Największa rasa konia

Konie SHIRE jedne z najcięższych, oraz największych koni świata.

Łagodne olbrzymy z Wielkiej Brytanii, które są jednymi z najcięższych koni. Shire mają wielu miłośników rasy. Zwierzęta te są chętnie hodowane nie tylko ze względu na swój wygląd, ale też przyjazne usposobienie.

KONIE RASY SHIRE – UŻYTKOWANIE

Konie Shire powstały głównie dlatego, że na terenie Wysp Brytyjskich brakowało wierzchowców, które byłyby wstanie nieść na swoim grzbiecie rycerza w pełnej zbroi czy ciągnąć wóz z zapasami dla wojska.

Z upływem lat Europa przestała być już ośrodkiem kultury rycerskiej i zmienił się sposób prowadzenia wojny. Konie Shire, znane jako konie wierzchowe – zbrojne, zyskały wtedy nową rolę: w gospodarstwach rolnych. Świetnie sprawdzały się na roli jako szybsze i bardziej inteligentne niż woły. Ich siłę wykorzystywano przy ścinke drzew, a także do ciągnięcia wozów, w tym tych dostarczających piwo z browaru do pubów. Kilka browarów nadal podtrzymuje tę tradycję na Wyspach Brytyjskich, zaprzęgając konie Shire.

Rewolucja przemysłowa przyniosła system kanałów, który umożliwiał transport ciężkich ładunków na duże odległości. Shire był idealnym koniem do holowania barek wzdłuż takich kanałów. Używano ich także do komunikacji miejskiej – ciągnięcia dużych wagonów, drezyn, omnibusów i tramwajów.

Wraz z postępującą mechanizacją rolnictwa i transportu zapotrzebowanie na konie pociągowe gwałtownie spadło. U szczytu popularności rasa liczyła ponad milion koni, by w latach 50′ i 60′ XX wieku spaść do zaledwie kilku tysięcy koni.

W 1955 roku na corocznym British Spring Show pokazano mniej niż 100 koni. Do dzisiaj konie rasy Shire uznaje się za zagrożone.

Dziś rasa ta jest również wykorzystywana jako zwierzęta pociągowe do prac leśnych, jazdy rekreacyjnej, ale też jako konie pokazowe.

koń rasy shire

KOŃ SHIRE – HISTORIA RASY

Konie pociągowe podobne do obecnej rasy Shire pojawiły się ok. XVI wieku w środkowej Anglii. Do powstania rasy użyto koni zimnokrwistych sprowadzonych z Niemiec i Flandrii (czyli z terenów obecnej Belgii, Francji i Holandii wzdłuż wybrzeża Morza Północnego). Konie Shire mają też dolew krwi Fryzów, które przybyły na teren Wysp Brytyjskich wraz z holenderskimi inżynierami w celu osuszenia torfowisk.

Konie Shire

Do powstania obecnej rasy przyczynił się hodowca – Robert Bakewell, który kojarzył klacze fryzyjskie z karym ogierem Leicestershire w 1760 roku. Był to przykład planowego krzyżowania ras. Prawie 116 lat później – w 1876 roku powstało Shire Horse Society, w 1878 roku – księga stadna.

Działania Bakewella i jego zwolenników doprowadziły do powstania dwóch różnych typów rasy:

  • Typ Fen lub Lincolnshire – większy, masywniejszy, o bardziej bujnej grzywie,
  • Typ Leicester lub Midlands – bardziej wytrzymały, acz o drobniejszej posturze.

Pod koniec XIX wieku pojawiły się wybitne konie rasy Shire – ogier Honest Tom (ojciec 139 zarejestrowanych koni) oraz ogier Harold – zdobywca 10 czempionatów i przodek większości dzisiaj żyjących koni tej rasy. Wtedy też rozpoczął się eksport tych koni – głównym eksporterem były Stany Zjednoczone.

W czasie, gdy szybko malała ilość koni rasy Shire, zaczęto krzyżować je z Clydesdale, co zmieniło dotychczasowy pokrój. Koń rasy Shire zyskał jedwabiste szczotki kopytowe, które są obecnie mocno kojarzone z tą rasą.

W latach 70. rasę Shire zaczęto odbudowywać dzięki zwiększonemu zainteresowaniu opinii publicznej. Powstały towarzystwa hodowlane w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Holandii, Francji i Niemczech. W 1996 roku w Peterborough odbył się pierwszy światowy kongres koni Shire.

Obecnie hodowlę rasy Shire prowadzi się głównie w Anglii, USA, Australii i Kanadzie, gdzie istnieją też księgi stadne i stowarzyszenia hodowców tych ras. Spotykane są również w różnych krajach Europy kontynentalnej.

KONIE SHIRE – BUDOWA

Konie Shire mają bardzo charakterystyczny wygląd. Na prostej, wysoko osadzonej szyi znajduje się długa i wąska głowa o garbonosym profilu. Konie te mają długie łopatki, głęboką klatkę piersiową i mocno umięśniony, ścięty zad. Często są mocno przebudowane (duża ilość mięśni) ze zwięzłym i krótkim tułowiem. Konie tej rasy mają długie nogi – dłuższe niż u innych koni zimnokrwistych.

Na kończynach często mają różnego rodzaju odmiany, podobnie na głowie. Charakterystyczna jest również gęsta grzywa, wysoko osadzony ogon i długie, jedwabiste szczotki pęcinowe, które przykrywają praktycznie w całości płaskie i duże kopyta.

Wzrost: 170-195 cm w kłębie – Shire to najwyższa znana rasa koni

Waga: masa ciała to 850 do 1100 kg

Maść: kare, gniade, kasztanowe lub siwe, ale nie dereszowate i bez dużej ilości białych odmian (nie dotyczy to klaczy i wałachów).

