Zwierzęta domowe

Pierwotnie żadne zwierzę żyjące na Ziemi nie żyło, by służyć, pomagać i umilać czas człowiekowi. Zanim pojawiły się zwierzęta domowe, każdy ssak czy ptak był zwierzęciem dzikim. Człowiek jako najinteligentniejszy ssak zaczął zauważać, że wiele zwierząt posiada cechy, które może wykorzystać dla własnych korzyści. Zwierzęta były hodowane w zagrodach na mięso, zabierane na polowania, wykorzystywane do pomocy w uprawie, pilnowania dobytku i wielu innych zadań. Domestykacja, czyli proces udomawiania zwierząt rozpoczął się już w neolicie. Ludzie oswajali i udomowiali liczne gatunki zwierząt, nie tylko ssaki, ale również ptaki czy owady (np. pszczoły). Człowiek jest w stanie oswoić niemal każde zwierzę, choć wiele z nich w dalszym ciągu będzie zachowywało pewną niezależność. Koty to dziś typowe zwierzęta domowe, jednak w znacznym stopniu pozostają niezależne od człowieka.

Rewolucja przemysłowa i agrarna sprawiły, że rola zwierząt w życiu człowieka straciła na znaczeniu. Zaprzestano wykorzystywać koni pociągowych w rolnictwie, górnictwie czy transporcie. Polowanie stało się sposobem na spędzanie czasu, a nie formą zdobywania pożywienia. Jednak zwierzęta wciąż odgrywają dużą rolę w świecie człowieka. Zwierzęta związane z życiem i działalnością człowieka można podzielić na: zwierzęta domowe, gospodarskie i użytkowe. Czasami zwierzę może być zarówno zwierzęciem domowym, jak i użytkowym. Na przykład pies-przewodnik osoby niewidomej. Kura jest zwierzęciem gospodarskim i użytkowym. Chomik i świnka morska to także zwierzęta domowe i użytkowe, gdyż nie tylko hoduje się je w domach dla przyjemności, ale również wykorzystuje do badań w laboratoriach.

zwierzęta domowe
zwierzęta domowe

Zwierzęta domowe nie są wykorzystywane jako źródło pokarmu, siła pociągowa czy dostarczyciele skór, gdyż zaspokają inne potrzeby człowieka. Są przyjaciółmi, towarzyszami, czasami przewodnikami lub terapeutami. Konie i psy są z powodzeniem wykorzystywane w terapii osób niepełnosprawnych – dogoterapii i hipoterapii. Należy zauważyć, że to, które zwierzęta są traktowane jako zwierzęta domowe zależy od kultury i rejonu świata. Dosyć powszechnie mówi się o negatywnej postawie islamistów w stosunku do psów. W tej kulturze posiadanie psa jest dopuszczalne, ale tylko wtedy gdy będzie mieszkał poza domem, na przykład w ogrodzie.

Poznaj najpopularniejsze zwierzęta domowe

Kot domowy

Jest potomkiem kota nubijskiego, który w Europie krzyżował się ze żbikiem. Kot został udomowiony w Nubii około 4000 lat p.n.e. Na świecie istnieje ponad 100 różnych ras kotów domowych. Kot jest zwierzęciem mięsożernym. Kot zalicza się do niewielkich ssaków o puszystym, miękkim futrze. Ubarwienie futra zależy od rasy kota, istnieją także koty pozbawione sierści – sfinksy. Kot ma wysuwane, bardzo ostre pazury i wąsy czuciowe. Kot waży od 5-10 kg. Ma dobrze rozwinięte zmysły węchu, wzroku, słuchu i dotyku.

