Gatunki ryb akwariowych

Akwarystyka to jedno z najpopularniejszych hobby o wielu możliwościach aranżacji. Nowicjuszowi może być trudno w wyborze akwarium i rybek.  Przeczytaj-jakie gatunki ryb akwariowych możesz hodować i jakie rybki akwariowe są najpopularniejsze. A które najłatwiejsze w hodowli.

Ogromna ilość ludzi na świecie ma rybki akwariowe

Ryby do akwarium są mało wymagające. Większość gatunków ryb akwariowych jest łatwa w pielęgnacji. Poniżej gatunki ryb akwariowych słodkowodnych.

Polskie gatunki ryb akwariowych: ciernik (Gasterosteus aculeatus), cierniczek (Pungitius pungitius) kiełb krótkowąsy (Gobio gobio) różanka (Rhodeus sericeus).

Światowe gatunki ryb akwariowych:

Rodzina pielęgnicowate (Cichlidae)

– pielęgnice: cytrynowa (Amphilophus citrinellus), Meeka (Thorichthys meeki) pawiooka (Astronotus ocellatus). Zebra (Archocentrus nigrofasciatus) niebieskołuska/plamista (Rocio octofasciata) perłowa (Herichthys cyanoguttatum) plamooka/zielona (Heros severus) skośnopręga (Mesonauta festivus). Pielęgniczki: dwupręga (Apistogramma bitaeniata), trójpręga ( trifasciata) pięknopłetwa (A. steindachneri) żółta (A. borellii) Agassiza (A. agassizii) kakadu (A. cacatuoides), Ramireza/motylowa (Microgeophagus ramirezi). Pyszczaki: zebra (Maylandia zebra) lombardzki (M. lombardoi) brązowy (Melanochromis brevis). Pyszczak złocisty (M. auratus) grubowargi (M. labrosus). Pyszczak hełmiasty (Cyphotilapia frontosa) wydłużony (Pseudotropheus elongatus) rdzawy (Lodotropheus sprengerae) wysmukły (Labeotropheus trewavasae) i żółty/cytrynowy (Labidochromis caeruleus).

Naskalniki: Bricharda (Chalinochromis brichardi), dwupasy (Ch. popelini), Dickfelda (Julidochromis dickfeldi), kędzierzawy (J. ornatus), Marliera (J. marlieri) i wężogłowy (J. transcriptus). Pozostałe gat.: żaglowiec skalar (Pterophyllum scalare) i żaglowiec wysoki z Orinoko – skalar wysoki (P. altum) akara błękitna (Andinoacara pulcher) i marońska (Cleithracara maronii). Lirniczka czyli księżniczka z Burundi (Neolamprologus brichardi) ziemiojad brazylijski (Geophagus brasiliensis) surinamski (G. surinamensis) i pstry (Satanoperca leucosticta). Barwniak czerwonobrzuchy (Pelvicachromis pulcher) dyskowiec (Symphysodon discus) i żółtaczek indyjski (Etroplus maculatus).

gatunki ryb akwariowych gupik

Rodzina piękniczkowate (Poeciliidae)

