Melisa lekarska

Melisa lekarska to roślina, którą można spotkać dosłownie na całym świecie. Jej kolebką są wybrzeża Morza Śródziemnego. Rozprzestrzeniła się na wszystkie kontynenty i obecnie rośnie dziko między innymi w Azji, północnej części Afryki oraz południowej Europie. Oprócz tego jest rośliną uprawną. Jej uprawy występują w wielu miejscach, również w Polsce. Rojownik, matecznik czy cytrynowe ziele to alternatywne nazwy, którymi opisywana jest melisa lekarska. Zastosowanie tej rośliny jest bardzo szerokie, czemu poświęcony będzie ten artykuł.

Jak wygląda melisa lekarska?

Jest to roślina o maksymalnej wysokości 60 cm. Liście melisy mają jajowaty kształt o szerokości około 5 cm i długości 8 cm, i wyostrzają się na szczycie. Ich powierzchnia jest karbowana lub ząbkowana, w całości pokryta włoskami. Górna powierzchnia jest barwy intensywnie zielonej, dolna natomiast – barwy jaśniejszej. Wiosną pojawiają się małe, jasnożółte kwiaty występujące w kiściach. Wyrastają z węzłów – miejsc, w których liść łączy się z łodygą.

jak wygląda melisa lekarska

Melisa lekarska – co zawiera?

Jest wiele cennych substancji, które zawiera melisa lekarska. Zastosowanie melisy jest tak szerokie właśnie ze względu na ich wielość. Tymi substancjami są:

flawonoidy;

garbniki;

kwasy organiczne;

kwasy polifenolowe;

olejek eteryczny;

sole mineralne;

trójterpeny.

melisa lekarska (lemon balm)

Na co jest melisa lekarska i jak ją stosować?

Działanie substancji występujących w melisie lekarskiej wpływa na różne procesy w organizmie. W dalszej części artykułu dokładniej zostanie opisany wpływ, jaki na każdy z tych aspektów ma melisa lekarska. Zastosowanie melisy sprowadza się do kilku sposobów, które możesz stosować w zależności od potrzeb. Może to być:

przygotowanie naparu;

zrobienie przetworów;

stosowanie kompresu z olejku z melisy;

masaż z użyciem olejku;

kąpiel z dodatkiem olejku;

stosowanie maści z olejkiem z melisy.

zastosowanie melisy lekarskiej

Mogą jej używać, a nawet powinny, przede wszystkim osoby, które:

są znerwicowane;

żyją w stresie;

cierpią na bezsenność;

mają depresje lub miewają nastroje depresyjne;

są nadpobudliwe;

mają problemy z trawieniem;

chcą poprawić pamięć i koncentrację;

są kobietami i borykają się z silnymi bólami miesiączkowymi;

chcą zapobiegać miażdżycy;

mają opryszczkę i chcą ją wyleczyć;

maja problemy skórne.

herbatka z melisy lekarskiej
herbatka z melisy lekarskiej

Melisa lekarska  działanie i zastosowanie

Działanie uspokajające to jedna z cech, z których najbardziej słynie melisa lekarska.  Zastosowanie tej rośliny nie ogranicza się jednak do właściwości uspokajających – wpływa ono pozytywnie na problemy z niestrawnością, szczególnie po zjedzeniu ciężkich potraw, a także łagodzi problemy skórne. Melisa lekarska jest uprawiana przede wszystkim przez zielarzy, ale cenią ją również pszczelarze, ponieważ roślina ta skutecznie przyciąga pszczoły, owady. Poniżej znajdują się dokładne opisy działania melisy przy różnych dolegliwościach.

Melisa lekarska – zastosowanie przy problemach z nerwami i spokojnym snem

Najbardziej znanym działaniem melisy jest działanie uspokajające. Dobrze jest spożywać jej napar wieczorem, jeśli mamy problemy z zasypianiem. Stosowanie naparów oraz innych przetworów z melisy będzie skutecznym rozwiązaniem dla osób, które dopiero niedawno napotkały ten problem – osób, które często czują się nadmiernie pobudzone, rozdrażnione lub są przewlekle zmęczone. Melisa pomoże też tym, którzy borykają się z poważniejszymi dolegliwościami – przy depresji, melancholii, a nawet nerwicach serca. Poza tym będzie skutecznym lekiem na bóle migrenowe.

nalewka z melisy lekarskiej
nalewka z melisy lekarskiej

Zastosowanie melisy przy niestrawności

Filiżanka naparu z melisy lekarskiej powinna być stałym punktem po zjedzeniu ciężkostrawnych potraw u osób, które mają problemy z trawieniem. Melisa pomoże w takiej sytuacji zwiększyć wydzielanie soku żołądkowego i żółci, dzięki czemu trawienie przebiegnie szybciej i łatwiej. Co prawda nie będzie to powalająca różnica, ale przy dłuższym stosowaniu może dać wymierne efekty. Melisa działa też wiatropędnie i moczopędnie. Jej działanie będzie pomocne nawet przy bólach wywołanych przez skurcze jelit i dróg żółciowych.

Melisa lekarska – zastosowanie zapobiegające miażdżycy

Miażdżyca to choroba spowodowana odkładaniem się złogów tłuszczy w naczyniach krwionośnych. Przyczyną tego jest przede wszystkim cholesterol. Melisa lekarska pomaga obniżyć stężenie cholesterolu we krwi, więc przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na miażdżycę. Oprócz tego substancje w niej zawarte hamują procesy zachodzące w wątrobie, które powodują jej otłuszczenie.

Melisa lekarska – zastosowanie w bólach miesiączkowych

Łagodzące działanie olejku z melisy sprawdzi się przy silnych bólach miesiączkowych, o czym przekonały się już nasze babcie. Stosowały one napar z melisy oraz inne jej przetwory nie tylko po to, żeby zmniejszyć ból – wiedziały, że melisa pomaga też uregulować intensywność miesiączki. Dlatego warto po nią sięgnąć w pierwszej kolejności, jeśli wystąpi problem zbyt skąpego lub wahającego się krwawienia.

olejek z melisy lekarskiej
olejek z melisy lekarskiej

Melisa na koncentrację i pamięć

Badania przeprowadzone z udziałem melisy lekarskiej wykazują, że jest ona sojusznikiem człowieka w walce z problemami z koncentracja i pamięcią. W owych badaniach brały udział osoby chore na Alzheimera, które miały regularnie spożywać napar z melisy. Okazało się, że dzięki temu poprawiła się u nich zdolność zapamiętywania i rozpoznawania, a objawy demencji starczej nieco ustąpiły. Stąd płynie wniosek, że napar z melisy lekarskiej może mieć taki sam, a może i nawet większy wpływ na polepszenie pamięci i koncentracji niż tradycyjne leki czy suplementy.

Zastosowanie melisy przy problemach skórnych

Melisa lekarska będzie dobrym wyjściem dla osób borykających się z opryszczką. Wystarczy posmarować zainfekowane miejsce olejkiem z melisy lub specjalną maścią z dodatkiem melisy zakupioną w aptece. Substancje zawarte w melisie mają działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne i dlatego skutecznie pomogą pozbyć się wirusów powodujących opryszczkę. Maść lub olejek dobrze jest tez stosować przy ukąszeniach komarów lub pszczół – kompres przyłożony do bolącego miejsca złagodzi objawy i przyspieszy gojenie.

W skrócie

Jak widać, melisa lekarska ma wiele pozytywnych właściwości. Warto zapamiętać, że podstawowym jej działaniem jest działanie łagodzące i stosować ja w każdej sytuacji, w której chcemy złagodzić objawy dolegliwości.