Rekin wielorybi

Zastanawialiście się kiedykolwiek jaka jest największa ryba świata? Jest nią oczywiście rekin wielorybi. Już nazwa wskazuje na fakt, że mamy do czynienia z naprawdę potężnym osobnikiem. Jeśli dodamy do tego imponujące wymiary i wygląd rekina wielorybiego, nie potrzeba więcej dowodów na potęgę tego osobnika. Rekin wieloryb jest nie tylko największy i najpotężniejszy, ale także niezwykle przyjazny człowiekowi! Właśnie dlatego, ich obecność nie jest dla ludzi żadnym zagrożeniem. Niestety, liczne nielegalne polowania skutkują regularnym obniżeniem się liczebności populacji tego wspaniałego gatunku. Rekin wielorybi stanowi atrakcję turystyczną wód tropikalnych na całym świecie. Jeśli macie trochę wolnego czasu i pieniędzy, wizja nurkowania w towarzystwie rekinów wielorybich u wybrzeży Meksyku brzmi zachęcająco, prawda…?

 

Rekin wielorybi opis

Jak długi jest rekin wielorybi? Pytając o wygląd największej ryby świata, powinniśmy być przygotowani na dawkę naprawdę rekordowych informacji. W jego statystykach pojawia się bowiem wszystko, co największe, najgrubsze i najdłuższe. Rekiny wielorybie to najwięksi przedstawiciele rodziny rekinów. Długość ich ciał może osiągać nawet 18 metrów. Średnia waga dorosłych osobników to 12-13 ton. Trudno uwierzyć, że pomimo takich „osiągów” rekin wielorybi nie stanowi dla człowieka żadnego zagrożenia, jeśli nie jest prowokowany. Skóra rekina wielorybiego może osiągać aż 10 cm grubości. Dzięki temu, ciało rekinów wielorybich chronione jest przed atakami drapieżników. Sam rekin wielorybi posiada bardzo łagodne usposobienie i nie jest ryba drapieżną.

rekin wielorybi największa ryba

Zatem co je rekin wielorybi? Przede wszystkim odżywiają się one planktonem – drobnymi morskimi organizmami, m.in. skorupiakami. Warto wspomnieć, ze spośród wielu występujących na świecie gatunków rekinów, zaledwie trzy jedzą plankton. Wśród nich bohater naszego artykułu. A przecież przyznać trzeba, że mając tak wielki otwór gębowy, spokojnie mógłby konsumować znacznie większe przysmaki.

 

Jak wygląda rekin wielorybi?

Niezwykle ciekawym tematem jest to, jak wygląda rekin wielorybi. Oprócz parametrów, które już poznaliśmy: długości oraz masy ciała, jego charakterystyka skrywa jeszcze wiele ciekawych tajemnic. Rekin wielorybi posiada mocno spłaszczoną głowę, z bardzo szerokim otworem gębowym, który mieści się w końcowym rejonie głowy rekina.

Ciekawostka: rekin wielorybi jest w stanie otworzyć otwór gębowy na szerokość 1-1,5 metrów. Nic więc dziwnego, że połyka wszystko, co napotka na swojej drodze. Charakterystyczne dla rekinów wielorybich są niewielkie wąsiki, występujące w okolicy otworów nosowych.

pysk rekina wielorybiego
pysk reki­na wielorybiego

Rekiny wielorybie z reguły posiadają grzbiet o kolorze szarym lub szaro-ciemnym. Zdarzają się także osobniki o barwie czerwonawej lub zielonobrązowej. Na grzbiecie rekina wielorybiego znajdują się charakterystyczne cętki o barwie żółtej, białej lub zielonej. Brzuch może być biały lub zielony. Barwa rekina wielorybiego może się zmieniać wraz z okresem dorastania. Kiedy jednak długość jego ciała osiągnie 4 metry jego kolor i rodzaj ubarwienia pozostaje już niezmienny.

