Większość osób w swoim domu czy mieszkaniu posiada balkon lub taras, które z pewnością warto na lato pięknie ukwiecić. Do tego celu mogą posłużyć bądź to doniczki czy korytka stojące, bądź doniczki wiszące, wygodne szczególnie na balkonach i tarasach. Są to pojemniki idealne dla roślin o przewieszających się długich pędach. Nie ma nic równie pięknego i atrakcyjnego, jak wiszące różnokolorowe kwietne kaskady! Warto przy tym znać najpopularniejsze i najokazalsze kwiaty balkonowe zwisające o dekoracyjnych, kolorowych pędach!
Wiszące kaskady kwiatów stanowią idealne rozwiązanie zarówno na niewielkich, kameralnych powierzchniach balkonowych, gdzie pozornie jest mało miejsca, jak też jako ozdoba wielkich tarasów, altan ogrodowych, czy choćby wąskich parapetów okiennych. Zawsze są widoczne z daleka nawet na najwyższym piętrze, stając się niewątpliwą dekoracją i cieszą oko.
Jakie zatem kwiaty balkonowe zwisające najlepiej wybrać, aby dobrze rosły i świetnie wyglądały w doniczkach stojących i wiszących, czy też w korytkach? Jak te rośliny właściwie pielęgnować i jak tworzyć z nich odpowiednio dobrane, kolorowe kompozycje? Wreszcie, z jakiego tworzywa pojemniki będą najlepsze zarówno dla samych roślin, jak i dla naszego oka pod względem ich estetyki? Warto mieć w tym względzie, chociaż niezbędną namiastkę odpowiedniej wiedzy!
Jakie pojemniki wybrać dla kwiatów balkonowych zwisających?
Zanim posadzimy odpowiednie kwiaty, najpierw w zależności od aktualnej mody oraz naszych upodobań i gustu, powinniśmy dobrać dla nich odpowiednie pojemniki. Mogą to być doniczki lub korytka wykonane z różnych materiałów: ceramiczne, ceglane, kamienne, plastikowe, drewniane, wiklinowe, a nawet metalowe czy szklane, które są zresztą obecnie modne do wystrojów nowoczesnych.
Robiąc zakupy warto pamiętać również o tym, aby nie tylko cieszyły one nasze oczy swą estetyką, ale żeby również odpowiadały posadzonym w nim roślinom! Doniczki i korytka powinny, więc posiadać otwory w dnie, przez które będzie odpływał nadmiar wody. W ostatnich latach w sprzedaży są również korytka o podwójnym dnie i posiadające specjalne nawilżacze. Kupując je możemy czuć się bezpiecznie nawet, jeśli wyjedziemy na dłużej, bowiem rośliny będą stale nawilżane wodą z oddzielnego pojemnika.
Bardzo ważny jest również odpowiednio mocny uchwyt, ponieważ rośliny wraz z ziemią i samym pojemnikiem, szczególnie, jeśli jest wykonany z ciężkiego tworzywa (jak np. kamień, czy ceramika), będą przecież niekiedy nawet bardzo ciężkie. Ciężkich doniczek i korytek nie należy, więc wieszać na uchwytach delikatnych i wykonanych z nietrwałego tworzywa (np. z plastiku, lub łatwo wyginającego się, cienkiego drutu). Jeśli taką donicę wieszamy pod sufitem balkonu, hak wkręcony w sufit musi być zaopatrzony odpowiednio mocnym kołkiem rozporowym, aby wytrzymał obciążenie kilku kilogramów.
Szczególną uwagę należy też zwrócić na mocowanie korytek i doniczek kwiatowych na parapetach okiennych i balustradach balkonów. Nie mają przecież prawa spaść komuś na głowę!
Jakie gatunki kwiatów balkonowych zwisających najlepiej wybrać?
Specjaliści ogrodnictwa radzą, aby nie wybierać zbyt wielu różnych gatunków, szczególnie, jeśli dopiero zapoczątkowujemy swoją przygodę z kwietnymi balkonami! Lepiej zatem wybierać rośliny o podobnych wymaganiach, niezbyt przy tym wymagające i łatwe w uprawie. Takie podejście na pewno stanie się podstawą udanej i trwałej kompozycji, która powinna dotrwać w przypadku niektórych gatunków kwiatów nawet i do pierwszych mrozów!
