Kiedy i jak sadzić lawendę?

Lawenda wąskolistna jest mierzącą ok. 50 cm krzewinką o krzaczkowatym pokroju. Jej najważniejszym elementem dekoracyjnym są kwiaty. Drobne, pogrupowane w kłosy kwiatostany, mogą mieć kolor fioletowy, niebieski lub różowy. Lawenda wąskolistna ma niezwykle szerokie spektrum zastosowań, dzięki czemu w naszym domu może być nie tylko wspaniałą ozdobą. Z naszego poradnika dowiecie się, kiedy i jak sadzić lawendę wąskolistną, jakie wymagania glebowe ma ta piękna, intensywnie pachnąca roślina, poznacie również zasady pielęgnacji i rozmnażania lawendy.

Lawenda wąskolistna – charakterystyka

Lawenda wąskolistna jest rośliną pochodzącą z basenu Morza Śródziemnego. W naturalny sposób determinuje to jej wymagania glebowe i pielęgnacyjne. W naturalnym środowisku roślina ta żyje w ciepłym klimacie, nie lubi przesadnej wilgoci i dobrze potrafi znieść nawet długotrwałą suszę. Jej bujny i dobrze rozwinięty system korzeniowy sprawia, że lawenda wąskolistna potrafi pobierać soki, wodę i substancje odżywcze z głębszych partii gleby, charakteryzujących się większą wilgotnością. Korzenie mogą sięgać nawet 2 metrów w głąb ziemi. W sezonie zimowym roślina wymaga okrycia, lecz ogólnie dobrze znosi mrozy i panujący w Polsce klimat. Jeśli nie przemarznie, wiosną bardzo szybko i intensywnie odbija, wypuszczając wiele młodych pędów.

Liście lawendy wąskolistnej, także zimą mogą pozostać zielone. Roślina może być uprawiana zarówno w doniczkach, jak i w gruncie:

• lawenda wąskolistna w doniczce wspaniale udekoruje nasz balkon, taras, murek oraz dowolny fragment placu przed domem,
• lawenda wąskolistna w gruncie może być sadzona bezpośrednio w okolicach nowo wybudowanych domów, ponieważ doskonale radzi sobie w ziemi z dużą ilością wapna.

Uprawa lawendy wąskolistnej nie dostarcza wielu kłopotów, choć trzeba pamiętać o kilku istotnych zasadach z punktu widzenia pielęgnacji tej rośliny.

Kiedy i jak sadzić lawendę wąskolistną?

Najczęściej gotowe sadzonki lawendy kupujemy w sklepach ogrodniczych. W tym przypadku najlepsza pora na ich wsadzenie do gruntu to wiosna lub jesień. Jeśli kupimy sadzonki, które zimowały w tunelach foliowych, możemy wsadzić je do gruntu już w marcu. Roślina jest uodporniona na niskie temperatury, dlatego nie musimy obawiać się, że sadzonka nie przetrwa ewentualnych marcowych przymrozków.

Kiedy sadzić lawendę wąskolistną

Mając już wiedzą dotyczącą tego, kiedy sadzić lawendę wąskolistną, czas zdobyć pozostałe informacje na jej temat. Podstawowym obowiązkiem jest wybór odpowiedniego stanowiska. Nie będzie to specjalnie trudne, jednak musimy wiedzieć, że lawenda lubi miejsca nasłonecznione i stosunkowo suche, ponieważ bardzo źle znosi zbyt intensywne nawadnianie. Dlatego, lepiej nie sadzić jej w zagłębieniach i miejscach, gdzie teren jest obniżony. Jeśli chodzi o podłoże, lawenda jest bardzo tolerancyjna. Najlepiej rośnie w glebie piaszczystej i gliniastej, dobrze przyjmuje się w ziemi zanieczyszczonej wapniem. W miejscu podsadzenia lawendy, ziemia nie może być zbyt wilgotna, ponieważ jej piękne, srebrzyste liście staną się pożółkłe i nieestetyczne.

