Mamy dzisiaj bardzo niebezpieczne czasy. Toczy się coraz więcej wojen i ludzkość ponownie musi zmierzyć się w swej historii z olbrzymia światową migracją. Czy można więc zmieniać świat w lepszym kierunku? Czy ludzkość jest w stanie wykrzesać z siebie coś dobrego? Czy obecnie świat stoi już na krawędzi? Konieczne przeczytaj i jeszcze dziś sprawdź, czy tak jest faktycznie. Poznaj 10 ludzi którzy zmienili świat na lepsze!
Oto nasza lista 10 ludzi którzy zmienili świat na lepsze!
Czy obecnie świat stoi już na krawędzi, skoro jest tyle wojen, głodu i biedy? Czy może jednak ludzkość jest jeszcze w stanie wykrzesać z siebie coś dobrego? Konieczne przeczytaj ten artykuł i jeszcze dziś sprawdź, czy tak jest faktycznie. Poznaj 10 ludzi którzy zmienili świat na lepsze! Tutaj porozmawiamy o ludziach, którzy zmienili świat na lepsze.
Oto nasze propozycje! A kogo Ty uważasz za najbardziej inspirującą osobę wszechczasów i czy to, czego dokonała, promieniuje również na czasy współczesne? Może według Ciebie powinien to być Martin Luther King Jr.? A może bardziej Nelson Mandela lub Papież Jan Paweł II? W dziejach świata było wiele takich potencjalnie wielkich postaci historycznych, które kształtowały go na przestrzeni wieków. Byłoby bardzo trudno, jeśli nie niemożliwie, aby wybrać z nich te, których wpływ na wydarzenia na świecie był największy.
Jednak spróbowaliśmy tego dokonać i skompilowaliśmy pewnie Wasze myśli o takich personach. To jednak wyłącznie nasz subiektywny wybór i Wy możecie go dowolnie modyfikować wedle swoich gustów i przekonań. Przeczytajcie więc ten post z opisem jednych z najbardziej inspirujących ludzi wszechczasów.
Część z nich jest sławna, a część raczej nieznana, ale wszystkie łączy jedno – z pewnością zmienili świat na lepsze! Dokonali tego przynajmniej w jakimś większym czy mniejszym stopniu. Poznaj 10 ludzi którzy zmienili świat na lepsze!
Oto 10 ludzi którzy zmienili świat na lepsze – od Karola Darwina do Dalajlamy, oto postacie historyczne, które zmieniły świat:
10. Nelson Mandela (18 lipca 1918) –
Apartheid w Republice Południowej Afryki przez bardzo długi czas wymuszał podział rasowy, w którym ludzie czarni nie mieli prawa głosu. Nelson Mandela został zwolniony z więzienia w 1990 r. i rozpoczął negocjacje z ówczesnym prezydentem Frederikiem Williamem de Klerkiem. Apartheid upadł w 1994 r. i odbyły się wielorasowe wybory.
Mandela dbał też, by gniew z powodu zbrodni z przeszłości nigdy nie motywował przyszłych praw i działań. To był jego największy wpływ na nową RPA. Kluczem do tego było powołanie przez niego w 1995 r. Komisji Prawdy i Pojednania. Badała ona historyczne naruszenia praw człowieka i dawała upust żalom.
9. Mahatma Gandhi (2 października 1869) –
Mohandas Karamchand Gandhi znany też, jako Mahatma Gandhi, jest ojcem narodu Indii. W latach 30. i 40. XX w. kierował ruchem niepodległościowym Indii, stosując pokojowe metody. Ruch Gandhiego rozpoczął się już na początku lat 20. XX w. Ruch inspirował ludność do bojkotu brytyjskich towarów i tradycji, oraz narodowego usamodzielniania się.
Jego najsłynniejszy protest miał miejsce w 1930 r. Gandhi poprowadził wtedy tysiące ludzi w 250-milowym marszu protestacyjnym odnośnie produkcji soli, na którą Brytyjczycy mieli wyłączny monopol. Udowodnił, że jeden człowiek ma moc zdobycia imperium, wykorzystując etykę i inteligencję. Zasłużył sobie mocno na miejsce w historii zmieniającej świat.
8. Karol Darwin (12 lutego 1809) –
Karol Darwin to ojciec myślenia ewolucyjnego i jedna z osób, które pod tym, względem zmieniły świat na lepsze. Odkrył, że żywe gatunki nie były takie same przez całe tysiąclecia swego trwania. Były zaś produktem stopniowego procesu zmian, które nazwał ewolucją. Zmiany te były napędzane przez dobór naturalny, tj. przetrwanie i walkę o byt żywych istot.
W walce tej zmianom ulegały lub wymierały te mniej odpowiednie, gorzej przystosowane. Mówił również o naturalnej zmienności w populacji, na którą działa też dobór naturalny lub sztuczny. Darwin napisał również słynną książkę „O powstawaniu gatunków za pomocą doboru naturalnego”.
Niektórzy uważają ją poza Biblią, za najważniejszą książkę na świecie. Biologia od tej pory zmieniła się radykalnie.
7. Sir Isaac Newton (4 stycznia 1643) –
Sir Isaac Newton był naukowcem który odkrył, że białe światło składa się ze spektrum kolorów. Rozszczepił je za pomocą kryształowego pryzmatu, by stały się widzialne każdy z osobna. Opracował też koncepcję rachunku prawdopodobieństwa (tzw. nieskończonych serii), rodzaju matematyki, którą dziś studiują inżynierowie i badacze statystyki.