Co zatem oznacza wybór roślin o podobnych wymaganiach? Chodzi tu o to, aby miały one podobne, a jeszcze lepiej takie same potrzeby kwestii stanowiska (czyli np. nasłonecznienia, czy też odporności na silne wiatry, co może być bardzo istotne szczególnie wtedy, gdy chcemy ukwiecić balkon usytuowany na wysokiej kondygnacji budynku), rodzaju gleby, podlewania, nawożenia, a także długości kwitnienia.
Osoby mające spore doświadczenie mogą oczywiście eksperymentować, jednak nie zawsze może to być w pełni satysfakcjonujące. Nigdy nie można jednak łączyć ze sobą roślin o skrajnych potrzebach, jak np. światłolubnej pelargonii z cieniolubnym bluszczem. Nie wszystkie rośliny dobrze czują się bowiem w pełnym słońcu i wolą półcień, lub nawet i spore zacienienie. Jeśli nie zastosujemy się do tej zasady, dosyć szybko uzyskamy puste place w doniczka czy korytkach po obeschniętych, obumarłych roślinach.
Rośliny balkonowe zwisające należące do gatunków światłolubnych będą siłą rzeczy słabiej kwitły w miejscu zacienionym, natomiast lubiące cień ulegną poparzeniu zbyt intensywnymi promieniami słońca na wystawie południowej. Należy jednak pamiętać, że większość kwiatów balkonowych zwisających to jednak rośliny światłolubne.
Wybierając kwiaty do doniczek i korytek wiszących najlepiej też wybierać gatunki kwitnące od wczesnej wiosny do późnej jesieni (nawet do pierwszych mrozów, jak np. pelargonie bluszczolistne). Takie kwiaty będą stanowiły cudowną ozdobę dosłownie przez cały sezon, a my nie będziemy musieli niczego dosadzać w trakcie! Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze, ze wszech miar godne polecenia gatunki kwiatów balkonowych zwisających do sadzenia zarówno w doniczkach wieszanych pod sufitem balkonu, jak i na balustradach, czy parapetach okiennych. Rośliny te można przy tym sadzić w kompozycjach wielogatunkowych, lub też samodzielnie.
Najdoskonalej wyglądają jednak zestawienia tworzone z różnokolorowych odmian jednego gatunku, jak np. białe, różowe i czerwone pelargonie bluszczolistne, czy też różowe i fioletowe petunie, albo niebieskie i białe lobelie. Osoby posiadające większe doświadczenie w uprawie roślin balkonowych mogą przy tym do woli fantazjować i łączyć różne gatunki, według swoich własnych upodobań.
Najbardziej zatem polecane kwiaty balkonowe zwisające,to:
pelargonie bluszczolistne (łac. Pelargonium hederifolium) nazywane też kaskadowymi, z powodu ich wspaniałego wzrostu i zwisu, petunie nazywane też surfiniami kaskadowymi (łac. Petunia hybrida), lobelia przylądkowa (łac. Lobelia erinus), bakopa zwana też suterą (łac. Sutera diffusa), bidens zwany też uczepem rózgowatym lub złotym deszczem (łac. Bidens ferulifolia), fuksje nazywane też ułankami (łac. Fuchsia), komarzyca nazywana też plektrantusem (łac. Plectranthus), begonia bulwiasta Tenella, sanwitalia rozesłana nazywana też polegnatką (łac. Sanvitalia procumbens),
czubatka ubiorkolistna (łac. Brachycome iberidifolia), Scevola (łąc. Scaevola), bugenwilla okazała (łac. Bougainvillea spectabilis) i bugenwilla gładka (łac. Bougainvillea glabra), diaskia (łac. Diascia barberae), tunbergia oskrzydlona (łac. Thunbergia alata), bluszcz pospolity (łac. Hedera helix). Ostatnio bardzo modne są również truskawki owocujące, które nie dość, że będą puszczały zwisające pędy, to jeszcze będą one puszczały kwiaty przekształcające się potem w pyszne owoce. Truskawki wymagają jednak dobrego podlewania, inaczej ich owoce będą ulegały zasuszeniu.