Kaczki Pekin

Kaczki Pekin to najpopularniejsza rasa kaczek hodowlanych. Ich mięso słynie z doskonałego smaku i jakości. Są przy tym łatwe w hodowli i mają szybkie przyrosty masy ciała. Nic dziwnego, że kaczki te dominują w europejskich hodowlach. Czy jednak inne rasy kaczek faktycznie są od nich gorsze? Planujesz rozpoczęcie hodowli drobiu wodnego, więc konieczne przeczytaj artykuł kaczki Pekin opis. Sprawdź też, jak wygląda kaczki Pekin hodowla oraz kaczki Pekin cena w Polsce.

Kaczki Pekin hodowla od czasów udomowienia.

Udomowienie kaczek miało miejsce ok. 4000 lat temu. Ptaki te od początku wykorzystywano na mięso, jaja i pióra. Obecnie produkty z kaczki są nadal bardzo popularne i cieszą się dużym zainteresowaniem, szczególnie w Azji. Również w Europie ich produkcja szybko rośnie, napędzana głównie wzrostem popytu na mięso z kaczki. Przodkiem kaczki domowej jest dobrze znana w Europie i Azji dzika kaczka krzyżówka (łac. Anas platyrhynchos). To właśnie z niej powstał udomowiony gatunek kaczka rasy Pekin (łac. Anas platyrhynchos forma domestica).

Kaczki Pekin zostały wyhodowane jako rasa w Chinach, jeszcze w czasach Mongołów. Kaczka ta jest obecnie preferowaną rasą do komercyjnej produkcji mięsa praktycznie na całym świecie. Jest tak głównie ze względu na szybkie tempo wzrostu i doskonałą jakość tuszek. Planujesz rozpoczęcie hodowli drobiu wodnego, więc konieczne przeczytaj artykuł kaczki Pekin opis. Sprawdź też, jak wygląda kaczki Pekin hodowla oraz kaczki Pekin cena w Polsce.

Kaczki Pekin opis – wygląd, masa ciała i płeć.

Kaczki te mają duże ciało, pomarańczowe łapy i dziób oraz biało-kremowe pióra. Głowa jest dość duża, wyraźnie płaska, znajduje się na niej wysokie czoło. Głowa jest słabo oddzielona od grubej, silnie umięśnionej szyi. Oczy maja barwę ciemnoniebieską. Pekiny mają też długi i silnie umięśniony mostek oraz krótką i również dobrze umięśnioną szyję. Ich skrzydła są duże i mocno zbudowane. Brzuch ma słabo rozwinięte podbrzusze, co ułatwia szybsze chodzenie i bieganie. Pomarańczowe i szeroko rozstawione nogi nie są jednak wysokie, za to przesunięte na tył w stronę kupra. Palce łap spina błona pławna, jak u wszystkich kaczek.

kaczki pekin drób

Pekiny w hodowli osiągają wagę do 3-4 kg w wieku 6 tygodni. Upierzenie u tego gatunku jest bardzo gęste, z obfitym podkładem puchowym. Pióra są białe z lekkim odcieniem kremowym, który jest mocniejszy u osobników starszych. Kaczory u nasady ogona mają też charakterystyczne zakręcone piórka, jak u krzyżówek. Jest to cecha rozpoznawcza samców w tej rasie kaczek hodowlanych. Różnice dymorficzne między kaczorem a kaczką są też dobrze widoczne w wyglądzie steku.

Po rozchyleniu otworu odbytowego kaczora, szczególnie w okresie od grudnia do maja, jest widoczne lekko zwinięte prącie. U samicy będzie widoczna jedynie gładka, różowa błona steku. Ptaki dorosłe można też odróżnić po wydawanych dźwiękach. Głos kaczorów jest bowiem gardłowy, cichy i ochrypły. Z kolei kaczki wydają wrzaskliwe głośne kwakanie.

Kaczki Pekin opis – pierzenie.