Chody Shire są posuwiste, wydatne, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w zaprzęgu. Nadają się również do jazdy wierzchem, dzięki swemu usposobieniu. To przyjacielskie, cierpliwe i łagodne olbrzymy.

Przeciętna wysokość w kłębie odrosłych ogierów wynosi około 178 cm, a minimum 173 cm. Wałachy powinny mieć co najmniej 168 cm, a klacze nie mniej niż 163 cm.

konie shire w polu

KOŃ SHIRE – CIEKAWOSTKI

Koń Shire ma niesamowite możliwości fizyczne i potrafi ciągnąć naprawdę duże ciężary. W 1924 roku na brytyjskiej wystawie oszacowano, że para koni ciągnęła obciążenie o masie 50 ton lub większej. Nie można było dokładnie określić, ponieważ siła uciągu przekraczała maksymalny odczyt na dynamometrze.

Jaki jest największy koń na świecie?

Największym koniem w zapisanej historii był prawdopodobnie koń Shire o imieniu Mammoth (znany również jako Sampson), urodzony w 1848 r. Miał 219 cm wysokości, ważąc 1524 kg.

Ile kosztuje koń rasy Shire?

Konie rasy Shire kosztują od ok. 25 tys złotych. O finalnej cenie decyduje pochodzenie, wiek, poziom wyszkolenia, a także płeć (ogiery są droższe). Zanim jednak zdecydujemy się na zakup Shire warto pamiętać, że:

  • Potrzebują więcej miejsca niż przeciętny koń – boks będzie musiał być większy,
  • Najlepiej czują się na wolnym wybiegu,
  • Jedzą więcej niż inne rasy – koszt ich utrzymania może być więc nieco wyższy,
  • Konie rasy Shire dorastają nieco później – warto nie obciążać ich zbyt wcześnie, by dać rozwinąć się układowi mięśniowo-szkieletowemu.

Charakterystyka koni Shire

Shire to konie o niezwykle łagodnym charakterze. Ich spokojne usposobienie sprawia, że są one idealne dla rodzin i początkujących jeźdźców. Mimo swojego imponującego rozmiaru, są to zwierzęta bardzo przyjazne i łatwe w obsłudze.

Utrzymanie koni Shire

Ze względu na ich wielkość, konie Shire wymagają specjalnej opieki. Ich dieta musi być odpowiednio zbilansowana, aby dostarczyć im wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ponadto, regularne ćwiczenia są kluczem do utrzymania ich w dobrej kondycji fizycznej.

Zastosowanie koni Shire w dzisiejszych czasach

Chociaż konie Shire były pierwotnie hodowane do ciężkiej pracy, dzisiaj są one często używane w pokazach, paradach i innych wydarzeniach. Ich imponujący wygląd i łagodne usposobienie czynią je ulubieńcami wielu ludzi na całym świecie.

Przyszłość rasy Shire

Mimo że liczba koni rasy Shire spada, istnieją organizacje na całym świecie, które pracują nad ochroną i promocją tej wspaniałej rasy. Dzięki ich wysiłkom, Shire mają szansę przetrwać i rozwijać się w przyszłości. Chcesz dowiedzieć się więcej o koniach rasy Shire? Odwiedź naszą stronę i poznaj fascynujący świat tych wspaniałych zwierząt.

PODSUMOWANIE

Konie rasy Shire to mocno zbudowane konie, które swoim wzrostem i masą robią wrażenie. Cierpliwe, przyjacielskie świetnie sprawdzają się pod siodłem jako konie wierzchowe, chociaż hodowano je do pracy w zaprzęgu, pracy na roli i ciągnięcia dużych ciężarów. Mimo że rasa znana jest na całym globie, nadal pozostają zagrożoną rasą zwierząt.

Sekcja FAQ – Konie Shire

1. Czym są konie Shire i skąd pochodzą?
Konie Shire to zimnokrwiste olbrzymy pochodzące z Wielkiej Brytanii.

2. Jakie były pierwotne zastosowania koni Shire?
Były używane do noszenia rycerzy w pełnej zbroi oraz do ciągnięcia wozów z zapasami dla wojska.

3. Jakie zmiany w użyciu koni Shire nastąpiły wraz z upływem czasu?
Z czasem zaczęto je wykorzystywać w gospodarstwach rolnych, do ścinania drzew i ciągnięcia wozów, a także do holowania barek wzdłuż kanałów.

4. Jakie były przyczyny spadku popularności koni Shire?
Postępująca mechanizacja rolnictwa i transportu znacząco zmniejszyła zapotrzebowanie na konie pociągowe.

5. Jakie jest obecne zastosowanie koni Shire?
Są wykorzystywane do prac leśnych, jazdy rekreacyjnej oraz jako konie pokazowe.

6. Jakie są charakterystyczne cechy koni Shire?
Mają długą i wąską głowę, długie łopatki, głęboką klatkę piersiową, mocno umięśniony zad oraz długie nogi. Charakteryzują się też gęstą grzywą i jedwabistymi szczotkami pęcinowymi.

7. Jakie są wymagania dotyczące utrzymania koni Shire?
Potrzebują więcej miejsca niż przeciętny koń, najlepiej czują się na wolnym wybiegu, jedzą więcej niż inne rasy, a ich utrzymanie może być droższe. Dorastają też nieco później, więc nie należy ich zbyt wcześnie obciążać.

8. Jakie są przyszłe perspektywy dla rasy Shire?
Mimo że rasa jest znana na całym świecie, nadal jest uważana za zagrożoną. Jednak rosnące zainteresowanie może przyczynić się do jej odbudowy.

Źródła wiedzy