Małe psy dla rodzin z dziećmi

Jeśli kochasz małe psy i masz dzieci, znalezienie odpowiedniej rasy może być trudnym wyborem. Choć wydaje się, że małe pieski są dobre dla dzieci, to jednak wiele takich ras wcale nie jest zalecanych. Są one bowiem często zbyt kruche lub nerwowe i nie sprawdzą się przez to. Jednak niektóre małe psy świetnie dogadują się z dziećmi w każdym wieku. Masz dzieci i chcesz kupić psa? Konieczne przeczytaj i jeszcze dziś sprawdź, jakie rasy i jakie małe psy dla rodzin z dziećmi nadają się najlepiej – ranking!

Nie wszystkie małe rasy psów są odpowiednie dla dzieci.

Mają bowiem zbyt kruche i delikatne ciało, albo zbyt nerwowy temperament. Poniżej typujemy jednak kilka małych ras psów uważanych za idealne do domu z dziećmi. Wielu ekspertów od zwierząt zaleca jednak poczekać. Najmłodsze dziecko powinno bowiem skończyć 5 lat, zanim przyniesie się psa do domu. W tym wieku większość dzieci ma już wyrobione wyczucie i jest świadoma zasad traktowania zwierząt. Ze względów bezpieczeństwa osoba dorosła powinna jednak i tak zawsze nadzorować zabawy małych dzieci z psami. Wybierając rasę psa dla rodziny z dziećmi, weź pod uwagę temperament, cierpliwość, czy chęć do szkolenia. Ważne jest też nauczenie dzieci szacunku dla zwierząt.

Małe psy dla rodzin z dziećmi – Beagle.

Rasa myśliwska do polowań na króliki inne dzikie zwierzęta. Łaciate biało-czarno-brązowe Beagle na polowaniach pracują obok dużych grup psów, koni i ludzi. Świetnie też jednak sprawdzają się jako psy domowe do towarzystwa. Są przy tym niezwykle przyjazne i odporne na hałas życia rodzinnego z dziećmi.

Są też atletycznie zbudowane i wytrzymałe. Uwielbiają się bawić z dziećmi w każdym wieku. Beagle też jednak szczekają i wyją, a niektóre mogą stać się destrukcyjne lub próbują uciekać. Mogą też kłusować, bo mają silny instynkt łowiecki. Nie lubią samotności, muszą mieć sporo ćwiczeń i stymulacji umysłowej. Poza domem zawsze należy trzymać je na smyczy, by nie uciekły. Żyją ok. 13-15 lat, czasem więcej.

Małe psy dla rodzin z dziećmiBichon Frise.

Zabawny i kochający zabawę piesek z Francji. Dawniej żył w luksusie, jako pies arystokracji. Po rewolucji francuskiej trafił też do zwykłych ludzi. Dzięki swojej inteligencji, żywiołowości i urokowi, te puszyste białe pieski zostały również artystami cyrkowymi. Zachwycały imponującymi sztuczkami. Do dziś uwielbiają się bawić i nie chcą niczego więcej, niż przebywania z ukochaną rodziną. Są delikatne i czułe w stosunku do ludzi w każdym wieku.

Choć małe, nie są delikatne ani kruche. Dopóki dzieci obchodzą się z nimi delikatnie i z szacunkiem, mogą być wspaniałymi przyjaciółmi. Ich puszysta hipoalergiczna sierść wymaga jednak profesjonalnej i intensywnej pielęgnacji. Jest mocno kręcona w kolorze białym. Wyglądają przez to jak urocze małe owieczki. Żyją około 14 do 15 lat.

Małe psy dla rodzin z dziećmiBoston terrier.

Przyjazne i małe pieski kochające wszystkich ludzi, w tym dzieci. Stworzono je w Bostonie (USA) pod koniec XIX w. do domu dla towarzystwa. Z tego powodu Boston Terriery to wspaniałe psy rodzinne, które przez większość czasu wymagają przebywania z rodziną. Mały rozmiar pozwala trzymać je w każdym mieszkaniu.

