Paletki ryby

0
(0)

Poznajcie ryby uznawane za królowe akwariów. Chodzi o paletki zwane też dyskowce. Te ryby są oszałamiająco piękne, a zapewnienie im zdrowego wzrostu i rozwoju nie jest bardzo trudnym zadaniem. Masz akwarium i chcesz hodować paletki ryby (dyskowce)? Konieczne przeczytaj i sprawdź paletki ryby cena, paletki ryby wymagania, paletki ryby rozmnażanie. Tutaj porozmawiamy o tym, jak o nie dbać, o ich cechach szczególnych i ciekawostkach. Chcesz wiedzieć o nich więcej? Przeczytaj nasz artykuł!

Paletki ryby dlaczego warto je mieć w swoim akwarium?

Zanim ludzie zaczęli krzyżować gatunki ryb, paletki były bardzo trudne w pielęgnacji. Ich wymagania były bardzo duże i surowe. Jednak obecnie ich hodowla jest już dość prostym zadaniem. Dzieje się tak dlatego, że krzyżując je, zdołano mocno poprawić ich przystosowanie się do życia w niewoli. Obecnie paletki ryby (dyskowce) są więc już dobrze przyzwyczajone do takiego funkcjonowania i nie wymagają zbyt intensywnej opieki.

To prawda jednak, że paletki nadal wymagają dużej uwagi pod względem jakości pokarmu i wody. Dlatego można je zaliczyć do gatunków pod tym względem delikatnych. Jeśli wiec nie są dobrze odżywione, lub jakość wody nie jest dobra, mogą szybko zarażać się chorobami i pasożytami. Będą wtedy marnieć i umierać. Ze względu na niektóre z tych utrudnień, jest wielu akwarystów, którzy swe akwaria przeznaczają na hodowlę innych gatunków ryb.

Nie należy jednak zdecydowanie odrzucać możliwość posiadania tych cudnych rybek. Są też więc osoby, które cenią delikatność tych ryb i wolą trochę bardziej pracować, aby się nimi odpowiednio dobrze opiekować. Akwarium z paletkami robi bowiem przewspaniałe wrażenie i warto sprostać wyzwaniu opieki nad nimi. Masz akwarium i chcesz hodować paletki ryby (dyskowce)?

Konieczne przeczytaj i sprawdź paletki ryby cena, paletki ryby wymagania, paletki ryby rozmnażanie. Tutaj poznasz zasady jak o nie właściwie dbać. Sprawdzisz jakie mają wymagania i cechy szczególne. A ciekawostki o nich mogą Cię nawet pozytywnie zaskoczyć! Chcesz wiedzieć o nich więcej? Przeczytaj nasz artykuł!

paletki ryby akwariowe

Paletki ryby systematyka i pochodzenie

Ryby te należą do rodzaju Symphysodon, rodziny pielęgnicowate (Cichlidae), rzędu okoniokształtne (Perciformes). Wyższa systematyka tych ryb obejmuje podgromadę promieniopłetwe inaczej kostnopromieniste lub kostno promienne (Actinopterygii, z gr. aktina – promień i pterygio – płetwa). Pełna nazwa gatunku to paletka dyskowiec lub dyskowiec właściwy, albo krótko dyskowiec (łac. Symphysodon discus).

Jest to gatunek ryby pielęgnicowatej żyjącej w stanie dzikim w wodach spokojnych Ameryki Południowej. Zasiedla tam zatoczki i rozlewiska dorzecza Amazonki. Ryba ta w wielu odmianach jest też bardzo popularna w hodowli awaryjnej. Po raz pierwszy gatunek opisał Johann Jakob Heckel w 1840 r. Jeśli odpowiednio przestrzegane są niezbędne wytyczne dotyczące ich diety oraz zdrowego środowiska, ryby te mogą żyć nawet 12 lat.

Paletki ryby (dyskowce) wygląd morfologiczny.

Przez niektórych akwarystów ryby te uważane są za najpiękniejsze ze wszystkich gatunków ryb słodkowodnych. Nazwa łacińska paletek Symphysodon discus nawiązuje do charakterystycznego spłaszczonego, dyskowatego kształty tych ryb. Pod względem morfologicznym można je więc łatwo rozpoznać, ponieważ są okrągłe i bocznie spłaszczone. Ich płetwy, grzbietowa i odbytowa, biegną wzdłuż ciała do obszaru ogona, podobnie jak u fląder.

Ogon zachowuje przy tym trójkątny kształt, aby rybki te wykonywać szybkie ruchy. W wieku dorosłym paletki mogą osiągać długość od pyska do końca ogona do 20 cm. Dlatego zaleca się trzymać je w akwarium o objętości wody ok. 40 litrów, nie mniejszym. Charakterystyczne ubarwienie skóry jest niesamowite i bardzo uatrakcyjnia ten gatunek rybek. Stworzono też wiele cudownych odmian barwnych.

Ich kolory zwykle wahają się od ciemnoniebieskiego lub żółtego, do białego, różowego, lub głębokiej czerwieni. Opalizują tez srebrem i złotem. Mają też dziewięć czarnych pasków, które przecinają ich ciało pionowo i pełnią ciekawą funkcję. Są one różnie intensywnie wybarwione zależnie od aktualnego ich nastroju. Pasy te określają też bowiem nastrój i poziom stresu u tych rybek. Można to odczytać w zależności właśnie od intensywności ich koloru.

paletki ryby dyskowce

Rybki te są również bardzo efektowne ze względu na czerwone oczy. Odróżnienie samców i samic jest skomplikowane u paletek. Są podobnie ubarwione. Występuje jednak u nich dymorfizm płciowy. Zaznacza się w okresie lęgowym. Brodawka narządów płciowych samców staje się wtedy spiczasta, a u samic zaokrąglona.

