Żywopłoty są bardzo ekologiczne i efektowne, a do tego nieśmiertelnie modne. Mogą okalać działkę lub odgradzać i dzielić pewne jej części. Często też są tworzone dla wytyczenia ścieżek i alejek parkowych. Podstawowym elementem ich planowania jest dobór odpowiednich gatunków. Planujesz zrobić żywopłot? Konieczne przeczytaj i sprawdź, jakie rośliny pnące na żywopłot są najlepsze, jakie pnącza na żywopłot, co szybko rośnie na płocie.
Rośliny pnące na żywopłot.
Wiosna jest dla roślin czasem idealnym na wysiewy, sadzenie i przesadzanie. W tym artykule mamy na myśli nasadzenia, które spełnią w przyszłości rolę naturalnego parawanu- żywopłotu. Aby uzyskać wysoki i trwały żywopłot z przycinanych krzewów, trzeba niestety czekać minimum parę lat. Natomiast zieloną ścianę z pnączy nierzadko ładnie kwitnących, można osiągnąć już po roku!
Trzeba tylko wybrać odpowiednie gatunki. Planujesz zrobić żywopłot? Konieczne przeczytaj i sprawdź, jakie rośliny pnące na żywopłot są najlepsze, jakie pnącza na żywopłot, co szybko rośnie na płocie. Podpowiadamy, jakie pnącza wybrać najlepiej i jak zrobić z nich żywopłot.
Podobny efekt można przy tym uzyskać za pomocą wielu różnych gatunków. Możemy używać pnącza całoroczne lub sezonowe. Szybko uzyskamy dzięki nim efekt ostateczny.
Rośliny pnące na żywopłot – wady i zalety.
Pnącza mają wiele zalet jako żywopłoty, ale są też nieliczne ich wady. Przede wszystkim po posadzeniu szybko się rozrastają i dobrze pokrywają ogrodzenia, trejaże, ściany budynków, czy mury. Można nimi zakryć mało atrakcyjny widok, brzydką ścianę, czy odseparować się niewidocznie od ruchliwej ulicy. Idealnie sprawdź się też do wydzielenia oddzielnych wnętrz i elementów w ogrodzie.
Mogą zastąpić krzewiasty żywopłot szczególnie w miejscach wąskich o utrudnionym dostępie. Przycinanie i obsługa żywopłotu w takich miejscach normalnie byłaby uciążliwa. Można też nimi symulować żywopłot, dopóki ten właściwy, krzewiasty się nie rozrośnie do żądanej wysokości.
Natomiast w małych ogrodach są praktycznie niezastąpioną, niemal jedyną opcją do wyboru. Rośliny pnące na żywopłot mają też nieliczne wady. Tylko bluszcz pospolity jest bowiem w stanie całkiem szczelnie pokryć płot i całorocznie przesłonić widok. Inne gatunki też są dobrym parawanem latem, ale zimą zrzucą liście i odsłaniają to, co zasłaniały latem.
Rośliny pnące na żywopłot – jak dobrać pnącza na żywopłot?
Jakie pnącza na żywopłot, co szybko rośnie na płocie? Obecnie w sklepach ogrodniczych jest duży wybór różnych gatunków pnączy. Można więc dobrać te, które najlepiej spełnią nasze oczekiwania i podołają warunkom w ogrodzie. Przede wszystkim musimy wybierać je pod kątem rodzaju gleby i nasłonecznienia na stanowisku, w którym miałyby rosnąć. Ważna jest też wielkość i rodzaj ogrodzenia oraz funkcja, jaką ma pełnić przyszły żywopłot.
Dlatego w miejscach mocno nasłonecznionych lub wystawionych na wiatry, powinniśmy wybrać pnącza mrozoodporne. W miejscach częstego przebywania i reprezentacyjnych, sadzimy pnącza obficie i ładnie kwitnące. Powinny też ładnie przebarwiać się jesienią. Jeśli zakrywamy tymczasowo młody rosnący żywopłot krzewiasty, powinny to być pnącza mało ekspansywne. Nie mogą go bowiem zagłuszać. Natomiast do osłony brzydkiej ściany lub murowanego ogrodzenia zaleca się wybrać pnącza samoczepne.
Takie rośliny dobrze samodzielnie wspinają się bowiem po gładkich powierzchniach. Na ścianę można też dodać podporę w formie kratownicy, linek itp. Wtedy posadzone pnącza będą się wokół nich owijać i czepiać. Gdy zależy nam jedynie na efekcie od wiosny do jesieni, możemy też posadzić pnącza szybko rosnące jednoroczne. Zaleca się wtedy np. fasole, wilca, nasturcję, lub kobea. Pamiętajmy też, że pnącza są też tłem dla innych roślin ozdobnych.
Dlatego żywopłoty o intensywnej barwie liści i/lub obfitym kwitnieniu, należy komponować z pozostałymi roślinami o stonowanej kolorystyce. Z kolei jeśli pnącza mają głównie kolory zielone, będą dobrym tłem dla roślin kolorowych (np. rabat kwiatowych). Jeśli chcemy utrzymać efekt całoroczny, dobry będzie zimotrwały bluszcz, a całorocznie efektowny będzie np. tracący liście na zimę winobluszcz. Gatunki mocno ekspansywne nie będą z kolei dobre do małych ogrodów.

