Glistnik jaskółcze ziele

Glistnik jaskółcze ziele – co to takiego?

Niektórym ta nazwa może się kojarzyć, a dla innych będzie całkowitą nowością. Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) to gatunek rośliny, która należy do grupy bylin. Jego ojczyzną jest Eurazja i tutaj też, na obszarze klimatu umiarkowanego, można go do dzisiaj spotkać. W miarę ekspansji trafił również na inne kontynenty i obecnie znajduje warunki do rozwoju na całym świecie. W Polsce jest rośliną pospolitą, powszechnie uważaną za chwast. Od starożytności jest używany jako roślina lecznicza.

 

Jak wygląda glistnik jaskółcze ziele?

Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) to roślina o pokroju gałęziastym, która dorasta do 1 m wysokości. Odznacza się okrągłą w przekroju łodygą, która w początkowym okresie jest pokryta włoskami, a następnie łysieje. Liście glistnika wyrastają z kłącza i mają pierzasty kształt. Blaszka liściowa ma zazwyczaj 8-20 cm i charakteryzuje się wcięciami i karbowaniami. Górna część liści jest jasnozielona, a dolna sinozielona i owłosiona. Kwiaty glistnika są 4-płatkowe, skupiają się po 3-8 w baldaszkach, mają około 2,5 cm średnicy i są barwy żółtej.

Kiedy rośnie glistnik jaskółcze ziele?

Rozwój glistnika rozpoczyna się pod koniec marca. W pierwszej fazie wzrost rośliny jest bardzo intensywny i trwa do rozpoczęcia okresu kwitnienia. Później nieco zwalnia. Okres od czerwca do grudnia jest czasem sukcesywnego dojrzewania nasion. Nasiona kiełkują po 20-60 dniach i po pierwszym roku zimują w postaci rozety liści odziomkowych. Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.)  jest byliną, więc rozwój trwa przez dwa sezony wegetatywne: w pierwszym roślina się rozwija, a w drugim wydaje nasiona i obumiera.

glistnik jaskółcze ziele roślina

Kiedy kwitnie glistnik jaskółcze ziele?

Okres kwitnienia glistnika przypada na okres od maja do września. W tym czasie pąki kwiatowe sukcesywnie się otwierają i kwiaty są zapylane, aby następnie umożliwić kiełkowanie nowych roślin od czerwca do grudnia. Ponieważ glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) jest byliną, kwitnienie będzie się odbywać tylko w drugim roku życia rośliny. Pierwszy rok jest czasem, kiedy glistnik dojrzewa i magazynuje substancje zapasowe.

 

Glistnik jaskółcze ziele na co pomaga?

Glistnik jaskółcze ziele a kurzajki

Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.)  jest znany w ziołolecznictwie przede wszystkim jako lek na kurzajki. Nie jest to jednak jego jedyne zastosowanie. Sok z tej rośliny może być używany w leczeniu innych zakażeń skóry, ponieważ zawiera substancje o właściwościach bakterio- i wirusobójczych. Właśnie, dlatego jest tak skuteczny w leczeniu kurzajek i innego typu brodawek – są one spowodowane najczęściej wirusami, a jednym z nich jest brodawczak ludzki (HPV). Żeby pozbyć się brodawki, należy przez kilka dni smarować ją sokiem z glistnika. W różnych przypadkach wymagany będzie różny czas stosowania, jednak mówi się, że tak czy inaczej brodawka wkrótce zniknie.

Glistnik jaskółcze ziele a bóle brzucha

Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) posiada dość silne właściwości rozkurczowe i przeciwbólowe. Wykorzystuje się je między innymi w profilaktyce i leczeniu bólów brzucha, mających swoją przyczynę w przewodzie pokarmowym, drogach żółciowych oraz drogach moczowych. Działa też na narządy rodne, w związku, z czym polecany jest jako lek na złagodzenie bólów miesiączkowych. Glistnik wykazuje działanie moczopędne i żółciopędne, a także ułatwia wypróżnienia. Na dolegliwości opisane poniżej najlepsza jest nalewka z soku z glistnika stosowana doustnie.

Glistnik jaskółcze ziele a nowotwory

Wiele badań z udziałem soku z glistnika zostało przeprowadzonych w kierunku leczenia nowotworów. Okazało się, że glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) posiada potencjalne działanie przeciwnowotworowe. W badaniach tych sok z rośliny był testowany w leczeniu nowotworów u myszy oraz w leczeniu raka trzustki. Znajdzie on zastosowanie w leczeniu różnego typu nowotworów, wirusowego zapalenia wątroby typu C i zespołu nabytego braku odporności.

Glistnik jaskółcze ziele a nerwy

W medycynie ludowej i ziołolecznictwie napar z glistnika stosuje się na uspokojenie i dobry sen. Co prawda glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) nie przoduje wśród substancjach uspokajających, jednak wykazuje doraźne działanie. Przyczyną są jego rozkurczające i przeciwbólowe właściwości. Żeby sporządzić napar z glistnika, wystarczy zalać 1 łyżkę ziela 1 szklanką wody i parzyć pod przykryciem przez 30 minut. Następnie odcedzić i pić maksymalnie 3 razy dziennie po 1-2 łyżki.

Na co uważać przy stosowaniu glistnika?

Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) ma wiele dobroczynnych właściwości, jednak nie jest on całkowicie bezpieczny w stosowaniu. Przez użyciem należy zapoznać się ze specyfiką niepożądanych działań, które mogą pojawić się w trakcie kuracji. Stosowanie glistnika musi przebiegać bardzo ostrożnie. Potarcie oczu nawet niewielką ilością soku z łodygi może być powodem poważnych dolegliwości. Istnieje kilka przeciwwskazań, które powinny odwlec decyzję o zastosowaniu terapii sokiem tej rośliny. Nie powinny stosować go osoby, które cierpią na dolegliwości przewodów żółciowych, jaskrę oraz chorobę wrzodową. Należy też zwrócić uwagę na przebyte choroby wątroby, ponieważ glistnik może toksycznie wpływać na ten organ. Dla pewności po 4 tygodniach stosowania należy skontrolować jego funkcjonowanie. Kobiety w ciąży nie powinny sięgać po sok z glistnika. Stosowanie go musi odbywać się pod kontrolą lekarza, ponieważ samodzielna kuracja może być toksyczna dla organizmu.