Niedobór żelaza Fe w naszym ciele powoduje anemię czyli niedokrwistość. Czy jednak to jedyny objaw barków tego minerału? A co należy zrobić, jeśli już taką anemię mamy? Czy wystarczy zwykła suplementacja Fe i jak ją prowadzić? Czy żelazo jest też obecne w naturalnych pokarmach roślinnych? Starasz się samodzielnie korzystać z cennych właściwości leczniczych roślin czy owoców? Konieczne przeczytaj nasz miniporadnik i jeszcze dziś wypróbuj zioła bogate w żelazo!
Rola żelaza w organizmie ludzkim
Żelazo (Fe) to jeden z podstawowych mikroelementów w ludzkim ciele. Wpływa na jego prawidłowe funkcjonowanie. Około 70% żelaza wchodzi w skład hemoglobiny krwinek czerwonych. Natomiast ok. 10% tego pierwiastka zawierają różne enzymy i białka. Z kolei pozostałe 20% Fe organizm ludzki gromadzi w wątrobie, śledzionie, szpiku kostnym i mięśniach.
Żelazo znacząco wpływa przez to na prawidłowy transport tlenu (O2) z płuc do komórek oraz dwutlenku węgla (CO2) z komórek do płuc. Właściwości żelaza wywierają też duży wpływ na przemiany metaboliczne zachodzące w ludzkim ciele.
Nie każdy ponadto wie, że Fe stanowi też składnik mioglobiny. Mioglobina (Mb) to z kolei złożone białko globularne, które uczestniczy w magazynowaniu tlenu w mięśniach czerwonych poprzecznie prążkowanych.
Jakie objawy wywołuje niedobór żelaza?
Niedobór żelaza może wywoływać wiele uciążliwych objawów. Wśród nich należy przede wszystkim wymienić nieustanne zmęczenie, ciągłą senność, bóle głowy, czy nadmierne wypadanie włosów. Inne objawy to bladość skóry, osłabienie mięśni, problemy z oddychaniem, a niekiedy nawet depresja i utrata pamięci. Niedobór żelaza może jednak prowadzić również do groźnej dla zdrowia i życia anemii.
Anemia jest też nazywana niedokrwistością. Na świecie cierpi na nią aż 40% ciężarnych kobiet oraz 42% dzieci poniżej 5. roku życia. Ciężarne tracą bowiem żelazo wraz krwią przy porodzie. Natomiast anemia u dzieci wynika raczej z powodu niedoborów żywieniowych. Niedokrwistość dotyka ponadto również niemal 33% kobiet w wieku od 15 do 49 lat.
Jest tak, ponieważ kobiety te są w wieku płodnym i tracą żelazo wraz z krwią miesiączkową. Natomiast w Polsce anemię ma odpowiednio 26% ciężarnych, 26% dzieci poniżej 5. roku życia i 25,7% pań w wieku 15-49 lat. Również mężczyźni mogą jednak cierpieć na niedokrwistość, choć dotyka ich to znacznie rzadziej, niż płeć piękną.
Na świecie notuje się ok. 13% panów z anemią. Ogólnie anemia jest więc bardzo powszechną chorobą. Uwaga jednak, ponieważ istnieje jednak wiele różnych rodzajów tej choroby. Klasyfikuje się je i diagnozuje zależnie od ich faktycznych przyczyn i wpływu na skład krwi. Nie każda anemia wynika przy tym z niedoboru żelaza!
Rodzaje anemii i naturalne źródła żelaza.
Niedokrwistość czyli anemia może być powodowana jako choroba:
genetyczna – to np. anemia sierpowata, talasemia i niedokrwistość złośliwa (nowotworowa);
wywołana przez niedobory żywieniowe – związana zwykle z brakiem witamin i składników mineralnych w codziennej diecie. Chodzi tu głównie o niedobór żelaza i wit. B12. Wit B123 zwana też kobalaminą jest obficie zawarta w mięsie, nabiale czy jajach. Należy jednak wiedzieć, że praktycznie nie ma dobrych i wystarczających źródeł wit. B12.