– gupik pawie oczko (Poecilia reticulata), gupik/żyworódka Endlera ( wingei), żyrardynka żółta/sierpówka (Girardinus falcatus) żyrardynka/żyrardówka metaliczna (G. metallicus) jednoplamka/jednoplamek czyli żyworodek/żyworódka jednoplamka (Phalloceros caudimaculatus). Mieczyki: mieczyk Alvareza/niebieski (Xiphophorus alvarezi) Hellera/zielony (X. helleri) Montezumy (X. montezumae) Nezahualcoyotla (X. nezahualcoyotl) dwukropek (Heterandria bimaculata). Molinezje: ostrousta (Poecilia sphenops) szerokopłetwa (P. latipinna) żaglopłetwa (P. velifera). Pozostałe gat.: piękniczka błękitnooka (Priapella intermedia) i pasiasta (P. bonita) zmienniak plamisty (Xiphophorus maculatus) i wielobarwny/różnobarwny (X. variatus) cytrynówka (Micropoecilia branneri) drobnotka nadobna (Neoheterandria elegans), guaru dziesięciopręgi/dziesięcioplamka (Cnesterodon decemmaculatus) karzełek parański (Micropoecilia parae), nożówka (Alfaro cultratus), piękniczka (Poecilia vivipara) pięciosmużka (Quintana atrizona) wdówka czteroplama (Phallichthys quadripunctatus) i gambuzje: pospolita (Gambusia affinis) Holbrooka (G. Holbrook) i Regana (G. regani). Rybki akwariowe limki: czarnobrzucha (Limia melanogaster) czarnopręga/garbatka (L. nigrofasciata) dominikańska (L. dominicensis) karłowata/barwna (L. heterandria) pręgowana/kubańska (L. vittata) ozdobna (L. ornata).

Rodzina karpiowate (Cyprinidae)

– złota rybka (Carassius auratus auratus) kardynałek chiński (Tanichthys albonubes) i brzanki: cejlońska (Puntius cumingii) czarnoplama ( filamentosus) dwucętkowa (P. bimaculatus), Everetta/klown (P. everetti), liniowana (P. lineatus), pięciopręga (P. pentazona), pręgowana (P. fasciatus) purpurowa (P. nigrofasciatus), różowa (P. conchonius) sumatrzańska (P. tetrazona), wielkołuska (P. oligolepsis) wysmukła (P. titteya) zielona (P. semifasciolatus), rekinia (Balantiocheilos melanopterus), nigeryjska (Barbus callipterus). Rybki danio: pręgowany (Danio rerio) tęczowy (D. albolineatus) Kerra (D. kerri), kropkowanay (D. nigrofasciatus) krępaczek (Devario devario) malabarski (Devario aequipinnatus lub Devario malabaricus). Pozostałe gat.: grubowarg dwubarwny (Epalzeorhynchos bicolor) i złotopręgi/lisi (E. kalopterus). Razbory: czerwonopręga (Rasbora pauciperforata) szklista (R. trilineata), wielkoplama (R. kalochroma) plamista (Boraras maculatus).

ryba akwariowa
kirysek spiżowy

Rodzina kiryskowate (Callichthyidae)

–kiryski: Adolfa (Corydoras adolfoi), Axelroda ( axelrodi), ciemny (Corydoras undulatus), czarnopasy (C. melanistius), gujański (C. blochi) jednobarwny (C. concolor), karłowaty/pigmej (C. pygmaeus), kolumbijski (C. metae), lamparci/nakrapiany (C. julii), liniowany (C. maculifer) malutki (C. habrosus), nadobny (C. elegans), naśladownik (C. imitator), niby-siatkowany (C. sodalis), niebieski (C. nattereri) panda (C. panda) pstry/srokaty (C. paleatus), spiżowy/metaliczny (C. aeneus), strumieniowy (C. arcuatus), plamoogonowy (C. caudimaculatus) pływacz (C. virginiae), pręgooki (C. melini) przyprószony (C. leucomelas) rdzawy/czerwony (C. rabauti) siatkowany (C. reticulatus), sierpoplamy (C. hastatus), sinogrzbiety (C. zygatus) smugopłetwy (C. robineae), trójpręgi (C. trilineatus), Sterby/pomarańczowokolcowy (C. sterbai) wspaniały (C. haraldschultzi) żółtoczarny (C. davidsandsi) szmaragdowy (Brochis splendens) i brodaty/czaprakowy (Scleromystax barbatus).

