 1988 r. Znaleziono tam wtedy ok. 33 ludzkich szczątków osób dorosłych i dzieci (w tym szczątki znacznie późniejszego niemowlęcia z epoki brązu).

Pod ziemią znaleziono też różne przedmioty z kamienia i kości, które zostały umieszczone wraz z pochówkami. Zarówno ludzkie szczątki, jak i te przedmioty pochówku datowane są na okres od 3800 p.n.e. do 3200 p.n.e. Przyrodniczo natomiast teren Parku Burren ma zupełnie inny krajobraz, niż zobaczysz w innych miejscach podczas podróży do Irlandii.

Jest tak, ponieważ nie ma tu bujnej zielonej trawy. Łatwo więc w zasadzie zapomnieć, że ten rozległy obszar skalnego krajobrazu, to wciąż Szmaragdowa Wyspa Irlandia.

Cuda świata Klify Moheru (Irlandia) – jaskinie Aillwee.

Jaskinie Aillwee znajdują się na odludziu w sercu Parku Narodowego Burren. Znajdują się tam jedne z najstarszych jaskiń prehistorycznych w Irlandii. Dawniej mieszkali w nich prymitywni ludzie z epoki kamienia. W takich jaskiniach swoje legowiska miały też wtedy tygrysy szablozębne, czy niedźwiedzie jaskiniowe.

Obecnie także zamieszkują je pewne dzikie gatunki zwierząt. Przykładowo, w 2008 r. stworzono tam Rezerwat Ptaków Drapieżnych. To imponujący dodatek do Jaskini Ailwee. Gdy tam dotrzemy, można więc pozwolić sobie na rozrywkę obserwacji latających w górze nad skałami orłów, sokołów, jastrzębi, czy sów.

cud natury klify moheru

To jeden z najpiękniejszych widoków na świecie, z dzikimi majestatycznymi ptakami w tle. Jeśli pozostaniesz w pobliżu wystarczająco długo, możesz mieć szczęście i być też świadkiem ich wyjątkowych „posiłków”. Dzikie ptaki drapieżne polują bowiem i ucztują potem bez żadnego skrępowania. To majestatycznie piękne i niesamowite skrzydlate stworzenia, których nie można przegapić!

Klify Moheru (Irlandia) – gdzie można się zatrzymać w pobliżu.

Po dniu spędzonym na zwiedzaniu wspaniałych Klifów Moheru, Parku Narodowego Burren i Jaskiń Aillwee, potrzebny jest relaks. Oczywiście każdy chciałby wtedy odpocząć, przespać się i posilić w porządnym 5-gwiazdkowym hotelu Savoy. Jest to luksusowy hotel butikowy, położony w samym sercu miasta Limerick City.

Znajdziemy go w tętniącej życiem dzielnicy handlowej i teatralnej Limerick City, które jest miastem w południowo-zachodniej Irlandii. Ten luksusowy hotel oferuje nam też zabiegi spa i wyśmienitą kuchnię. Jeśli szukasz luksusowej wycieczki po Irlandii, ten hotel zapewni naprawdę pełną wygodę! Oczywiście jednak w Irlandii, w tym również w omawianym rejonie Klifów Moheru, można znaleźć też tanie hostele i motele.

Zwiedzanie Irlandii jest bowiem na każdą kieszeń. A w cudownej Irlandii jest naprawdę bardzo wiele do zobaczenia i zrobienia. Cliffs of Moher Visitor Experience był drugą najpopularniejszą płatną atrakcją turystyczną w 2008 roku z 940.455 odwiedzających. Od tamtej pory, liczba odwiedzających klif turystów stale tu rośnie. W niniejszym artykule wyczerpaliśmy temat odnośnie Klifów Moheru i ich okolic. Jeśli jednak chcesz uzyskać więcej informacji na temat wycieczek po Irlandii, zapytaj w najbliższym biurze podróży lub sprawdź w Internecie.