Co je i co robi wiewiórka zimą?

Choć zimową porą wiewiórkę zobaczysz rzadziej niż w innych porach roku, to wiedz, że ona wciąż jest aktywna. Zastanawiasz się, co je i co robi wiewiórka zimą? Zaraz wszystko wyjaśnimy.

Wiewiórki należą do dużej rodziny, a każda z nich trochę inaczej przeżywa okres zimowy. My skupimy się na naszej rodzimej wiewiórce, którą określa się wiewiórką pospolitą.

Co je wiewiórka zimą?

Jesień to dla wiewiórki czas magazynowania pożywienia na gorsze chwile. Wiewiórki szukają głównie długotrwałych owoców, takich jak żołędzie, szyszki, orzechy, nasiona. Jedzenie chowają w wielu zakamarkach, które przykrywają liśćmi lub gałęziami. Z zapasów korzystają, gdy zasoby na zewnątrz są ograniczone i trudne do zdobycia. Ale jedzą również to, co uda im się znaleźć w lesie czy parku, czyli robaki, ptasie jaja, ziemię, grzyby, kości zwierząt. Dlatego, gdy tylko mają okazję, to próbują różnych przysmaków. Piją wodę albo jedzą śnieg.

Zimową porą spożywają ok. 35 g pożywienia dziennie, a wiosną ok. 80 g. Zimą wiewiórka walczy o żywność i musi czerpać ze zgromadzonych wcześniej zapasów. Nie wszystkie są zaradne, dlatego nawet 25% młodych wiewiórek nie przeżywa zimy.

wiewiórka pospolita

Co robi wiewiórka zimą?

Gdy na zewnątrz robi, się chłodniej ludzie chowają się w swoich domach. Podobnie czynią wiewiórki, które szukają sobie schronienia przed wiatrem i mrozem. Nie są gatunkiem terytorialnym i rzadko łączą się w pary. Nie zapadają też w sen zimowy, choć zimą są raczej mniej aktywne, co ma związek z tym, że nie chcą tracić zapasów energii.

Wiewiórki najczęściej bytują w lasach liściastych i parkach, gdzie mają lepszy dostęp do pożywienia. Dobrze się czują w miastach, dlatego można je spotkać nawet niedaleko zurbanizowanych obszarów. Ogólnie wiewiórki nie mają w zwyczaju zimować w swoich gniazdach, ale gdy pogoda nie dopisuje albo temperatura spada poniżej 20-30 stopni, chowają się w schronieniach, którymi są gniazda z liści, dziuple w drzewach lub jaskinie. Czasami zaszywają się w swoich domach na wiele dni – wszystko zależy od warunków pogodowych. Cieplejsze dni to dla nich świetna okazja do poszukiwania pożywienia.

wiewiórka przy karmniku w zimie

Co jeszcze robi wiewiórka zimą?

Najczęściej walczy o przetrwanie. Żeby przetrwać zimę, wiewiórka musi utrzymywać warstwę izolacji tłuszczowej. Jeśli straci jej zbyt dużo, to może nie przetrwać zimy, dlatego ostrożnie podejmuje decyzje o podróżach. Udaje się dalej, tylko, jeśli uważa, że zdobędzie, więcej pokarmu niż utraci energii. Choć wiewiórka to typ samotnika, to zimą chętniej nawiązuje przyjaźnie, przebywa z innymi wiewiórkami, by się ogrzać. Stara się unikać drapieżników, takich jak sowy, jastrzębie i lisy.

Na niektórych obszarach prowadzone są akcje dokarmiania wiewiórek, ale nie warto robić tego na własną rękę. Choć wiewiórki wydają się uroczymi gryzoniami i nie są zbyt płochliwe, to warto pamiętać, że to dzikie zwierzęta, które mogą podrapać czy pogryźć.