Neon innesa (Paracheirodon innesi)

Drobne kąsaczowate to ryby pochodzące z Amazonii, dziś często wykorzystywane w celach hodowlanych. Zalicza się d nich zarówno agresywną piranię, jak i łagodnego neon innesa (zwanego również bystrzykiem neonowym) czy  miedzika obrzeżonego. Ze względu na atrakcyjny wygląd, kąsaczowate często stają się ozdobami publicznych dekoracyjnych zbiorników, jak i domowych akwariów. Wszystkie ryby z tej rodziny zamieszkują słodkie wody Ameryki Południowej oraz Afryki. Dziś napiszemy wam trochę o jednym z najpiękniejszych i najpopularniejszych w akwariach przedstawicieli kąsaczowatych, czyli bystrzyku neonowym.

Neon innesa wygląd

Neonki cechują się smukłym ciałem i niebiesko-zieloną pręgą przecinającą ciało. U samic kolorowa pręga ciągnie się dalej. Naukowcy uważają, że neonowa wstęga służy do tego, by ryby mogły się widzieć i rozpoznawać w ciemnych wodach Amazonii.

bystrzyk neonowy
ryba akwariowa neon innesa

Jest niewielkich rozmiarów, od 1 do 4 cm. Samice neon innesa się większe i bardziej zaokrąglone. Przód dolnej części ciała jest srebrzysty, na górnej części powierzchni grzbietowej widać wyraźne łuski, a płetwy są jasne. Od połowy długości ciała jest jaskrawoczerwona. Naturalnym środowiskiem tej ryby jest Amazonia, ale neon innesa obecnie rozmnażane są głównie w celach hodowlanych.

Pokarm dla neonków innesa

Neonki nie są wybrednymi rybami. Można je karmić suchym, rozdrobnionym miksem płatków, małym żywym pokarmem pochodzenia zwierzęcego takim jak dafnia lub artemia.

popularna ryba akwariowa neon innesa
neon innesa

Neon Innesa  hodowla

Neon Tetra jest ryba łagodną, ale wymagającą i trudno się ją rozmnaża. Potrafią to robić naprawdę doświadczeni akwaryści. Ryba neona jest wrażliwa na zmiany temperatury wody, dlatego należy uważać na to w szczególności podczas wymiany płynów lub zmiany środowiska. Powinno się zadbać o dobrej jakości grzałkę i natleniacz.

rybki neonki
neonki

Neonki najlepiej czuje się w towarzystwie innych ryb z tego samego gatunku. Z uwagi na to, że  neon innesa jest małą rybą, nie powinno się jej hodować wspólnie z większymi drapieżnikami – mogą zostać pożarte. Jej kolorowe i błyszczące ubarwienie prowokuje i zachęca do atakowania.

Najlepsze warunku dla neona innesa to woda miękka albo średnio twarda (10 h), lekko kwaśna (5-7 ph) i ciepła (22-25 °C). Ryba może być hodowana w  niewielkim 40 litrowym akwarium, z ciemnym podłożem. Woda powinna być bardzo czysta.

rybki neonki
neonki innesa

Neon innesa lubi ciemność i przytulność

Ryba jest energiczna i towarzyska, dlatego pięknie się prezentuje w zbiorniku składających się z 6-8 osobników. Warto jej zapewnić bujną i ciemną roślinność (np. mchy, mikrozorium, bolbitis, anubiasy), czarne tło i ciemne podłoże, najlepiej żwirowe. Do dekoracji korzenie, drewienka, tuby. W sklepach dostępne są również preparaty do robienia „czarnej wody”. Oświetlenie powinno również być przygaszone. Ryba naturalnie występuje w niewielkich potokach w ciemnych dżunglach, dlatego warunki będą dla niej najbardziej sprzyjające i podobne do tych występujących w południowoamerykańskich lasach.

ryby akwariowe
ryby neonki

Neon innesa cena

Cena neonków innesa kształtuje się od 1 zł do 3,50 zł za sztukę.

COMMENTS

Comments are closed.