Krewetka red cherry w akwarium ogólnym

Krewetki Red Cherry (RCS) to rasa krewetek z gatunku Neocaridina denticulata sinensis. Krewetki Red Cherry występują w wielu kolorach na wolności, ale w akwarium czerwień jest zdecydowanie najpopularniejszą odmianą. Jasny czerwony kolor jest wynikiem lat selektywnej hodowli. Czerwone krewetki czereśniowe ślicznie wyróżniają się na tle roślin i ciemniejszego podłoża. Interesuje Cię egzotyczne akwarium słodkowodne z rybami i krewetkami, więc konieczne przeczytaj – krewetka Red Cherry w akwarium ogólnym. Sprawdź, jak hodować własne krewetki.

Krewetki Red Cherry czyli krewetki wiśniowe to odmiana krewetek z gatunku Neocaridina denticulata sinensis.

W skrócie określa się je mianem RCS. Jak wszystkie krewetki, Red Cherry należą do skorupiaków (Crustacea), podtypu wśród stawonogów (Arthropoda). Są one wyjątkowo odporne na warunki środowiska w akwariach, w porównaniu z innymi odmianami krewetek. To czyni je doskonałymi krewetkami nawet dla początkujących akwarystów. Są łatwe w hodowli i utrzymaniu i doskonale z natury chowają się przed drapieżnikami, choć oczywiście lepiej jest trzymać z nimi rybki nieagresywne i nie jedzące skorupiaków. Możliwe jest trzymanie RCS z innymi krewetkami, jednak wolą one oddziaływać z własnym gatunkiem. Zapobiega to sporom o dominację i ułatwia odchów narybku.

Temperatura dla krewetek

Optymalna temperatura akwarium dla krewetek Red Cherry powinna wynosić ok. 25-27°C. Wyższe temperatury doprowadzą co prawda do szybszego wzrostu i szybszej, obfitszej ich reprodukcji. Jednak wyższe temperatury zmniejszają też ilość rozpuszczonego w wodzie tlenu, co spowoduje jednocześnie też dużą śmiertelność krewetek. Konieczne więc będzie obniżanie ich liczebności.

Górna granica tolerowana przez krewetki, Red Cherry, to 30°C. Jednak przy takiej wysokiej temp. woda musi być doskonale napowietrzana, a zbiornik nie może być przepełniony. RCS mogą też przetrwać w temperaturach poniżej 25°C, ale prawdopodobnie zahamuje to ich rozmnażanie i zwiększy zarażanie chorobami.

Krewetka Red Cherry w akwarium ogólnym – optymalne pH.

Optymalne pH wody w akwarium dla tych krewetek powinno być lekko kwaśne w zakresie 6,2 do 7,3 (pH ~6,8). Ten zakres maksymalizuje zdrowie, kolor i wskaźnik wylęgu jaj. Jeśli jednak mamy wodę o wyższym pH, taką jak woda z kranu (7,5+), zaleca się użycie komercyjnego podłoża podobnego do ADA Amazonia. Obniży to pH i zapewni miękkie, ciemne podłoże, idealne dla RCS. Alternatywnie, można też ostrożnie dodać nieco torfu pod kamienie i piach, by obniżyć pH wody.

Krewetka Red Cherry w akwarium ogólnym – azotyny i amoniak w wodzie.

Przed dodaniem żywych organizmów do akwarium, poziom azotynów powinien w wodzie wynosić 0 (azotyny nigdy nie powinny być rejestrowane w zestawie testowym do badania wody). Możliwe ich podwyższone ilości, to efekt nadmiernej obsady, lub obumieranie i gnicie ciał roślin czy ryb. Krewetki są bardzo wrażliwe na azotyny i wszelkie zanieczyszczenia, dlatego upewnijmy się, że nie ma ich w akwarium.

Krewetka Red Cherry w akwarium ogólnym – azotany w wodzie.

Azotany mogą być w ilości mniejszej niż 20 ppm. Nie jest to co prawda bezwzględnie wymagane, ale bardzo zalecane, by jednak najlepiej poziom azotanów wynosił 0 ppm. Dodawanie roślin do akwarium i ciągłe podmiany wody, to doskonały sposób na zmniejszenie ich poziomu. Jeśli azotany podskoczą powyżej 20 ppm, wtedy RCS stają się zwykle bezpłodne i podatne na choroby.

Krewetka Red Cherry w akwarium ogólnym – wymiana wody.

Idealnie, gdy woda w akwarium jest zmieniana w ilości co najmniej 30% raz na tydzień. Konieczne jest też dodawanie do wody roztworu dechlorinianu, bo krewetki Red Cherry są bardzo wrażliwe na chlor i metale ciężkie. Dobrym pomysłem jest też przygotowanie wody kilka dni wcześniej, pozostawiając jąj do „odstania” i doprawienie na koniec de-chloriantorem. Ma to na celu zapewnienie, by wszelkie toksyczne związki, takie jak p. chlor, uległy rozpadowi i przestały istnieć. Zastosowanie zapasowego podgrzewacza szklanego, w celu doprowadzenia zmienionej wody do temperatury akwariów, też zmniejszy wstrząs u RCS podczas wymiany wody.

Krewetka Red Cherry w akwarium ogólnym – wpuszczanie krewetek do akwarium.

Na początku kup co najmniej 10 krewetek (, połowa samic i połowa samców, RCS to odmiana łatwo dostępna). Liczba 10 osobników to podstawowa ilość zalecana dla zapewnienia dobrych proporcji obu płci przy zdrowej płodności. Należy pamiętać, że chociaż CRS są odpornymi krewetkami, wciąż jednak są wrażliwe na wahania składu chemicznego wody. Stabilność wody musi być zarówno długoterminowym, jak i krótkoterminowym celem. Przed wpuszczeniem krewetek do akwarium, trzeba więc wodę przetestować na jej skład chemiczny.

