Co warto wiedzieć o chomikach

Chomiki to zwierzęta bardzo małe i bardzo delikatne. Co warto wiedzieć o chomikach zanim trafią one do naszego domu. Zapraszamy do lektury! 🙂 Chomiki zaliczają się do podrodziny gryzoni, rodziny chomikowatych. Na świecie znamy blisko 300 gatunków ssaków chomikowatych. Chomiki mają wiele wspólnego z myszami, suwakami i innymi gryzoniami leśnymi.

Chomiki występują w wielu odmianach. Najpopularniejsze z nich to:

  • chiński
  • dżungarski
  • syryjski
  • zabajkalski
  • europejski
  • Roborowskiego
chomiczek syryjski
chomik syryjski

W Polsce może się wydawać, że chomiki to typowe  zwierzęta domowe. W rzeczywistości w wielu krajach gryzonie te żyją na wolności. Wyjątkami są między innymi chomik syryjski i chiński, które są gatunkami hodowlanymi. Jednak już ich dżungarski kuzyn żyje także na wolności, głównie w okolicach stepów i tundry syberyjskich. Z kolei chomika zabajkalskiego możemy spotkać na obszarach pustynnych.

chomik
chomik złoty

Co warto wiedzieć o chomikach? Rozmnażanie

Każdy to kiedykolwiek miał chomika wie, jak specyficzne są to zwierzęta. W dzień z reguły śpią skulone w domku, pod trocinami albo innej kryjówce. Aktywne są dopiero nocą, co sprawia, że bywają dosyć uciążliwymi domownikami.

Chomiki to bardzo płodne zwierzęta, samice mogą zachodzić w ciąże nawet 3 razy w roku. Ciąża trwa krótko, niecały miesiąc. Dosyć trudno zauważyć, gdy chomiki są w okresie godowym. Niemal niezauważalna będzie także ciąża samicy. Mając doświadczenie, łatwiej zauważyć, że ciężarna samica inaczej się zachowuje, staje się mniej aktywna i wyraźnie wije gniazdo, w którym urodzi młode. Co bardzo ważne, jeżeli samica poczuje, że jej dzieci są zagrożone, szybko je zje. Może dla niektórych to być przerażające, ale tak właśnie działa instynkt chomika. Matka woli zjeść swoje dzieci niż narazić je na niebezpieczeństwo.

co warto wiedzieć o chomikach jak się rozmnażają
chomik z młodymi

Młode są zagrożone pożarciem przez kilka tygodni po porodzie. Dlatego w tym czasie chomiki powinno się pozostawić w samotności, nie zmieniać trocin, nie brać na ręce, nie straszyć. Jedyne co należy robić, to karmić i poić. Matka sama zajmie się swoimi dziećmi.

 

Co warto wiedzieć o chomikach? Tryb życia

Chomiki nie są agresywne, jednak w sytuacji, gdy przez długi czas pozostają bez kontaktu człowieka, zaczynają dziczeć. Wtedy wzięte na ręce, mogą dość boleśnie ugryźć człowieka. Należy uważać z wypuszczaniem gryzoni poza klatkę bez nadzoru. Może się okazać, że chomik przyzwyczajony do częstego opuszczania klatki, oswoi się z otoczeniem i znajdzie sobie wygodą kryjówkę, na przykład za szafą. Potem trudno go będzie stamtąd wydostać. Inna kwestia to taka, że jak sama nazwa wskazuje, są to gryzonie, dlatego lubią podgryzać drewno, obicia tapicerowane, a nawet metal i tworzywa sztuczne.

co warto wiedzieć o chomikach
chomik w klatce

Warto wiedzieć, że większość chomików woli życie w samotności. Dlatego na przykład nie powinno się trzymać parami chomików syryjskich, ponieważ wciąż będą w konflikcie i stale będą ze sobą walczyły. Nie należy się martwić, że chomik będzie się czuł samotny. Inaczej jest w przypadku chomików dżungarskich, które są bardziej przyjaźnie nastawione do osobników swojego gatunku. Jeżeli chcemy hodować parkę, to lepiej zdecydować się na dwie samiczki, gdyż będę lepiej się traktować. Osobniki różnej płci w jednej klatce gwarantują szybkie powiększenie się chomiczej rodziny. Trzeba się zastanowić, czy chcemy, by nasze chomiczki miały tak liczne potomstwo, szczególnie, że dosyć szybko po odchowaniu trzeba je rozdzielić i zapewnić osobne klatki, poza zasięgiem rodziców.

chomiki zwierzątka domowe
dwa chomiki

Co warto wiedzieć o chomikach? Odżywianie

Odżywianie chomika to bardzo indywidualna sprawa. Doświadczenie pokazuje, że chomiki mają różne preferencje żywieniowe i wiele zależy od tego, do jakich pokarmów się je przyzwyczai. Typowe pokarmy dla chomików to nasiona, warzywa, owoce, bakalie, orzechy, a także nabiał, jaja, mięso gotowane. Jedzenie musi być świeże i różnorodne.

 

Hodując chomika w klatce należy mu zapewnić odpowiednio dużo swobody. Klatka nie może być za mała. Jako podłoże najlepsze są trociny, które trzeba wymieniać średnio raz w tygodniu. Trocin powinno być dużo, tak by chomik mógł się w nich zakopać i zasnąć. Poza tym warto mu zapewnić tunele i karuzele do zabawy i aktywności w nocy.

pokarm mix dla chomika
pokarm mix dla chomika

Warto wiedzieć, że chomiki lubią załatwiać swoje potrzeby w jednym miejscu, najczęściej rogu lub wybranej kryjówce. Jeżeli w tym miejscu postawimy na przykład słoik, okaże się wymiana odchodów będzie znacznie łatwiejsza.