Newton podał również swoje słynne trzy prawa ruchu, z których inni naukowcy próbują wywodzić nowe teorie. Szeroka gama odkryć Newtona, od jego teorii optyki, po przełomowe prace nad prawami ruchu i grawitacji, stworzyła podstawę współczesnej fizyki.
6. Krzysztof Kolumb (1451, Genua, Włochy) –
Krzysztof Kolumb i jego załoga odkrywców byli pierwszymi białymi, którzy odkryli nowe lądy na zachodzie świata. Jego odkrycie niewątpliwie zmieniło historię, otwierając nowe ziemie dla europejskich potęg imperialnych.
Zapoczątkowało też jednak krwawą kolonizację i podboje, sygnalizując koniec cywilizacji wyłącznie na zachodniej półkuli. Dobrem było jednak, że do zachodniego świata sprowadził nowe ważne produkty, takie jak kukurydza, ziemniaki, tytoń itp.
5. Arystoteles (384 p.n.e., Stagira, Grecja) –
uważany jest za założyciela filozofii, a przez niektórych za pierwszego naukowca, którego praca nadal wpływała na współczesną myśl i idee. Arystoteles przedstawił też liczne dziedziny i nauki, które miały wpływ na te badania, aż do chwili obecnej. Poglądy Arystotelesa na etykę i moralność stały się bowiem bardzo wpływowe we współczesnej filozofii.
Wiele dzieł Arystotelesa nie przetrwało jednak do czasów współczesnych. Jego zachowane prace wpłynęły najpierw na myśl grecką i rzymską. Miał głęboki wpływ także na inne nauki. Podkreślał idee badań empirycznych i obserwacji oraz indukcję i dedukcję.
4. Galileo Galilei (15 lutego 1564, Piza, Włochy) –
był włoskim fizykiem, matematykiem i astronomem. Odegrał bardzo ważną rolę w rewolucji naukowej. Jego główne osiągnięcia obejmowały odkrycia związane z astronomią, udoskonalenia teleskopu oraz postępy w fizyce. W 1602 r. Galileusz dokonał najbardziej znaczącego odkrycia dotyczącego wahadła. Wykazał, że czas, w którym wahadło kołysze się tam i z powrotem, nie zależy od łuku drogi wahadła. Jego osiągnięcia mocno zmieniły świat, w którym żyjemy.
3. Zygmunt Freud (6 maja 1856, Příbor, Czechy) –
jego praca w świecie podświadomości zmieniła percepcję u ludzi. Poprzez zapoznanie metody z testem nieświadomej osobowości, Freud dał cenne narzędzia do zrozumienia tajemnych pragnień większości u ludzi. Nieświadomie jego praca stała się też jednak prekursorem świata pełnego politycznych spindoktorów, potentatów marketingowych i polityków.
Ukazał społeczne przekonanie, że dążenie do satysfakcji i szczęścia jest ostatecznym celem człowieka. Z tego wyłonił się ruch polityczny, który dążył do stworzenia nowych istot wolnych od psychologicznego konformizmu. Został on zaszczepiony w umysłach ludzi przez biznes i politykę.
Amerykańskie firmy szybko zrozumiały, że to nowe „ja” nie jest ryzykiem, ale raczej ich najważniejszą szansą. W ich interesie leżało bowiem zachęcanie ludzi do poczucia, że są wyjątkowymi jednostkami i sprzedawanie im sposobów wyrażania tej indywidualności.
2. Bill Gates (28 października 1955, Seattle, Waszyngton USA) –
24 sierpnia 1995 r. system Windows 95 został zaprezentowany na świecie, wywołując radość, ale i niepokoje. Pomógł ostatecznie ukształtować świat innowacji na następne dwie dekady. Prawdopodobnie po raz pierwszy uruchomienie tego oprogramowania stało się też ogromnym wydarzeniem globalnym.
Oprogramowanie Windows 95 było krokiem naprzód w projektowaniu graficznym i współpracowało z prawie każdym sprzętem na rynku. Zostało też wprowadzone na rynek w doskonałym czasie. Komputery domowe stały się nie coraz bardziej przystępne cenowo. Konsumenci zdali sobie zaś sprawę, że komputery to coś więcej, niż arkusze kalkulacyjne. Gates zmienił świat technologii.
1. Albert Einstein (14 marca 1879, Ulm, Niemcy) –
był urodzonym w Niemczech fizykiem teoretykiem, który rozwinął teorię względności, jeden z dwóch filarów współczesnej fizyki, obok mechaniki kwantowej. Dzieło Alberta Einsteina znane jest również z wpływu na filozofię nauki. Einstein jest najbardziej znany opinii publicznej ze swojego wzoru na równoważność masy i energii E=mc2.
Zostało ono nazwane „najsłynniejszym równaniem świata”. Otrzymał też Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 1921 r. „za zasługi dla fizyki teoretycznej, a zwłaszcza za odkrycie prawa efektu fotoelektrycznego”. Był to decydujący krok w ewolucji teorii kwantowej.
10 ludzi którzy zmienili świat na lepsze – kogo jeszcze można tu wymienić?
Każdy w tym miejscu powie zapewne, że jest nie tylko 10 ludzi którzy zmienili świat na lepsze. Takich osób Można by wymienić przecież o wiele więcej. I faktycznie, wedle statystyk w tego rodzaju zestawieniach i rankingach wymienia się też zwykle: prezydenta USA Abrahama Lincolna, który walczył z niewolnictwem, Naszego Papieża Jana Pawła II, czy Martina Lutera Kinga. Inni równie godni tego zaszczytu, to m.in.: Winston Churchill, Michaił Gorbaczow, Thomas Jefferson, William Szekspir, a nawet Jezus Chrystus z Nazaretu.
[…] 10 ludzi którzy zmienili świat na lepsze […]