I tutaj zaczyna się najlepsze: każdy rekin wielorybi charakteryzuje się jednym w swoim rodzaju, niepowtarzalnym umaszczeniem! Znajdujące się na jego skórze cętki i barwy układają się w niepowtarzalny kod i ciąg symboli, charakterystyczny wyłącznie dla jednego osobnika. Jak widać, największa ryba na świecie ma więcej wyjątkowych właściwości, niż tylko nietuzinkowy rozmiar.

rekin wielorybi widziany z góry
rekin wie­lo­ry­bi widzia­ny z góry

Występowanie rekina wielorybiego

Rekin wielorybi jest gatunkiem migracyjnym. Oznacza to, że życie tych osobników to nieustanna wędrówka. Co ciekawe, rekiny wielorybie przemieszczać się mogą samotnie lub w stadach. Najczęściej, wędrówki rekinów wielorybich motywowane są zdobywaniem pożywienia. Ławica rekinów może liczyć od kilku, do stu osobników. Rekordową liczebność odnotowano w okolicach półwyspu Jukatan, gdzie doliczono się ponad 400 rekinów w jednym skupisku, u wybrzeży Meksyku. Wody o ciepłej temperaturze – to najbardziej przyjazne środowisko, jakie wybiera sobie do życia rekin wielorybi.

 

Występowanie tego gatunku związane jest więc z wysokimi temperaturami. Ich największe skupiska znajdują się w Ameryce Północnej i Południowej, jednak możemy spotkać je w tropikalnych wodach na całym świecie. Ich migracyjne zdolności sprawiają, że w ciągu swojego całego życia, rekin wielorybi może przepłynąć nawet 12 000 kilometrów. Rekiny wielorybie pływają bardzo płytko, pod powierzchnią wody. Oczywiście dlatego, że w takich miejscach woda ma najwyższą temperaturę, a one wręcz kochają wygrzewać się w gorącej wodzie tropików. Należy jednak wiedzieć, że są to ryby niezwykle wrażliwe na wszelkie zanieczyszczenia wody, nawet mimo wspomnianej wcześniej, rekordowej grubości skóry.

rekin wielorybi
Oglądając zdjęcia rekina wielorybiego, możemy zauważyć, że ryba ta prezentuje się naprawdę imponująco. Zarówno jego imponujący rozmiar, jak i ubarwienie sprawiają, że rekiny stają się atrakcyjnym „trofeum” dla różnej maści kłusowników i poławiaczy. Organizacje naukowe alarmują o systematycznym zmniejszaniu się populacji rekinów wielorybich. Badania pokazują, że średnia długość rekina wielorybiego na przestrzeni dekady zmniejszyła się o 2 metry. Stanowi to jeden z kluczowych dowodów na odławianie największych osobników rekina wielorybiego. Z uwagi na liczny odłów, rekin wielorybi jest gatunkiem objętym ochroną w krajach, w których występuje.

rekin wielorybi porównanie do człowieka
rekin wie­lo­ry­bi porów­na­nie do człowieka

Rozród rekina

Przeszkodą w uzupełnianiu populacji jest także fakt, że rozród rekina trwa stosunkowo długo. Dojrzałość płciową samica rekina osiąga w wieku 25 lat, wydając na świat jednorazowo 16 młodych,. Niestety, jaja rekinów wielorybich narażone są na ataki ze strony drapieżników przez co część populacji ginie. Jednym z niezwykle niebezpiecznych zjawisk dla rekinów wielorybich jest ich zderzanie z łodziami. Zagrożeniem są także utraty naturalnych siedlisk, brak pożywienia czy silne zanieczyszczenie środowiska. Z uwagi na fakt, że rekiny preferują płytkie wody, są w sposób szczególny narażone na wszelkie nieczystości, wydobywające się ze statków, tankowców itp. Do zmniejszenia populacji największej ryby świata przyczynia się także handel wielorybami oraz poszczególnymi częściami ich ciała. Powodzeniem cieszą się np. płetwy rekinów.

rekiny wielorybie
reki­ny wielorybie

Ochrona rekina wielorybiego

Organizacje ekologiczne dokładają wszelkich starań, aby wspierać gatunek. Monitoruje się obszary, na których występuje rekin wielorybi. Opis działań ekologów można znaleźć na licznych blogach i stronach internetowych, poświęconych ochronie największego rekina na świecie. Nawet w przypadku tak potężnych gatunków zwierząt, niezbędna jest ludzka pomoc. W przypadku tak wrażliwych gatunków jak rekin wielorybi, ma ona szczególne znaczenie.