Koty żyją raczej samotnie, z partnerami spotykają się tylko w okresie rui, wiosną. Młode koty już po miesiącu opuszczają legowisko, a po 3 miesiącach zaczynają same polować. Koty to drapieżniki, polują na małe zwierzęta, głównie gryzonie, choć dziki kot jest w stanie upolować nawet małą sarnę. Współczesne koty domowe są raczej rozleniwione, nie mają okazji do polowań, przez co zatracają naturalne instynkty drapieżników. W okresie dojrzałości płciowej koty zaznaczają teren moczem o bardzo intensywnym zapachu. Wielu właścicieli decyduje się na kastrowanie kotów, gdyż wówczas zwierzęta zaprzestają wytwarzania przykrych dla człowieka feromonów. Koty chowane w domach, żyją nawet 15-20 lat, koty dzikie, żyjące na wolności żyją zaledwie 2-5 lat.

zwierzęta domowe koty
koty

Choć koty od dawien dawna są powszechne w naszej kulturze, to wielu ludzi ma do nich uprzedzenia, co niewątpliwie wynika z ich niedostępnego charakteru oraz historii. W średniowieczu wierzono, że koty pomagały czarownicom. W dalszym ciągu uważa się, że czarne koty przynoszą pecha. Podobno kot zawsze spada na cztery łapy.

17 lutego jest Światowym Dniem Kota. 🙂

 

Pies domowy

Prawdopodobnie najpopularniejsze zwierzę domowe na świecie. Pierwsze udomowione psy żyły już ok. 12 -17 tys. lat temu. Pies jest potomkiem wilka, prawdopodobnie może być także spokrewniony z szakalem i kojotem. Psy są mięsożerne, choć bywają wszystkożerne. Psy nawiązały z ludźmi niesamowitą więź. Doskonale się rozumieją, wspierają i kochają.

Psy mają dobry węch i słuch. Są wytrwałe i szybko przystosowują się do nowych warunków. Pies może cechować się innym temperamentem niż jego brat pochodzący od tej samej suki. Każdy osobnik, choć posiada cechu charakterystyczne dla swojej rasy, jest indywidualnością. Psy są niezwykle wierne, inteligentne, wytrzymałe, szybko się uczą i przystosowują do panujących reguł. Mają doskonałą pamięć. Choć charaktery psów są różne. Niektóre rasy są bardziej żywiołowe i towarzyskie, inne opanowane i skupione na zadaniach. Psy powinno się udomawiać jak najwcześniej. Najbardziej podatne na tresurę są od 6 do 12 tygodnia. Po 2- 3 miesiącach pies może opuścić matkę. Pies staje się dojrzały płciowo już w pierwszym roku życia. Ciąża psa trwa ok. 63 dni. Pierwsze 14 dni życia jest decydujące dla jego późniejszego rozwoju.

psy
zwierzęta domowe psy

Na świecie żyje kilkaset różnych ras psów. Z czasem jedne rasy zanikają, lecz szybko pojawiają się nowe. Psy wykorzystuje się zarówno w celach towarzyskich, rozrywkowych, jak i użytkowych. Wyróżniamy psy gończe, myśliwskie, pasterskie, stróżujące, obronne, ratownicze, a także psy przewodniki i psy wykorzystywane w dogoterapii. W Europie psy cieszą się wielką popularnością. Polacy w swoich domach mają zarówno psy rasowe, jak i psy nierasowe, czyli kundelki. Najmniejszy pies świata to chihuahua – waży ok. 300 gramów. Największy pies świata to mastif angielski – waży nawet 130 kg. Pamiętajcie, że kto miłuje przyjaciela, miłuje i psa jego.

1 lipca jest Światowym Dniem Psa. 😉

Chomik, świnka morska, mysz, koszatniczka – czyli domowe gryzonie

Dla niektórych osób posiadanie kota i psa jest zbyt kłopotliwe. Wówczas decydują się na mniejsze zwierzęta, które na co dzień mieszkają w klatkach.

