Ryby akwariowe molinezje

Ryby akwariowe molinezje to spokojne, towarzyskie i ładne rybki, cieszące się stale dużą popularnością wśród akwarystów. Czy jednak wszystkie gatunki są jednakowo polecane? Spośród jakich gatunków molinezji należy przede wszystkim wybierać? W jaki sposób opiekować się tymi ponoć łatwymi w hodowli rybkami?

Co warto wiedzieć o ich prawidłowym żywieniu czy rozmnażaniu? Masz lub zakładasz akwarium i zastanawiasz się jakie gatunki zakupić? Przeczytaj nasz miniporadnik i sprawdź, dlaczego warto postawić na łatwe w hodowli ryby akwariowe molinezje.

Ryby akwariowe molinezje – systematyka zoologiczna.

Molinezje to ryby słodkowodne z rodzaju Poecilia, rodziny piękniczkowate inaczej pecylki (Poeciliidae) oraz rzędu karpieńcokształtne inaczej zębokarpiokształtne lub zębokarpie (Cyprinodontiformes). Ich wyższa systematyka obejmuje infragromadę doskonałokostne (Teleostei), gromadę promieniopłetwe inaczej kostnopromieniste lub kostnopromienne (Actinopterygii) i podtyp kręgowców (Vertebrata).

Molinezje występują naturalnie w słodkiej i słonawej wodzie w obu Amerykach. Niektóre gatunki z rodzaju Poecilia są też euryhalinowe, czyli przystosowały się do życia w wodach o różnym zasoleniu. Nieliczne gatunki przystosowały się nawet do życia w wodach zawierających wysoki poziom toksycznego dla ryb siarkowodoru (H2S). Z kolei pewna populacja gatunku Poecilia mexicana zamieszkuje jaskinie (pozostałe populacje tego gatunku żyją normalnie na powierzchni).

Niektóre pospolite i szeroko rozpowszechnione gatunki są często hodowane jako rybki akwariowe. Inne mają natomiast bardzo małe zasięgi i są zwykle w swoim rodzimym środowisku poważnie zagrożone. Wszystkie gatunki rodzaju Poecilia są nazywane molinezjami, z wyjątkiem żyworodnika Endlera (P. wingei) i popularnego w akwarystyce gupika (P. reticulata).

Najpopularniejsze gatunki molinezji są często hodowane w akwariach domowych. Uważa się je przy tym za rybki odporne oraz łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji. Wielu zachwycają przede wszystkim jednak swymi nietypowymi kolorami.

Czy wiesz, w jakich barwach występują molinezje? Ile jest ich gatunków? Czy też jak i czym je karmić i rozmnażać? Ważne jest też pytanie – z jakimi innymi gatunkami rybek mogą przebywać wspólnie w jednym zbiorniku? Przekonaj się, co jeszcze warto wiedzieć w kwestii hodowli i opieki nad tymi sympatycznymi rybkami!

molinezje ryby akwariowe orange molly
ryba akwariowa molinezja orange

Ryby akwariowe molinezje – występowanie.

Poszczególne znane ludzkości gatunki molinezji zamieszkują w naturze różne obszary. Większość z nich występuje jednak głównie w rejonie Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej. Rybki te z powodzeniem są też popularnie hodowane w akwariach słodkowodnych i słonawych. Jednak ekosystem słony nie jest zalecany początkującym akwarystom.

Ryby akwariowe molinezje – najpopularniejsze gatunki molinezji

Liczne gatunki molinezji różnią się zarówno wyglądem, jak i popularnością wśród hodowców. Większość z nich ma także swoje wewnątrzgatunkowe odmiany. Dzięki temu wyhodowano całą gamę różnorodnych kolorystycznie rybek. Franz Steindachner po raz pierwszy opisał rodzaj Poecilia w 1863 roku. Poecilia odnosi się do greckiego słowa poikilos, co oznacza „z dużą ilością kolorów”.

Popularne nazwy tych rybek w języku angielskim, to „molly krótkopłetwa” i „molly atlantycka”. Obecnie znanych jest ok. 40 oficjalnie uznawanych gatunków ryb tego rodzaju. Najbardziej znane gatunki to: molinezja ostropyska zwana też ostrousta (Poecilia sphenops), cytrynówka (Poecilia branneri), molinezja meksykańska (Poecilia formosa), molinezja szerokopłetwa (Poecilia latipinna), molinezja żaglopłetwa (Poecilia velifera) i molinezja Poecilia latipunctata.

Inne doskonale znane gatunki z rodzaju Poecilia to: piękniczka (Poecilia vivipara), limka prążkowana (Poecilia caudofasciata) oraz doskonale wszystkim znany gupik Enlera (Poecilia wingei) i gupik Poecilia reticulata.

Ryby akwariowe molinezje – morfologiczne formy kolorystyczne.

Molinezje występują w różnych atrakcyjnych formach barwnych. Wszystkie gatunki od dawna trzymano tez w niewoli, gdzie były krzyżowane przez stulecia. Dało to wiele różnych odmian barwnych i kształtów płetw. Najpopularniejsza molinezja ostropyska zwana też ostrousta (Poecilia sphenops) występuje przykładowo w kilku różnych kolorach i wzorach plamek.

Mogą to być plamki czarne, białe, czarno-białe, pomarańczowe i pomarańczowo-białe. Do najpopularniejszych kolorystycznie zalicza się jednak molinezje czarne. Powszechnymi odmianami są też jednolite czarne molinezje z płetwami grzbietowymi z pomarańczową obwódką. Żadna inna ryba słodkowodna nie zbliża się przy tym do tak aksamitnie czarnego koloru, jak molinezje.