Okres pierzenia u Pekinów trwa zwykle ok. 3 mies. Rozpoczyna się w 11 tyg. życia i trwa do ok. 20-24 tygodni. Kaczki na sprzedaż należy więc kierować jeszcze przed rozpoczęciem się ich okresu pierzenia. Jeśli prześpimy ten czas, to później Pekiny słabiej już przyrastają na wadze. Dlaczego? Ponieważ pobraną karmę ich organizm zaczyna wtedy zużywać przede wszystkim na wytwarzanie nowych piór. Po okresie pierzenia na powrót przybiorą jednak na wadze.

Ze sprzedażą nie warto jednak czekać tak długo, by nie ponosić dalszych kosztów odchowu. W czasie okresu pierzenia się, w miejsce utraconych kaczkom cały czas odrastają nowe pióra. Na początku są to tzw. pałki, o niewykształconej jeszcze do końca stosinie i chorągiewce. Pałki te są trudne do usunięcia w czasie uboju i obróbki tuszek. Pałki pozostałe w skórze psują więc wygląd i obniżają jakość takiej tuszki. Kaczki można więc sprzedać albo przed wejściem w okres pierzenia. Albo dopiero wtedy po tym okresie, gdy do końca wybudują się wszystkie nowe pióra.

Kaczki Pekin hodowla na świecie i w Polsce.

Uważa się, że jest to rasa wielofunkcyjna, ponieważ produkcji mięsa, charakteryzuje się również wysoką produkcją jaj. Kolejną zaletą jest to, że rasa ta nie wykazuje zachowania kwokowego, co jest widoczne u niektórych innych ras. Kaczki rasy Pekin są bardzo popularne oraz chętnie hodowane na świecie i w Polsce.

Jako rasa o użytkowości wielostronnej, dostarczają dużą ilość dobrego jakościowo mięsa, tłuszczu i jaj. Bardzo szybko rosną i przybierają na wadze. Mają ponadto doskonałe pierze i puch pościelowy. Cechuje je również duża odporność na choroby. Nie mają przy tym specjalnych wymagań, więc ich hodowla nie sprawia trudności.

kaczki pekin nad wodą

Kaczki Pekin opis – typy hodowlane.

Wyróżniany typy hodowlane: amerykańskie i niemieckie. Kaczki typu niemieckiego to niemal wyłącznie ptaki wystawowe. Natomiast Pekiny typu amerykańskiego są ptakami użytkowymi. W Polsce w hodowli dominuje właśnie tym amerykański. Odpowiednio wyrośnięta kaczka Pekin typu użytkowego ma średnią wielkość i długi, nieco uniesiony do góry tułów. Nie jest on jednak pionowy, jak np. u biegusa indyjskiego. Jak już wspomniano wyżej, samce kaczek rasy Pekin typu amerykańskiego w wieku 6 miesiecy osiągają wagę ok. 4 000 g. Natomiast samice w tym samym czasie dorastają do ok. 2500-3000 g.

Kaczki Pekin hodowla – typy użytkowe:

Użytkowanie mięsne –

kaczki Pekin słyną z bardzo dobrych i charakterystycznych cech mięsnych. Cechuje je bowiem bardzo duży apetyt oraz bardzo szybkie tempo wzrostu. Dodatkowo rasa ta nie jest też wybredna w kwestii zadawanego pokarmu. Na koniec uzyskuje się doskonałe tuszki, których efektywność rzeźna wynosi 63-68%. Mięso kaczek rasy Pekin jest jednak zaliczane do typu grubo włóknistego. Jest więc potencjalnie gorszej jakości, od mięsa kaczek ras klasyfikowanych jako mające jednostronne użytkowanie mięsne (rasy tylko mięsne).

Tuszki tych kaczek mają też specyficzne wady wyglądu skóry. Po oskubaniu można bowiem dostrzec szpilki, pałki i niedoskubane gniazdka puchu. Przyrosty masy ciała kaczki z tego typu użytkowego osiągają do 8 tygodnia życia. Dlatego najlepsze efekty tuczu w tym typie chowu można uzyskać maksymalnie do 11 tygodnia życia przed pierwszym przepierzeniem. Później należy koniecznie wykonać już ubój kaczek.

