Dlaczego wilki wyją?

Ocen Nasz Post! post

Niewiele rzeczy w przyrodzie można porównać z wyciem wilków. Każdy, kto choć raz był świadkiem urokliwego i niezwykle przejmującego koncertu wilczej watahy, ten doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Wyjący wilk to bardzo tajemniczy i zarazem niezwykle fascynujący element leśnego krajobrazu. Do tego stopnia, że nawet jeśli nigdy nie widzieliśmy i nie słyszeliśmy go na żywo, bez trudu możemy wyobrazić sobie tę scenę. W naszej podświadomości funkcjonuje ona dzięki licznym filmom, bajkom i programom przyrodniczym. Postać wilka od zawsze doskonale sprawdzała się na filmowym planie.

Czy jednak kiedykolwiek zastanawialiśmy się dlaczego wilki wyją do księżyca? Jakie czynniki odpowiadają za to, że każdej nocy, z tysięcy wilczych gardeł w lasach całego świata, wydobywa się charakterystyczny, przeciągły dźwięk? Odpowiedź na to pytanie może was bardzo zaskoczyć!
Większości z nas wydawać by się mogło, ze wilki wyją z tęsknoty. Trudno wytłumaczyć dlaczego, jednak wycie wilka najczęściej kojarzy nam się z rozpaczą, bólem i żalem po stracie. Być może utożsamiamy wycie wilków z płaczem ludzi, towarzyszącym nam po odejściu bliskiej osoby. Byłoby to logiczne i proste do wytłumaczenia. Jednak naukowcy, zastanawiający się dlaczego wilki wyją, wykazali, że wycie nie ma nic wspólnego z tęsknotą czy wyrażaniem żalu. Czym więc jest?

dlaczego wilki wyją w stadzie
wataha wilków

Kiedy wilki wyją – komunikacja w stadzie

Podstawowym powodem, dla którego wilki wyją, jest komunikacja. Wycie jest dla tych zwierząt główną i niezwykle skuteczną formą porozumiewania się. Jeśli spotkamy lub usłyszymy wyjącego wilka, możemy być pewni, że wydawane odgłosy są formą nawiązania kontaktu z watahą. Można więc stwierdzić, że wycie jest komunikatem skierowanym do „swoich” I tutaj ważna uwaga: wilki nie wyją po to, aby odstraszać inne watahy i przepędzać je ze swojego terytoriom. Takie zachowanie byłoby nierozsądne i mogło sprowadzić na rodzinę zagrożenie, jeśli tylko trafiłyby na groźniejsze i silniejsze wilki. W wilczym świecie, komunikaty głosowe są więc ściśle określone i uporządkowane. Pozostali przedstawiciele gatunku doskonale wiedzą, do kogo skierowana jest wiadomość głosowa, a trzeba powiedzieć, że wilki mogą usłyszeć wycie z odległości nawet 10 km. Dla porównania, człowiek słyszy ich odgłosy z maksymalnej odległości 4 km. Pokazuje to, o ile sprawniejszy i lepiej rozwinięty jest narząd słuchu u wilków.

wyjący wilk

Ktoś kiedyś wspaniale porównał wycie wilków do ludzkich rozmów przez telefon. Zaskakująca, lecz niezwykle celna metafora. Zakładała ona, że tak jak człowiek korzysta z pakietu darmowych minut do rozmów z najbliższymi, tak samo wilki komunikują się ze swoim stadem. Wycie służy do przekazywania podstawowych informacji, przede wszystkim pozwala kierować komunikat „Tu jestem!”, do swoich współtowarzyszy. Niezwykle przejmującym zjawiskiem jest wycie całej watahy wilków. Rytuał ten zawsze rozpoczynany jest przez pojedyncze zwierzę – najsilniejszego samca w stadzie. Potem, stopniowo włączają do niego kolejne wilki, efektem czego, las rozbrzmiewa – wydawałoby się – dziesiątkami wilczych głosów. W rzeczywistości jednak, wyje od 4 do 6 wilków. Często trudno w to uwierzyć, wsłuchując się w kakofonie dźwięków. Wystarczy jednak kilka wilków, by w cichym, ciemnym lesie stworzyć niezwykły koncert, wielokrotnie potęgowany przez echo. Jak długo wyją wilki? Jedna sesja może trwać od kilkudziesięciu sekund do dwóch minut.

Spotkanie po polowaniach

Jeszcze do niedawna, wielu badaczy, szukających odpowiedzi na pytanie dlaczego wilki wyją, skłaniało się ku tezie, że wycie to sposób na zaznaczanie swojego terytorium i informowanie innych watah oraz zwierząt, że lepiej nie wkraczać na nie ze złymi intencjami. Pogląd ten obaliły liczne obserwacje i badania, m.in. te prowadzone w Puszczy Białowieskiej. Tamtejsze wilki wykorzystywały wycie jako sposób by oznajmić pozostałym członkom watahy, gdzie nastąpi spotkanie po zakończeniu polowania i podział łupów. Niezwykle istotne jest wycie wilczych szczeniąt. Najczęściej, jego przyczynami są głód lub niebezpieczeństwo. To sygnał dla pozostałych członków watahy, by wracać do młodych. Wycie po polowaniach to jeden z najistotniejszych dowodów na komunikacyjną funkcje tych odgłosów. Wilki wzywają się wzajemnie na miejsce zbiórki z dwóch powodów: by nasycić się upolowaną zwierzyną lub by wyruszyć na kolejna próbę żeru, jeśli polowanie było nieudane.

kiedy wilki wyją

Powiązanie żerowania z wyciem daje nam odpowiedź na pytanie, dlaczego wilki wyją głównie w nocy lub wczesnym rankiem. Badania pokazują, że okresy, w których wycie jest najbardziej intensywne, to czas od zmierzchu do północy i przed świtem. Jest to związane z faktem, że wilki właśnie wtedy wychodzą na polowania. Niezwykle ciekawy jest także inny zaobserwowany fakt: wilki częściej wyją po nieudanych polowaniach, niż po tych, które zakończyły się upolowaniem zdobyczy. Z pewnością, jedynym z powodów takiego stanu rzeczy może być strach przed ściągnięciem na siebie uwagi niechcianych gości, którzy mogliby mieć ochotę na odebranie łupu. Nie tylko pora dnia decyduje o intensywności wycia wilków. Nie bez znaczenia jest także pora roku. Naukowcy zaobserwowali, że najczęstsze koncerty wilków mają miejsce latem, czyli w okresie największej aktywności i opieki nad młodymi. Pokazuje to że wzajemna komunikacja w wilczym stadzie jest szalenie ważna, a natura przez tysiące lat doprowadziła ją do perfekcji.

Dlaczego wilki wyją do księżyca?

Oglądając różnego rodzaju filmy lub kreskówki, często widzimy charakterystyczną scenę ,przedstawiającą wilka wyjącego do księżyca. Czy w rzeczywistości, ma on jakikolwiek wpływ na wilcze zachowania w tym zakresie? Na ile jest to celowy zabieg, mający odpowiednio „podkręcić” atmosferę na ekranie filmowym? Oczywiście, wilki nie wyją do księżyca, chyba że przez przypadek. Obraz ten jest wytworem wyobraźni filmowych reżyserów i artystów. Otóż, na tle księżyca, zawłaszcza w pełni, wilki prezentują się jeszcze bardziej tajemniczo, co zwiększa atrakcyjność kinowego obrazu. Nie ma to jednak większego związku z wilczą naturą.