Chrobotek reniferowy

Przyzwyczailiśmy się, że w naszym domu lub ogrodzie, funkcję dekoracyjną pełnić mogą kwiaty, krzewy i drzewa. Nie każdy z nas zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że równie dobrze, jako forma aranżacji, mogą sprawdzić się naturalne mchy i porosty. Na co najlepszym przykładem jest chrobotek reniferowy. Ten żyjący od tysięcy lat porost z rodziny chrobotkowatych. Jest bardzo pospolity i występuje na terenie całego kraju. Chrobotek reniferowy jest objęty w Polsce częściową ochroną, jako istotny składnik ekosystemu borów sosnowych. Prostota w utrzymaniu estetyczny wygląd oraz liczne zastosowania sprawiają, że kompozycje z jego użyciem są coraz częściej spotykane.

Chrobotek reniferowy jest porostem. Składającym się z 2 zasadniczych struktur: plechy pierwotnej oraz plechy wtórnej (podecji). Plecha pierwotna ma skorupiastą budowę – z kolei podecja, osiąga wysokość 3-10 cm i tworzy charakterystyczne murawki. Jej gałązki układają się w dużej odległości od siebie. Mogą mieć kolor szaro-popielaty lub biało-szary. Szczytowe partie gałązek mają barwę brunatną. Sporadycznie występują także owocniki o średnicy nieprzekraczającej 1 mm znajdujące się na szczytach gałązek.

Chrobotek reniferowy – zasięg i występowanie

Naturalnym środowiskiem występowania chrobotka reniferowego są odsłonięte przestrzenie charakteryzujące się odpowiednią suchością. Spotykany m.in. na wydmach, polanach leśnych, szczególnie w borach i lasach sosnowych. Warunkiem niezbędnym do jego rozwoju jest intensywne nasłonecznienie. Jeśli chodzi o zasięg terytorialny – chrobotek reniferowy występuje na terenie obu Ameryk, Europy, Azji i na terenie wielu wysp na całym świecie. Zdecydowanie większe powierzchnie porasta na półkuli północnej. Gdzie można spotkać tzw. bory chrobotkowe – naturalne skupiska chrobotka reniferowego. Na terenie naszego kraju chrobotek występuje w kilku odmianach.

porost chrobotek reniferowy

Obok chrobotka reniferowego, wyróżnia się także

  1. chrobotek leśny
  2. łagodny
  3. czy najeżony.

Chrobotek reniferowy zidentyfikowany został w 1753 roku, przez Karola Linneusza. Łacińska nazwa – Cladonia Ragniferina, jak i polski odpowiednik mają wspólne pochodzenie – wzięły się one od tego – że chrobotek jest jednym z głównych składników pokarmowych reniferów. Smak rośliny jest łagodny. Jego najbardziej charakterystyczne cechy to m.in.:
• jasnoszara podstawa,
• brunatnawa barwa podecjów,
• jednolita powierzchnia plechy,
• silnie rozgałęzione podecja
• potrójne lub poczwórne zakończenia gałązek, wyglęte jednostronnie.

Chrobotek reniferowy zalety

Chrobotek reniferowy oprócz swoich właściwości estetycznych, wykazuje także wiele innych, pożądanych z punktu widzenia człowieka właściwości. Jedną z nich jest pochłanianie wilgoci z powietrza. Jego wymagania co do wilgotności są takie same jak u człowieka, dzięki czemu tak dobrze sprawdza się w mieszkaniach. Dodatkową zaletą jest fakt – nie trzeba go podlewać. Chrobotek reniferowy pomaga także oczyścić powietrze z toksyn i związków chemicznych. Dobrze wchłania kurz, co z kolei powoduje, że poleca się go chorym na astmę i alergię.

Kolejną zaletą posiadania chrobotka reniferowego w mieszkaniu jest fakt, że działa on niczym instalacja wygłuszająca. Jego gąbczasta budowa i pokrój sprawiają, że doskonale wygłusza pomieszczenia i jest dobrym izolatorem dźwięku. Nie sposób wspomnieć również o jego walorach estetycznych – chrobotek reniferowy pięknie prezentuje się w domach i mieszkaniach, tworząc efektowne kompozycje. Doskonale sprawdzi się zarówno jako roślina doniczkowa. Jak i przy tworzeniu tzw. zielonych ścian – będących niezwykle popularnym w ostatnich latach trendem.

Zielone ściany w mieszkaniach

Zielna ściana to jedna z możliwości aranżacyjnych przestrzeni mieszkalnej, ale także biurowej czy usługowej. Połączenie efektownych aranżacji z ekologicznym stylem, pozwala urządzać ciepłe i przytulne wnętrza, w których króluje elegancja, połączona z naturalnym stylem. Wertykalne (pionowe) ogrody coraz częściej zastępują tradycyjną zieleń przy domu, zwłaszcza w przypadku tych pomieszczeń, gdzie nie ma miejsca na urządzenie choćby niewielkiego placu zieleni. Warto w tym miejscu dodać, że chrobotek reniferowy nie jest jedyną rośliną, która wykorzystywana jest do tworzenia kompozycji na zielonych ścianach. Oprócz mchów i porostów, często stosuje się także rośliny żywe, które sadzone są w specjalnych pojemnikach, pod odpowiednim kątem, tworząc piękne, pionowe ściany.

Zaletą chrobotka jest jednak fakt, że możemy utrzymywać go przez długi czas w świetnej kondycji, praktycznie bez jakichkolwiek czynności pielęgnacyjnych. W odróżnianiu od roślin liściastych, chrobotek reniferowy nie wymaga podlewania, przycinania ani innych zabiegów. Jednak łatwość w obsłudze nie jest jedynym argumentem, dla którego wiele osób wybiera właśnie chrobotek reniferowy na swoje ściany. Równie istotnym faktem jest to, że mech jest bardzo miękki w dotyku, co w znacznym stopniu wpływa na komfort zielonych ścian. Dodatkową zaletą jest fakt, że roślina wydziela delikatny, kojący i całkowicie naturalny zapach leśnego runa. Czy biorąc pod uwagę tak bogaty zestaw zalet, powinniśmy dziwić się, że coraz więcej ścian w naszych odmach, mieszkaniach czy biurach pokrywają porosty? Współczesne możliwości aranżacyjne pozwalają tworzyć z ich udziałem niezwykłe, bardzo eleganckie kompozycje.

Chrobotek reniferowy na ozdobnych ścianach może mieć wielobarwną kolorystykę. Najpopularniejszym i najchętniej wybieranym, jest oczywiście naturalny kolor mchu, który daje w naszym wnętrzu odprężające poczucie relaksu i działa kojąco. Jednak współcześni producenci zielonych ścian zapewniają niezwykle szeroki wachlarz możliwości kolorystycznych, który nie wyklucza także stworzenia unikatowej kompozycji kolorów i barw. W zależności od naszych preferencji, możemy mieć na swojej ścianie naturalny chrobotek reniferowy, w dowolnie wybranym przez nas kolorze.

COMMENTS

Comments are closed.