Wiewiórka pospolita

Wiewiórka pospolita, zwana również rudą, to najczęstsza odmiana gryzoni z rodziny wiewiórkowatych występująca w Polsce. Zamieszkuje głównie parki, ogrody oraz lasy liściaste i iglaste. Wiewiórka jest gatunkiem typowo europejskim. Poza granicami naszego kontynentu można ją spotkać jedynie w Azji.

Budowa ciała wiewiórki pospolitej

Wiewiórka ruda (pospolita), jak sama nazwa wskazuje, najczęściej ma umaszczenie pomarańczowo-brązowe, lecz zdarzają się również ssaki o zabarwieniu brunatnym. Wiewiórki żyjące na obszarach nizinnych są jaśniejsze od tych, które zamieszkują tereny gór. Każda z odmian charakteryzuje się białym umaszczeniem w części brzusznej oraz długimi uszami, z których każde zakończone jest kitką. Długość ciała wiewiórki wynosi około 20-30 cm, co można porównać do litrowej lub półtoralitrowej butelki wody. Do długości ciała należy doliczyć długość ogona, który mierzy nawet do 25 cm. Wiewiórka pospolita waży zdecydowanie mniej, bo zaledwie 200-300 g. Warto zaznaczyć, że charakterystyczny  puszysty ogon jest niezbędny w życiu wiewiórki  pospolitej. Służy bowiem do utrzymania równowagi podczas skoków pomiędzy drzewami.

wiewiórka pospolita podjadajaca z karmnika

Pożywienie wiewiórki pospolitej

Wiewiórka pospolita żywi się głównie nasionami, takimi jak żołędzie, orzechy i nasiona szyszek, a także pączkami drzew, grzybami czy owocami. Ssak nie pogardzi również owadami, pisklętami czy jajami. Wiewiórki zaobserwowano nawet przy spijaniu żywicy. Warto podkreślić, że wiewiórki co roku na jesień gromadzą zapasy żywności.

Codzienność oczami wiewiórki

Wiewiórka pospolita jest aktywna w dzień, głównie rano i po południu. Jest zwierzęciem ceniącym sobie prywatność, rzadko łączy się w pary. Zamieszkuje dziuple, osiedlając się w gniazdach ptaków i dobudowując zadaszenie. Czasami sama tworzy gniazda z patyków, trawy czy mchu. Buduje je najczęściej w koronie drzew. Wiewiórki nie zapadają w sen zimowy i ograniczają się jedynie do życia w schronieniu podczas chłodów.

wiewiórka pospolita zwaną rudą

Wiewiórka pospolita rozmnażanie

Samica rodzi w jednym miocie od 3 do 7 młodych. W ciągu roku wydaje zwykle od 1 do 3 miotów,  co daje 3-21 młodych osobników co roku. Sama ciąża trwa 38–39 dni. Po urodzeniu młode są ślepe i nagie. Ważą około 8–12 gram. Otwierają oczy dopiero po 30 dniach, a w wieku 10 tygodni stają się samodzielne. Wiewiórka pospolita może żyć od 6 do 7 lat, ale w rzeczywistości żyje maksymalnie 2-4 lata, głównie ze względu na drapieżnictwo.

wiewiórka pospolita zimą

Ochrona

Wiewiórka pospolita jeszcze do niedawna, bo do 2011 roku, pozostawała w Polsce pod ścisłą ochroną. Zmieniło się to jednak w 2014 roku i od tego czasu wiewiórka ruda jest objęta jedynie ochroną częściową. Sytuacja wiewiórki jest szczególnie poważna w północnej części Włoch oraz w Wielkiej Brytanii, gdzie konkuruje z wiewiórką szarą – inwazyjnym gatunkiem z Ameryki Północnej. Gatunek jest tym bardziej niebezpieczny dla wiewiórki pospolitej, że przenosi on śmiertelnego dla niej wirusa.