Dlatego zaleca się, by weganie i wegetarianie przyjmowali ją dodatkowo w postaci suplementów. Niedobór żelaza jest jednak o wiele częstszą i poważniejszą przyczyną anemii. Żelazo (Fe) można znaleźć przede wszystkim w mięsie i wątrobie. Weganie i wegetarianie znajdą z kolei ten pierwiastek w orzechach i ciemnozielonych warzywach liściastych.
Żelazo jest minerałem niezbędnym do produkcji białka hemoglobiny, które jest zawarte w krwinkach czerwonych (erytrocyty). Erytrocyty transportują tlen (O2) i dwutlenek węgla (CO2) w naszym organizmie. Także wiele innych rzeczy może negatywnie wpłynąć na produkcję hemoglobiny.
Można tu wymienić np. długie diety ubogie w składniki ożywcze, głodówki, wypadki i operacje połączone z utratą krwi. Tak samo szkodliwe mogą być również chronicznie obfite miesiączki;
wywołana problemami ze złym wchłanianiem substancji odżywczych – to większość przypadków niedokrwistości megaloblastycznej. Powstaje ona, gdy niektóre leki lub zabieg chirurgiczny wpływają hamująco na syntezę i gromadzenie wit. B12 i kwasu foliowego w ludzkim ciele.
Zioła bogate w żelazo – leczenie anemii i niedoborów żelaza.
Anemię wywołaną niedoborem żelaza leczy się samodzielnie lub z pomocą lekarza doustnymi preparatami suplementacyjnymi (witaminowo-mineralne suplementy diety). Natomiast w przypadku problemów z wchłanianiem Fe, stosuje się również zastrzyki lub wlewy dożylne.
To jednak może wykonać już wyłącznie lekarz lub pielęgniarka zabiegowa. Przy podawaniu żelaza zawsze należy też koniecznie pamiętać, że trzeba je zawsze dawkować z należytym umiarem.
Najpierw zaleca się więc wykonanie badania krwi pod kątem faktycznej zawartości tego pierwiastka w naszym ciele.
Zioła bogate w żelazo – zioła na anemię.
Stosowanie ziół w leczeniu anemii jest tylko metodą dodatkową. Nie może więc stanowić jedynej metody leczniczej przy niedokrwistości. Dzięki swym naturalnym walorom może za to być doskonałym wyborem uzupełniającym. A jakie zioła nadają się do tego celu? Na pewno muszą to być zioła bogate w żelazo. Poniżej opisujemy takie najważniejsze zioła mogące zdziałać cuda w leczeniu anemii:
Zioła bogate w żelazo – POKRZYWA –
to popularny chwast i zarazem zioło bogate w żelazo. Na tym jednak nie koniec, ponieważ zawiera też inne ważne dla nas substancje, co czyni go jeszcze bardziej zdrowotnie wartościowym. Pokrzywa ma bowiem dodatkowo również bogactwo witaminy A (retinol) oraz witamin z grupy B, C (kwas askorbinowy) i K. Witaminy te między innymi poprawiają wchłanianie żelaza w naszym organizmie.
Bardzo dla nas korzystne jest zatem spożywanie całej pokrzywy lub robionych z niej naparów, odwarów i wyciągów. Pomaga wydajnie w wyzdrowieniu z anemii i jest przy tym bardzo łatwe w stosowaniu. Pokrzywę można też stosować jako tonik, herbatkę ziołową i suplement w tabletkach (pastylkach).
Można jeść pokrzywę w taki sam sposób, jak jemy również bardzo bogaty w żelazo szpinak. Dodajemy więc pokrzywę do sałatek i zup oraz do przygotowania sosu typu pesto.