Lawenda doskonale sprawdza się wędzie tam, gdzie przebywają ludzie. W ogrodach, na rabatach i na żywopłotach – jej niekwestionowaną zaletą jest piękny i intensywny zapach.

Jak gęsto sadzić lawendę wąskolistną?

Aby uzyskać optymalny efekt dekoracyjny i jednocześnie nie ograniczać wzrostu roślin? Lawendę najlepiej posadzić w odległości 30-40 cm od siebie. W ten sposób możemy uzyskać piękną i efektowną rabatę, choć pomysłów na sadzenie lawendy jest całe mnóstwo. Lawenda doskonale sprawdza się także przy tworzeniu miejsc zieleni w sferze publicznej. Na placach, skwerach w parkach czy przy ulicach miast, przyjemnie oddziałuje na naszą psychikę, kojąc nerwy i łagodząc stres. Pamiętajmy, że im więcej lawendy na niewielkim obszarze, tym intensywniejszy jej piękny zapach. Wystarczy zamknąć oczy i delektować się nim, by na moment przenieść się do ciepłej i zmysłowej Prowansji…

kiedy i jak sadzić lawendę wąskolistną poradnik

Pielęgnacja lawendy wąskolistnej

Obok właściwego sposobu sadzenia, istotne jest również przestrzeganie zasad dotyczących pielęgnacji lawendy wąskolistnej. Jednym z najważniejszych zabiegów, które należy wykonywać, jest podcinanie pędów, stymulujące wzrost i zapewniające pozostawanie rośliny w dobrej kondycji. Lawendę wąskolistną należy podcinać wiosną, skracając ją na wysokości ok. 30 cm. To właśnie w tym miejscu, podstawa krzewinki drewnieje. Zaleca się podcinanie pędów ok. 1 cm nad zdrewniałą częścią. Podcinanie lawendy powinno być wykonywane regularnie, raz do roku.

Zalety lawendy

Wielką zaletą lawendy, oprócz jej dekoracyjnych i zapachowych właściwości jest fakt, że odstrasza ona mszyce, mole oraz wiele innych uciążliwych owadów i szkodników. Lawenda będzie doskonałą i niezwykle skuteczną bronią w walce z komarami.

Lawenda wąskolistna nie powinna być nawożona w sposób zbyt intensywny. Jeśli dostarczymy jej zbyt dużą ilość azotu, możemy sprawić, że roślina nie zakwitnie tak obficie. Kwiatostany będą mniejsze i uboższe. Zasadniczo, lawenda nie potrzebuje nawozów sztucznych, jeśli jednak chcemy zapewnić jej lepszą ochronę, warto stosować nawozy płynne o uniwersalnym charakterze, w obniżonym stężeniu. Jeśli chodzi o podlewanie, również nie należy przesadzić ze zbyt dużą intensywnością. Jak wcześniej wspomniano, lawenda nie lubi zbyt mokrego podłoża i wymaga intensywnego drenażu. Przy podlewaniu tej rośliny najlepiej sprawdza się deszczówka. Duża odporność na susze, które są coraz częstszym zjawiskiem w naszym klimacie, powoduje, że lawenda dobrze radzi sobie nawet w czasie długotrwałych, intensywnych upałów. Znacznie gorzej znosi „przelane” podłoże, które może skutkować pogorszeniem kondycji rośliny, przede wszystkim zżółknieniem liści.

Lawenda wąskolistna stanowi niezwykle popularną roślinę, przede wszystkim ze względu na swoje niezbyty wygórowane wymagania glebowe i piękny zapach. Dzięki temu może być uprawiana na całym kontynencie, w różnych strefach klimatycznych. Warto wiedzieć, kiedy i jak sadzić lawendę wąskolistną, by móc cieszyć się pełnią jej właściwości dekoracyjnych i zapachowych.

kiesy i jak sadzić lawendę wąskolistną, kiesy i jak sadzić lawendę wąskolistną, kiesy i jak sadzić lawendę wąskolistną, kiesy i jak sadzić lawendę wąskolistną,