7 cudów świata natury

Największe cuda świata kojarzą nam się zwykle z jakimiś niezwykłymi ludzkimi budowlami, jak np. Kolos z Rodos, czy Taj Mahal. Przyroda jednak również oferuje spektakularne cuda natury, które tylko niewielki procent ludzi kiedykolwiek zobaczy w swoim życiu. Chcesz zobaczyć coś naprawdę spektakularnego? Konieczne poznaj największe 7 cudów świata natury! Zobacz, że cuda tego świata nie tylko buduje człowiek, lecz tworzy je też przyroda.

Lista siedmiu cudów natury – co to za atrakcje?

Niedawno wykonano ogólnoświatowy sondaż popularności, w którym ogłoszono 7 cudów świata natury. Jest to zorza polarna, Wielki Kanion, Paricutin, Mount Everest, port Rio de Janeiro, Wodospady Wiktorii i Wielka Rafa Koralowa. Zapaleni odkrywcy, śmiałkowie, turyści, emigranci i globtroterzy umieszczają te 7 cudów natury na swoich listach życzeń. Wielu chce je nie tylko zobaczyć, ale też zwiedzić, przepłynąć (np. Wielki Kanion Colorado), czy nawet zdobyć (np. Mount Everest).

7 cudów świata natury – Zorza polarna Aurora Borealis i Aurora Australis.

Zorza polarna jest zwana też Aurora Borealis na biegunie północnym i Aurora Australis na biegunie południowym. Zorza stała się sensacją dla mieszkańców i turystów podróżujących szczególnie jednak po półkuli północnej. Zorza polarna to naturalnie występujące zjawisko, na które składają się dość tajemniczo wyglądające pokazy nienaturalnego, kolorowego światła na niebie.

7 cudów natury zorza polarna

Zorza polarna porusza się przy tym tak, że wygląda jak tańczące światło na niebie. Emanuje do tego rozproszoną poświatą wzdłuż często nawet całego północnego horyzontu. Intensywność tego zjawiska wzrasta, gdy kierujemy się coraz dalej na północ w kierunku bieguna magnetycznego zlokalizowanego w Arktyce. Niestety zorza polarna pojawia się tylko losowo, co sprawia, że ​​podróżnicy mogą ją zobaczyć podczas krótkiej wycieczki.

Lecz niekiedy nie widzą jej nawet podczas długiego wędrowania i wypatrywania. Częściej doświadczają jej za to stali mieszkańcy tych północnych regionów. Prędzej czy później zawsze bowiem pojawi się na niebie. Niektóre z najpopularniejszych miejsc, w których można zobaczyć zorzę polarną, znajdują się na dalekiej północy Kanady i na Alasce. Łatwo zobaczymy ja też w Islandii, Norwegii, Szwecji i Finlandii.

Prawdopodobieństwo zobaczenia zorzy polarnej wzrasta oczywiście w miesiącach zimowych. Zjawisko to występuje co prawda przez cały rok, ale ciemne niebo przez większość doby zimą ułatwia jego dostrzeżenie. Zorza polarna to zjawisko świetlne pojawiające się około 100 km nad Ziemią w pobliżu biegunów magnetycznych naszej planety. Mechanizm tego zjawiska pozostaje dla ludzi nadal w całości tajemnicą.

Wiemy już jednak, że za tę cudną wielobarwną grę świateł na nocnym niebie odpowiada głównie wpływ wiatru słonecznego. Lecąc od słońca zderza się z naszą ziemską magnetosferą, powodując takie oto arcyciekawe i piękne zjawisko.

Wielki Kanion jeden z siedmiu cudów natury

Ogromny i kolorowy krajobraz Wielkiego Kanionu zapewnia zapierające dech w piersiach widoki, których nie można znaleźć nigdzie indziej na świecie. Większość odwiedzających to miejsce turystów udaje się na jego południową krawędź. Tu spędzają cały dzień, podziwiając niesamowite widoki. Można tu do woli korzystać ze specjalnych punktów widokowych, rozciągających się wzdłuż szczytu kanionu.