Można się też jednak natknąć np. na molinezję złotą, która ma zdolność przebarwiania się na molinezję pomarańczową lub żółtą. Popularna w akwarystyce jest też molinezja dalmatyńczyk, czyli ryba mająca biało-czarne ubarwienie w łatki-ciapki. Są też formy albinosów z czerwonymi oczami. Inne mają z kolei prawdziwe ogony w kształcie liry w prawie każdym kolorze, a nawet z pawimi okami (gupiki).

ryba molinezja balonowa
ryba molinezja balonowa

Są też odmiany barwne w kolorze zielonkawym, głębokiej czekolady, czy wspomnianego złotego pyłu i pomarańczy. Tylko samce mają „płetwę żaglową” i na wolności mogą dorastać nawet do 13-15 cm długości. Samice są mniejsze. Młode wychowane w zbiornikach mogą jednak rozwinąć „płetwę żaglową” tylko w wystarczająco dużym akwarium. Długość życia molinezji wynosi ok. 5 lat.

Ryby akwariowe molinezje – dieta i karmienie.

W naturze molinezje są niemal wyłącznie roślinożercami. Jedzą też dużo glonów zwanych algami. Należą też do ryb żarłocznych. Dlatego aby zachować zdrowie w akwariach, muszą być karmione dużą ilością roślinnej spiruliny, a nawet drobno posiekanego gotowanego szpinaku. Jeśli w twoim akwarium brakuje glonów, musisz dostarczyć swym rybkom molinezjom płatki „spiruliny”.

Jest to specjalna komercyjna żywność suszona gotowa dla rybek akwariowych. Niewielkie ilości posiekanego gotowanego szpinaku lub innych sparzonych warzyw można dodawać do żywienia tylko od czasu do czasu. Molinezje lubią też jeść rosnące w akwarium glony i będą się na nich paść bez końca. Stale szukają przy tym odpowiednich miejsc do skubania, nawet, gdy glony są małe i jeszcze niewidoczne.

Karmiąc molinezje trzeba jednak uważać, by ich nie przekarmiać. Pokarm należy więc zadawać im raz dziennie (najlepiej wieczorem) i zawsze przy wyłączonym filtrze wody. Włączony filtr wodny zassie bowiem posypany na wodzie pokarm. Żywność powinna ponadto zawierać nie tylko karmę suchą karmę, ale też pokarm żywy i posiekane sparzone warzywa (np. szpinak, sałata).

Rozmnażanie ryb molinezji.

Molinezje łatwo i szybko rozmnażają się w warunkach domowych. Są przy tym zwierzętami jajożyworodnymi. Oznacza to, że po zapłodnieniu wewnętrznym, zarodki tych rybek znajdują się w organizmie samicy. Mimo to, zachowują swą odrębność i autonomię rozwojową, ponieważ pozostają w zamkniętych osłonkach jajowych (ikra).

Samica ma płetwę odbytową o normalnym kształcie, w przeciwieństwie do samców. Ich płetwa odbytowa ma postać rynienki. Ułatwia to samcom zapłodnienie a konkretnie podanie nasienia w pobliże odbytu samicy. Po zapłodnieniu ciąża trwa od miesiąca do 6 tygodni. U większości gatunków molinezji, ciężarna samiczka bez wątpienia puchnie też w okolicy brzucha przed porodem.

Pojawia się też u niej dobrze znana „ciemna plama na brzuchu”. Wywołuje ją naciągnięcie ściany otrzewnej oraz zlokalizowane w brzuchu matki rosnące w jajach młode. Przy rozmnażaniu molinezji trzeba uważać, gdyż u rybek tych czasem występuje kanibalizm. Ich rozmnażanie i poród należy więc kontrolować. Ciężarne samice dobrze jest więc przenieść na ten czas do innego zbiornika.

Dopiero po narodzeniu się narybku można wrócić matkę do zbiorowego akwarium. Narybek należy trzymać oddzielnie i karmić bardziej rozdrobnionym pokarmem, dopóki odpowiednio nie podrośnie.

Ryby akwariowe molinezje – wymagania w hodowli.

Jeśli chodzi o molinezje, wymagania dotyczące warunków ich hodowli w domowym akwarium nie są skomplikowane. PH wody wymagane w akwarium powinno wynosić 7,5 do 8,5, twardość wody 15-30 dGH, a optymalna temperatura 24-28°C. Woda powinna mieć zatem średnią twardość przy odczynie zasadowym.

Trzeba ponadto pamiętać, że molinezje są ciepłolubne i stosunkowo wrażliwe na wahania temperatury wody.  Musimy więc pilnować ogrzewania, by nie było jego wahań. Akwarium powinno być też przestronne (niezarośnięte gęsto roślinnością) i dobrze doświetlone. Roślinności powinno być sporo, ale tylko na obrzeżach. Środek powinien być wolny do pływania bez większych ograniczeń.

Należy również pamiętać o dobrej filtracji i regularnym cotygodniowym podmienianiu części wody. Trzeba ponadto sezonowo czyścić dno. Pomoże to utrzymać odpowiednie dla rybek warunki wodne.

Ryby akwariowe molinezje – z jakimi innymi rybami można je trzymać?

Molinezje należą są rybkami ogólne przyjaznymi i towarzyskimi. Mogą więc być hodowane w akwarium wielogatunkowym, lub tylko w towarzystwie samych przedstawicieli swojego gatunku. Należy tylko pamiętać, by zawsze grupa molinezji była możliwie spora, a w niej był tylko jeden samiec. To konieczne z powodu częstej u tych rybek agresji samców pomiędzy sobą. Ogólnie molinezje można trzymać w jednym akwarium np. z takimi gatunkami, jak mieczyki, neonki, danio pręgowane, glonojady, kiryski itp.

COMMENTS

Comments are closed.