Rodzina kąsaczowate (Characidae)

– neon/bystrzyk czarny czyli bystrzyk Axelroda (Hyphessobrycon herbertaxelrodi), neon/bystrzyk czerwony czyli bystrzyk Axelroda (Paracheirodon axelrodi), neon Innesa czyli bystrzyk neonowy ( innesi) bystrzyk barwny/różowy/minor (Hyphessobrycon eques), pięknopłetwy (H. pulchripinnis) czerwony/bystrzyk z Rio (H. flammeus). Inne gat.: barwieniec/fantom czarny (Hyphessobrycon megalopterus) i czerwony (H. sweglesi) tetra/błyszczyk cesarski (Nematobrycon palmeri), żałobniczka/tetra czarna (Gymnocorymbus ternetzi) gruczołowiec niebieskopręgi (Mimagoniates barberi), hokejówka krótkopręga (Thayeria obliqua) prystelka (Pristella maxillaris) skrzelopiór białopłetwy (Corynopoma riisei), świecik/błyszczyk kongijski/kongolański (Phenacogrammus interruptus) i zwinnik jarzeniec (Hemigrammus erythrozonus).

Rodzina guramiowate (Osphronemidae)

– bojowniki: jawajski (Betta picta) malajski/nadobny/chrobry ( pugnax) wspaniały/syjamski (B. splendens). Czekoladowiec malajski/gurami czekoladowy. Gurami: dwuplamy/dwuplamisty (Trichopodus trichopterus) mozaikowy (Trichopodus leerii) i olbrzymi (Osphronemus goramy). Prętniki: karłowaty (Colisa lalia) pręgowany (C. fasciata) trójbarwny/miodowy (C. chuna) wargacz (C. labiosa, wielkopłetw chiński (Macropodus ocellatus) i wspaniały (M. opercularis).

ryby akwariowe
ryby neonki

Rodzina piskorzowate (Cobitidae)

– piskorek Kuhla (Pangio kuhlii) cierniooczek długonosy (Acantopsis choirorhynchos); bocje: pręgowana (Botia striata), siatkowana ( lohachata) karłowata (Yasuhikotakia sidthimunki) szara (Y. modesta) syjamska/mysia (Y. morleti) tygrysia (Syncrossus helodes) wspaniała (Chromobotia macracanthus).

Rodzina zbrojnikowate (Loricariidae)

– adonis żaglopłetwy (Acanthicus adonis) i zbrojniki: karłowaty (Rineloricaria fallax) kolumbijski (Dasyloricaria filamentosa) lamparci (Pterygoplichthys gibbiceps) i niebieski/wąsacz niebieski (Ancistrus dolichopterus).

Rodzina pierzastowąsowate (Mochokidae)

– giętkoząb cętkowany (Synodontis multipunctatus) czarno brzuchy/opaczek ( nigriventris) malawijski (S. njassae), wielkopłetwy/pióropłetwy (S. euptera).

Rodzina żyworódkowate (Goodeidae)

– żyworódka tęczowa (Characodon lateralis) i źródlana ( audax), ameka wspaniała (Ameca splendens), ksenotoka (Xenotoca eiseni).

Rodzina sumowate (Siluridae)

– sumek szklisty (Kryptopterus bicirrhis) i ompok dwuplamy (Ompok bimaculatus).

Rodzina ca łuskowate (Helostomatidae) – gurami całujący/całusek Temmincka (Helostoma temminckii).

Rodzina Pangasiidae – sum rekini (Pangasius hypophthalmus) i wielkook olbrzymi ( sanitwongsei).

Rodzina kirysowate (Doradidae) – kirys grzebykoczelny (Agamyxis pectinifrons).

Rodzina długowąsowate (Clariidae) – długowąs angolski (Clarias angolensis).

Rodzina długonosowate (Mastacembelidae) – długonos ciernisty (Macrognathus aculeatus).

Rząd strętwokształtne (Gymnotiformes) – duch amazoński (Apteronotus albifrons).

Rodzina Heteropneustidae – workoskrzel azjatycki (Heteropneustes fossilis).