Czy pies może jeść jajko?

Psy to zwierzęta mięsożerne, co nie znaczy wcale, że mają jeść wyłącznie mięso. W ich diecie powinny więc znaleźć się również niektóre warzywa, nabiał itp. Czy jednak są wśród nich produkty spożywcze, których psom nie należy podawać? Jeśli tak, to jakie to produkty? Nie wiesz jak prawidłowo karmić zwierzęta, więc konieczne przeczytaj, co może zawierać dieta psa. Jeszcze dziś sprawdź, czy pies może jeść jajko i jak to na niego podziała.jajko w diecie psa

Czy pies może jeść jajko?

Przodkowie psów i same psy dawniej kradły jajka z gniazd ptaków. Jadły je na surowo, zwykle przynajmniej wraz z częścią skorupki. Dzisiaj większość z nas nie pozwala już jednak naszym psom samowolnie wędrować daleko od domu w poszukiwaniu pokarmu. Psy nie maja więc szans nauczyć się szukać niestrzeżonych ptasich gniazd sytuowanych na ziemi. W taki sposób nadal zdobywają jednak pokarm dzikie psowate, jak np. lisy, wilki, jenoty itp. Mimo iż udomowione psy nie zdobywają już pokarmów w sposób zbieracko-łowiecki, to jaja nadal są dla nich dobrym źródłem pożywienia. Nic w tym dziwnego, ponieważ jaja są przecież naturalną bombą kalorii, witamin i minerałów.  Jest to bardzo ważne zwłaszcza dla zwierząt pozostających stale na diecie domowej, a więc sztucznej, bo złożonej z pokarmów przetworzonych.

Czy pies może jeść jajko – dlaczego psy powinny jeść jaja?

Ptasie jajka to swoista multiwitamina, ponieważ są bardzo bogate w białko oraz zawierają wiele niezbędnych aminokwasów i kwasów tłuszczowych. Po ugotowaniu na miękko lub na twardo, stanowią doskonałe przysmaki lub suplementy diety dla psów. Jajka są jednak dla nich nie tylko zdrową i pożywną przekąską, ale mogą nawet pomóc zaspokoić głód przy rozstroju żołądka, biegunce itp. Tego typu choroby wymagają lekkiego lecz sytego pożywienia w małej ilości i jajka świetnie się do tego nadają. Są też idealne dla rosnących szczeniąt i psów starzejących się. W rzeczywistości jajka są też wspaniałym źródłem białka, które jest niezbędne dla psów.

Są nawet uważane przez weterynarzy, za swoisty złoty standard w diecie psa. Jajka są najbliższe ideałowi, który pozwala uzyskać niemal 100%, jeśli chodzi o niezbędną psom, zdrową ilość białka. Jajka są ponadto dobre do jedzenia dla psów, ponieważ stanowią dobre źródło kwasu linolowego i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, m.in. takich jak witamina A. Wszystko to jest arcywspaniałe również dla skóry psa i jego sierści. Porozmawiaj jednak ze swoim weterynarzem o tym, ile maksymalnie jaj dziennie może jeść Twój pies.

Dlaczego? Ponieważ gdy jaja są na ogół bezpieczne dla większości psów, to jednak nadmierne karmienie ich nimi, może z czasem spowodować otyłość i inne związane z tym problemy zdrowotne. Jaja są bowiem kaloryczne, a dieta psa musi być tak zbilansowana, by nie była ani zbyt uboga w kalorie, ani tucząca.

Czy pies może jeść jajko – czy można karmić psy surowymi jajkami?

Psy nie powinny jeść więc surowych lub niedogotowanych jaj, bo przede wszystkim nie są one dla nich bezpieczne. Po pierwsze, surowe jaja mogą być zainfekowane Salmonellą. Podobnie jak ludzie, psy również są więc wtedy narażone na ryzyko zakażenia salmonellozą. Mało tego, ponieważ osoby, które karmią swoje psy surowymi jajami, również są przez to bardziej narażone na ryzyko zarażenia się tą chorobą. Będzie tak jednak głównie wtedy, gdy mamy do czynienia z jajami niewiadomego pochodzenia, niebadanymi, źle przechowywanymi lub przeterminowanymi i przez to zepsutymi. Jaja kurze kupowane normalnie w sklepie, nie są na szczęście niebezpieczne zarówno dla psów, jak i ludzi.

Nawet bardzo czyste jaja kacze i tak mogą jednak czasem mieć w środku te bakterie. Psy są jednak bardzo dobrze wyposażone do radzenia sobie z bakteriami w surowej żywności i nie chorują od razu jak my ludzie. Długotrwałe karmienie psów białkami surowych jaj, może też prowadzić do niedoboru ważnego składnika biotyny. Dlaczego? Ponieważ jaja zawierają enzym awidynę. Jest to inhibitor biotyny, który wiąże wtedy biotynę i zapobiega jej wchłanianiu do organizmu. Biotyna jest witaminą z grupy B, która jest ważna dla wzrostu komórkowego, metabolizmu kwasów tłuszczowych oraz wspomaga zdrowie skóry, włosów/sierści oraz paznokci/pazurów/racic/kopyt.

czy pies może jeść jajko na twardo

Biotyna wspomaga też prawidłowe trawienie, dobry metabolizm i budowę oraz działanie komórek. Tego typu działania niepożądane, jak wywoływanie niedoboru biotyny, występują jednak na szczęście rzadko u psów, gdyż wymagałoby to ogromnej ilości jaj w diecie. Ponadto, żółtka jaj i tak same w sobie są bardzo bogate w biotynę. Istnieją również inne źródła biotyny w diecie. Przykładowo wątroba jest szczególnie dobrym jej źródłem. Na wszelki wypadek zaleca się jednak gotowanie jaj przed podaniem ich psu. Pamiętajmy, że właściwa dieta psa wymaga też, by jaja były gotowane bez tłuszczu, soli i innych potencjalnie szkodliwych dodatków.