Łatwo też zapewnić im wystarczającą ilość ruchu na codziennych spacerach. To pieski żywe, czułe i zawsze gotowe do zabawy. Zabawni i weseli towarzysze również dla małych dzieci. Ich sierść jest gładka i krótka z białą kufą i klatką piersiową. Reszta ciała jest czarna, szara lub pręgowana. Żyją średnio 12 do 14 lat.

Małe psy dla rodzin z dziećmi – Cairn terrier.

Cairn Terrier stał się sławny dzięki roli małego psa Dorothy Toto w filmie z 1939 r. „Czarnoksiężnik z krainy Oz”. Rasa powstała w szkockich górach ponad 200 lat temu. Były to psy do polowania na lisy, szczury itp. Nie wszystkie teriery są dobre dla dzieci, ale Cairn Terrier kocha dzieci i nawet będzie ich specjalnie szukał. Psy te są solidne i wytrzymałe, zawsze gotowe do zabawy i gier.

Wybaczają też kuksańce dzieci. Mają jednak duży instynkt łowiecki do ścigania i polowania na inne zwierzęta. Mogą więc nie nadawać się do domu z kotem, kurami, czy innymi psami. Ich sierść jest podwójna z szorstką warstwą zewnętrzną i w szerokiej gamie kolorów, bez białych znaczeń. Najpopularniejsze są czarne, kremowe i szare, często też pręgowane. Żyją ok. 12-15 lat.

Małe psy dla rodzin z dziećmiCavalier King Charles Spaniel

Szczęśliwy, zrównoważony przyjaciel wszystkich, w tym dzieci. Pies bardzo rodzinny. Słodka i czuła rasa lubiąca przytulanie i zabawę. Te drobne psy nie przepadają jednak za zbyt szorstkim traktowaniem. Należy więc uświadomić dzieci, jak odpowiednio je traktować, by nie zrobić krzywdy. Cavalier King Charles Spaniel jest wystarczająco mały, aby szczęśliwie mieszkać w małych przestrzeniach i łatwo się z nim podróżuje.

Chociaż jest energiczny i aktywny, dość łatwo zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu na spacerach. Jego sierść jest łatwa w pielęgnacji i nie wymaga większego przycinania. Jest długa, gładka i jedwabista, dłuższa wokół uszu, stóp, klatki piersiowej i ogona. Są 4 odmiany kolorystyczne, Tricolor, Blenheim, Ruby i Black and Tan. Żyje do 12-14 lat.

Małe psy dla rodzin z dziećmiCocker Spaniel.

Szczęśliwy piesek uwielbiający przebywać ze swoimi ludźmi. Łagodny dla innych ludzi, psów, a nawet innych zwierząt, jak np. koty. Dobrze uspołecznione Cocker Spaniele są świetnymi towarzyszami i dla dzieci, ale pod warunkiem, że dzieci są delikatne i pełne szacunku. Uwielbiają się jednak bawić do upadłego i biorą udział w prawie każdej grze lub przygodzie. Te psy są większe, ale na tyle małe, że nie przewrócą małych dzieci.

Wytrzymają też delikatne gorsze traktowanie przez dzieci. Cockery są energiczne, ale potrzebują tylko umiarkowanych ilości ruchu w postaci zabawy, biegania i spacerów. Ich sierść wymaga jednak większej, regularnej i profesjonalnej pielęgnacji. Włos mają dłuższy, jedwabisty i płaski lub lekko pofalowany, dłuższy na uszach, klatce piersiowej, brzuchu i nogach. Kolor jest dowolny jednolity inny niż czarny, lub częściowo kolorowy (czarno-biały, brązowo-biały, czerwono-biały i trójkolorowy). Żyją ok. 10-14 lat.

Małe psy dla rodzin z dziećmi – Buldog francuski.

Buldog francuski jest też zwany Frenchie. To elastyczna i zabawna rasa, która uwielbia robić wszystko z rodziną. Z wyglądu buldogi francuskie są mniejszą wersją również przyjaznego dzieciom buldoga angielskiego. Jedyną dużą różnicą jest to, że Frenchie ma charakterystyczne, duże sterczące, „nietoperzowe” uszy. Ten wyjątkowy, śmieszny wygląd i czuła natura Frenchie przyciąga ludzi dorosłych i dzieci.