Użytkowanie nieśne –

sezon nieśny u Pekinów zaczyna się w lutym. W czasie jednego takiego sezonu, samica nieśna może znieść 140-200 jaj o masie 70-80 g. Jaja Pekinów odznaczają się białą oraz twardą i odporną na uszkodzenia skorupką. Dane statystyczne wskazują, że na 100 zniesionych jaj, średnio aż 94 jest zapłodnionych. Z nich średnio 72 jak jest wytężonych potem po inkubacji. Niestety co ciekawe, kaczki rasy Pekin nie mają instynktu wysiadywania jaj i wodzenia piskląt. W hodowli konieczne są więc inkubatory do wylęgu ptaków.

Użytkowanie na pierze –

kaczki rasy Pekin charakteryzują się doskonałym jakościowo, biało-kremowym upierzeniem. Ich pierze nadaje się do użycia w wielu dziedzinach przemysłu. Kaczki te charakteryzuje również bardzo częste pierzenie, co niekiedy jest uważane za pewną wadę. Aktualnie jednak pierze Pekinów ma ogromne powodzenie i zainteresowanie. System daje więc rozszerzone możliwości hodowli kaczek. Stanowi dodatkowe źródło, dość wysokiego dochodu w produkcji kaczych brojlerów.

3 kaczki pekin

Kaczki Pekin hodowla – systemy chowu:

Chów ekstensywny –

typ chowu kaczek rasy Pekin przebiegający w niewielkich stadach. Na jednego kaczora-samca zwykle przypada w nich 5-6 kaczek-samic. Ptaki są przy tym żywione zwykle zbożem, kuchennymi resztkami i roślinami okopowymi. W chowie tym bardzo ważne są też pastwiska i małe zbiorniki wodne. Odchów taki jest bardzo opłacalny ekonomicznie, bo nie wymaga wielkich nakładów finansowych. Jest ponadto niedługi. Samice tej rasy składają ponadto ok. 200 jaj rocznie. Chów ekstensywny odbywa się zwykle w małych gospodarstwach, gdzie hodowcy kupują kaczęta z zakładów wylęgowych. Własny nieduży aparat wylęgowy (inkubator) posiada tu raczej niezbyt wielu hodowców. Nie jest on absolutnie niezbędny.

Chów z wykorzystaniem zbiorników wodnych –

typ chowu kaczek rasy Pekin na wolnej przestrzeni w bliskości zbiorników wodnych (sadzawki, stawy rybne). Jako bardzo naturalny i ekologiczny sposób odchowu, pozwala osiągać bardzo dobre wyniki. Kaczki bytują na wolnej przestrzeni, gdzie mogą pływać i jeść naturalne pożywienie (trawy i zioła, roślinność wodna). Hodowca uzyskuje bardzo dobre przyrosty masy ciała oraz wysoką nieśność i doskonałe wskaźniki wylęgowości jaj. Nakłady pracy są przy tym naprawdę niewielkie.

Chów półintensywny –

system chowu odmienny od dwóch powyższych. Dzieli się bowiem na dwa różne etapy. Pierwszy z nich trwa trzy tygodnie i polega na intensywnej produkcji brojlerów. Natomiast drugi odbywa się na ograniczonych, grodzonych wybiegach z wiatami. Ptaki przenosi się do nich z pierwszego etapu. Zadaszone wiaty wystarczająco chronią Pekiny przed niekorzystnymi warunkami środowiska. System ten pozwala osiągać najlepsze wyniku produkcji kaczych brojlerów. Kaczki rosną do 3 kg masy ciała w 8 tygodni.

Kaczki Pekin cena.

Ceny piskląt wynoszą standardowo 4-5 zł za sztukę. Natomiast młode kaczuszki rasy Pekin można kupić po ok. 20-25 zł za 1 kg. Dorosłe żywe kaczki tej rasy kupimy średnio za ok. 25-35 zł/kg. Z kolei oskubane tuszki osiągają w sprzedaży ceny średnio 25-30 zł/kg.