Osoby młode i w dobrej formie fizycznej, mogą też udać się też do wnętrza kanionu, idąc w dół jednym z licznych tu szlaków turystycznych. Osoby chcące jednak zwiedzać to miejsce w mniej męczący sposób, mogą wybrać się na wycieczkę helikopterem po Wielkim Kanionie. Na pewno przeżyją niezapomniane wrażenia na całe życie. Z góry wygląda to jeszcze bardziej niesamowicie.

7 cudów natury wielki kanion foto

Jeśli kogoś interesuje dodatkowo też formacja i geologia kanionu, może zatrzymać się w lokalnym Muzeum Geologicznym. Na pewno dowie się tu jeszcze więcej o tym, co widzi. Potem podążając z Lipan Point wzdłuż Desert View Drive, można uzyskać wspaniały widok na geologię warstw skalnych w ścianie kanionu. Wielki Kanion znajduje się w Arizoniew USA. Najbliższe większe miasta w pobliżu to Las Vegas i Phoenix.

7 najwspanialszych cudów świata natury – Paricutin.

Czy słyszałeś o czymś takim? Z pewnością raczej nie! Nawet zapaleni podróżnicy mogą jednak nic nie wiedzieć o Paricutinie. Jak to możliwe? Ano możliwe, głównie dlatego, że ten cud natury znajduje się w Michoacán w Meksyku. Ciężko tu dotrzeć, bo Meksyk nie jest państwem bezpiecznym dla turystów, szczególnie na takich odludziach. Paricutin to wulkaniczny stożek żużlowy.

7 cudów natury paricutin

Został nazwany jednym z 7 cudów natury świata, nawet przed słynnymi wulkanami, takimi jak np. Yellowstone. Paricutin na pewno nie jest nieczynnym wulkanem. Ostatni raz wybuchł bowiem zupełnie niedawno, bo w 1952 roku. Został wybrany jako jeden z cudów natury świata, ponieważ ludzkość była świadkiem jego narodzin i szybko rozwijającej się formacji.

Odważniejsi turyści mogą wybrać się na dwunastomilową wycieczkę pieszą w obie strony na szczyt wulkanu i z powrotem. Mniej odważni mogą wybrać podobną wycieczkę konną. Wędrowcy będą też mogli spacerować po piaszczystych brzegach stożka wulkanicznego i polach lawy otaczających wulkan. Można przy tym odkrywać Paricutin dosłownie o każdej porze roku. Trzeba jednak za każdym razem zaplanować spędzenie jednej nocy lub dwóch gdzieś w okolicy.

7 cudów świata natury – Wodospady Wiktorii.

Wodospady Wiktorii znajdują się w Afryce na pograniczu Zambii i Zimbabwe. Ten spektakularny wodospad wypływa z rzeki Zambezi. Odwiedzający mogą uzyskać tu dostęp do zwiedzania Wodospadu Wiktorii od strony Zimbabwe lub od strony Livingston w Zambii. Najlepiej oczywiście najpierw zobaczyć jedną część, a potem przekroczyć granicę. Można w ten sposób uzyskać różne perspektywy tego wspaniałego cudu natury.

Najlepsze widoki są jednak od strony Zimbabwe. Niewiele gorsze doświadczenia można jednak zaliczyć też i w Zambii. Można skorzystać również z płatnej wycieczki helikopterem i mikrolotów samolotami kilkuosobowymi. To kolejny świetny sposób na zobaczenie tego bardzo rozległego wodospadu, złożonego jakby z wielu oddzielnych, mniejszych wodospadów.

7 cudów natury wodospad wiktoria
wodospad Wiktorii

Należy też zaplanować wycieczkę adekwatnie do tutejszych pór roku. Pora deszczowa trwa tu od końca listopada do początku kwietnia. Dobry czas na odwiedzanie Wodospadów Wiktorii jest natomiast zaraz po tym. Ilość wody napływającej przez wodospady jest wtedy wciąż jeszcze ogromna, ale pogoda jest już przyjemna, słoneczna bez deszczu.

