Moje pierwsze akwarium

Pierwsze akwarium słodkowodne

Zanim kupimy pierwsze akwarium słodkowodne musimy trochę poczytać o rybach i ich środowisku naturalnym. Polecam specjalistyczne książki. Obecnie jest bardzo dużo materiałów w Internecie na temat akwarystyki. Niestety porady i marketing nie zawsze idą w parze z samopoczuciem naszych rybek. Najpierw wiedza a dopiero potem zakupy. Zwierzęta żyjące w wodzie wymagają znacznej wiedzy z naszej strony. Dlaczego? Nasze błędy kończą się dla nich chorobami lub szybką albo powolną śmiercią. Może to nas zniechęcić i to już na samym początku do tego wspaniałego hobby. Środowisko wodne jest dla nas mniej znane a w takim żyją ryby.

Dość często zdarza się niecierpliwość i młody akwarysta zamiast przygotować się do nowej pasji kupuje rybki i trzyma je w słoiku w warunkach daleko odbiegających od naturalnych. Nie jest to hobby a jest to przechowalnia więźniów za karę za ciężkie przestępstwa. Jest to znęcanie się nad rybkami i jest niedopuszczalne.

Jakie wybrać akwarium?

Na początek polecam założyć akwarium z rybkami słodkowodnymi. Akwaria morskie są dla bardziej zaawansowanych akwarystów. Musimy też nastawić się na znacznie większe koszty.

akwarium z paletka dyskowiec

Jeśli nie dysponujemy określoną sumą pieniędzy to nie ma mowy o akwarystyce. Trzeba zdać sobie z tego sprawę. Musimy zapewnić naszym lokatorom odpowiednie warunki. Ważne jest, aby zachować właściwą temperaturę wody bez dużych wahań oraz określone oświetlenie. Inne czynniki to dobre napowietrzanie i filtrowanie wody oraz odpowiedni czynnik PH wody. Ilościowa skala kwasowości i zasadowości roztworów wodnych. Współczynnik można regulować dolewając wody destylowanej, ale to temat na oddzielny artykuł. Akwarium musi mieć rośliny również pływające ze względu na narybek.

Początkujący akwaryści robią podstawowe błędy i zajmiemy się na razie nimi. Po pierwsze nie kupujemy szklanej kuli. To nie jest akwarium, może jedynie posłużyć, jako kotnik dla Gupików. Gupik to gatunek ryby znoszącej bardzo trudne warunki bytowe i szybko się rozmnaża. Mianem akwarium nazywam zbiorniki powyżej 100 litrów wody. W mniejszych utrzymanie równowagi biologicznej jest niemożliwe. Zasada jest prosta im większy zbiornik tym lepiej dla naszych ryb i roślin. Takie akwarium jest bardziej stabilne bez większych wahań temperatury PH wody i jej twardości.

Wady małego akwarium to:

1. Podatność na wahanie temperatury
2. Zła filtracja wody
3. Zachwiana równowaga biologiczna
4. Częste wahania współczynnika PH wody
5. Złe napowietrzenie
6. Glony i brud
7. Złe oświetlenie

Wad jest tak dużo, że aż trudno je wszystkie wymienić. Krótko mówiąc to więzienie, w którym ryby karłowacieją, o ile uda im się przeżyć parę tygodni. Trzymanie w takim zbiorniku wielu gatunków ryb doprowadza do ogólnego kanibalizmu i jest wręcz niedopuszczalne. Uważa się, że zbiorniki o pojemności od 50 do 100 litrów są najbardziej odpowiednie dla początkującego akwarysty. Na logikę powinniśmy zdawać sobie sprawę, jaki gatunek ryb można trzymać w 50 litrowym akwarium. Ile ta ryba ma miejsca na pływanie?  Ważne są też odpowiednie proporcje wymiarów akwarium ze względu na pełne wykorzystanie światła, dlatego wysokość akwarium powinna być równa jego szerokości.

akwarium słodkowodne

Miałem różne zbiorniki, ale jedynie zbiornik o pojemności 350 litrów dał mi prawdziwą satysfakcję akwarysty. W mniejszych zbiornikach ciągle były problemy i wydatki na specjalne filtry napowietrzenie, grzałki. Strasznie trudno było utrzymać kwasowość i zasadowość wody. Bardzo słabo rosły rośliny i małe rybki nie miały się gdzie schować. Włożenie kawałka skały odbierało miejsce do pływania. Jeśli chcemy zacząć przygodę z akwarystyką zainwestujmy w duży zbiornik. Duży zbiornik to podstawa. Nie przesadzajmy też z trzymaniem dużych ryb. Miło popatrzeć jak ryby mają dużo miejsca do pływania.

Do tego dokupujemy szafkę, na której postawimy zbiornik w zacienionym miejscu pokoju i daszek z oświetleniem oraz wszystkie niezbędne akcesoria. Na końcu sadzimy rośliny akwariowe w podłożu piaskowym lub specjalnym żwirkowym i dopiero wtedy myślimy o zakupie ryb akwariowych. Podłoże żwirkowe powstrzyma niektóre gatunki ryb przed wykopywaniem roślin, wpłynie na lepszą wentylację korzeni roślin, ale zawsze lepiej jest dostosować wszystkie elementy zgodnie z naturą. Czyli odpowiednie podłoże do roślin i rośliny wraz z rybami występującymi razem w naturze. Tym samym PH wody przypasuje roślinom i rybkom, oraz temperatura i oświetlenie(widmo światła). Omijamy w ten sposób problemy związane z różnicami w innych gatunkach ryb i roślin. W ten sposób będzie nam łatwiej. Częstym błędem jest wybieranie, bo mi się to podoba i mamy mix, nad którym zupełnie trudno jest zapanować.

moje pierwsze akwarium

Musimy się też przygotować się na spory wydatek. Dobierajmy rybki odpowiednio gatunkami nie chcemy mieć gladiatorów w akwarium.. Czynników jest bardzo wiele, dlatego musimy to odwlec w czasie. Świadome działania poparte wiedzą dadzą nam wspaniałe wyniki. Postępujmy zgodnie z naturą. Decydując się na takie hobby to my odpowiadamy za panujące warunki w akwarium. Starajmy się, aby nasz zbiornik był wzorowy dla innych początkujących akwarystów.