Zioła bogate w żelazo – SZPINAK –
wspomniano już o nim wyżej. Szpinak to zarówno warzywo jak i zioło. Jest bardzo znany z dużej zawartości żelaza. W Polsce najczęściej jemy go w sałatkach, surówkach czy zupach. Doskonały jest też smażony z jajkiem i czosnkiem, lub duszony z innymi warzywami czy z mięsem. Szpinak uchodzi ogólnie za bardzo zdrowe warzywo.
Zioła bogate w żelazo – MNISZEK LEKARSKI –
wyróżnia się dwie potencjalne przyczyny niedokrwistości wywołanej niedoborem żelaza. Powodem jest bowiem konsumpcja niewystarczającej ilości pokarmów bogatych w żelazo. Albo nasze ciało może też nie wchłaniać żelaza prawidłowo i w odpowiednich ilościach. W każdym razie liście mniszka lekarskiego zawierają nie tylko wysoki poziom żelaza Fe.
Wiadomo bowiem, że zwiększają również zdolność naszego organizmu do skutecznego wchłaniania tego jakże ważnego minerału. Zioło to można również łączyć z innymi roślinami i ziołami. Jeszcze bardziej zwiększy to uzyskiwane dzięki niemu korzyści zdrowotne. Zaleca się więc picie herbatki z mniszka lekarskiego z dodatkiem pokrzywy.
Zioła bogate w żelazo – PIETRUSZKA –
pietruszka to również podobnie jak szpinak, warzywo i zioło, a także bardzo ważna przyprawa. Pochodzi przy tym z regionu basenu Morza Śródziemnego. W Polsce jest jednak doskonale zadomowiona od setek lat. Doskonale nadaje się przy tym do zapobiegania i zwalczania anemii.
Ma te możliwości, ponieważ w swych tkankach zawiera wręcz imponującą koncentrację żelaza. Powinny ją wykorzystywać szczególnie osoby mające problemy z przyjmowaniem suplementów z żelazem. Najprościej i bardzo skutecznie jest pić sok z pietruszki lub parzoną z niej herbatkę ziołową.
Pietruszka to ogólnie bardzo potężna roślina lecznicza dla osób walczących z anemią i nie tylko. Pomaga tez bowiem m.in. na problemy z pęcherzem moczowym i wydalanie moczu.
Zioła bogate w żelazo – AWOKADO –
to prawdopodobnie jeden z najkorzystniejszych dla nas owoców rodem z Ameryki. Posiada miękką, kremową konsystencję i jest bardzo smaczny. Zawiera przy tym bogaty zestaw witamin i mikroelementów. Jednym z nich są duże ilości żelaza, przez co stanowią idealne uzupełnienie diety, szczególnie po dużych zabiegach chirurgicznych.
Awokado zawiera też cenny kwas foliowy czyli wit. B9. Co prawda jej niedobór jest rzadki w krajach zachodnich, ponieważ powszechnie wzbogaca się nią mąkę do wyrobu pieczywa. Jednak szczególnie kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze mogą dodawać sobie taki witaminowo-mineralny zastrzyk choćby na wszelki wypadek.
Zioła bogate w żelazo – CYTRYNA –
dodatek żelaza w diecie zawsze pozostanie bezużyteczny, jeśli organizm go nie przyswoi. Wiadomo też, że to wit. C (kwas askorbinowy) ułatwia wchłanianie żelaza. Ważne jest więc, by wraz z żelazem jeść też bogate w tą witaminę owoce cytrusowe są bogate w witaminę C. Bardzo bogate w wit. C są cytryny, dzika róża, papryka, grejpfruty, pomarańcze, czarna porzeczka, kiwi. Kwas askorbinowy występuje także w ziołach oraz w mięsie, nabiale czy rybach.
Zioła bogate w żelazo – inne dobre źródła żelaza – to np. kiełki soi, amarantus czy komosa ryżowa.