Kompaktowe, ale mocno zbudowane buldożki francuskie mogą być świetnymi towarzyszami dla dzieci. Dzieci muszą się jednak nauczyć bawić delikatnie i z szacunkiem wchodzić w interakcje z psem. Rasa wymaga też umiarkowanych codziennych ćwiczeń. Ich krótka i gładka sierść wymaga niewielkiej pielęgnacji. Wystarczy szczotkować je raz w tygodniu, aby usunąć luźne włosy. Należy też pamiętać, że to rasa brachycefaliczna, a więc ze skróconym pyskiem.

Może więc być podatna na problemy z oddychaniem i na przegrzanie. Sierść pręgowana, płowa, biała lub pręgowano-biała czy płowo-biała. Długość życia 10 do 12 lat.

Małe psy dla rodzin z dziećmiHawańczyk.

Rasa powstała w Hawanie ponad 300 lat temu. To jedyna rasa pochodząca z Kuby. Dawniej były to cenione psy domowe bogatych właścicieli plantacji, raczej nieznane jednak poza wyspą do połowy XX w. Są to pieski czarujące i towarzyskie, nawiązujące przyjaźnie wszędzie, gdziekolwiek się udają.

Ten pies jest mały, ale wytrzymały i znany z tego, że jest wyjątkowo dobry w stosunku do dzieci. Hawańczyk jest również bardzo żywy i sprytny. Dzieci mogą łatwo uczyć go niekończących się zabawnych sztuczek. Sierść tych piesków jest jedwabista i hipoalergiczna. Wymaga jednak codziennego szczotkowania, co mogą też robić dzieci. Rasa może mieć jeden lub dwa kolory sierści. Może więc być czarna, srebrna, biała, kremowa, jasnobrązowa, płowa, złota, sobolowa czy czerwona. Żyją do ok. 14-16 lat.

Małe psy dla rodzin z dziećmi – Mops.

Kolejna mała rasa, znana z miłości do dzieci. Mops jest przyjazny, towarzyski, wesoły i bardzo zabawny. Te psy są małe, ale przysadziste i solidnie zbudowane, i chłoną dużo miłości od łagodnych dzieci. Potrzebują również niewiele codziennych spacerów i ćwiczeń. Należy zachować wobec nich ostrożność w ciepłe dni, bo ich krótki pysk utrudnia oddychanie.

małe psy dla rodzin z dziećmi mops

Nie tolerują więc wysokich temperatur i zbytniego wysiłku. Krótka sierść jest krótka i gładka, a do tego łatwa w pielęgnacji, ale sporo linieje. Trzeba je więc szczotkować codziennie. Kolor sierści płowy lub czarny. Długość życia ok. 13-15 lat.

Małe psy dla rodzin z dziećmiShih Tzu.

Pieski bardzo urocze, towarzyskie i kochające ludzi w każdym wieku, w tym dobrze wychowane dzieci. Ponieważ szczenięta Shih Tzu są bardzo małe, niektórzy hodowcy mogą niechętnie sprzedawać je rodzinom z dziećmi poniżej 5 roku życia. Jednak dorosłe Shih Tzu są mocne jak na swój mikry rozmiar.

Tak więc, o ile zadba się o nadzorowanie interakcji dziecka z psem, Shih Tzu może być wspaniałym towarzyszem zabaw. Rasa pochodzi z Chin, gdzie przez wieki była cenionym i rozpieszczanym psem do towarzystwa chińskiej rodziny królewskiej. Luksusowa długa sierść wymaga codziennego szczotkowania, gdy pozostawiona jest długa.

Można ją też jednak strzyc krócej. Kolor sierści w niemal dowolnym kolorze, najczęściej czarny, biały, niebieski, złoty, wątrobiany lub mieszany. Żyją 10 do 16 lat.

COMMENTS

Comments are closed.