Dopłaty do hodowli bydła szkockiego

Na terenie naszego kraju coraz więcej gospodarstw hoduje bydło w celach rzeźnych. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że w porównaniu z krajami zachodniej Europy, nasze tradycje są dość ubogie w tym zakresie. Od ok. 20 lat polskie gospodarstwa hodują bydło mięsne, do tej pory nasza rodzima gospodarka ukierunkowana była niemal wyłącznie na bydło mleczne. Jednak zmieniające się realia oraz – przede wszystkim – ceny żywca w skupie – sprawiają, że coraz więcej gospodarstw stawia na produkcję mięsną. Często zmuszają ich do tego limity oraz kwoty związane ze sprzedażą mleka. Wymuszają one dywersyfikację produkcji rolnej, a bydło mięsne stanowi coraz atrakcyjniejszą alternatywę. Coraz większą popularnością na terenie naszego kraju cieszy się szkockie bydło rasy Highland Cattle. Ta popularna w Europie rasa słynie z doskonałej, smacznej i niezwykle zdrowej wołowiny. Nic dziwnego, że wielu rolników interesują dopłaty do hodowli bydła szkockiego i innych gatunków krów mięsnych. Trwają konsultacje społeczne, mające na celu rozszerzenie planowanej pomocy finansowej ze środków europejskich, także o dofinansowanie do hodowców bydła mięsnego.

Dopłaty do hodowli bydła szkockiego

Do Rady Ministrów trafił projekt, mający na celu zapewnienie dopłat hodowcom, którzy chcą przejść z produkcji mlecznej na produkcję mięsną. Na dzień dzisiejszy trudno stwierdzić, jakimi rezultatami zakończą się konsultacje, jednak istnieje duża nadzieja, że koszty zakupu jałówek oraz buhajów ras mięsnych również będą dotowane w ramach pomocy Unii Europejskiej. Decyzję w tej kwestii władze Wspólnoty pozostawiają krajom członkowskim. W praktyce oznacza to, że jest spora szansa m.in. na dopłaty do hodowli bydła szkockiego. Zalicza się ono do najpopularniejszych ras bydła mięsnego hodowanego w naszym kraju. Opłacalność hodowli uzależniona jest przede wszystkim od kosztów utrzymania bydła szkockiego. Ceny żywca w skupie są co prawda wysokie, jednak równie duży wydatek czeka na tych, którzy zdecydują się hodować bydło szkockie.

jakie są dopłaty do hodowli bydła szkockiego

Dopłaty z pewnością przydałaby się wszystkim tym, którzy myślą o zakupie jałówki lub buhaja rasy Highland Cattle. Rynkowe ceny zakupu wahają się bowiem w granicach 1000 euro, co dla wielu mniejszych gospodarstw stanowi niebagatelny wydatek.

Skąd popularność bydła szkockiego w naszym kraju?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto dogłębnie zapoznać się z jego charakterystyką. Bydło rasy Highland Cattle wywodzi się z zachodniej i północnej Szkocji. Charakteryzuje się niezbyt dużym wzrostem i krępą budową oraz, przede wszystkim, doskonałej jakości mięsem. Znakiem rozpoznawczym rasy jest jej gęsta i długa sierść, która tak dobrze chroni bydło przed zimnem, że nie potrzebuje ono podskórnej warstwy tłuszczu. Nie trzeba dodawać, że dzięki temu, mięso pozyskiwane z krów tej rasy jest jeszcze bardziej cenione. Przede wszystkim z uwagi na niemal całkowity brak cholesterolu. Dorosły buhaj waży ok. 650 kg, krowa jest o ok. 200 kg lżejsza. Z punktu widzenia hodowców, istnieje wiele powodów, dla których warto hodować bydło szkockie Opłacalność hodowli wynika m.in. z faktu, że krowa tej rasy osiąga dojrzałość płciową w okolicy 15 miesiąca życia, dlatego pierwsze ocielenie nastąpić może ok. 2 lat po rozpoczęciu hodowli.

Bydło rasy Highland Cattle – wymagania i warunki

Dopłaty do hodowli bydła szkockiego przydałyby się rolnikom tym bardziej, że bydło szkockie hodować można praktycznie w każdych warunkach. W tym także tkwi tajemnica popularności bydła rasy Highland Cattle. Jeśli chodzi o zabudowania, często wystarczy mu jedynie zadaszona wiata na zimę. Bydło w naszych warunkach może spędzać cały rok na pastwisku. Włosowa pokrywa chroni je doskonale przed silnym wiatrem, mrozem oraz działaniem wielu innych czynników atmosferycznych. Problemem nie jest także żywienie krów, które w okresie od wiosny do jesieni żywią się trawą, pędami i liśćmi drzew, owocami, jagodami oraz wszystkim tym, co znajdą w swoim otoczeniu. Na zimę należy zabezpieczyć im pożywienie, podając sianokiszonkę. Trzeba wiedzieć, że potrzeby żywieniowe bydła szkockiego mają swoje uwarunkowania w historii tej rasy, która uważana jest za dziką.

dopłaty do hodowli szkockiego bydła

Mimo to, należy stwierdzić, że hodowla tego bydła nie sprawia większych problemów w gospodarstwie. Bydło szkockie, mimo swojej „dzikiej” krwi, jest posłuszne i zdyscyplinowane. Dobrze wykonuje polecenia oraz przywiązuje się do swojego właściciela. Miłośnicy krów rasy Highland Cattle zwracają uwagę na ich niezwykle urokliwy wygląd, który często przyciąga tak samo, jak doskonałej jakości mięso. Bydło szkockie cieszy się sporą popularnością nie tylko w hodowlach, ale również w gospodarstwach agroturystycznych, gdzie stanowi nie lada atrakcję z uwagi na swój jedyny w swoim rodzaju wygląd.

Bydło szkockie – coraz popularniejsze w Polsce

Jeszcze do niedawna, hodowców bydła szkockiego w naszym kraju można było policzyć na palcach jednej ręki. Te oryginalne i rzadko spotykane w Polsce odmiany bydła cieszą się jednak coraz większą popularnością, a największe gospodarstwa ekologiczne posiadają pogłowie bydła szkockiego w ilości kilkuset sztuk. Jednak praktyka pokazuje, że aby hodowla bydła szkockiego była opłacalna, warto prowadzić ją w wielu kierunkach.  Wiele gospodarstw, zajmujących się hodowlą bydła szkockiego, oferuje także sprzedaż wołowiny.

Z całą pewnością dopłaty do hodowli bydła szkockiego pomogą rozwinąć hodowlę tej rasy na znacznie większą skalę. Korzyści, jakie może przynieść rodzimym rolnikom hodowla rasy Highland Cattle są wymierne. Miejmy także na uwadze również fakt, że hodowla bydła mięsnego w naszym kraju wciąż nie rozwija się na taką skalę jak w krajach Europy zachodniej. Warto więc trzymać kciuki za pomyślne rozstrzygnięcia negocjacji w sprawie pomocy dla hodowców bydła mięsnego. Dopłaty z pewnością byłyby kołem zamachowym dla jeszcze większej popularyzacji rasy Highland Cattle w naszym kraju.