Rośliny pnące na żywopłot – Jakie pnącza na żywopłot, co szybko rośnie na płocie?
Oto najlepsze pnącza wieloletnie na żywopłoty i żywe ściany:
do miejsc cienistych i pół cienistych – np. bluszcz pospolity, kokornak wielkolistny.
do miejsc słonecznych i pół cienistych – np. chmiel zwyczajny, wiciokrzewy, winobluszcz pięciolistkowy i zaroślowy, winobluszcz trójklapowy, winorośl pachnąca, milin amerykański, rdestówka Auberta, dławisz okrągłolistny, akebia pieciolistkowa.
Poniżej charakteryzujemy najważniejsze gatunki roślin pnących na żywopłoty:
Bluszcz pospolity –
najpopularniejsze pnącze na żywopłoty, ponieważ wszechstronne, jest zimozielone i silnie rosnące. Rocznie przyrasta o ok. 1m, a jego pędy mają długość nawet do 20 m. Doskonale znosi cięcia formująco-korekcyjne, choć czasem bywa uszkadzany przez zimowe mrozy. Wyhodowano jego odmiany pstrych liściach w różnych tonacjach barwnych.

Wymaga dość wilgotnych podłoży i nadaje się nawet na stanowiska zacienione. Można go wkomponowywać i zestawiać z innymi gatunkami pnączy (np. z winobluszczem). Bluszcz pozostanie zimozielony, gdy drugi gatunek zrzuci liście na zimę. Uwaga jednak, bo wszystkie części/organy bluszczu są trujące.

Winobluszcz (potocznie dzikie wino) –
uważany za jedno z najlepszych pnączy na żywopłot. Rocznie przyrasta ok. 2 m, nie ma dużych wymagań i jest odporny na mrozy czy zanieczyszczenia. Należy go sadzić na stanowiskach pół cienistych i nieco osłoniętych od wiatrów. Mocne nasłonecznienie może go przypalać, a całkowity cień osłabi wybarwienie ego liści jesienią.
Mocno się krzewi, dobrze okrywa osłaniane powierzchnie i bardzo dobrze toleruje profilujące cięcie. Jesienią pięknie wybarwia się na kolor intensywnie czerwony, jednak potem liście opadają na zimę (pnącze sezonowe). Często aż do wiosny pozostają jedynie luźne grona fioletowych jagodowych owoców.