Chomik domowy

Chomiki zaliczają się do podrodziny gryzoni z rodziny chomikowatych W Polsce najpopularniejsze są chomiki syryjskie i dżungarskie. Mniej popularne są chomiki tureckie, chińskie czy stepowe. Największy jest chomik europejski, a najmniejszy chomik Roborowskiego. Na wolności żyje coraz mniej chomików. Chomiki prowadzą nocny tryb życia. W dzień śpią, chowają się w domkach lub przygotowanych wcześniej norkach. Chomiki są roślinożerne, żywią się głównie zbożem, jednak w domowych warunkach lubią także owoce, warzywa, ser czy gotowane mięso. Chomiki potrzebują ruchu i swobody, dlatego w miarę możliwości powinno się im pozwolić pobiegać po mieszkaniu. Chomika nie powinno się pozbawiać kontaktu z ludźmi. Oswojony, zachowuje się przyjaźnie, nie gryzie ani nie ucieka od człowieka. Chomiki syryjskie wolą życie w samotności, dżungarskie mogą przebywać w klatce parami lub w liczniejszych grupach.

zwierzęta domowe chomik
zwierzęta domowe chomik

12 kwietnia jest Światowym Dniem Chomika. 🙂

 

Świnka morska domowa

Świnka morska, zwana także kawią, to południowo-amerykański gryzoń rodzaju Cavia. Cechuje się krótkimi nogami, małymi uszami i sporą głową. Są większe od chomików. Świnkę morską udomowili Inkowie, którzy hodowali ją na mięso. W XVI wieku sprowadzono ją do Europy. Świnki morskie były zwierzętami laboratoryjnymi lub hodowano je w celach rozrywkowych. Dziś świnki morskie żyją wyłącznie w hodowlach. Świnki morskie prowadzą dzienny i nocny tryb życia, dobrze się czują w stadach. Kopią tunele, jednak żyją głównie na powierzchni.

Istnieje kilka odmian świnek morskich, które dzielą się na; krótkowłose, długowłose i bezwłose. Niektóre mają gładką, krótką sierść, inne porośnięte są długim, gęstym włosiem, a jeszcze inne mają sierść, która na całym ciele układa się w dekoracyjne rozety.

zwierzęta domowe świnka morska
zwierzęta domowe świnka morska

21 lipca jest światowym dniem Świnki Morskiej. 🙂

 

Mysz domowa

Myszy domowe to najpopularniejsze gryzonie. Szybko się rozmnażają i dopasowują do warunków otoczenia, dlatego mieszkając w piwnicy czy na strychu, stają się prawdziwymi szkodnikami. Myszy występują w różnych odmianach, z których najpopularniejsze to: krótkowłose, długowłose, loczkowane, satynowe i asbisyjskie. Wszystkie myszy są zwinne i szybkie, bez problemy znajdą wolny zakamarek, w którym będą mogły się ukryć. Myszy są powszechnie wykorzystywane w celach laboratoryjnych. Udowodniono, że myszy mają wiele cech wspólnych z człowiekiem, dlatego testuje się na nich kosmetyki, lekarstwa, środki czystości i wiele innych produktów. Myszy prowadzą głównie nocny tryb życia. Wydzielają intensywny, charakterystyczny zapach.

zwierzęta domowe mysz
zwierzęta domowe mysz domowa

4 kwietnia jest światowym Dniem Szczura i Myszy. 😉

 

Koszatniczka domowa

Koszatniczki to zwierzęta domowe zaliczające się do gryzoni z rodziny koszatniczkowatych. W Europie pojawiły się w latach 60. ubiegłego wieku. Testowano na nich lekarstwa na dla cukrzyków. W Polsce w domach najczęściej hoduje się koszatniczki popsolite. Koszatniczki to zwierzęta aktywne w dzień, na wolności żyją w niewielkich stadach. Sporo czasu spędzają w norach. W obecności zagrożenia potrafią się zakamuflować i wtopić w otoczenie. Ciekawostką jest to, że potrafią zrzucać końcówkę ogona, która potem nie odrasta. Koszatniczki są popularnymi zwierzętami laboratoryjnymi i hobbystycznymi.

zwierzęta domowe koszatniczka
zwierzęta domowe koszatniczka

Prawdopodobnie nie ma oficjalnego Dnia Koszatniczki, ale za to 4 października świętuje się Światowy Dzień Zwierząt. 🙂

 

Oprócz gryzoni w polskich domach hoduje się także króliki, szczury, ryby, jaszczurki, żółwie, szynszyle, papugi. Odważniejsi mają w swoich domach także węże czy pająki. A jak jest u was? Które zwierzęta domowe najbardziej lubicie?