Oczywiście parametry te muszą odpowiadać tym opisanym powyżej. Aby dodać RCS do akwarium, najpierw ostrożnie przelewamy je z foliowej torby do dużej miski wraz z wodą. Następnie za pomocą rurki powietrznej i gumki układamy syfon łączeniowy z akwarium, umieszczając gumową taśmę na zgiętej części rurki. Woda z akwarium ma przeciekać powoli rurką do miski. Należy tak wyregulować załamanie rurki, by umożliwić powolne kapanie po 1 kropli wody na sekundę. Woda z akwarium ma tak kapać do miski ok 20-30 min, a my obserwujemy zachowanie krewetek. Jeśli nie dzieje się nic złego, po 20-30 min. można ostrożnie użyć siatki, delikatnie wyłapując i przenosząc krewetki do akwarium.

Podczas przenoszenia, przykrywamy siatkę jedną ręką, bo krewetki skaczą i mogą wypaść z siatki. Krewetki czereśniowe mogą jednak dostać stresu szokowego, jeśli jakość wody nie będzie optymalna. Wczesne znaki ostrzegawcze, to brak poruszania się i/lub bezwładne wypłyniecie na powierzchnię i unoszenie się na niej. Jeśli pojawi się taka sytuacja, należy natychmiast sprawdzić wodę, dokonać jej wymiany i spróbować zidentyfikować problem. Jeśli masz więcej niż jedno akwarium, przy wymianie wody można przenosić RCS do odpowiedniego tymczasowego domu.

Nawet jeśli warunki nie są tam optymalne, to i tak będzie znacznie lepsze, niż pozostawienie krewetek w niedostosowanym, toksycznym akwarium. Wodę badamy dokładnie wskaźnikiem do określania stanu chemicznego cieczy.

Karmienie krewetek red cherry

Będą jeść minimalną ilość glonów w akwarium, bo są wszystkożerne. Wymagają więc codziennej zbilansowanej diety i dodatkowego pokarmu. Karmienie jest szczególnie ważne w związku z hodowlą i zapobieganiem bezpłodnym porodom oraz dla zdrowia młodych. W przypadku RCS zalecana jest przy tym zrównoważona dieta ze świeżych warzyw i przetworzonej żywności gotowej ze sklepów akwarystycznych. Warzywa takie jak gotowana cukinia i szpinak, będą chętnie spożywane i są doskonałe dla zdrowia krewetek.

Podgotuj je jednak najpierw przez kilka minut, w przeciwnym razie będą unosić się na powierzchni wody, poza ich zasięgiem. Pokarm ze sklepów zoologicznych to natomiast płatki, granulki i wyspecjalizowane produkty dla krewetek. Pokarmy gotowe są ważne dla zapewnienia RCS zbilansowanej diety i nadania im bogatego czerwonego koloru.

Jednym z produktów najwyższej jakości, który ogólnie jest zalecany to Shirakura Red Shrimp Food. Pokarm ten nie zaburzy jakości wody w akwarium i został specjalnie zaprojektowany w Japonii, wyłącznie dla krewetek akwariowych Red Cherry. Jeśli w zbiorniku znajduje się nadmiar żywności od ostatniego karmienia, usuń stare resztki i dopiero wtedy dodaj mniejsze ilości nowego pokarmu. Utrzyma to amoniak i azotyny na poziomie 0.

Krewetka Red Cherry w akwarium ogólnym – rozmnażanie.

RCS są jednymi z najprostszych gatunków słodkowodnych krewetek do rozmnażania w akwarium. Powoli podnosząc temperaturę wody nieco powyżej ok. 27°C, symulujemy środowisko letnie dla RCS i naturalnie skłaniamy je w ten sposób do rozpoczęcia rozrodu. Ważne jest przy tym, aby wypełnić wtedy zbiornik placami grubej pokrywy roślinnej. Zapewni to krewetkom spokój i bezpieczeństwo hodowli młodych. Równolegle z podnoszeniem temperatury wody, podnosimy też względną twardość wody. Twarda woda sygnalizuje wyższy poziom wapnia i minerałów niezbędnych do dojrzewania jaj. Można to uzyskać, dodając do filtra małą torebkę wapiennych wiórków.

W ciągu kilku tyg. powinny pojawić się wyraźne oznaki u samic, z widocznymi rzędami setek jaj pod ich ogonami. Będą stale wachlować ogonem te jaja, aby zapewnić im dotlenienie i zdrowie. W tym momencie niezwykle ważne jest użycie aeratora, zamiast zwykłego filtra. Alternatywnie można też zastosować grube warstwy wełny filtracyjnej, do zablokowania i spowolnienia wszelkich dużych syfonów wlotowych. Jeśli okaże się, że twoje krewetki nie zachodzą w ciążę, albo zachodzą w ciążę, ale nigdy nie widzisz młodych, upewnij się, że temperatura wody jest właściwa (powinna wynosić ok.27-28°C), a wloty filtrów są pokryte pończochą lub pianką lub czymś innym, aby zapobiec wciągnięciu malutkich młodych do środka.

Jeśli wszystko będzie jak należy, to rozród powinien być naturalnie obfity i udany. Krewetki Red Cherry urodzą się w miniaturowych wersjach swych dorosłych rodziców. Nie ma u nich fazy larwalnej. Tylko gdy dorosną, można też u nich zidentyfikować płeć. Samce mają bowiem jaśniejszą konsystencję ciała i mniej czerwone zabarwienie, niż u samic. Samice są też na ogół większe i stają się intensywnie ciemnoczerwone w czasie ciąży.

COMMENTS

Comments are closed.