Poitou donkey

Osły to szlachetne, niezwykle pracowite i bardzo pokorne zwierzęta. Wbrew pozorom, wcale nie są uparte, a buntują się dopiero wtedy, kiedy czują, ze są wykorzystywane. Warto wziąć pod uwagę fakt, że większość oślich ras była i jest hodowana z myślą o ciężkiej pracy na roli. Czy w takim przypadku, oskarżanie osłów o zawziętość nie jest krzywdzące i zwyczajnie kłamliwe? Jeśli na siłę chcemy poszukać upartego osła, warto przyjrzeć się rasie poitou donkey. Dziś poświęcimy kilka słów wywodzącemu się z Francji gatunkowi, który swego czasu cieszył się ogromną popularnością. Co ciekawe – rasa ta nigdy nie „powąchała” ciężkiej pracy w polu, dlatego ma zupełnie inny charakter od pozostałych ras osłów.

Osioł poitou wygląd

Osioł rasy poitou donkey to jeden z największych i najpotężniejszych osłów na świecie. Uwagę zwraca jego charakterystyczny wygląd. Znakiem rozpoznawczym osłów tej rasy jest długa, bujna i gęsta sierść. Zazwyczaj, ma ona barwę ciemnobrązową, czarną lub ciemnorudą. Niezależnie od umaszczenia osłów tej rasy, ich podbrzusze zawsze ma kolor biały. Sierść osłów poitou jest absolutnie wyjątkowa. Długość okrywy włosowej może wynosić aż 15 cm. Warto jednak pamiętać, że sierść osłów musi być regularnie podcinana. Często mówi się, że osły poitou posiadają „dredy”, gdyż ich pasma włosów zwisają, tworząc luźne strąki.

Dorosłe osobniki osiągają wysokość w kłębie w przedziale 135-150 cm. Ogier może ważyć nawet do 350 kg, z kolei klacze tej rasy są niższe i lżejsze. Charakterystyczną cechą osłów poitou donkey jest ich atletyczna i potężna budowa ciała. Zwierzęta te posiadają duża głowę, mono osadzoną na umięśnionej szyi. Ich klatka piersiowa jest szeroka i mocno zaznaczona. Nogi charakteryzują się dobrym umięśnieniem, a szerokie kopyta doskonale radzą sobie z błotnistymi i bagiennymi podłożami.

osły Poitou donkey

Osły tej rasy posiadają charakterystyczne, dłuższe niż u innych osłów, uszy.

Osioł poitou – pochodzenie i historia rasy

Pochodzenie rasy osłów poitou jest sporą ciekawostką. Niektóre źródła podają, że rasa ta miała swój początek jeszcze w czasach Cesarstwa Rzymskiego, choć po raz pierwszy opis rasy pojawia się w księgach z 1717 roku. Za ich ojczyznę uznawana jest dzisiejsza Francja, w szczególności zaś tereny Poitou, od których zwierzę wzięło swoją nazwę. Dziś, za naturalne tereny występowania osłów tej rasy uznaje się, poza Francją, także Niemcy oraz Szwajcarię.

 

Historia osła

Historia osłów poitou donkey nierozerwalnie związana jest z produkcją mułów. Ogiery tej rasy krzyżowane były z klaczami poszczególnych ras koni, w szczególności zaś z z rasą poitevin. Wszystko po to, by uzyskiwać duże, silne i niezwykle wydaje w pracy muły. Zwierzęta te, charakteryzują się większą odpornością od koni i są w stanie ze spokojem wykonywać najcięższe prace. Muły na całym świecie wykorzystywane były do pracy na roli, w transporcie, służyły także w wojsku. Poitevin mulasier, bo tak brzmi nazwa rasy mułów uzyskiwanych z krzyżowania klaczy z osłami poitou, cieszy się wielką popularnością na całym świecie. Szybko staje się cennym towarem eksportowym Francji. Muły doskonale radzą sobie z wykonywaniem najtrudniejszych zadań, także w trudnych warunkach atmosferycznych, przez co są szczególnie przydatne. Proces ten trwa aż do rozwoju mechanizacji, kiedy praca zwierząt stopniowo zastępowana jest maszynami. Wtedy okazuje się, że zapotrzebowanie na muły spada.

Biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie produkcja mułów byłą głównym celem hodowli osłów poitou, również zainteresowanie hodowlą osła, staje się coraz mniejsze. W pewnym momencie gatunek staje się zagrożony. We Francji – ojczyźnie osłów poitou, w pewnym momencie żyje jedynie kilkanaście osłów tej rasy. Szacuje się, że pod koniec lat 70. ubiegłego wieku, na świecie żyy tylko 44 osły poitou donkey.

Poitou donkey

Populacja osłów poitou

Obecnie, populacja tej rasy wzrosłą, głównie dzięki zaangażowaniu prywatnych hodowli i gospodarstw agroturystycznych. Osły poitou hodowane są na całym świecie, a ich liczba określana jest na około 400 sztuk. Nikogo nie powinien dziwić więc fakt, że osioł poitou to jedna z największych, ale i najrzadziej spotykanych ras na świecie. Przyczyną niezbyt wysokiej populacji tych zwierząt, są także trudności z donoszeniem ciąży. Warto wiedzieć, że osły stają się zdolne do prokreacji dopiero po ok. 3-4 latach życia. Co więcej, ciąża samicy trwa 13 miesięcy, a po urodzeniu oślęta charakteryzuje duża masa ciała. Nie ma także możliwości, by podczas porodu urodziło się więcej niż jedno zwierzę. To właśnie dlatego, populacja jest naturalnie ograniczona, a narodziny osiołka poitou w każdej hodowli są prawdziwym świętem.

Poitou donkey w Polsce – poród na wybiegu

Nie inaczej było w ZOO we Wrocławiu, czy w hodowli w Borysewie, niedaleko Poddębic. To właśnie tam na świat przychodziły pierwsze w Polsce osiołki poitou donkey. Otoczone fachową opieką, otrzymały szansę na przeżycie i dorastanie w dobrych warunkach. Warto wiedzieć jednak, że w przypadku osłów poitou żyjących na wolności, nie jest to standardem. Samica bowiem, bardzo często odrzuca potomstwo po porodzie. W przypadku porodu w Poddębicach, doszło do niespotykanej sytuacji, w której oślica zaczęła rodzić na wybiegu. Poród spotkał się z wielkim zainteresowaniem ze strony turystów, który natychmiast zaczęli robić zdjęcia i nagrywać okolicznościowe filmiki. Niestety, takie zachowanie ma negatywny wpływ na samicę, która potrzebuje spokoju w trakcie porodu. Zwierzę przetransportowano więc do stajni, gdzie poród został dokończony, już w znacznie mniej stresujących warunkach. Niestety, osły poitou mają skłonność do przekazywania wad genetycznych, wskutek czego, potomstwo nie zawsze posiada odpowiednie zdrowie. Z pewnością nie pozostaje to bez wpływu na tak niska populację osłów poitou donkey na całym świecie.

Warto wspomnieć, że osły tej rasy posiadają przyjazne usposobienie i pogodny charakter. Nie przeszkadza im towarzystwo ludzi, dlatego stanowią prawdziwą atrakcje ogrodów zoologicznych i gospodarstw agroturystycznych. Dzięki temu, hodowla osłów poitou donkey nadal się rozwija.