Czy pies może jeść jajko – czy psy mogą też jeść skorupki jaj?

Badania składu wykazały, że skorupki jaj zawierają minerały wapń i fosfor. Oba te składniki są niezbędne ssakom przede wszystkim do budowy kości. Ale są jednak łatwiejsze sposoby uzupełnienia tych minerałów w diecie psa. Zamiast mielić i skarmiać skorupki jaj swojemu psu, porozmawiaj z zaprzyjaźnionym weterynarzem i sprawdź, czy potrzebuje on akurat jakichś minerałów do swojej kompletnej i zbilansowanej diety. Najbezpieczniej też uzupełniać je specjalnymi preparatami suplementacyjnymi dla psów, a nie niebezpiecznymi skorupkami jaj. Mogą one utknąć w jelitach i stwarzać problemy zdrowotne.

Czy pies może jeść jajko – czy cholesterol obecny w jajach jest niebezpieczny dla psów?

Nie musisz martwić się o cholesterol w przypadku swojego psa. Dlaczego? Ponieważ cholesterol nie ma takiego samego efektu zdrowotnego i zagrożenia u psów, jak to jest u nas ludzi. Psy nie mają ponadto takich samych chorób związanych z nadmiernym cholesterolem, jak my ludzie. Jednoznacznie oznacza to, że nie trzeba podawać psom tylko białek, bo żółtka mają dużo cholesterolu. Jeśli pies będzie przyjmował zbyt dużo jaj, uwidoczni się to jedynie w nadmiernym przyroście masy ciała, ze względu na zbyt wiele dodatkowych kalorii. Stanie się tak, na długo przed pojawieniem się jakichkolwiek innych problemów.

Czy pies może jeść jajko – czy psy mogą jeść przynajmniej jedno jajko dziennie?

Ile jaj dziennie mogą jeść psy? Otóż nasi czworonożni pupile mogą codziennie jeść tyle jaj, na ile pozwala ich wielkość ciała. Ważne jest więc, aby skarmiać jaja psom tak, by nie były dla nich pokarmem głównym lub jedynym i w zbyt dużych ilościach. Jajka kurze zawierają po ok. 70 kalorii, więc to ile pies ich zje, zależy od wielkości jego ciała. Pamiętajmy przy tym o zasadzie 10 procent. Co ona oznacza? Otóż jajka, które zamierzamy podać w diecie psa, powinny stanowić tylko 10% dozwolonych dziennych kalorii Twojego czworonoga. W ten sposób zwierzak będzie miał kompletne i zbilansowane posiłki bez żadnych dodatkowych zbędnych kalorii. Jaja w niewielkiej, rozsądnej liczbie pozostaną przy tym bardzo oczekiwanym, bo nie za często podawanym przysmakiem u psa.

Podsumowanie – czy można podawać psom jaja w codziennej diecie?

To prawda, że jajka zawierają zbyt dużo cholesterolu, stwarzają ryzyko salmonelli i powodują niedobór biotyny. Jednak w diecie psa jajka są nie tylko tanim i bezpiecznym źródłem surowego pokarmu, ale są też jednym z najbardziej kompletnych i pożywnych posiłków, jakie można pupilowi ofiarować! Jaja są kompletnym źródłem pożywienia nie tylko dla wielu drapieżników-mięsożerców, ale także dla ich młodych, szczególnie w czasie ciąży. Wewnątrz jajka znajdują się przecież wszystkie składniki odżywcze niezbędne do wyhodowania nowego pisklęcia.

Żółtka jaj są również jednym z najbardziej kompletnych źródeł aminokwasów budulców białek, a także witaminy A, ryboflawiny, kwasu foliowego, witaminy B12, żelaza, selenu, czy kwasów tłuszczowych omega-3. Białka jaj zawierają z kolei inhibitory enzymów. Jednym z powodów, dla których właściciele zwierząt są ostrzegani przed jajami, jest właśnie to, że białka zawierają te inhibitory, ponieważ mogą one zakłócać prawidłowe trawienie, szczególnie u bardzo młodych, chorych i starych zwierząt. To prawda, ale oznacza to tylko, że jaja nie powinny być wtedy podstawą ich diety, nie zaś, że należy je wyeliminować w ogóle.

Obecnie dominuje, więc twierdzenie, że jest bezpieczne karmienie przeciętnego psa (psa zdrowego i w sile wieku) około kilkoma jajami kurzymi tygodniowo. Jeśli właściciel nie zauważy żadnych widocznych dowodów zaburzeń trawienia podczas karmienia psów jajami, to nie powinien mieć z tym kłopotów. Jajka jak najbardziej mogą być wtedy regularną częścią diety czworonoga. Pamiętajmy też, że gotowanie białka jaj (a w zasadzie całych jaj) powinno rozwiązać tego typu problemy, jeśli się jednak jakieś pojawią. Najlepiej też wybierać i kupować dla psa te jaja, które pochodzą od ekologicznych kur chowanych na wolnym wybiegu. Prawidłowe przechowywanie i chłodzenie jajek przyczyni się z kolei do utrzymania szkodliwych bakterii Salmonelli na rozsądnym poziomie. Podsumowując – jaja są tanie, łatwo dostępne i stanowią doskonałe źródło pożywienia dla Twojego psa!