7 cudów świata natury – Mount Everest.

Mount Everest zwany też Czomolungma, ma przybliżoną wysokość 8 849 m. To najwyższy szczyt Ziemi będący ośmiotysięcznikiem. Jest usytuowany w Himalajach Wysokich w Azji, na granicy Nepalu i Tybetu w Chińskiej Republice Ludowej. Alpiniści uważają tę górę za najwyższe miejsce na Ziemi, jednak nie jest to jednak absolutnie najwyższa góra świata.

Tytuł te należy bowiem do Mauna Kea na Hawajach. Oczywiście niemożliwym jest wspinanie się na tę górę dla każdego turysty. Wielu ludzi zresztą już na tej górze zginęło. Odwiedzający mogą natomiast zaplanować lot samolotem lub helikopterem wokół góry.

7 cudów natury mount everest
Mount Everest

O wiele lepiej jest zresztą podziwiać ten niesamowity widok z lotu ptaka. Miłośnicy przygód mogą zaś powędrować do najniższej bazy alpinistycznej, aby doświadczyć krajobrazu Mount Everest i od tej strony. Alternatywnie można też uchwycić odległy widok na szczyt z wygodnego domku na górskiej stacji w Nepalu.

7 cudów świata natury – Wielka Rafa Koralowa.

Jako największa rafa koralowa na świecie, Wielka Rafa Koralowa obejmuje ponad dziewięćset wysp oraz około trzech tysięcy oddzielnych mniejszych raf koralowych. Utrzymuje się też w jej obrębie zróżnicowany ekosystem. Rejsy statkiem dają odwiedzającym możliwość zobaczenia rafy z bliska.

7 cudów natury wielka rafa koralowa
Wielka rafa Koralowa

Można też zorganizować nurkowanie z rurką lub nurkowanie, które zapewnią możliwość zobaczenia kolorowych ryb, koralowców i życia morskiego. Wycieczki takie mogą mieć formę jednodniowych, lub nawet kilkudniowych wycieczek.

Port w Rio de Janeiro cud natury

Port w Rio de Janeiro jest otoczony granitowymi górami i szczytami. Są tak m.in. góry Sugar Loaf Mountain, Corcovada Peak i wzgórza Tijuca. Krajobraz ten powstał w wyniku erozji wywołanej przez Ocean Atlantycki. Turyści mogą zwiedzić port w Rio de Janeiro helikopterem, aby uchwycić zapierający dech w piersiach widok z lotu ptaka. Tradycyjnym sposobem zobaczenia tego cudu natury jest też podróż piesza do najwyższego regionu otaczającego granitowe szczyty, które wychodzą na port. Zapewni to spektakularne widoki na piękne plaże w porcie i niesamowicie wysokie, niemal pionowe góry gęsto porośnięte tropikalna roślinnością.

Inne cuda świata.

Istnieje wiele list tworzonych od starożytności do współczesności, które zawierają katalogi najbardziej zdumiewających cudów świata, w tym budowli ludzkich. Na przykład 7 cudów starożytnego świata powstało na podstawie przekazów ilustrowanych przez starożytnych greckich podróżników.

Wśród nich można wymienić Wielką Piramidę w Gizie, Statuę Zeusa w Olimpii, Kolosa Rodyjskiego, czy Latarnię Morską w Aleksandrii. Międzynarodowa organizacja non-profit o nazwie CEDAM International wytypowała z kolei 7 cudów podwodnego świata.

Jest to Palau, Jezioro Bajkał, Północne Morze Czerwone, Wyspy Galapagos i Deep-Sea Vents. Z kolei 7 cudów świata przemysłowego to m.in. SS Great Eastern, Most Brookliński, Kanał Panamski i Zapora Hoovera.