Chmiel zwyczajny –
także bardzo popularne pnącze, szczelnie obrastające osłaniane powierzchnie. Przyrasta rocznie o nawet 6 m. Jesienią jego liście przybierają ładny żółty kolor i następnie opadają na zimę (pnącze sezonowe). Nadziemna część rośliny w całości obumiera. Wiosną całość odrasta z podziemnych części rośliny.
Można więc robić z niego żywopłot tylko na jeden sezon. Jesienią ozdobą są także zielone szyszki chmielowe. Stanowią one ceniony surowiec zielarski leczniczy. Jest bardziej wymagający w uprawie od winobluszczu. Wymaga stanowiska słonecznego lub pół cienistego oraz gleb żyznych, wilgotnych i obojętnych lub zasadowych.
Dobrze znosi cięcie korekcyjne. Jest też niestety bardzo ekspansywny i mocno się sam rozsiewa. Jego kłącza podziemne też intensywnie się rozrastają. Wymaga więc stałej korekcji.

Winorośl, odmiany altanowe –
pnącze silnie rosnące, dobre też do obsadzania altan ogrodowych. Bez cięcia korekcyjnego zarasta powierzchnie mocno jak winobluszcz i słabiej owocuje. Cięcie znosi jednak doskonale i można go wtedy dowolnie kształtować. Jest też ciepłolubne, a zimą może jednak przemarzać. Zaleca się więc lekkie kopcowanie podstawy jesienią. Lubi też wiosenne nawożenie i wytrzymuje okresowe zmniejszenie wilgotności. Zrzuca liście na zimę.

Milin amerykański –
silnie rośnie do 4-5 m rocznie. Również zrzuca liście na zimę, wymaga jednak bardziej solidnych mocnych podpór, co może stanowić problem. Jego masa w sezonie mocno bowiem wzrasta. Na przełomie sierpnia i września pięknie zakwita, co wyróżnia go od pozostałych pnączy. Ma duże i długie (ok. 10 cm), trąbkowate kwiaty zwykle w kolorze pomarańczowym, rzadziej czerwonym lub żółtym.
Kwiaty wyrastają zebrane w baldachogrona liczące po ok. 5-10 szt. To również jedno z najbardziej ciepłolubnych pnączy, które wymaga stanowiska słonecznego i zacisznego (najlepiej słonecznej ściany domu). Zimą może przez to przemarzać, więc zaleca się okrywanie go u podstawy.
Może też wtedy odbijać od korzenia. Preferuje glebę wilgotną i żyzną. W pierwszym roku po posadzeniu trzeba go podwiązać do podpory. Potem rośnie już samodzielnie. Zaleca się też silne cięcie wiosenne lub jesienne, bo poprawia krzewienie.
Rośliny pnące na żywopłot – jak sadzić pnącza na żywopłot?
Najlepiej kupować sadzonki pnączy w pojemnikach, bo mają wtedy nie uszkodzone, obfite korzenie. Łatwiej i pewniej wtedy się przyjmują. Pnącza można sadzić przez cały sezon wegetacyjny, jednak najkorzystniej robić to jesienią lub wiosną. Należy mieć świadomość, że pnącza po zaledwie 1-2 latach szczelnie pokryją obsadzone powierzchnie i podpory.
Nie za bardzo więc będzie można się do nich dostać. Dlatego najpierw w miejscu sadzenia trzeba zrobić konieczne prace konserwacyjne. Chodzi o ewentualne dodanie podpór, zabezpieczenie przed korozją i pomalowanie płotu, uzupełnianie ubytków, otynkowanie muru itp. Sadzonki sadzimy do dołków o średnicy i głębokości ok. 50 cm (nieco głębiej, nić rosły w doniczce).
Ziemia powinna być wymieszana 1:1 z kompostem lub żyzną ziemią próchniczną. Zbita ziemie trzeba spulchnić także na dnie dołka. Dołki robimy w odległości co 1-1,5 m lub co 0,5, jeśli chcemy mieć szczelną zasłonę. Po posadzeniu pnącze podlewamy i obsypujemy dookoła warstwą ściółki.