Wymagania i siedlisko dla ryb paletek

Ryby te zamieszkują regiony Ameryki Południowej, które zajmują Brazylia i Peru. Zwykle żyją w dorzeczach rzek Amazonki i jeziorach, które mają wodę spokojną o małym prądzie. Siedlisko tych rybek musi więc mieć temperaturę typową dla obszarów tropikalnych. W okresach powodzi rzeka wciąga z lądu sporo roślinności i powoduje jej rozkład w wodzie. Warunkuje to środowisko życia dyskowców o kwaśnym pH wody pomiędzy 4 a 6, oraz praktycznie zerową jej twardość.

W akwarium też muszą być podobne warunki bytowe. W takiej wodzie prawie nie ma bakterii i pasożytów, które mogłyby atakować ryby. Dlatego tak ważne jest utrzymanie idealnych warunków temperatury i pH, ponieważ paletki są podatne na infekcje. Zalecany jest więc też zakup miernika jakości wody. Akwarium natomiast najlepiej gdy jest 100 litrowe dla jednego stadka tych rybek.

Potrzebny będzie też zbiornik 40 litrowy przejściowy, dla każdego nowo wprowadzanego osobnika. Temperatura wody powinna utrzymywać się powyżej 26°C. Niezbędna jest więc też grzałka do wody. Jak już wspomniano, zawsze też pH musi być poniżej 7. Co jakiś czas należy oczyszczać akwarium. Aby zmienić wtedy wodę, po prostu najlepiej podmieniać 20% co tydzień. Całkowitą wymianę trzeba robić, gdy podłoże ulegnie już dużemu zabrudzeniu. Na dnie musi być najlepiej różnej grubości żwir, aby ryby nie były zdezorientowane swymi odbiciami na gołym szkle.

paletki ryby akwariowe

Paletki ryby (dyskowce) zachowanie.

Rybki te tworzą hierarchię z liderem w populacjach. Trzeba zapewnić mu wtedy od 8 do 12 towarzyszy niższej rangi w stadzie (min 4-6 sztuk). Po umieszczeniu ryb w akwarium, będą na początku nieprzyjazne i podejrzliwe wobec siebie. Trzeba trochę poczekać, aż skończy się stres związany z nowym miejscem, aby je nakarmić. Stado porusza się ławicą, dlatego w naszym akwarium trzeba zachować dużą przestrzeń. Najlepiej jest utrzymywać jedno ustalone stadko na akwarium.

W niektórych przypadkach, gdy zachorują lub mają wysoki poziom stresu, paletki przybierają na skórze czarne zabarwienie. Mogą to pokazać również pływając w kółko z pochyloną postawą i/lub nagłym wybarwianiem czarnych pasków. Objawy te są miernikiem jakości warunków środowiska i zdrowia paletek. Trzeba to monitorować. Paletki mogą żyć wraz z bystrzykami, żałobniczkami, pielęgnicami karłowatymi, tetrami, czy zbrojnikami (tzw. glonojady).

Paletki ryby karmienie i pokarm

Jednym z głównych kluczy do pielęgnacji paletek jest właściwe karmienie. Powinny mieć dietę mieszaną bogatą w białko, witaminy i minerały. Z żywych pokarmów podaje się larwy komarów, krewetki solankowe, larwy ochotki i wodzieni, kiełże, rozwielitki, doniczkowce i rureczniki. Można też dodawać posiekane mrożone serce wołowe, końskie lub drobiowe.

Pokarm roślinny to sałata i szpinak, wysuszone liście rdestnicy, płatki owsiane. Dodatkiem powinny być też suszone dafnie, liofilizowany tubifex i inne podobne preparaty ogólnie dostępne w sklepach zoologicznych. Domowa owsianka składająca się z wątróbki i serca drobiowego, jajka, banana, marchwi itp., może być również używana jako pokarm.

Muszą być przy tym karmione dwa razy dziennie i zawsze małymi porcjami. Częściej umierają bowiem z przekarmienia, niż z głodu. Nie wolno też karmić ich na noc.

paletka ryba akwariowa

Paletki ryby rozmnażanie

Kiedy paletki po raz pierwszy składają jaja, wiele z nich może zostać zjedzonych przez rodziców. Nie należy się tym jednak martwić, bo to część ich stylu życia. Kolejne okresy godowe powinny już dać przychówek. Narybek pojawia się kilka dni po złożeniu jaj. Żeruje najpierw na błonie śluzowej wydzielanej przez skórę rodziców.

Z czasem wprowadzamy do ich karmienia krewetki solankowe i coraz większe pokarmy. Ważne jest, by między październikiem a kwietniem zapewnić paletkom miejsce w akwarium do zalotów i ciąży. Pary pływają razem po akwarium, a potem pokazują sobie swoje kolory i inne atrybuty.

Po zakończeniu zalotów znajdują miejsce do złożenia jaj. Dobrze jest zostawić parę samą w osobnym akwarium, aby nie było problemów z innymi rybami.

Paletki ryby choroby

W złych warunkach paletki mogą cierpieć na choroby, takie jak problemy z oczami (np. wytrzeszcz, stany zapalne) i zgnilizna płetw. Mogą też pojawić się czy wady rozwojowe płetw i inne spowodowane brakiem minerałów. Inne schorzenia to m.in. awitaminozy, zapalenie przewodu pokarmowego, zarobaczenie (pasożyty), pływanie w niekontrolowany sposób po akwarium. Groźne dla nich są szczególnie choroby pasożytnicze wywołane przez niektóre wiciowce, przywry i nicienie.

Paletki dyskowce cena

Cena paletek zależy od ich długości i wielkości oraz ubarwienia. Waha się w granicach 30 do 200 zł, czasem nawet więcej.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.